Προς το περιεχόμενο

Πένες γραφής


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, filarhos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα πάω να πάρω της Pelikan, να δοκιμάσω...

Τώρα έχω:

https://www.skroutz.gr/s/27384143/Koh-I-Noor-Ανταλλακτικό-Μελάνι-για-Πένα-σε-Μπλε-χρώμα-20gr-141725.html

Δεν κάνει αυτή;

Όχι δεν κάνει και θα στη μπουκώσει

Δοκίμασε ένα από αυτά

https://www.skroutz.gr/c/1949/Antallaktika-Melania/f/1254694/gia-pena.html?o=μελάνι+πένας

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Και εγώ δεν έχω μέτρο σύγκρισης (με εξαίρεση όταν πήγαινα δημοτικό στην Γερμανία μας βάζανε - ή απλά έτσι ήταν η μόδα μεταξύ των παιδιών; δεν θυμάμαι καθαρά - να γράφουμε την καλλιγραφία μας με πένα, θυμάμαι μόνο να στραβώνω τις μύτες :P ) όταν έβγαλα καρνέ επιταγών είπα να πάρω μια Πάρκερ πένα δεν ειναι ότι ήταν χάλια αλλά πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να την χρησιμοποιώ έναντι στυλό (πάλι Πάρκερ) είναι πολύ καλύτερο το στυλό.  Πχ η πένα (τουλάχιστον αυτή που έχω) δεν βγάζει σταθερά την ίδια ποσότητα μελάνης, παίζει ρόλο η κλίση της πένας και η ταχύτητα που γράφεις... με το στυλό δεν έχεις τέτοια θέματα. 

Περίεργο μου ακούγεται...στις περισσότερες πένες μου δεν έχω πρόβλημα στη γραφή. Βέβαια είναι και θέμα γούστου...

Υπόψη, τις υγρές μέρες ή μέρες με βροχή, η πίεση αλλάζει με αποτέλεσμα να αλλάζει και η ροή. Αυτό θέλει κάποια συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kitharas είπε

Περίεργο μου ακούγεται...στις περισσότερες πένες μου δεν έχω πρόβλημα στη γραφή. Βέβαια είναι και θέμα γούστου..

Καλά δεν είναι ότι δεν γράφει, απλά δεν γράφει "καλά" τουλάχιστον όχι αν δεν γράφεις με "συγκεκριμένο" τρόπο πχ όπως είπα ανάλογα την κλίση της πένας (πανω στο χαρτί) ή την ταχύτητα που γράφεις αυξομειώνεται η ροή..

Αν γράφεις πολύ γρήγορα πχ σε υπογραφή και κάνεις πχ την τελευταία γραμμή "χράτς" γρήγορα (ναι ξέρω σε φώτισα εννοώ πολύ γρήγορα σαν γρήγορη πινελιά" παίζει και να κάνει κάνα κενό.. 

Επίσης κάτι που δεν ανέφερα είναι ότι αν έχεις πολύ καιρό να την χρησιμοποιήσεις (πχ βδομάδα+ ) και πας να γράψεις δεν θα γράψει πχ τα πρώτα χιλιοστά απο το πρώτο γράμμα που ξεκινάς να γράψεις. 

ή αν ξεχαστείς και αφήσεις την πένα στο ίδιο σημείο ενα δύο δευτερόλεπτα (ενώ γράφεις) θα χύσει παραπάνω μελάνι.  

Όλα αυτά με μια πάρκερ τώρα έτσι όχι κάτι το ιδιαίτερο καμιά 60 ευρώ την είχα αγοράσει.
Αλλά νομίζω είναι αδυναμία του ίδιου του τρόπου λειτουργίας που βασίζεται στην τριβή και την βαρύτητα.  

Μάλλον θα υπάρχει λόγος που περάσαμε στα στυλό και αφήσαμε τις πένες (συλλογικά εννοώ σαν κοινωνία) εκτός αν είναι απο τις χειρότερες η δική μου. 

Απο εκει πέρα καταλαβαίνω την αγορά μιας ακριβής σαν αξεσουάρ/conversation piece/διακοσμητικό 
 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Καλά δεν είναι ότι δεν γράφει, απλά δεν γράφει "καλά" τουλάχιστον όχι αν δεν γράφεις με "συγκεκριμένο" τρόπο πχ όπως είπα ανάλογα την κλίση της πένας (πανω στο χαρτί) ή την ταχύτητα που γράφεις αυξομειώνεται η ροή..

