Προς το περιεχόμενο

Πένες γραφής


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, dompred said:

 Γενικά στις πένες καλό είναι να μην τις αφήνεις για μέρες, όλες θα στεγνώσουν αργά ή γρήγορα και δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό.

Έχεις δίκιο. Απλά, αν και μου αρέσει πολύ η γραφή της πένας, αυτό το γεμισε / πλύνε / εξατμίστηκε / έχει-δεν-έχει, είναι που τις "εξαφάνισε" η εμφάνιση των ρολερ-μπολ στυλό.
Οπως τα μηχανικά ρολόγια τα κουαρτζ.

 

1 hour ago, dompred said:

Αν δεν σκοπεύεις να γράψεις για μερικές μέρες καλό είναι να τη καθαρίζεις και να την αφήνεις άδεια. Και σίγουρα προτίμησε κάποιο σχετικά ασφαλές μελάνι (τύπου washable).

Δεν ήξερα οτι υπάρχουν washable μελάνια! Καλό γιατί όποτε τη γεμίζω γίνομαι χάλια και τα χέρια θέλουν πολύ πλύσιμο μιας και το Waterman - μωβ μελάνι που πήρα, δε βγαίνει τόσο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 minutes ago, a_f_a said:

 

Δεν ήξερα οτι υπάρχουν washable μελάνια! Καλό γιατί όποτε τη γεμίζω γίνομαι χάλια και τα χέρια θέλουν πολύ πλύσιμο μιας και το Waterman - μωβ μελάνι που πήρα, δε βγαίνει τόσο εύκολα.

Το χρώμα στα χέρια δεν νομίζω να το επηρεάζει και πολύ. Γενικά τα washable είναι πιο "gentle" μελάνια. Γενικά πιο light σε χρώμα και ένταση και σχεδόν καθόλου αντοχές (ξεθωριάζουν πιο εύκολα και τα επηρεάζει και η υγρασία) συνήθως τα royal blue είναι τέτοια. Από την άλλη υπάρχουν και τα πιο "harsh" μελάνια. Iron gall, permanent και γενικά μελάνια με ένταση και βάθος χρώματος έχουν μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε χρωστική μέσα. Επίσης κίτρινα, πορτοκαλί, κόκκινα τείνουν να εξατμίζονται πιο γρήγορα και να σχηματίζουν "κρούστα".

Προτίμησε πιο low maintenance μελάνι γενικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, a_f_a είπε

Μάλιστα! Λύθηκε το μυστήριο :-)
Οπότε καλά κατάλαβα οτι πολύ ντιζαϊν (τη λατρέυω, η μόνη πένα που θέλω να κρατάω) αλλά οι εκπτώσεις γίναν σε ένα τομέα.
Τσεκαρα τα μελανια/αμπούλα, και κάνει κάπου 2,9ε το ένα!

Καταλαβαίνω απόλυτα τί εννοείς ... Έχω την Lamy Dialog CC (τη μπλε με τις λεπτομέρειες σε ροζ χρυσό) και είναι απλά απίστευτη. Έχω δεχτεί το θεματάκι με την εξάτμιση, αν και δεν μου παρουσιάζεται στον βαθμό που περιγράφεις. 

Όταν λες ότι κάνει κάπου 2,9 € το ένα, εννοείς το πακετάκι, έτσι; 🙂 

Ιδού ενδεικτικά τιμές για τα πακετάκια.

 

image.png.db0785c8b7e4b3e88e67a464a717ddc9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MrsPeel είπε

Καταλαβαίνω απόλυτα τί εννοείς ... Έχω την Lamy Dialog CC (τη μπλε με τις λεπτομέρειες σε ροζ χρυσό) και είναι απλά απίστευτη. Έχω δεχτεί το θεματάκι με την εξάτμιση, αν και δεν μου παρουσιάζεται στον βαθμό που περιγράφεις. 

Όταν λες ότι κάνει κάπου 2,9 € το ένα, εννοείς το πακετάκι, έτσι; 🙂 

Ιδού ενδεικτικά τιμές για τα πακετάκια.

 

image.png.db0785c8b7e4b3e88e67a464a717ddc9.png

Fun fact! Όταν πρωτομπήκα στον κόσμο της πένας με μια Parker Vector, βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου πούλησε μια αμπούλα στην τιμή του 1€. Το βιβλιοπωλείο όλως τυχαίως έκλεισε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kitharas said:

Fun fact! Όταν πρωτομπήκα στον κόσμο της πένας με μια Parker Vector, βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου πούλησε μια αμπούλα στην τιμή του 1€. Το βιβλιοπωλείο όλως τυχαίως έκλεισε!

