Προς το περιεχόμενο

Πένες γραφής


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος που γνωρίζει να μου προτείνει μία καλή lamy πένα; Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και θα ήθελα να αγοράσω μία.
Χρησιμοποιώ καθημερινά swift rollerball

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Κάποιος που γνωρίζει να μου προτείνει μία καλή lamy πένα; Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και θα ήθελα να αγοράσω μία.
Χρησιμοποιώ καθημερινά swift rollerball

 

Οι lamy είναι πολύ καλές πένες! Και είναι ένα σημείο εκκίνησης για πολύ κόσμο. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από την σταθερή αξία της Lamy Safari. Μπορείς να την βρεις σε πολλά χρώματα, οι ατσάλινες μύτες τους είναι πολύ καλές εδώ και χρόνια τώρα και οικονομικά είναι σε καλό επίπεδο για κάποιον που θα ήθελε να ανακαλύψει τις πένες. Προσοχή θέλει στο τριγωνικό grip section της. Προσωπικά δεν με ενοχλεί, αλλά για κάποιους καθιστά αποτρεπτική τη χρήση της. Αυτό εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο γράφεις. 

Ένα κλικ πιο πάνω οικονομικά έρχονται οι Lamy Aion και Lamy Studio. Ίδιες μύτες, πιο στιβαρή κατασκευή. Αφήνουμε πίσω το (καλής ποιότητας) πλαστικό της Safari και επίσης το τριγωνικό grip section.

Και φυσικά δεν γίνεται να μην αναφερθώ στην ναυαρχίδα της lamy, που είναι φυσικά το μοντέλο Lamy 2000. Αλλά πιστεύω ότι καλό θα ήταν ο χρήστης να εξερευνήσει τις πιο οικονομικές επιλογές της lamy και μετά να δει αν θέλει να προχωρήσει στη lamy 2000, η οποία είναι μια εμπειρία από μόνη της στον τρόπο που γράφει!

 

Στις 23/6/2023 στις 4:03 ΜΜ, kitharas είπε

Πέρασε κάμποσος καιρός...
Καμιά νέα πένα αγοράσατε να μας πείτε εντυπώσεις;

 

Ιδού τα 4 νέα φιλαράκια που προστέθηκαν στην παρέα μου τον τελευταίο 1,5 χρόνο. Δύο από τη Γερμανία και δύο από την Ιαπωνία. Οι δύο Kaweco sport είναι η iridescent pearl και η ruby red (limited edition). Η πρώτη είναι πλαστική και έχει μύτη medium, η τελευταία από αλουμίνιο και έχει μύτη fine. Η γραφή τους φωνάζει “kaweco” οπότε δεν έχω να πω πολλά, χαίρομαι κάθε φορά που γράφω με αυτές τις δύο. Η iridescent pearl είναι πολύ χαριτωμένη στους ιριδισμούς της αλλά η kaweco al ruby red είναι απίστευτη και στην εμφάνισή της! Το βαθύ κόκκινο θυμίζει όντως ρουμπίνι, όταν παίζει το φως επάνω στην επιφάνειά της το αποτέλεσμα είναι μαγικό  και η κατασκευή της από αλουμίνιο συνδυάζει στιβαρότητα και ελαφρότητα στο σώμα της πένας και απαλή επιφάνεια στο άγγιγμα.


