Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει αναγκαστικά να γίνει μισθωτήριο πλέον μέσω ταξις, το μισθωτήριο τι ποσό θα γράφει δηλαδή; τερμα ανήθικο να στο ζητήσει πάντως. 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει θεμα με το ποσο που αναγραφει το μισθωτηριο...και οταν εδινα 230,δηλωναμε ολο το ποσο...και τωρα στα 280 δηλωνουμε ολο το ποσο...με "χαλασε" η διαφορετικη αυξηση...χωρις επιδομα απο 230 σε 250 ενω με επιδομα απο 230 σε 280...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2019 στις 3:09 ΜΜ, shot00 είπε

Ναι εχουμε κανει.  Υπαρχουν και των 2 τα ονοματα μεσα για το ιδιο ακινητο.  (ενα μισθωτηριο) 

Σε αυτό το κομμάτι πάρε τηλέφωνο την πρόνοια της περιοχής σου η στον Δήμο. 

 

15 ώρες πριν, 29gk είπε

Να ρωτησω ως ιδιοκτητης.

Μου ζητησε σημερα ο ενοικιαστης μου, εναν λογαριασμο τραπεζας για να μου καταβαλλεται μερος του ενοικιου που θα παρει ως επιδομα εκεινος. 120€ το μηνα μου ειπε πως δικαιουται και πως θα τα βλεπω στον λογαριασμο μου ακομα και 3 μηνες μαζεμενα. Επειδη δεν μου εχει ξανατυχει, αυτο το επιδομα καταβαλλεται στον ιδιοκτητη ή στον ενοικιαστη και με ποιον τροπο τελικα;

Απ'όσο θυμάμαι ο ενοικιαστής είναι υποχρεωμένος να καταβάλλει στον ιδιοκτήτη ολόκληρο το ποσό και όχι μέρος του, τουλάχιστον αυτό μας είχαν πει στην πρόνοια πριν 3 χρόνια  κάνε κι εσύ ένα τηλ να το διαπιστώσεις δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. Το επίδομα μπορεί να καθυστερήσει για πολλούς λόγους και να μην γίνει στην μέρα του η πληρωμή, λογικά πάντα εάν τα βιάζεσαι τα χρήματα σαν ιδιοκτήτης θες να είσαι εξασφαλισμένος σωστά?? Αυτό που προτείνω είναι να του πεις να σου καταβάλει όλο το ποσό λοιπόν για να είσαι ήσυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

Απ'όσο θυμάμαι ο ενοικιαστής είναι υποχρεωμένος να καταβάλλει στον ιδιοκτήτη ολόκληρο το ποσό και όχι μέρος του, τουλάχιστον αυτό μας είχαν πει στην πρόνοια πριν 3 χρόνια  κάνε κι εσύ ένα τηλ να το διαπιστώσεις δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. Το επίδομα μπορεί να καθυστερήσει για πολλούς λόγους και να μην γίνει στην μέρα του η πληρωμή, λογικά πάντα εάν τα βιάζεσαι τα χρήματα σαν ιδιοκτήτης θες να είσαι εξασφαλισμένος σωστά?? Αυτό που προτείνω είναι να του πεις να σου καταβάλει όλο το ποσό λοιπόν για να είσαι ήσυχος.

Βασικα χτες αιφνιδιως και με φουρια επειδη οπως μας ειπαν ηταν η τελευταια ημερα αιτησεων, μας ζητησαν τον λογαριασμο της τραπεζας. Οπως ειπα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα, περα απο καποιες καθυστερησεις ανα μηνα που σε καποιες φασεις εφτασαν και τις 20 ημερες χωρις ομως να αφεθει καποιος μηνας να φυγει απληρωτος, κατι κατανοητο λογω της γενικοτερης καταστασης αλλα και ανθρωπινο τελος παντων, οποτε δεν προβληματιζομαι ιδιαιτερα με το ζητημα.