Αν γράφεις πολύ γρήγορα πχ σε υπογραφή και κάνεις πχ την τελευταία γραμμή "χράτς" γρήγορα (ναι ξέρω σε φώτισα εννοώ πολύ γρήγορα σαν γρήγορη πινελιά" παίζει και να κάνει κάνα κενό.. 

Επίσης κάτι που δεν ανέφερα είναι ότι αν έχεις πολύ καιρό να την χρησιμοποιήσεις (πχ βδομάδα+ ) και πας να γράψεις δεν θα γράψει πχ τα πρώτα χιλιοστά απο το πρώτο γράμμα που ξεκινάς να γράψεις. 

ή αν ξεχαστείς και αφήσεις την πένα στο ίδιο σημείο ενα δύο δευτερόλεπτα (ενώ γράφεις) θα χύσει παραπάνω μελάνι.  

Όλα αυτά με μια πάρκερ τώρα έτσι όχι κάτι το ιδιαίτερο καμιά 60 ευρώ την είχα αγοράσει.
Αλλά νομίζω είναι αδυναμία του ίδιου του τρόπου λειτουργίας που βασίζεται στην τριβή και την βαρύτητα.  

Μάλλον θα υπάρχει λόγος που περάσαμε στα στυλό και αφήσαμε τις πένες (συλλογικά εννοώ σαν κοινωνία) εκτός αν είναι απο τις χειρότερες η δική μου. 

Απο εκει πέρα καταλαβαίνω την αγορά μιας ακριβής σαν αξεσουάρ/conversation piece/διακοσμητικό 
 

Κατά τη δική μου άποψη το στιλό υπερτερεί της πένας στο ότι δε θέλει φροντίδα και στο ότι "πάντα γραφει" και σαφέστατα το κόστος παραγωγής που είναι μικρότερο.

Διαφορετικά, στα δικά μου γούστα πάντα (αν και αυτό με την υπογραφή το καταλαβαινω και το κάνει και σε μένα κάποιες φορές), η πένα έχει ανώτερο τρόπο γραφής, πιο ξεκούραστο και για το ίδιο το χέρι.

Όλα αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες και γνώμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2022 στις 4:09 ΠΜ, jemadux είπε

Λοιπόν σκέφτομαι για μια lamy Safari . Θέλω η μύτη με είναι μαύρη

Μπορείς να πάρεις μία από τις Limited Edition της περσινής χρονιάς, τα μοντέλα Terra και Savannah, οι οποίες είναι στην ουσία επανακυκλοφορία των πρώτων μοντέλων της Safari και είχαν μεγάλη ζήτηση. Η επανακυκλοφορία τους ως Limited του 2021 ήταν πολύ καλή κίνηση και ήδη φεύγουν τα δύο αυτά μοντέλα. 

 

 

Στις 26/3/2022 στις 8:33 ΜΜ, dimitrism21 είπε

Λοιπόν, να πω και εγώ την εμπειρία μου. Μου είχε κάνει δώρο κάποιος μαθητής μου, αρκετά χρόνια τώρα, μία πένα Parker. Δεν με πολύβόλευε τότε, κάποια στιγμή πριν από 2-3 χρόνια χάλασε το σπείρωμα και προσπάθησα να τη φτιάξω, δεν τα κατάφερα και στα νευρα μου πάνω, την πέταξα. Πριν κάνα εξάμηνο κάπου βρήκα σε κάτι προσφορές, στο e-shop νομίζω, κάτι Parker πάλι και αγόρασα δύο (IM Core Special edition Blue και Urban core metro metallic). Άρχισα να γράφω με αυτές Ε ενθουσιάστηκα και μετά άρχισα να ψάχνω αμπούλες με μελάνι. Έπεσε μπροστά μου μία διαφήμιση, είδα και το blog αυτό που γράφουμε τώρα... και έχω καεί...

Αγόρασα μια Lamy AL-star 025 White Silver Πένα EF (Extra Fine), μελάνια, μια TWSBI AL580, περιμένω κάτι Jing hao, κι ενώ είπα ότι θα σταματήσω αποφάσισα να κάνω και ένα μεγαλύτερο βήμα. Παραγγελία και μια Lamy 2000.

Έχω ξετρελαθει με τη γραφή και στις 2 πένες που αγόρασα τελευταία, και με τα μελάνια της pilot, το ruby της Diamine που χρησιμοποιώ πλέον στην AL-star για υπογράμμιση και σημειώσεις στα βιβλία.

Γενικά, τελευταία πολυ καμμενος.

Η Lamy 2000 είναι μια εμπειρία από μόνη της! Περιμένουμε εντυπώσεις! 

