Προς το περιεχόμενο

Voip Ρυθμίσεις ΟΤΕ


zoumeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα Fritz αλλά παλιό, που δεν μπορεί να τραβήξει τα στοιχεία και να δουλέψει αυτόματα η τηλεφωνία, οπότε ζήτησα και έχω τον κωδικό της.

Σε αντίθεση με ότι θεωρεί πολύς κόσμος, στην πραγματικότητα το να μην δίνει τον κωδικό της τηλεφωνίας και αυτή να δουλεύει αποκλειστικά στην συσκευή που δίνει ο πάροχος, είναι η μεγάλη πλειοψηφία στον πλανήτη. Και στον ΟΤΕ συνέβαινε το ίδιο μέχρι που άλλαξε την πολιτική η μητρική DT και τώρα είναι ο μόνος που τον δίνει στη χώρα μας.

Είναι καθαρά στην ευχέρεια της εταιρείας να μας τον δώσει και δεν υπάρχει κανένας κανονισμός που να απαγορεύει την θέλησή του. Το ίδιο ισχύει και με τις δορυφορικές συνδέσεις είτε για Internet είτε για TV. Η υπηρεσία δουλεύει αποκλειστικά στην συσκευή του παρόχου και είναι παντρεμένη με αυτή.

 

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά όποιος μπορεί να με βοηθήσει ή να με καθοδηγήσει. 

Πρόσφατα άλλαξα modem και έβαλα οπτική ίνα και η cosmote τώρα δεν με αφήνει να κατεβάσω torrent.

έχω κάνει login μέσα στο modem αλλά από κει και πέρα δεν ξέρω πού να πάω για να το ξεκλειδώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Στις 1/2/2021 στις 10:35 ΜΜ, djkwstas είπε

Καλησπέρα παιδιά όποιος μπορεί να με βοηθήσει ή να με καθοδηγήσει. 

Πρόσφατα άλλαξα modem και έβαλα οπτική ίνα και η cosmote τώρα δεν με αφήνει να κατεβάσω torrent.

έχω κάνει login μέσα στο modem αλλά από κει και πέρα δεν ξέρω πού να πάω για να το ξεκλειδώσω

και εγω οπτικη εχω αλλα δεν βλεπω να μπλοκαρει κατι οπως λες σε torrents .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/12/2021 στις 4:20 ΜΜ, georgi0 είπε

και εγω οπτικη εχω αλλα δεν βλεπω να μπλοκαρει κατι οπως λες σε torrents .

 βρήκα το λάθος.  έπρεπε να συνδέσω στην LAN1 κ όχι LAN4 το καλώδιο από το κουτί της οπτικής ίνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, georgi0 said:

 βρήκα το λάθος.  έπρεπε να συνδέσω στην LAN1 κ όχι LAN4 το καλώδιο από το κουτί της οπτικής ίνας. 

τοτε δεν ειχες καν ιντερνετ οχι μονο τορρεντ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα,

Σχετικά με τα SIP account του ΟΤΕ.

Έχω δύο GRANDSTREAM τηλέφωνα όπου το ένα έχει γίνει registered ενώ το άλλο δεν γίνεται με τίποτα. 

Έχει καταφέρει κανείς να έχεις 2 τηλέφωνα με το ίδιο SIP Account του ΟΤΕ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς ότι θέλεις και τα δύο να δουλεύουν στην ίδια σύνδεση, δεν γίνεται φίλε μου. Σε κάθε παραδοσιακό τηλεπικοινωνιακό πάροχο, επιτρέπεται μόνο ένα registration από κάποια συσκευή και όχι ταυτόχρονα από πολλές.

Αν θέλεις πολλαπλές συσκευές να κάνουν χρήση της ίδιας τηλεφωνικής σύνδεσης, θα χρειαστείς μία συσκευή που να παίζει ως IP PBX (SIP Server), η οποία θα κάνει την σύνδεση του VoIP με τον πάροχο και οι άλλες θα τo χρησιμοποιούν μέσω αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Αν εννοείς ότι θέλεις και τα δύο να δουλεύουν στην ίδια σύνδεση, δεν γίνεται φίλε μου. Σε κάθε παραδοσιακό τηλεπικοινωνιακό πάροχο, επιτρέπεται μόνο ένα registration από κάποια συσκευή και όχι ταυτόχρονα από πολλές.

Αν θέλεις πολλαπλές συσκευές να κάνουν χρήση της ίδιας τηλεφωνικής σύνδεσης, θα χρειαστείς μία συσκευή που να παίζει ως IP PBX (SIP Server), η οποία θα κάνει την σύνδεση του VoIP με τον πάροχο και οι άλλες θα τo χρησιμοποιούν μέσω αυτής.

