Προς το περιεχόμενο

Voip Ρυθμίσεις ΟΤΕ


zoumeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

μεσα απο το router δεν εχει black list? αν απαντας σε ασυρματο τηλεφωνο μπορεις να βαλεις σε black list το τηλεφωνο που σε ενοχλει.τα περισσοτερα εχουν block list

Το ασύρματο μου είναι παλιο και δεν έχει black list το χω ψάξει.

Από του router απο που θα βρω το black list?

Βρήκα αυτό απο το interface του router αλλά θέλει κωδικό μαζί με το τηλεφωνικό αριθμό

 

 

1.jpg

2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Αυτό είναι για άλλον VoIP λογαριασμό. Οι συσκευές της Cosmote (και των άλλων παρόχων) δεν έχουν δυνατότητα block list.

Καλησπερα, οκ αφου δε γίνεται ,υπάρχει καποιο software που να το συνδέσω με το router να κάνω απο κεί block τον αριθμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, καθώς δεν είναι θέμα μόνο software αλλά απαραίτητα και του Router (που θα δίνει την πληροφορία στο software).

Μία λύση είναι κάποια εφαρμογή VoIP client (π.χ. Zoiper, MicroSIP κλπ) , αλλά απαραίτητα δουλεύοντας αποκλειστικά σε αυτόν την VoIP τηλεφωνία της Cosmote και απενεργοποιώντας την στον Router (ταυτόχρονα δεν παίζει). Φυσικά πρέπει να γνωρίζεις τα στοιχεία ενεργοποίησης της τηλεφωνίας (βασικά το password).

Η καλύτερη λύση είναι ένας Fritz Router που δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να σταθεί απέναντί του (όσον αφορά δυνατότητες και χαρακτηριστικά σε τηλεφωνία). Η ευκολότερη λύση είναι μία DECT ασύρματη τηλεφωνική συσκευή με δυνατότητα block list.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Όχι, καθώς δεν είναι θέμα μόνο software αλλά απαραίτητα και του Router (που θα δίνει την πληροφορία στο software).

Μία λύση είναι κάποια εφαρμογή VoIP client (π.χ. Zoiper, MicroSIP κλπ) , αλλά απαραίτητα δουλεύοντας αποκλειστικά σε αυτόν την VoIP τηλεφωνία της Cosmote και απενεργοποιώντας την στον Router (ταυτόχρονα δεν παίζει). Φυσικά πρέπει να γνωρίζεις τα στοιχεία ενεργοποίησης της τηλεφωνίας (βασικά το password).

 

ok ευχαριστώ πολύ.

μια τελευταία ερώτηση.Αν εγκαταστήσω την εφαρμογή του Zoiper ,πρέπει να είναι ανοιχτός ο υπολογιστης 24 ώρες το 24 ωρο για να μπορώ να κάνω και να δεχτώ κλήσεις στο σταθερό μου τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jkoukos είπε

Αυτό είναι για άλλον VoIP λογαριασμό. Οι συσκευές της Cosmote (και των άλλων παρόχων) δεν έχουν δυνατότητα block list.

Οι άλλοι πάροχοι έχουν ρούτερ που διαθέτουν block list στην τηλεφωνία.
Συγκεκριμένα πχ η Vodafone έχει το ρούτερ Power station που έχει κανονικά φίλτρα εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο στις κριτικες λένε πως εχει φραγή εισερχομένων κλήσεων.

Κανε ενα ψάξιμο στο .PDF του και δες. 

Οπωσδήποτε με ενα Fritz.box κανεις πολλά περισσότερα ....🙂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, MrGalaxy είπε

Αν εγκαταστήσω την εφαρμογή του Zoiper ,πρέπει να είναι ανοιχτός ο υπολογιστης 24 ώρες το 24 ωρο για να μπορώ να κάνω και να δεχτώ κλήσεις στο σταθερό μου τηλέφωνο;

Ναι, θα πρέπει να είναι συνεχώς σε λειτουργία ο υπολογιστής για να δουλεύει η εφαρμογή και κατ' επέκταση η τηλεφωνία.

Υπόψη ότι δεν θα δουλεύει μέσω της υπάρχουσας τηλεφωνικής συσκευής αλλά από ακουστικά ή ηχεία και μικρόφωνο ή από κάποια USB, αν καταφέρεις να βρεις τέτοια (παλαιότερα υπήρχαν δεκάδες).

Εν κατακλείδι, δεν προτείνεται αυτή η λύση για πολλούς λόγους. Όπως ήδη αναφέρθηκε, πρακτικότερη επιλογή είναι η χρήση κάποιας ασύρματης DECT τηλεφωνικής συσκευής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Ναι, θα πρέπει να είναι συνεχώς σε λειτουργία ο υπολογιστής για να δουλεύει η εφαρμογή και κατ' επέκταση η τηλεφωνία.

Υπόψη ότι δεν θα δουλεύει μέσω της υπάρχουσας τηλεφωνικής συσκευής αλλά από ακουστικά ή ηχεία και μικρόφωνο ή από κάποια USB, αν καταφέρεις να βρεις τέτοια (παλαιότερα υπήρχαν δεκάδες).