 

Για μία ακόμη φορά οδηγήθηκα σε φιλοσοφικά ερωτήματα. Τα έχω συχνά.. Όχι ότι έχω βγάλει άκρη φυσικά! 😄
Σκεφτόμουν πόση σημασία έχει στο δικό μας όμορφο σύμπαν η έννοια του special ή limited edition. Κάτι μπορείς να το βρεις τώρα αλλά σε λίγο δεν θα το βρίσκεις. Ή κάτι ήδη είναι δυσεύρετο. Πολλές πένες ή μελάνια είναι περιζήτητα ακριβώς επειδή παίζει αυτός ο παράγων δυσκολίας στην απόκτησή τους. Η Lamy Dark Lilac πχ όταν κυκλοφόρησε είχε την τιμή μιας απλής safari. To αντίστοιχο μελάνι το ίδιο. Τώρα και τα δύο χτυπάνε τρελές τιμές στο ebay ή οπουδήποτε βρεθούν. Η Lamy θα μπορούσε να επανακυκλοφορήσει τόσο την πένα όσο και το μελάνι. Αλλά δεν το κάνει. Αυτή η αίγλη που έχουν αποκτήσει πρέπει να τροφοδοτηθεί. Τελευταία άρχισα να ψάχνω τις sailor. Οι Ιάπωνες κι αν την έχουν αναπτύξει αυτή τη φιλοσοφία του special, limited κλπ κλπ!.... Βλέπω ότι υπάρχουν εκδόσεις που μπορούν να βρεθούν μόνο στην Ιαπωνία, αλλά τις λαχταρά και όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Βλέπω ότι υπάρχουν ακόμη και secret limited μοντέλα, που μπορεί κάποιος να τα προμηθευτεί σε μαγαζιά στην Ιαπωνία και μόνο αν τα ζητήσει ειδικά. Αυτό να πω την αλήθεια, δεν μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργεί.. Πώς αναζητάς κάτι που δεν ξέρεις καν τί είναι; Φαντάζομαι Ιάπωνες να μπαίνουν σε καταστήματα stationery και να λένε συνθηματικά όπως στα παλιά western ("ο αετός θα πετάξει το χάραμα" 😜)
Κι εγώ έχω πέσει στην όμορφη αυτή παγίδα κατά καιρούς. Σίγουρα έχει μια δόση αδρεναλίνης το κυνήγι και η απόκτηση ενός δυσεύρετου αντικειμένου πόθου. Αλλά τελικά μήπως παίζουμε όλοι ένα παιχνίδι πολύ καλά μελετημένο;
Εντάξει, εντάξει... Ας χαρούμε τις πένες μας, τα μελάνια μας, την εμπειρία της γραφής και ας αλαφρώσουμε λίγο τις σκέψεις μας, ήδη τις βαραίνουν πολλά!

Επεξ/σία από MrsPeel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MrsPeel είπε

Μπορείς να πάρεις μία από τις Limited Edition της περσινής χρονιάς, τα μοντέλα Terra και Savannah, οι οποίες είναι στην ουσία επανακυκλοφορία των πρώτων μοντέλων της Safari και είχαν μεγάλη ζήτηση. Η επανακυκλοφορία τους ως Limited του 2021 ήταν πολύ καλή κίνηση και ήδη φεύγουν τα δύο αυτά μοντέλα. 

 

 

Η Lamy 2000 είναι μια εμπειρία από μόνη της! Περιμένουμε εντυπώσεις! 

 

