Προς το περιεχόμενο

Voip Ρυθμίσεις ΟΤΕ


zoumeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ... Αυτό που θέλω να επιτύχω είναι να έχω το modem (OTE, Speedport) στην αποθήκη και καθώς είναι αδύνατο να συνδέσω καλώδιο τηλεφώνου (το κλασσικό) από τη θύρα του Speedport μέσα στο σπίτι, να συνδέσω μια νέα συσκευή τηλεφώνου (VOIP) πχ Cisco SPA 303 σε κάποιο πριζάκι δικτύου σε κάποιο δωμάτιο. Τι χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση; Αυτό που λένε οι προηγούμενοι; Δηλαδή να ζητήσω τους κωδικούς και να σετάρω τη τηλεφωνική ΙΡ συσκευή ΚΑΙ επιπλέον να απενεργοποιήσω το telephony στο Speedport ή το τελευταίο δεν είναι απαραίτητο; Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως τα έγραψες θα γίνουν. Δηλαδή να πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας, να την ρυθμίσεις στο SPA, εφόσον πρώτα την έχεις απενεργοποιήσεις στο  Speedport.

Αν για κάποιον λόγο η τηλεφωνία ενεργοποιηθεί στο Speedport, θα αλλάξει αυτόματα ο κωδικός και θα σταματήσει να δουλεύει στο SPA. Για τον λόγο αυτό φροντίζουμε να τον δηλώσουμε και στο Speedport, άσχετα αν θα την έχουμε ενεργή σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Όπως τα έγραψες θα γίνουν. Δηλαδή να πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας, να την ρυθμίσεις στο SPA, εφόσον πρώτα την έχεις απενεργοποιήσεις στο  Speedport.

Αν για κάποιον λόγο η τηλεφωνία ενεργοποιηθεί στο Speedport, θα αλλάξει αυτόματα ο κωδικός και θα σταματήσει να δουλεύει στο SPA. Για τον λόγο αυτό φροντίζουμε να τον δηλώσουμε και στο Speedport, άσχετα αν θα την έχουμε ενεργή σε αυτό.

Σε ευχαριστώ για άμεση απόκριση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να καταργήσω τελείως το ρουτερ του ΟΤΕ και να το κουμπώσω κατευθείαν πάνω στο dream machine. Τηλέφωνο σε voip με τα στοιχεία που έχω θα παίξει; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/10/2022 at 00:58, zotosdim said:

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να καταργήσω τελείως το ρουτερ του ΟΤΕ και να το κουμπώσω κατευθείαν πάνω στο dream machine. Τηλέφωνο σε voip με τα στοιχεία που έχω θα παίξει; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

αν ο οτε σου δωσει τα στοιχεια της τηλεφωνιας θα παιξει οπουδηποτε η τηλεφωνια αρκει να την σεταρεις σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να έχεις μια γραμμή ΟΤΕ σε νησί και ν κανεις register VoIP από άλλο πάροχο στην Αθηνα ή ειναι κλειδωμένο στην γραμμή/πάροχο;

Θέλω να παίξω γραμμή ΟΤΕ με τηλεφωνικό κέντρο VOIP μέσω WIND FIBER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2022 στις 9:26 ΜΜ, lefteris είπε

Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να έχεις μια γραμμή ΟΤΕ σε νησί και ν κανεις register VoIP από άλλο πάροχο στην Αθηνα ή ειναι κλειδωμένο στην γραμμή/πάροχο;

Θέλω να παίξω γραμμή ΟΤΕ με τηλεφωνικό κέντρο VOIP μέσω WIND FIBER

Καλησπέρα, τα στοιχεία voip θα παίξουν μόνο σε κύκλωμα ΟΤΕ,  χρησιμοποιεί ims server της huawei , δηλαδή η public ip σου είναι και για την τηλεφωνία(έχουν κοινό VLAN ID, 835).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 18/10/2022 at 21:26, lefteris said:

Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να έχεις μια γραμμή ΟΤΕ σε νησί και ν κανεις register VoIP από άλλο πάροχο στην Αθηνα ή ειναι κλειδωμένο στην γραμμή/πάροχο;