Εκεινο βεβαια που θα τους εξηγησω την Δευτερα που θα τους επισκεφθω, ειναι πως σε περιπτωση που υπαρξει μηνας οπου το επιδομα δεν εχει καταβληθει εως τις 10-15 του μηνα, θα πρεπει να μου το καταβαλλουν αυτοι και αργοτερα θα τους επιστρεφω τα χρηματα. Αν το δεχτουν εχει καλως αν οχι, δεν εχω πλεον υποχρεωση καθως το συμβολαιο ειναι του 2015 και πλεον εχει μεταβει σε φαση αοριστου. Δηλωμενα κανονικα φυσικα τα παντα στην εφορια.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, 29gk είπε

Βασικα χτες αιφνιδιως και με φουρια επειδη οπως μας ειπαν ηταν η τελευταια ημερα αιτησεων, μας ζητησαν τον λογαριασμο της τραπεζας. Οπως ειπα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα, περα απο καποιες καθυστερησεις ανα μηνα που σε καποιες φασεις εφτασαν και τις 20 ημερες χωρις ομως να αφεθει καποιος μηνας να φυγει απληρωτος, κατι κατανοητο λογω της γενικοτερης καταστασης αλλα και ανθρωπινο τελος παντων, οποτε δεν προβληματιζομαι ιδιαιτερα με το ζητημα.

Εκεινο βεβαια που θα τους εξηγησω την Δευτερα που θα τους επισκεφθω, ειναι πως σε περιπτωση που υπαρξει μηνας οπου το επιδομα δεν εχει καταβληθει εως τις 10-15 του μηνα, θα πρεπει να μου το καταβαλλουν αυτοι και αργοτερα θα τους επιστρεφω τα χρηματα. Αν το δεχτουν εχει καλως αν οχι, δεν εχω πλεον υποχρεωση καθως το συμβολαιο ειναι του 2015 και πλεον εχει μεταβει σε φαση αοριστου. Δηλωμενα κανονικα φυσικα τα παντα στην εφορια.

Χθες ήταν η τελευταία μέρα για το επίδομα;

Σήμερα δεν άνοιξε;

Επεξ/σία από theo93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, theo93 είπε

Χθες ήταν η τελευταία μέρα για το επίδομα;

Σήμερα δεν άνοιξε;

Ουτε καν...η τελευταια ενημερωση λεει οτι την επομενη εβδομαδα θα ανοιξει το συστημα...περιμενουν πρωτα να εκδοθει η υπουργικη αποφαση και μετα να ανοιξουν (για να πεσει) το συστημα...

Απλα χρειαζεται ΕΝΕΡΓΟ μισθωτηριο...μεχρι χτες μπορουσε να κατατεθει μισθωτηριο ωστε να ισχυει απο 01/01/2019 ωστε να μην χαθει το επιδομα για τον Ιανουαριο,αφου οπως λενε θα πληρωθει αναδρομικα απο 01/01/2019...

Επεξ/σία από skoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 29gk είπε

Ετσι μου ειπαν οι δικοι μου ενοικιαστες. Προσωπικα δεν γνωριζω.

δεν έχει ανοίξει ακόμα η πλατφόρμα!!  https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/246336/epidoma-enoikiou-2019-teleftaies-leptomereies-gia-tin-enarksi-ton-aitiseon  

Επίσης το επίδομα καταβάλεται κάθε 1η του μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 29gk είπε

Ετσι μου ειπαν οι δικοι μου ενοικιαστες. Προσωπικα δεν γνωριζω.

Φίλε μου καλησπέρα, το επίδομα καταβάλεται ΜΟΝΟ στον αρ. λογαριασμού του δικαιούχου ή συνδικαιούχου που είναι στο συμβόλαιο του σπιτιού σαν ενοικιαστής και σε ΚΑΝΕΝΟΣ άλλου λογαριασμό. Άρα το ποσό μπαίνει στον λογαριασμό του ενοικιαστή σου κι εκείνος με τη σειρά του θα σου το καταβάλει. Όλα τα υπόλοιπα είναι ψέματα.

 

1. Το επίδομα καταβάλλεται μηνιαίως με πίστωση σε τραπεζικό λογαριασμό του δικαιούχου, ο οποίος τηρείται υποχρεωτικά σε πιστωτικό ίδρυμα που λειτουργεί στην Ελλάδα. Το επίδομα δεν καταβάλλεται εάν ο αιτών δεν έχει δηλώσει στην αίτηση για ένταξη στο πρόγραμμα αριθμό τραπεζικού λογαριασμού στον οποίο είναι δικαιούχος ή συνδικαιούχος.