Τα δύο γιαπωνεζάκια είναι δύο Platinum preppy. Η πένα που κοστίζει λιγότερο από ένα κουτί με τα μελανάκια της! Παρά την οικονομική αξία της πένας, η μύτη κλείνει μέσα της όλη την τεχνογνωσία των Ιαπώνων για τις platinum. Εξαιρετική γραφή! Βέβαια το ότι είναι οικονομική φάνηκε όταν πήρα μία Preppy στις διακοπές μου το περασμένο καλοκαίρι. Το φθινόπωρο είχε μια ρωγμή στο σώμα της. Προφανώς δεν είναι φτιαγμένη από το πιο ανθεκτικό πλαστικό, αλλά για την τιμή της αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή (γιατί όπως ήδη είπα οι Ιάπωνες δεν τσιγκουνεύτηκαν καθόλου στην φροντίδα που έβαλαν στην steel μύτη της). Έτσι η πράσινη preppy που δεν έβγαλε το περσινό καλοκαίρι, αντικαταστάθηκε χωρίς καθόλου τύψεις από μία μωβ (fine) και μία blue black (medium).  Ένα ακόμη σημαντικό δεδομένο είναι ότι ανήκει στις πένες που δεν φοβάσαι ακόμη και να δανείσεις στον διπλανό σου.
 

1687768740441.jpg

Επεξ/σία από MrsPeel
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MrsPeel είπε

Οι lamy είναι πολύ καλές πένες! Και είναι ένα σημείο εκκίνησης για πολύ κόσμο. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από την σταθερή αξία της Lamy Safari. Μπορείς να την βρεις σε πολλά χρώματα, οι ατσάλινες μύτες τους είναι πολύ καλές εδώ και χρόνια τώρα και οικονομικά είναι σε καλό επίπεδο για κάποιον που θα ήθελε να ανακαλύψει τις πένες. Προσοχή θέλει στο τριγωνικό grip section της. Προσωπικά δεν με ενοχλεί, αλλά για κάποιους καθιστά αποτρεπτική τη χρήση της. Αυτό εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο γράφεις. 

Ένα κλικ πιο πάνω οικονομικά έρχονται οι Lamy Aion και Lamy Studio. Ίδιες μύτες, πιο στιβαρή κατασκευή. Αφήνουμε πίσω το (καλής ποιότητας) πλαστικό της Safari και επίσης το τριγωνικό grip section.

Και φυσικά δεν γίνεται να μην αναφερθώ στην ναυαρχίδα της lamy, που είναι φυσικά το μοντέλο Lamy 2000. Αλλά πιστεύω ότι καλό θα ήταν ο χρήστης να εξερευνήσει τις πιο οικονομικές επιλογές της lamy και μετά να δει αν θέλει να προχωρήσει στη lamy 2000, η οποία είναι μια εμπειρία από μόνη της στον τρόπο που γράφει!

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση. Νομίζω ότι η 2000 είναι υπερβολή για να "ξεκινήσω" από εκεί δοκιμάζοντας τις lamy πένες. Η aion μου αρέσει και η τιμή της είναι καλή. Σχετικά με τα μεγέθη θα μπορούσα να τα τσεκάρω στο κατάστημα τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση. Νομίζω ότι η 2000 είναι υπερβολή για να "ξεκινήσω" από εκεί δοκιμάζοντας τις lamy πένες. 

Πολύ σωστά! Η lamy 2000 δεν είναι για να ξεκινήσει κάποιος. Γενικά δηλαδή, οι χρυσές μύτες είναι για όταν έχεις ήδη κάνει κάποια βήματα στον κόσμο με τις πένες και δεις ότι σου αρέσει και θα ήθελες να κάνεις λίγους περιπάτους ακόμη.

Πιο πολύ για λόγους πληρότητας της απάντησης την ανέφερα. 🙂

 

22 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

 Η aion μου αρέσει και η τιμή της είναι καλή. Σχετικά με τα μεγέθη θα μπορούσα να τα τσεκάρω στο κατάστημα τους; 

Στα καταστήματα έχω την εντύπωση ότι μπορείς να δοκιμάσεις το μέγεθος της μύτης. Σε αφήνουν να βουτήξεις τη μύτη σε λίγο μελάνι και να γράψεις.