Οι αμπούλες είναι το σκαμ στον κόσμο της πένας. Περιορισμένες επιλογές, πανάκριβες και φεύγει αρκετό πλαστικό στα σκουπίδια. Είναι καλές μόνο σε ταξίδια και περιπτώσεις που θα γράψεις πολύ και δεν έχεις εύκολη πρόσβαση σε μελάνι οπότε κουμπώνεις αμπούλα μόλις αδειάσει η προηγούμενη. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν βλέπω τον λόγο να δουλεύει κάποιος μόνο αμπούλες.

1€ η αμπούλα είναι υπερβολή. Ναι είναι ακριβές αλλά όχι τόσο. Γενικά παίζει αρκετά στην Ελλάδα ότι πένα=πολυτέλεια οπότε όσοι δεν ξέρουν χτυπάνε τις τιμές. Για αυτό προτιμάμε μαγαζιά που ξέρουν, έχουν μεράκι και αγάπη για γραφή με πένα. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια βλέπω μια άνοδο στο χόμπυ στη χώρα μας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!! Οι τελευταίες δύο αγορές είναι hongdian τα μοντέλα n23, (πρώτη μπλε) και n8(maple κόκκινη) καταπληκτικες πένες η μία με μύτη long knife(η οποία προσωπικά δεν με βόλεψε πολύ) και η άλλη fine για τα χρήματα που έδωσα είναι εκπληκτικές πένες και απο εμφάνιση αλλά και η γραφή τους είναι πάρα πολύ καλή η n8 μάλιστα έρχεται και με ebonite feeder 

61V3Atr9jDL.jpg

71QhdWymFIL._AC_UF894,1000_QL80_.jpg

49 λεπτά πριν, asdf84 είπε

Καλησπέρα σε όλους!! Οι τελευταίες δύο αγορές είναι hongdian τα μοντέλα n23, (πρώτη μπλε) και n8(maple κόκκινη) καταπληκτικες πένες η μία με μύτη long knife(η οποία προσωπικά δεν με βόλεψε πολύ) και η άλλη fine για τα χρήματα που έδωσα είναι εκπληκτικές πένες και απο εμφάνιση αλλά και η γραφή τους είναι πάρα πολύ καλή η n8 μάλιστα έρχεται και με ebonite feeder 

61V3Atr9jDL.jpg

71QhdWymFIL._AC_UF894,1000_QL80_.jpg

Δωράκι έτσι για το μάτι για να κοιμηθουμε και να ονειρευτουμε ωραία πράγματα😛😛🙂🙂

3b9920bd1a4ee326fb8cb05e57274289.jpg

2c1b4fbf5b72818e3ee28213953b9213.jpg

Επεξ/σία από asdf84
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2023 στις 12:32 ΜΜ, asdf84 είπε

Καλημέρα σε όλους, ασχολείται κανείς με scrapbooking(ή κάτι στο περίπου😁) ; να ένα δείγμα από το δικό μου σημειωματάριο

PSX_20230705_122903.jpg

Καλησπέρα,

όχι δεν ασχολούμαι εγώ, αλλά ειλικρινά συγχαρητήρια! Απίστευτη δουλειά ! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...

Καλημέρα! Χρόνια πολλά!Να θυμόμαστε τούτες τις μέρες(και όχι μόνο)ότι κάποιοι πέθαναν για να ζούμε ελεύθεροι(;) εμείς..

 

🇬🇷🇬🇷🇬🇷 

PXL_20240325_102012463.MV_1.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, asdf84 είπε

Η πένα είναι Santini Libra flex fine. 🙂

To clip της μοιάζει πολύ με την Leonardo momento Zero. Φοβερό ακρυλικό πάντως! Με γοητεύουν αυτά τα χρώματα (αν και είμαι λάτρης του βαθύ μπλε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Που την βρίσκουμε;

Κοίταξε θα σου πρότεινα να δεις απευθείας στο site της εταιρείας.. https://www.santini-italia.com/ και θα πρότεινα αυτό το χρώμα 

santini-italia-libra-cappuccino-gp-18k-flexy-nib-piston-filler-pen.jpg

Επεξ/σία από asdf84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...