Θέλω να παίξω γραμμή ΟΤΕ με τηλεφωνικό κέντρο VOIP μέσω WIND FIBER

αν ησουν ιδιο παροχο μπορει και να επαιζε.τωρα απο αλλο παροχο δυσκολα τα πραγματα. εκτος αν γινει με κανα τροπο κανα vpn.δεν ξερω κατι παραπανω.δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις απλα πρεπει να ζητησεις τα credentials απο cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει με τίποτα και σε κανέναν πάροχο, το να λειτουργηθεί η τηλεφωνία σε άλλο σημείο (οπουδήποτε και αν είναι αυτό) εκτός της γραμμής στην οποία έχει γίνει η σύνδεση. Το ότι είναι VoIP που κανονικά σε τρίτους παρόχους υπάρχει τέτοια δυνατότητα, στους παραδοσιακούς (σχεδόν σε όλο τον πλανήτη) τηλεπικοινωνιακούς παρόχους η τηλεφωνία είναι παντρεμένη με την φυσική γραμμή.

Σε κάποιους λίγους (σε μένα δεν έπαιξε ποτέ) έπαιζε σε Cosmote η σύνδεση της σταθερής, σε κινητή σύνδεση της ίδιας εταιρείας, αλλά κάποια στιγμή το κόψανε.

Μόνη δυνατότητα είναι μέσω VPN και PBX τουλάχιστον στην γραμμή που είναι η σύνδεση της τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, jkoukos said:

Δεν παίζει με τίποτα και σε κανέναν πάροχο, το να λειτουργηθεί η τηλεφωνία σε άλλο σημείο (οπουδήποτε και αν είναι αυτό) εκτός της γραμμής στην οποία έχει γίνει η σύνδεση. Το ότι είναι VoIP που κανονικά σε τρίτους παρόχους υπάρχει τέτοια δυνατότητα, στους παραδοσιακούς (σχεδόν σε όλο τον πλανήτη) τηλεπικοινωνιακούς παρόχους η τηλεφωνία είναι παντρεμένη με την φυσική γραμμή.

Σε κάποιους λίγους (σε μένα δεν έπαιξε ποτέ) έπαιζε σε Cosmote η σύνδεση της σταθερής, σε κινητή σύνδεση της ίδιας εταιρείας, αλλά κάποια στιγμή το κόψανε.

Μόνη δυνατότητα είναι μέσω VPN και PBX τουλάχιστον στην γραμμή που είναι η σύνδεση της τηλεφωνίας.

καποτε πιο παλια που η τηλεφωνια εβγαινε και απο το interface του Internet σε εναν παροχο μην πουμε ονομα την σεταρες οπου ηθελες και επαιζε(αρκει να ειχες τα στοιχεια). λογικα με fritz μπορεις να κανεις το vpn κτλ(δεν το εχω δοκιμασει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έναν μόνον πάροχο παίζει στο ίδιο VC και σίγουρα η σταθερή δεν έπαιζε από άλλη σύνδεση, εκτός της περίπτωσης που ανέφερα. Εκτός αν αναφέρεσαι στην υλοποίηση που είχε παλιότερα η HOL. αλλά εκεί έπαιζε από παντού μόνον ο δεύτερος VoIP αριθμός που ήταν δωρεάν, ενώ ο πρώτος δούλευε αποκλειστικά από την ίδια σύνδεση. Ήμουν πελάτης της εταιρείας από το 1998 και με VoIP την περίοδο 2001-2006 (με Fritz παρακαλώ) που έδινε τότε.

Με VPN (είτε του Fritz είτε άλλης επιλογής) μαζί με PΒΧ (πάλι είτε του Fritz είτε άλλης επιλογής) παίζει μια χαρά. Το δουλεύω σήμερα με Wireguard VPN και με χρήση του Fritz PBX, αλλά και εδώ και χρόνια έχω δοκιμάσει επιτυχώς διάφορες άλλες υλοποιήσεις. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Στην επόμενη έκδοση του firmware (7.50) θα υποστηρίζεται το Wireguard από τα Fritz οπότε δεν θα χρειάζεται και άλλη συσκευή. Ήδη παίζει στην Lab έκδοση.