Επεξ/σία από MrsPeel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Κάποιος που γνωρίζει να μου προτείνει μία καλή lamy πένα; Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και θα ήθελα να αγοράσω μία.
Χρησιμοποιώ καθημερινά swift rollerball

Θα σου πρότεινα πας στο κατάστημα της Lamy στο κέντρο της Αθήνας αν είσαι Αθήνα βέβαια. Είναι στην στοά που είναι τα κεντρικά της Alpha Bank.

Έχει καπληκτική συλλογή με όλες τις πέννες.... Μπορείς να τις αγγίξεις ...🙂

Ένα άλλο καλό μαγαζί είναι στην αρχή της Κολοκοτρώνη στην στοά...  στο Σύνταγμα Ευαγγελίδης λέγεται.

Επεξ/σία από naftis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση, έχω μια Lamy Dialogue 3 - https://www.penworld.eu/lamy-dialog-3-black-2.html?gclid=Cj0KCQjw7uSkBhDGARIsAMCZNJvHZtbfcaPruieCdK4KGK26eS7hzg8g9qFFTVEGsZLMUuYgYckV_gQaAhT7EALw_wcB
Δε ξέρω και πολλά, αλλά το σύστημα τροφοδοσίας ειναι σαν αμπούλα που απο πίσω έχει το εμβολο που το γυριζίσεις και αρχιζει να "ρουφαει" μελάνι απο το γυάλινο δοχείο. Ολα οκ.
Αυτό που δε καταάβάινω ειναι οτι αν την αφήσω 1-2 βδομάδες χωρις να γραψω, δε γράφει και ανοίγοντας τη πένα βλέπω την αμπούλα άδεια χωρίς ίχνος διαρροής κάπου... καλά, το μελάνι εξατμίζεται;;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, a_f_a είπε

Να κάνω μια ερώτηση, έχω μια Lamy Dialogue 3 - https://www.penworld.eu/lamy-dialog-3-black-2.html?gclid=Cj0KCQjw7uSkBhDGARIsAMCZNJvHZtbfcaPruieCdK4KGK26eS7hzg8g9qFFTVEGsZLMUuYgYckV_gQaAhT7EALw_wcB
Δε ξέρω και πολλά, αλλά το σύστημα τροφοδοσίας ειναι σαν αμπούλα που απο πίσω έχει το εμβολο που το γυριζίσεις και αρχιζει να "ρουφαει" μελάνι απο το γυάλινο δοχείο. Ολα οκ.
Αυτό που δε καταάβάινω ειναι οτι αν την αφήσω 1-2 βδομάδες χωρις να γραψω, δε γράφει και ανοίγοντας τη πένα βλέπω την αμπούλα άδεια χωρίς ίχνος διαρροής κάπου... καλά, το μελάνι εξατμίζεται;;
 

H Lamy Dialog 3 είναι μια πολύ ωραία πένα με πρωτοποριακή τεχνολογία. Το σύστημα πλήρωσης, που αναφέρεις, είναι converter με έμβολο. Μπορείς να την γεμίζεις όπως ήδη το κάνεις (με μελάνι από το δοχείο μέσω του εμβόλου) ή μπορείς να βγάλεις το converter (με ένα ελαφρό τράβηγμα βγαίνει) και να βάλεις αμπούλα μελανιού της Lamy (παίρνει τα δικά της μελανάκια, δεν κάνουν τα international cartridges)

Το πρόβλημα που αναφέρεις, δυστυχώς το έχω ακούσει ξανά. Τόσο στην Lamy Dialog 3 όσο και στην Pilot Vanishing Point. Δηλαδή στις πένες που έχουν μηχανισμό να ανοίγουν και να κλείνουν χωρίς καπάκι. Καλώς ή κακώς δεν είναι εύκολο να προκύψει απόλυτη στεγανότητα όσο καλός και να είναι ο μηχανισμός. Με προβληματίζει βέβαια το μέγεθος της εξάτμισης. Ok, μια εξάτμιση είναι αναμενόμενη και μια πένα καλό είναι να την χρησιμοποιείς για να διατηρείς τη ροή του μελανιού, όχι να την αφήνεις στην άκρη για δύο εβδομάδες, αλλά το να αδειάσει εντελώς είναι λίγο αξιοπρόσεκτο.