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες τέτοιες οικονομικές συσκευές; Ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις λύση μόνο για ΙΡ τηλεφωνικές συσκευές ή και για απλές αναλογικές όπως αυτές που συνήθως χρησιμοποιούμε;

Η φθηνότερη λύση είναι ένα Raspberry Pi με το Raspbian που παίζει ως SIP Server και χρησιμοποιούν την τηλεφωνία μόνον ΙΡ τηλεφωνικές συσκευές.

Άλλη φθηνή λύση είναι ένα Fritz Box που να παίζει μόνον ως ΑΤΑ (για την τηλεφωνία). Σε αυτό μπορούν να συνδεθούν ΙΡ και απλές αναλογικές συσκευές. Επίσης αυτό μπορεί να παίξει ως ενδιάμεσος μεταξύ του Raspbian που ανέφερα παραπάνω και απλών αναλογικών τηλεφωνικών συσκευών.

Υπάρχουν δεκάδες άλλες λύσεις, αλλά το κόστος ανεβαίνει αρκετά και φυσικά εξαρτάται από τις ανάγκες σου , πως είναι στημένο το δίκτυό σου και τι συσκευές θέλεις να χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 3 συσκευές σεταρισμένες σε Cloud vPBX και θέλω σε δεύτερο account να περάσω τον αριθμό της cosmote για να πραγματοποιούμε εξερχόμενες κλήσεις, τουλάχιστον σε 2 από τις 3 VoIP συσκευές.

Ωστόσο έχω βάλει και στις 2 από 3 συσκευές τις ίδιες ρυθμίσεις, έγιναν register και οι δύο συσκευές, όμως μετά από λίγο γίνονται και οι δύο unregister κτλ. Συγχρονίζονται και αποσυγχρονίζονται από μόνες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hariC11 είπε

Συγχρονίζονται και αποσυγχρονίζονται από μόνες τους.

Καλά γίνεται αυτό, διότι όπως έγραψα δεν το επιτρέπει η Cosmote (κανένας από τους 4 παραδοσιακούς).

Επίσης δεν θα παίξει σε Cloud vPBX, διότι το registration γίνεται αποκλειστικά μέσω της σύνδεσης της γραμμής στην οποία δουλεύει και όχι από αλλού. Αν και πρόκειται για το ίδιο ακριβώς πρωτόκολλο επικοινωνίας και λειτουργίας, εν τούτοις δεν είναι ελεύθερο προς χρήση απ' οπουδήποτε, όπως τα αντίστοιχα VoIP τρίτων παρόχων.

Γίνεται αν στήσεις IP PBX τοπικό και από αυτόν να παίρνει την σύνδεση το Cloud vPBX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, jkoukos είπε

Καλά γίνεται αυτό, διότι όπως έγραψα δεν το επιτρέπει η Cosmote (κανένας από τους 4 παραδοσιακούς).

Επίσης δεν θα παίξει σε Cloud vPBX, διότι το registration γίνεται αποκλειστικά μέσω της σύνδεσης της γραμμής στην οποία δουλεύει και όχι από αλλού. Αν και πρόκειται για το ίδιο ακριβώς πρωτόκολλο επικοινωνίας και λειτουργίας, εν τούτοις δεν είναι ελεύθερο προς χρήση απ' οπουδήποτε, όπως τα αντίστοιχα VoIP τρίτων παρόχων.

Γίνεται αν στήσεις IP PBX τοπικό και από αυτόν να παίρνει την σύνδεση το Cloud vPBX.

Με κάλυψες πλήρως.

Σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπέρα σε όλους! Ταλαιπωρούμε να εγκαταστήσω την σύνδεση cosmote  στη συσκευή VOIP Yealink  W60B , με τα παρακάτω στοιχεία:

SIP Server: ims.otenet.gr ή 195.167.16.1

Username: [email protected] ή sip:[email protected]

Password: Ο κωδικός που σας κοινοποιήθηκε.

Account Name: +30xxxxxxxxxx

Port: 5060

Codec: Any

'Έλαβα με μνμ στο κινητό τον κωδικό, απενεργοποίησαν το router και έβαλα τα παραπάνω αλλά μου βγάζει συνεχώς "register failed".

Να σημειώσω πως έχω κάνει register πολλά voip accounts μέχρι τώρα αλλά με την cosmote δεν παλεύεται! 

έχετε καμιά ιδέα μήπως κάνω κάτι λάθος?

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...