Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 29gk είπε

Πιθανολογω λοιπον, βασει και παλιοτερων αντιδρασεων, της παραπανω ειδησης οτι δεν ανοιξε η πλατφορμα και το οτι ειναι αλλοδαποι, πως ισως δεν καταλαβαν καλα.

Μπορεί να μην κατάλαβαν γιατί είχε επιδότηση ενοικίου πριν μερικά χρόνια και τα λεφτά όντως έμπαιναν στον λογαριασμό του ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 minutes ago, antbyron said:

Σχεδόν το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Έχω κλείσει την τριετία και δεν έχω κάνει ανανέωση. Δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα από την στιγμή που έχουμε κάνει αποδοχή και φαίνεται στο taxis. Θα τα δούμε όταν ανοίξει η πλατφόρμα.

Τι εννοείς ακριβώς; Αποδοχή μίσθωσης στο taxis, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο.

Εγώ δεν έχω κλείσει τριετία (ούτε καν διετία). Απλά το μισθωτήριο στο taxis έλεγε 1 χρόνο και τώρα δε ξέρω αν χρειάζεται να το ανανεώνουμε κάθε χρόνο ή όχι.

Βασικά με έχει μπερδέψει η όλη φάση, εγώ είχα διαβάσει ότι η ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης βάσει νόμου είναι τα 3 χρόνια (ασχέτως τι  συμφωνητικό κάνεις) οπότε θεωρούσα ότι μέχρι τα 3 χρόνια αρκεί η σιωπηρή παράταση από τα 2 μέρη που συμφωνούν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antbyron είπε

Τι εννοείς ακριβώς; Αποδοχή μίσθωσης στο taxis, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο.

Ναι, αυτό εννοώ.

3 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εγώ δεν έχω κλείσει τριετία (ούτε καν διετία). Απλά το μισθωτήριο στο taxis έλεγε 1 χρόνο και τώρα δε ξέρω αν χρειάζεται να το ανανεώνουμε κάθε χρόνο ή όχι.

Βασικά με έχει μπερδέψει η όλη φάση, εγώ είχα διαβάσει ότι η ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης βάσει νόμου είναι τα 3 χρόνια (ασχέτως τι  συμφωνητικό κάνεις) οπότε θεωρούσα ότι μέχρι τα 3 χρόνια αρκεί η σιωπηρή παράταση από τα 2 μέρη που συμφωνούν.

Λογικά για να δοθεί το επίδομα φέτος, θα χρειαστεί αποδοχή για τη φετινή χρονιά.

Θεωρώ πως είναι άλλο πράγμα η σιωπηρή παράταση, και άλλο το ηλεκτρονικό μισθωτήριο που πρέπει να αποδεχτείς ως ενοικιαστής.

Θα τα δούμε όλα τις επόμενες ημέρες.

Ακούστηκε και ότι πρέπει υποχρεωτικά ο λογαριασμός της ΔΕΗ να είναι στο όνομα του ενοικιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, phanispal said:

 

Λογικά για να δοθεί το επίδομα φέτος, θα χρειαστεί αποδοχή για τη φετινή χρονιά.

Θεωρώ πως είναι άλλο πράγμα η σιωπηρή παράταση, και άλλο το ηλεκτρονικό μισθωτήριο που πρέπει να αποδεχτείς ως ενοικιαστής.

Θα τα δούμε όλα τις επόμενες ημέρες.

Ακούστηκε και ότι πρέπει υποχρεωτικά ο λογαριασμός της ΔΕΗ να είναι στο όνομα του ενοικιαστή.

 

Αυτό με τη ΔΕΗ μου φαίνεται αυτονόητο, αφού ο λογαριασμός πρέπει να είναι στο όνομα εκείνου που κάνει χρήση του ακινήτου.

Αλλά για το άλλο δε ξέρω.... Δηλαδή και άσχετα από το επίδομα αν ξέρει κάποιος αν τυπικά χρειάζεται ή όχι κάθε χρόνο ανανέωση.

Εξάλλου δεν έχουμε κάποιο όφελος ή κάτι να κρύψουμε, η ΔΕΗ είναι στο όνομά μου, στη φορολογική το δηλώνουμε, το ενοίκιο πληρώνεται στη τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογικη λεει οτι οσοι εχουν μισθωτηριο απο 01/01/2017 και μετα,δεν θα εχουν προβλημα αφου ανεξαρτητα το τι διαρκεια εχουν βαλει,αυτο ισχυει (βαση νομου) για 3 χρονια...Επειδη ομως λογικη και Ελληνικο δημοσιο δεν πανε μαζι, μονο οταν ανοιξει η εφαρμογη θα δουμε τι γινεται...Πιστευω παντως,οτι θα υπαρξουν αρκετοι που θα χασουν το επιδομα του Ιανουαριου,αφου αν για οποιοδηποτε λογο χρειαστει να κανουν μισθωτηριο τον Μαρτιο,θα μπορουν να βαλουν ως ημερομηνια εναρξης τον Φεβρουαριο...αλλα οπως ειπα αναμενουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι έχουν βγει ένα σωρό site που κοροιδευουν τον κόσμο ότι άνοιξε η πλατφόρμα. Το μόνο που εύχομαι είναι να τους καεί ο server στο hosting και να μην έχουν backup.

