Προς το περιεχόμενο

Voip Ρυθμίσεις ΟΤΕ


zoumeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας

Είμαι κάτοχος του ρουτερ TP-LINK TD-VG5612 v1  ( https://www.tp-link.com/gr/download/TD-VG5612.html ).

Μήπως γνωρίζει κάποιος τις ρυθμίσεις Voip? ή έστω κάποιες γενικές ρυθμίσεις για να τις περάσω?

Τον κωδικό μου τον έχουνε δώσει και έχω κάνει κάποιες δοκιμές αλλα χωρίς επιτυχία!

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από zoumeros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ο ΟΤΕ είναι ο μόνος πάροχος που δίνει τον κωδικό της VoIP τηλεφωνίας (αν τον ζητήσεις) κι έτσι αυτή μπορεί να δουλέψει σε οποιαδήποτε συσκευή ή εφαρμογή συμβατή με το πρωτόκολλο SIP.

Επίσης υπάρχουν και τα Fritz, στα οποία λειτουργεί αυτόματα η σύνδεση με το διαδίκτυο και η τηλεφωνία (όσα έχουν την έκδοση 7 του διεθνές firmware).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2019 στις 8:07 ΜΜ, zoumeros είπε

Τον κωδικό μου τον έχουνε δώσει και έχω κάνει κάποιες δοκιμές αλλα χωρίς επιτυχία!

Ευχαριστώ πολύ.

Θα πρέπει να δηλωθούν στον Server τους τα στοιχεία του router σου(S/N + MAC address), για να σου ανοίξουν το Voip.

Εφόσον (όπως λένε οι άλλοι) το επιτρέπει ο ΟΤΕ, αφού το σετάρεις και πάλι κάνει το ίδιο (σου βγάζει unregistered). Θα πρότεινα να τους στείλεις γραπτά email για να το δει ο ειδικός και να σου δώσει πρόσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pokemon640 δεν χρειαζεται τιποτα περαιτερω, απλα βαζεις τα σωστα στοιχεία, και εννοειται ότι στο speedport εχεις κανει το telephony disabled.

Μονο ένα registration instance αφηνει o OTE, αν κανεις δοκιμες και το speedport επάνω δεν πρόκειται να δουλεψει ποτε...

Επίσεις δεν πρεπει να ξαναβάλεις το speedport με το telephony  enabled , γιατι μπορει να σου αλλαξει τον κωδικό  και πρεπει να κανεις παλι αιτηση για κωδικο VoIP.

αν θελεις να έχεις το δικό σου modem για ιντερνετ μπορεις να βαλεις το speedport σε wan eth1 mode πίσω απο το δικό σου και δουλευει κανονικα το τηλεφωνο απο το speedport.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κι από μένα. Επειδή είμαι εντελώς αθώος στη τεχνική ορολογία και μάλλον έχω πέσει κι εγώ στη παγίδα της VOIP τηλεφωνίας, μια και είμαι συνδρομητής της COSMOTE, απέκτησα πρόσφατα το ASUS DSL - AC52U γιατί ήθελα να αντικαταστήσω το Speedport και προφανώς αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με την έλλειψη της λειτουργίας VOIP τηλεφωνίας όταν συνέδεσα το modem στη γραμμή μου. Υπάρχει κάπου ένας αναλυτικός οδηγός βήμα-βήμα απ’ όπου μπορώ να συνδέσω το ASUS για τη χρήση internet και να διατηρήσω το Speedport μόνο για τη τηλεφωνία; Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να το κάνω; Μπορείτε να μου στείλετε τον οδηγό αν τον έχετε δημοσιεύσει ήδη εδώ; Επίσης διάβασα προηγουμένως ότι μπορώ να ζητήσω από τον OTE να μου ξεκλειδώσει το κωδικό VOIP και να κάνω αντίστοιχη ρύθμιση στο ΑSUS ώστε να έχω και τηλεφωνία απ’ αυτό; Είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Ή ίσως λιγότερο περίπλοκo στις ρυθμίσεις; Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι αλλά έχω βρεθεί στην αδιέξοδη θέση να έχω πληρώσει για ένα modem/router το οποίο στη φάση αυτή μου είναι άχρηστο, χώρια η απογοήτευση μιας αγοράς χωρίς πραγματική αξία. Να είστε καλά.

Επεξ/σία από hitch591
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδία να με συμπαθατε αλλά κάτι χάνω εδώ ? που είναι το πρόβλημα με το voip ? και τα router  ? δεν καταλαβαίνω για τη θέλετε να έχετε τους κωδικούς και ποιος ο λόγος ? να θέλετε να αλλάξετε τα  Set Up ?

oroposonline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ή διότι κάποιος έχει IP PBX και θέλει να λειτουργήσει σε αυτό κατευθείαν η τηλεφωνία αντί να κάνει ματσακονιές. Διαφορετικά βάζει τον δικό του router και αφήνει την συσκευή της εταιρείας μόνο για την τηλεφωνία (οπότε δεν χρειάζεται ο κωδικός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 3/3/2019 στις 5:09 ΜΜ, achilles_g_ είπε

Σε αφήνει ο ΟΤΕ να χρησιμοποιήσεις το δικό σου modem? Στο τηλέφωνο που τους ρώτησα μου τα μασούσαν

Πρεπει να τους σπασεις τα νευρα και τελικα θα υποκειψουν. Βέβαια αν παρεις δικο σου voip adapter μπορει να χρειαστει να ρυθμισεις ακομα και τον τόνο αναμονης.

Για παραδειγμα επρεπε να κανω αυτες τις ρυθμισεις στο cisco μου για να θυμιζει τον ηχο που βγαζουν τα τηλεφωνα του ΟΤΕ.