Εν κατακλείδι, δεν προτείνεται αυτή η λύση για πολλούς λόγους. Όπως ήδη αναφέρθηκε, πρακτικότερη επιλογή είναι η χρήση κάποιας ασύρματης DECT τηλεφωνικής συσκευής.

Υπάρχει κάποιο άλλο software free για windows 10 που να υποστηρίζει call blocking ? και να χτυπάει το ring της εισερχόμενης κλήσης ταυτόχρονα και στους 2 υπολογιστές στο σπίτι;

...Πραγματικά αμα βρεθεί λύση σε αυτό θα έχω σωθεί! ,γιατί δεν έχω την οικονομική δυνατότητα αυτη τη περίοδο να πάρω καινούργιο σταθερό ασύρματο τηλεφωνο με call blocking και το software αυτό αν βρεθέι είναι η μόνη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η VoIP τηλεφωνία είναι αμιγώς ψηφιακή και για την ακρίβεια ΙΡ μέσω Ethernet πακέτων κάνοντας χρήση του SIP πρωτοκόλλου επικοινωνίας και θυρών RJ45.

Οι τηλεφωνικές συσκευές που έχεις (όπως η πλειοψηφία των χρηστών) είναι αναλογικές και ΔΕΝ έχουν δυνατότητα να κάνουν χρήση της VoIP τηλεφωνίας άμεσα.

Τα Router και οι λοιπές συσκευές στις οποίες λειτουργεί το VoIP, έχουν κατάλληλο κύκλωμα που κάνει την μετατροπή μεταξύ ψηφιακού και αναλογικού σήματος καθώς και φυσική θύρα RJ11 για την σύνδεση της τηλεφωνικής συσκευής. Τέτοια δυνατότητα ΔΕΝ έχουν οι υπολογιστές, παρά μόνον με εξειδικευμένο λειτουργικό  και υλικό τηλεφωνικού κέντρου (PBX) με το αντίστοιχο οικονομικό κόστος που είναι πολλαπλάσιο μιας ασύρματη τηλεφωνικής συσκευής.

Υπάρχει και η λύση χρήσης εξωτερικού VoIP Gateway, αλλά δεν είναι δωρεάν και είναι ακριβότερη από το ασύρματο τηλέφωνο.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο, διαφορετικά θα είχε ήδη προταθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου είπε ένα άλλο παιδί από ένα αλλο forum πριν λίγο οτι "Χρειαζεσαι εναν asterisk μπροστα για να κανεις αυτο που θες."

Μήπως γίνεται δουλειά έτσι με το asterisk;

Επεξ/σία από MrGalaxy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο asterisk είναι λογισμικό τηλεφωνικού κέντρου. Είναι πλήρες λειτουργικό που στηρίζεται κυρίως στο Linux αλλά και στα Windows.

Ωστόσο ο υπολογιστής που είναι εγκατεστημένο, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για άλλον σκοπό. Έχει αποκλειστική χρήση αυτού. Μόνον αν τρέχει σε VM είναι δυνατόν, αλλά και πάλι χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός για την σύνδεση της αναλογικής τηλεφωνικής συσκευής που έχεις.

Για μία ακόμη φορά. Η απλούστερη και οικονομικότερη λύση είναι μία ασύρματη DECT τηλεφωνική συσκευή. Δωρεάν που ρωτάς συνεχώς, δεν υπάρχει κάτι στον πλανήτη, διαφορετικά θα είχε ήδη προταθεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, MrGalaxy said:

Μου είπε ένα άλλο παιδί από ένα αλλο forum πριν λίγο οτι "Χρειαζεσαι εναν asterisk μπροστα για να κανεις αυτο που θες."

Μήπως γίνεται δουλειά έτσι με το asterisk;

Σκέφτηκα το αλλο:

Κανε προώθηση το σταθερο στο κινητο σου και απο εκει κανε block οσα νουμερα θες ακομη και την απόκρυψη...😉

Θα υπάρχει χρεωση παντα στο λογαριασμό σου της σταθερής εκτος αν εχεις απεριόριστα προς κινητά!

Επεξ/σία από christo7s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christo7s είπε

Σκέφτηκα το αλλο:

Κανε προώθηση το σταθερο στο κινητο σου και απο εκει κανε block οσα νουμερα θες ακομη και την απόκρυψη...😉

Θα υπάρχει χρεωση παντα στο λογαριασμό σου της σταθερής εκτος αν εχεις απεριόριστα προς κινητά!

Αυτό είναι φοβερή λύση,ευχαριστώ πολύ.

μια ερώτηση μόνο ,επειδή μένει και η μητέρα μου στο ίδιο σπίτι με μένα, αν της κάνω και αυτηνης προωθηση στο κινητό της το οποίο δεν είναι smartphone και δε μπορεί να μπλοκάρει τους αριθμούς αν κάνω στο δικό μου smartphone τηλεφωνο προώθηση ,αν κανω block έναν αριθμό στο smartphone μου ,θα γίνεται reject η κλήση του μπλοκαρισμένου αριθμού δλδ δεν θα χτυπάει όυτε στης μητεράς μου το μη smartphone κινητό της?

Επεξ/σία από MrGalaxy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...