Για μία ακόμη φορά οδηγήθηκα σε φιλοσοφικά ερωτήματα. Τα έχω συχνά.. Όχι ότι έχω βγάλει άκρη φυσικά! 😄
Σκεφτόμουν πόση σημασία έχει στο δικό μας όμορφο σύμπαν η έννοια του special ή limited edition. Κάτι μπορείς να το βρεις τώρα αλλά σε λίγο δεν θα το βρίσκεις. Ή κάτι ήδη είναι δυσεύρετο. Πολλές πένες ή μελάνια είναι περιζήτητα ακριβώς επειδή παίζει αυτός ο παράγων δυσκολίας στην απόκτησή τους. Η Lamy Dark Lilac πχ όταν κυκλοφόρησε είχε την τιμή μιας απλής safari. To αντίστοιχο μελάνι το ίδιο. Τώρα και τα δύο χτυπάνε τρελές τιμές στο ebay ή οπουδήποτε βρεθούν. Η Lamy θα μπορούσε να επανακυκλοφορήσει τόσο την πένα όσο και το μελάνι. Αλλά δεν το κάνει. Αυτή η αίγλη που έχουν αποκτήσει πρέπει να τροφοδοτηθεί. Τελευταία άρχισα να ψάχνω τις sailor. Οι Ιάπωνες κι αν την έχουν αναπτύξει αυτή τη φιλοσοφία του special, limited κλπ κλπ!.... Βλέπω ότι υπάρχουν εκδόσεις που μπορούν να βρεθούν μόνο στην Ιαπωνία, αλλά τις λαχταρά και όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Βλέπω ότι υπάρχουν ακόμη και secret limited μοντέλα, που μπορεί κάποιος να τα προμηθευτεί σε μαγαζιά στην Ιαπωνία και μόνο αν τα ζητήσει ειδικά. Αυτό να πω την αλήθεια, δεν μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργεί.. Πώς αναζητάς κάτι που δεν ξέρεις καν τί είναι; Φαντάζομαι Ιάπωνες να μπαίνουν σε καταστήματα stationery και να λένε συνθηματικά όπως στα παλιά western ("ο αετός θα πετάξει το χάραμα" 😜)
Κι εγώ έχω πέσει στην όμορφη αυτή παγίδα κατά καιρούς. Σίγουρα έχει μια δόση αδρεναλίνης το κυνήγι και η απόκτηση ενός δυσεύρετου αντικειμένου πόθου. Αλλά τελικά μήπως παίζουμε όλοι ένα παιχνίδι πολύ καλά μελετημένο;
Εντάξει, εντάξει... Ας χαρούμε τις πένες μας, τα μελάνια μας, την εμπειρία της γραφής και ας αλαφρώσουμε λίγο τις σκέψεις μας, ήδη τις βαραίνουν πολλά!

Ααα να μιλάτε για σας! Εγώ θέλω απλά μια πένα να γράφει καλά και απρόσκοπτα 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους, είπα να γράψω και εγώ να αναστήσω λίγο το νήμα 🙂και εγώ φαν και κάτοχος αρκετών εργαλείων γραφής, τελευταίο απόκτημα (έχει ένα χρόνο δλδ που αγορά σα την τελευταία μου πένα😯😯😯) ειναι η Santini Libra με flex fine μύτη και κατέληξε να είναι η αγαπημένη μου, πίστευα ότι δεν θα είναι εύκολη για καθημερινή χρήση αλλά με διέψευσε! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 5 μήνες μετά...
On 05/05/2022 at 13:29, kitharas said:

Κατά τη δική μου άποψη το στιλό υπερτερεί της πένας στο ότι δε θέλει φροντίδα και στο ότι "πάντα γραφει" και σαφέστατα το κόστος παραγωγής που είναι μικρότερο.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το στιλό δεν μπορεί να κάνει αυτά που κάνει η πένα.
Η πένα σίγουρα έχει περισσότερη συντήρηση αλλά υπερτερεί στο βασικό σκοπό της που είναι η γραφή καθώς έχεις απόλυτο έλεγχο του πάχους της γραμμής που γράφεις. Είναι επίσης πάρα πολύ δύσκολο να πλαστογραφηθεί υπογραφή με πένα.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kitharas said:

Πέρασε κάμποσος καιρός...
Καμιά νέα πένα αγοράσατε να μας πείτε εντυπώσεις;

Έχει μερικούς μήνες που πήρα την Majohn A1. Βασικά κλώνος της Pilot Capless/Vanishing Point αλλά πολύ φθηνότερη. Αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλός μηχανισμός σε άνοιγμα/κλείσιμο, κανένα παράπονο για τη μύτη. Μετά από περίπου ένα χρόνο σχεδόν καθημερινής χρήσης τώρα αρχίσει να φεύγει το χρώμα σε κάποιες άκρες από φθορά (και η Pilot το ίδιο βγάζει). Είναι συμβατή με cartridges/converters από Pilot, νομίζω ότι είναι συμβατή και με Pilot nib units αν κάποιος θέλει να κάνει κάποια αλλαγή. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι η έλλειψη μεγεθών κυρίως B που γενικά οι κινέζικες δεν προσφέρουν πιο μεγάλα μεγέθη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μέγεθος γραφής μύτη πήρες; Είναι smooth η γραφή; Έχει feedback? Βάλε και μια φωτό αν γίνεται να δούμε το χρωματάκι σε πραγματικές φωτογραφίες πως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dompred είπε