Προτείνω να κάνεις ένα πείραμα... Κάνε ένα γενναίο γέμισμα του converter με μελάνι και προσπάθησε να χρησιμοποιείς την πένα κάθε μέρα έστω και για λίγο. Να δούμε πόσο θα σου κρατήσει. 

Επεξ/σία από MrsPeel
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, MrsPeel said:

H Lamy Dialog 3 είναι μια πολύ ωραία πένα με πρωτοποριακή τεχνολογία. Το σύστημα πλήρωσης, που αναφέρεις, είναι converter με έμβολο. Μπορείς να την γεμίζεις όπως ήδη το κάνεις (με μελάνι από το δοχείο μέσω του εμβόλου) ή μπορείς να βγάλεις το converter (με ένα ελαφρό τράβηγμα βγαίνει) και να βάλεις αμπούλα μελανιού της Lamy (παίρνει τα δικά της μελανάκια, δεν κάνουν τα international cartridges)

Το πρόβλημα που αναφέρεις, δυστυχώς το έχω ακούσει ξανά. Τόσο στην Lamy Dialog 3 όσο και στην Pilot Vanishing Point. Δηλαδή στις πένες που έχουν μηχανισμό να ανοίγουν και να κλείνουν χωρίς καπάκι. Καλώς ή κακώς δεν είναι εύκολο να προκύψει απόλυτη στεγανότητα όσο καλός και να είναι ο μηχανισμός. Με προβληματίζει βέβαια το μέγεθος της εξάτμισης. Ok, μια εξάτμιση είναι αναμενόμενη και μια πένα καλό είναι να την χρησιμοποιείς για να διατηρείς τη ροή του μελανιού, όχι να την αφήνεις στην άκρη για δύο εβδομάδες, αλλά το να αδειάσει εντελώς είναι λίγο αξιοπρόσεκτο.

Προτείνω να κάνεις ένα πείραμα... Κάνε ένα γενναίο γέμισμα του converter με μελάνι και προσπάθησε να χρησιμοποιείς την πένα κάθε μέρα έστω και για λίγο. Να δούμε πόσο θα σου κρατήσει. 

Δεν είναι τόσο απίθανο. Είχα πένες με καπάκι που είχε αδειάσει ολόκληρη αμπούλα σε μερικές μέρες. Ναι, δεν είναι σύνηθες να αδειάζει τόσο γρήγορα αλλά μπορεί να συμβεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dompred είπε

Δεν είναι τόσο απίθανο. Είχα πένες με καπάκι που είχε αδειάσει ολόκληρη αμπούλα σε μερικές μέρες. Ναι, δεν είναι σύνηθες να αδειάζει τόσο γρήγορα αλλά μπορεί να συμβεί

Συμβαίνει και λόγω διαφοράς πίεσης έχω παρατηρήσει. Αυτές τις μέρες που στην Αθήνα ο καιρός είναι βροχερός, οι περισσότερες πένες μου στάζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kitharas είπε

Συμβαίνει και λόγω διαφοράς πίεσης έχω παρατηρήσει. Αυτές τις μέρες που στην Αθήνα ο καιρός είναι βροχερός, οι περισσότερες πένες μου στάζουν.

 

Βαρομετρικό χαμηλό...

 

 

 

Επεξ/σία από naftis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, MrsPeel said:

H Lamy Dialog 3 είναι μια πολύ ωραία πένα με πρωτοποριακή τεχνολογία. Το σύστημα πλήρωσης, που αναφέρεις, είναι converter με έμβολο......