Επεξ/σία από multidanze
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, multidanze είπε

Φίλε μου καλησπέρα, το επίδομα καταβάλεται ΜΟΝΟ στον αρ. λογαριασμού του δικαιούχου ή συνδικαιούχου που είναι στο συμβόλαιο του σπιτιού σαν ενοικιαστής και σε ΚΑΝΕΝΟΣ άλλου λογαριασμό. Άρα το ποσό μπαίνει στον λογαριασμό του ενοικιαστή σου κι εκείνος με τη σειρά του θα σου το καταβάλει. Όλα τα υπόλοιπα είναι ψέματα.

1. Το επίδομα καταβάλλεται μηνιαίως με πίστωση σε τραπεζικό λογαριασμό του δικαιούχου, ο οποίος τηρείται υποχρεωτικά σε πιστωτικό ίδρυμα που λειτουργεί στην Ελλάδα. Το επίδομα δεν καταβάλλεται εάν ο αιτών δεν έχει δηλώσει στην αίτηση για ένταξη στο πρόγραμμα αριθμό τραπεζικού λογαριασμού στον οποίο είναι δικαιούχος ή συνδικαιούχος.

Πιθανολογω λοιπον, βασει και παλιοτερων αντιδρασεων, της παραπανω ειδησης οτι δεν ανοιξε η πλατφορμα και το οτι ειναι αλλοδαποι, πως ισως δεν καταλαβαν καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που είναι εν μέρη ον τόπικ.

Εγώ το Μάιο του 17 είχα αποδεχτεί ως μισθωτής το συμβόλαιο μέσω Taxis το οποίο όμως είχε διάρκεια 1 χρόνου (δλδ μέχρι Μάιο του 18).

Έκτοτε δεν ξανακάναμε καινούριο συμβόλαιο, αν και συνεχίζω να μένω, διότι ήξερα ότι άσχετα του τι συμφωνήσεις με τον ιδιοκτήτη, η ελάχιστη μίσθωση κατοικίας είναι για 3 χρόνια βάσει νόμου.

Τώρα με το επίδομα θα έχω θέμα ; Πρέπει να ξανακάνουμε συμβόλαιο ; Ουσιαστικά ούτε 2 χρόνια δεν έχω κλείσει ακόμα στο σπίτι και νόμιζα ότι όταν κλείσω τα 3 θα πρέπει να κάνουμε καινούριο για να είμαστε όλοι καλυμμένοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που είναι εν μέρη ον τόπικ.

Εγώ το Μάιο του 17 είχα αποδεχτεί ως μισθωτής το συμβόλαιο μέσω Taxis το οποίο όμως είχε διάρκεια 1 χρόνου (δλδ μέχρι Μάιο του 18).

Έκτοτε δεν ξανακάναμε καινούριο συμβόλαιο, αν και συνεχίζω να μένω, διότι ήξερα ότι άσχετα του τι συμφωνήσεις με τον ιδιοκτήτη, η ελάχιστη μίσθωση κατοικίας είναι για 3 χρόνια βάσει νόμου.

Τώρα με το επίδομα θα έχω θέμα ; Πρέπει να ξανακάνουμε συμβόλαιο ; Ουσιαστικά ούτε 2 χρόνια δεν έχω κλείσει ακόμα στο σπίτι και νόμιζα ότι όταν κλείσω τα 3 θα πρέπει να κάνουμε καινούριο για να είμαστε όλοι καλυμμένοι.

Σχεδόν το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Έχω κλείσει την τριετία και δεν έχω κάνει ανανέωση. Δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα από την στιγμή που έχουμε κάνει αποδοχή και φαίνεται στο taxis. Θα τα δούμε όταν ανοίξει η πλατφόρμα.

 

18 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πρέπει να κάνεις ηλεκτρονικό μισθωτήριο στο taxis.

Τι εννοείς ακριβώς; Αποδοχή μίσθωσης στο taxis, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...