Για να μην ανοιγω νεο θεμα

Απο κει και πέρα...Εγώ είμαι πάλι σε φάση μετακόμισης @zio10 ακούς λόγω ιδιοκατοίκησης αλλά δεν βλέπω να έχουμε καλά ξεμπερδέματα με τους προηγούμενους μιας και τους είπαμε οτι θα μεινουμε τον Μάρτιο με την εγγύηση και μου λένε ότι τους είπε ο δικηγόρος τους οτι κάθε τέλος του μήνα ο ενοικιαστής πληρώνει το ενοίκιο του προηγούμενου μήνα....(δικηγόρος από τα Lidl) ..Δηλαδή με λίγα λόγια εγώ που μπήκα 1/2/2018 στο σπίτι , τους πλήρωσα την εγγύηση και τον Γενάρη του 2018 που δεν έμενα εκεί... 

 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλατφόρμα του επιδόματος θα αντλεί στοιχεία από την ααδε όπως και σε όλα τα άλλα τύπου μέρισμα επίδομα παιδιού κλπ οπότε εφόσον δεν θα υπάρχει μισθωτήριο θα φαίνεται ότι δεν νοικιάζεις. Κανείς ένα καινούριο μισθωτήριο ενός χρόνου και εισαι καλυμμένος, δεν κοστίζει τίποτα απολύτως, αντε αν δεν γνωρίζεις να το κάνεις μόνος να πάρει 10 ευρώ ο λογιστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Το κακό είναι ότι έχουν βγει ένα σωρό site που κοροιδευουν τον κόσμο ότι άνοιξε η πλατφόρμα. Το μόνο που εύχομαι είναι να τους καεί ο server στο hosting και να μην έχουν backup.

Για να μην ανοιγω νεο θεμα

Απο κει και πέρα...Εγώ είμαι πάλι σε φάση μετακόμισης @zio10 ακούς λόγω ιδιοκατοίκησης αλλά δεν βλέπω να έχουμε καλά ξεμπερδέματα με τους προηγούμενους μιας και τους είπαμε οτι θα μεινουμε τον Μάρτιο με την εγγύηση και μου λένε ότι τους είπε ο δικηγόρος τους οτι κάθε τέλος του μήνα ο ενοικιαστής πληρώνει το ενοίκιο του προηγούμενου μήνα....(δικηγόρος από τα Lidl) ..Δηλαδή με λίγα λόγια εγώ που μπήκα 1/2/2018 στο σπίτι , τους πλήρωσα την εγγύηση και τον Γενάρη του 2018 που δεν έμενα εκεί... 

Κανονικα η εγγυηση δεν εχει χρηση ενοικιου...την ημερα που δινεις τα κλειδια και γινεται ο ελεγχος απο τον ιδιοκτητη σου την επιστρεφει,αν δεν υπαρχουν ζημιες...κατι τετοιο γινεται σπανια αλλα συνηθως υπαρχει συννενοηση μεταξυ ιδιοκτητη-ενοικιαστη...

Αν εχεις μπει 1η του μηνα το ενοικιο καταβαλλεται το πρωτο 10ημερο καθε μηνα...κατι αντιστοιχο ισχυει για οποιαδηποτε ημερα εχεις συμφωνησει οτι ξεκιναει το ενοικιο...ΠΑΝΤΑ πληρωνεις στην ΑΡΧΗ του μηνα για τον μηνα που ΘΑ μεινεις...οσο για το δικηγορος απο τα LIDL μαλλον για τον συγκεκριμενο "προσβαλεις" τα LIDL...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη στα Lidl....

Το σπιτι δεν έχει γενικά ζημιές. 2-3 μαστορέματα όμως πρέπει να γίνουν τα οποία δεν είναι κάτι το τραγικό. Δεν έχουμε γκρεμίσει και τίποτα

Εγώ κάθε τέλος του μήνα πληρώνω τον επόμενο. Τώρα πως τους έχει καρφωθεί στο μυαλό μέσω του δικηγόρου ότι πληρώνω τον προηγούμενο...Τεσπα. Αποδείξεις καταβολής έχω και είμαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Τελικά το ρολόι της ΔΕΗ ή γενικά του παρόχου ρεύματος του ακινήτου πρέπει να είναι αναγκαστικά στα στοιχεία του ενοικιαστή, δηλαδή αυτού που θα κάνει την αίτηση?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, papasfikas είπε

Καλησπέρα.

Τελικά το ρολόι της ΔΕΗ ή γενικά του παρόχου ρεύματος του ακινήτου πρέπει να είναι αναγκαστικά στα στοιχεία του ενοικιαστή, δηλαδή αυτού που θα κάνει την αίτηση?

Ευχαριστώ.

Καλησπερα.. Το ρολοι να ανηκει σε αυτον που θα κανει την αιτηση για την επιδοτηση  του ενοικιου... Στο ονομα του να ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, takoulou said:

Καλησπερα.. Το ρολοι να ανηκει σε αυτον που θα κανει την αιτηση για την επιδοτηση  του ενοικιου... Στο ονομα του να ειναι...

αυτο δεν το ειδα να αναφερεται πουθενα,αλλα και να ισχυει πως μπορει να ελεγχθει?

προλαβαινει αραγε καποιος να κανει αλλαγη στο ονομα του και μετα την αιτηση οοοοοοταν ανοιξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...