Προτείνω να κάνεις ένα πείραμα... Κάνε ένα γενναίο γέμισμα του converter με μελάνι και προσπάθησε να χρησιμοποιείς την πένα κάθε μέρα έστω και για λίγο. Να δούμε πόσο θα σου κρατήσει. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Τη γεμισα χθες και λέω να προσπαθισω να δοκιμάσω αυτό που λες. Αλλά, λογικά, δε θα καταλάβω κατι, σε κάποια στιγμή (πολύ γρήγορα) θα τελειώσει το μελάνι. Αδειάζει πολύ εύκολα.
Το βασικό ειναι, όταν δεν τη χρησιμοποιώ, το μελάνι που παει! Γιατί και το κονβερτερ ειναι άδειο αλλά και δεν έχει διαρροη! Και να έφευγε μέσα στη πένα, μετά απο τόσο καιρό θα έπρεπε όλο αυτό το μελάνι να στομώσει, να βγεί από κάπου! :-)
Ειναι θαυματουργή!! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, a_f_a είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Τη γεμισα χθες και λέω να προσπαθισω να δοκιμάσω αυτό που λες. Αλλά, λογικά, δε θα καταλάβω κατι, σε κάποια στιγμή (πολύ γρήγορα) θα τελειώσει το μελάνι. Αδειάζει πολύ εύκολα.
Το βασικό ειναι, όταν δεν τη χρησιμοποιώ, το μελάνι που παει! Γιατί και το κονβερτερ ειναι άδειο αλλά και δεν έχει διαρροη! Και να έφευγε μέσα στη πένα, μετά απο τόσο καιρό θα έπρεπε όλο αυτό το μελάνι να στομώσει, να βγεί από κάπου! :-)
Ειναι θαυματουργή!! :-)

Εξάτμιση. Το μελάνι είναι υγρό, κατά βάση υδατοδιαλυτό, οπότε εξατμίζεται. Γι αυτό είναι απαραίτητη η στεγανότητα στο κλείσιμο της πένας. Για να αποφευχθεί τόσο η εξάτμιση όσο και το να ξεραθεί το μελάνι στη μύτη ή στο feed και να φράξει την πένα. 

Επεξ/σία από MrsPeel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα! Λύθηκε το μυστήριο :-)
Οπότε καλά κατάλαβα οτι πολύ ντιζαϊν (τη λατρέυω, η μόνη πένα που θέλω να κρατάω) αλλά οι εκπτώσεις γίναν σε ένα τομέα.
Τσεκαρα τα μελανια/αμπούλα, και κάνει κάπου 2,9ε το ένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, a_f_a said:

Μάλιστα! Λύθηκε το μυστήριο :-)
Οπότε καλά κατάλαβα οτι πολύ ντιζαϊν (τη λατρέυω, η μόνη πένα που θέλω να κρατάω) αλλά οι εκπτώσεις γίναν σε ένα τομέα.
Τσεκαρα τα μελανια/αμπούλα, και κάνει κάπου 2,9ε το ένα!

Μη το λες αυτό, ίσως φταίει ο σχεδιασμός, ίσως είναι οι συνθήκες, ίσως είναι η συγκεκριμένη πένα που είναι πιο επιρρεπής σε εξάτμιση. Όπως έγραψα και παραπάνω είχα πένα που μετά από λίγες μέρες είχε εξατμιστεί γεμάτη. Συνήθως δεν συμβαίνει, οπότε τείνω να πιστεύω ότι εξαρτάται από τη πένα ανά περίπτωση. Γενικά στις πένες καλό είναι να μην τις αφήνεις για μέρες, όλες θα στεγνώσουν αργά ή γρήγορα και δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό.

Αν δεν σκοπεύεις να γράψεις για μερικές μέρες καλό είναι να τη καθαρίζεις και να την αφήνεις άδεια. Και σίγουρα προτίμησε κάποιο σχετικά ασφαλές μελάνι (τύπου washable).

Το μελάνι δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό, αν δεν το έχεις κάνει ήδη πήγαινε σε converter και σε μπουκαλάκια μελάνι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...