Σε Cosmote και Vodafone παίζει μια χαρά το σενάριο (αρκεί να γνωρίζουμε τον κωδικό της τηλεφωνίας). Στους άλλους 2, μόνον αν φέρουμε την αναλογική τηλεφωνία με κάποιον τρόπο στο RBX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, jkoukos said:

Σε έναν μόνον πάροχο παίζει στο ίδιο VC και σίγουρα η σταθερή δεν έπαιζε από άλλη σύνδεση, εκτός της περίπτωσης που ανέφερα. Εκτός αν αναφέρεσαι στην υλοποίηση που είχε παλιότερα η HOL. αλλά εκεί έπαιζε από παντού μόνον ο δεύτερος VoIP αριθμός που ήταν δωρεάν, ενώ ο πρώτος δούλευε αποκλειστικά από την ίδια σύνδεση. Ήμουν πελάτης της εταιρείας από το 1998 και με VoIP την περίοδο 2001-2006 (με Fritz παρακαλώ) που έδινε τότε.

Με VPN (είτε του Fritz είτε άλλης επιλογής) μαζί με PΒΧ (πάλι είτε του Fritz είτε άλλης επιλογής) παίζει μια χαρά. Το δουλεύω σήμερα με Wireguard VPN και με χρήση του Fritz PBX, αλλά και εδώ και χρόνια έχω δοκιμάσει επιτυχώς διάφορες άλλες υλοποιήσεις. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Στην επόμενη έκδοση του firmware (7.50) θα υποστηρίζεται το Wireguard από τα Fritz οπότε δεν θα χρειάζεται και άλλη συσκευή. Ήδη παίζει στην Lab έκδοση.

Σε Cosmote και Vodafone παίζει μια χαρά το σενάριο (αρκεί να γνωρίζουμε τον κωδικό της τηλεφωνίας). Στους άλλους 2, μόνον αν φέρουμε την αναλογική τηλεφωνία με κάποιον τρόπο στο RBX.

παλια η forthnet επαιζε στο 8/36 ποιο ηταν αλλα μπορουσε να παιξει και στο interface του internet.μετα γυρισε σε ims και το εκοψαν.και τωρα θα καταργηθει και ο ims. ειχα σεταρει voip στο κινητο.

ps respect στην avm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

Έχει δοκιμάσεις κανείς να συνδέσει ρούτερ vdsl άλλου παρόχου με (root access) σε πάροχο ΟΤΕ έχωντας βέβαια το sip pwd από ΟΤΕ, και να έχει δουλέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/11/2022 at 20:11, kerneliacGR said:

Καλησπέρα σας,

Έχει δοκιμάσεις κανείς να συνδέσει ρούτερ vdsl άλλου παρόχου με (root access) σε πάροχο ΟΤΕ έχωντας βέβαια το sip pwd από ΟΤΕ, και να έχει δουλέψει;

δεν βρισκω λογο να μην δουλεψει. οσο ξερω ο οτε δεν εχει τιποτα παραξενες ρυθμισεις στο voip του και επισης δινει τα στοιχεια ή τουλαχιστον τα εδινε ωστε να τα περασεις σε αλλη συσκευη αν ηθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/11/2022 στις 10:20 ΜΜ, poulinos είπε

δεν βρισκω λογο να μην δουλεψει. οσο ξερω ο οτε δεν εχει τιποτα παραξενες ρυθμισεις στο voip του και επισης δινει τα στοιχεια ή τουλαχιστον τα εδινε ωστε να τα περασεις σε αλλη συσκευη αν ηθελες.

Δοκίμασα ένα ΖΤΕ Η267Α και ένα Tplink 100v της vodafone με root acess δυστυχώς ο ΟΤΕ περνάει στο 835 vlan id και το data και το voice και το TR-069 (CWMP) Axiros ενώ η vodafone έχει διαφορετικά vlans για κάθε υπηρεσία με priority κιόλας,  οπότε με τον κωδικό που μου δώσανε δεν έκανε ποτέ register.Προς το παρόν έχω δοκιμάσει να συνδέσω πίσω στο δικό μου cpe εμπορίου το zte h1600 με voip-dhcp conf και δουλεύει σαν voip gateway.

Θα ήθελα στο μέλλον να δοκιμάσω κάποιο voip gateway πχ grandstream αλλά δεν ξέρω άμα δουλέψει.

Επεξ/σία από kerneliacGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...