Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, chsam είπε

Παρεθεσε ενα αν ειναι ευκολο, εγω σε οσα εχω δει (στα πιο γνωστα) δεν αναφερεται πουθενα.

dikaiologitika.gr

ipaideia.gr

cnn.gr

To δεύτερο και το τρίτο link το αναφέρουν ως " εξαιρούνται όσοι μισθώνουν μη ηλεκτροδοτούμενες κατοικίες". Πρακτικά όπως το αντιλαμβάνομαι σημαίνει ότι θα πρέπει να αποδείξεις λογαριασμό ΔΕΗ.

Από εκεί και πέρα, όντως τα πιο πολλά site δεν αναφέρουν κάτι για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/246856/epidoma-enoikiou-2019-vima-vima-to-pos-tha-symplirosete-tin-aitisi/amp

Σε αυτο αναφερει το λογαριασμο ΔΕΗ:

"Στα δικαιολογητικά παίζουν ρόλο η 5ετης διαμονή, οι άδειες παραμονής, λογαριασμός ΔΕΗ και σύμφωνα συμβίωσης κ.λ.π."
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, antbyron είπε

dikaiologitika.gr

ipaideia.gr

cnn.gr

To δεύτερο και το τρίτο link το αναφέρουν ως " εξαιρούνται όσοι μισθώνουν μη ηλεκτροδοτούμενες κατοικίες". Πρακτικά όπως το αντιλαμβάνομαι σημαίνει ότι θα πρέπει να αποδείξεις λογαριασμό ΔΕΗ.

Από εκεί και πέρα, όντως τα πιο πολλά site δεν αναφέρουν κάτι για αυτό.

Αυτο φυσικα σημαινει οικια χωρις ρευμα και οχι λογαριασμος σε αλλο ονομα.Και στην ΚΥΑ του καλοκαιριου οπως κ στο παλιο επιδομα ενοικιου δεν υπηρχε απαιτηση και αναφορα για λογαριασμο δεη στο ονομα του μισθωτη.Αν μεχρι να ανοιξουν οι αιτησεις  αλλαξουν την ΚΥΑ ωστε να κοψουν ακομα πιο πολλους...αυτο δεν το ξερουμε κ θα το δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, greengr21 είπε

Δεν εχει καμια λογικη παντως να μετρανε τα εισοδηματα του 2018 αντι για τα εισοδηματα του 2017 για επιδομα ενοικιου του 2019 οτι να ναι

Λογικα μετράνε τα εισοδηματα του 2017 που ειχες δηλώσει το 2018.  Για τα εισοδηματα του 2018 ακομα δεν εχουμε κανει δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2019 στις 10:48 ΠΜ, panagiotis54 είπε

1ο πραγμα που βλεπεις στο χαρτι λεει ΑΡ. ΔΗΛΩΣΗΣ και διπλα ημερ. υποβολης...

ΑΤΑΚ σημαινει Αριθμός Ταυτότητος Ακινήτου και ειναι μοναδικος προφανως για καθε ακινητο και δεν εχει καμια σχεση με το μισθωτηριο

Οπότε ο αριθμός του μισθωτηρίου είναι ο αριθμός δήλωσης που βλέπουμε.

Απλά το θέμα μου είναι ποιο θα δηλώσω, της προηγούμενης χρονιάς το μισθωτήριο (που έληξε καλοκαίρι του 2018) ή αυτό που ανανεώσαμε τώρα τον Μάρτιο του 2019;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, anaximandros είπε

Οπότε ο αριθμός του μισθωτηρίου είναι ο αριθμός δήλωσης που βλέπουμε.

Απλά το θέμα μου είναι ποιο θα δηλώσω, της προηγούμενης χρονιάς το μισθωτήριο (που έληξε καλοκαίρι του 2018) ή αυτό που ανανεώσαμε τώρα τον Μάρτιο του 2019;

και εγώ αυτή ακριβώς την ερώτηση θα έκανα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό που ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ 01 & 02 του 2019 !!!!!!!

Η περίοδος ισχύος του προηγούμενου ήταν μέχρι 05/2018

η περίοδος  ισχύος του νέου ξεκινάει από 03/2019

Στην ουσία υπάρχει "κενό" 9 μηνών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Φοβάμαι πως της ΠΑΤΗΣΕΣ !!!!!!!

Δηλαδή, δεν θα πάρεις το επίδομα για αυτούς τους 2 μήνες, αλλά για τους υπόλοιπους Μάρτιο κτλ είσαι οκ!

😭😭😭😭😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο λογιστής του σπιτονοικοκύρη μου είπε πως θα κανει ανανέωση συμβολαίου στις επόμενες μέρες αλλα θα φαίνεται σαν να συνεχίζει απο τον Σεπτέμβριο του 2018 και όχι απο τις επόμενες μέρες. Οπότε μου είπε πως θα βάλω το "νέο¨μισθωτήριο και όχι το παλιό

Καλό είναι σε κάθε περίπτωση όταν ανοίξει η πλατφόρμα να ενημερωθούμε απο τους λογιστές μας γιατί και αυτοί έως και σήμερα δέν έχουν λάβει οδηγίες για την διαδικασία υποβολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ισχύσει φετος το ΔΕΗ να ειναι στο ονομα του ιδιοκτήτη, του χρόνου που φυσικα θα εχουν τρεξει ολοι και θα εχουν κανει αλλαγη ονοματος θα βαλουν ορο να ειναι τουλαχιστον 2 χρονια το ρευμα στο ονομα σου...Και το 2021 θα πουνε οτι το δικαιουνται μονο οσοι μενουν σε ισογειο και ειναι απο 24 εως 30 χρονων και εχουν καραφλα. Αυτα και συγγνώμη για τη ειρωνεια αλλα δεν υπάρχει λογική το να απαιτουν ειδικα σε περιπτωσεις που υπαρχει εγκυρο και εγκαιρο ηλεκτρονικο μισθωτηριο στο ταξις οπου αναφέρεται και ο ενεργος αριθμος ρολογιου ΔΕΗ, αυτοι να ζητησουν να ειναι και στο ονομα σου το ρολοι. 

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...