Έχει μερικούς μήνες που πήρα την Majohn A1. Βασικά κλώνος της Pilot Capless/Vanishing Point αλλά πολύ φθηνότερη. Αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλός μηχανισμός σε άνοιγμα/κλείσιμο, κανένα παράπονο για τη μύτη. Μετά από περίπου ένα χρόνο σχεδόν καθημερινής χρήσης τώρα αρχίσει να φεύγει το χρώμα σε κάποιες άκρες από φθορά (και η Pilot το ίδιο βγάζει). Είναι συμβατή με cartridges/converters από Pilot, νομίζω ότι είναι συμβατή και με Pilot nib units αν κάποιος θέλει να κάνει κάποια αλλαγή. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι η έλλειψη μεγεθών κυρίως B που γενικά οι κινέζικες δεν προσφέρουν πιο μεγάλα μεγέθη

Μόλις μου ρθε και μένα! Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ ανώτερη από τις υπόλοιπες κινέζικες
Το EF που την πήρα είναι εξαιρετικό γιατί ούτως η άλλως γράφω με EF.
Επίσης μου ήρθαν Jinhao 88 και Jinhao 95...Ένα θα πω, έτη φωτός μακριά η ποιότητά τους από αυτά που ξέραμε τόσα χρόνια για τις κινέζικες πένες. Βέβαια οι τιμές έχουν φτάσει ~10€ έκαστη αλλά αξίζουν τα χρήματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, 1nsom-n1k said:

Τι μέγεθος γραφής μύτη πήρες; Είναι smooth η γραφή; Έχει feedback? Βάλε και μια φωτό αν γίνεται να δούμε το χρωματάκι σε πραγματικές φωτογραφίες πως φαίνεται.

Μέγεθος νομίζω EF, δεν πρέπει να έχει άλλα μεγέθη αν θυμάμαι καλά. Θα έλεγα ότι είναι αρκετά smooth και χωρίς να κάνω τίποτα (συνήθως πειράζω πάντα τις μύτες από τις κινέζικες μιας και είναι λαχείο αν πετύχεις κάτι καλό), αυτή απλά έγραφε καλά. Μπορεί να ανεβάσω αργότερα μερικές φωτογραφίες, αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, την πήρα σε βαρετό μαύρο (matte black).

 

1 hour ago, kitharas said:

Μόλις μου ρθε και μένα! Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ ανώτερη από τις υπόλοιπες κινέζικες
Το EF που την πήρα είναι εξαιρετικό γιατί ούτως η άλλως γράφω με EF.
Επίσης μου ήρθαν Jinhao 88 και Jinhao 95...Ένα θα πω, έτη φωτός μακριά η ποιότητά τους από αυτά που ξέραμε τόσα χρόνια για τις κινέζικες πένες. Βέβαια οι τιμές έχουν φτάσει ~10€ έκαστη αλλά αξίζουν τα χρήματά τους.

Επιτέλους έχουν αρχίσει και ανεβαίνουν οι κινέζικες. Ακόμα και 10, 20, 40 να κάνουν, είναι πολύ καλό vfm. Πλέον βρίσκεις καλά υλικά, ενδιαφέροντες μηχανισμούς και καλό quality control σε μύτες. Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι έχουν φετιχ με τις EF άντε και με τις F, οπότε αν προτιμάς M ή Β ατύχησες. Αν και τελευταία βλέπω υπάρχουν 3rd party Β ακόμα και ΒΒ! που είναι αρκετά καλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2023 στις 9:25 ΠΜ, dompred είπε

Μέγεθος νομίζω EF, δεν πρέπει να έχει άλλα μεγέθη αν θυμάμαι καλά. Θα έλεγα ότι είναι αρκετά smooth και χωρίς να κάνω τίποτα (συνήθως πειράζω πάντα τις μύτες από τις κινέζικες μιας και είναι λαχείο αν πετύχεις κάτι καλό), αυτή απλά έγραφε καλά. Μπορεί να ανεβάσω αργότερα μερικές φωτογραφίες, αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, την πήρα σε βαρετό μαύρο (matte black).

 

Επιτέλους έχουν αρχίσει και ανεβαίνουν οι κινέζικες. Ακόμα και 10, 20, 40 να κάνουν, είναι πολύ καλό vfm. Πλέον βρίσκεις καλά υλικά, ενδιαφέροντες μηχανισμούς και καλό quality control σε μύτες. Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι έχουν φετιχ με τις EF άντε και με τις F, οπότε αν προτιμάς M ή Β ατύχησες. Αν και τελευταία βλέπω υπάρχουν 3rd party Β ακόμα και ΒΒ! που είναι αρκετά καλές

Ευτυχώς δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα γιατί πάντα γράφω με F ή EF. Ίσα ίσα αντιμετωπίζω πρόβλημα με ευρωπαικές και ιαπωνικές πένες που στην Ελλάδα έρχονται κυρίως με M. Όπως οι Pilot που για να πάρεις F θα πρέπει να την αγοράσεις από άπω ανατολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...