Dial Tone: 425@-19;30(.2/.3/1,.7/.8/1)
Second Dial Tone: 425@-19;30(.2/.3/1,.7/.8/1)
Outside Dial Tone: 425@-19;30(.2/.3/1,.7/.8/1)
Busy Tone: 425@-19;10(.3/.3/1)
Reorder Tone: 425@-19;15(.2/.2/1)
Off Hook Warning Tone: 425@0;15(.2/.2/1)
Ring Back Tone: 425@-19;*(1/4/1)
MWI Dial Tone: 425@-19;2(.1/.1/1);30(.2/.3/1,.7/.8/1)
Cfwd Dial Tone: 425@-19;2(.2/.2/1);30(.2/.3/1,.7/.8/1)

Μόλις τώρα, sedzifo είπε

Πρεπει να τους σπασεις τα νευρα και τελικα θα υποκειψουν. Βέβαια αν παρεις δικο σου voip adapter μπορει να χρειαστει να ρυθμισεις ακομα και τον τόνο αναμονης.

Για παραδειγμα επρεπε να κανω αυτες τις ρυθμισεις στο cisco μου για να θυμιζει τον ηχο που βγαζουν τα τηλεφωνα του ΟΤΕ.

Dial Tone: 425@-19;30(.2/.3/1,.7/.8/1)
Second Dial Tone: 425@-19;30(.2/.3/1,.7/.8/1)
Outside Dial Tone: 425@-19;30(.2/.3/1,.7/.8/1)
Busy Tone: 425@-19;10(.3/.3/1)
Reorder Tone: 425@-19;15(.2/.2/1)
Off Hook Warning Tone: 425@0;15(.2/.2/1)
Ring Back Tone: 425@-19;*(1/4/1)
MWI Dial Tone: 425@-19;2(.1/.1/1);30(.2/.3/1,.7/.8/1)
Cfwd Dial Tone: 425@-19;2(.2/.2/1);30(.2/.3/1,.7/.8/1)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2019 στις 12:37 ΠΜ, hitch591 είπε

Καλημέρα κι από μένα. Επειδή είμαι εντελώς αθώος στη τεχνική ορολογία και μάλλον έχω πέσει κι εγώ στη παγίδα της VOIP τηλεφωνίας, μια και είμαι συνδρομητής της COSMOTE, απέκτησα πρόσφατα το ASUS DSL - AC52U γιατί ήθελα να αντικαταστήσω το Speedport και προφανώς αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με την έλλειψη της λειτουργίας VOIP τηλεφωνίας όταν συνέδεσα το modem στη γραμμή μου. Υπάρχει κάπου ένας αναλυτικός οδηγός βήμα-βήμα απ’ όπου μπορώ να συνδέσω το ASUS για τη χρήση internet και να διατηρήσω το Speedport μόνο για τη τηλεφωνία; Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να το κάνω; Μπορείτε να μου στείλετε τον οδηγό αν τον έχετε δημοσιεύσει ήδη εδώ; Επίσης διάβασα προηγουμένως ότι μπορώ να ζητήσω από τον OTE να μου ξεκλειδώσει το κωδικό VOIP και να κάνω αντίστοιχη ρύθμιση στο ΑSUS ώστε να έχω και τηλεφωνία απ’ αυτό; Είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Ή ίσως λιγότερο περίπλοκo στις ρυθμίσεις; Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι αλλά έχω βρεθεί στην αδιέξοδη θέση να έχω πληρώσει για ένα modem/router το οποίο στη φάση αυτή μου είναι άχρηστο, χώρια η απογοήτευση μιας αγοράς χωρίς πραγματική αξία. Να είστε καλά.

εντάξει πέρασε καιρός, θα έχεις βρει κάποια λύση.. αλλά αν δεν έχεις βρει κάπως έτσι στην θεωρία έχουν τα πράγματα.

Στο router που πήρες που δεν είναι voip enabled μπορείς να βάλεις στο ethenet lan του (στο switch που έχει από πίσω) μία συσκευή ΑΤΑ (Analog Telephone Adapter) που πάνω σε αυτή την δεύτερη συσκευή θα συνδέσεις τη παλιά (ή παλιές αν έχει πολλές με δια κλαδωτή Τ ) σου τηλεφωνική συσκευή (αυτή με τα κουμπάκια ενσύρματη ή ασύρματη). 

Το ATA είναι ένα κουτάκι όπως αυτό 

spacer.png

όπου στο πράσινο που γράφει phone (ονομάζεται και FXS) βάζεις το τηλέφωνο σου (συσκευή πχ πανασονικ ασύρματο) και στο μπλε ένα καλώδιο να το συνδέσεις με το ρούτερ σου κάπως (πιθανών υπάρχουν και ασύρματα που θα συνδεθούν με wifi). Μετά συνδέεσαι στο UI του βάζεις κωδικούς SIP που σου έχει δώσει ο ΟΤΕ και βουαλά (λογικά) λειτουργεί.

Βέβαια με τις κατάλληλες ρυθμίσεις μπορείς να βάλεις και το άσπρο μόντεμ του ote αφού το απενεργοποιήσεις από modem/router (κλείσει Wifi, Dhcp κάπου θα βρεις οδηγό.) και κάνει μόνο την δουλειά του voip gateway. Έτσι θα αποφύγεις την αγορά  του ΑΤΑ (θέλει 50€ τουλάχιστον) αλλά θα έχει μία κουμούτσα κοντά στον ρουτερ σου. Αλλιώς το ATA όπως αυτό που σου έδειξα είναι μικρό και χαριτωμένο και υπάρχουν και μικρότερα. 

Στη θεωρία αυτά γιατί στην πράξη πρέπει να είναι συμβατό και ίσως να πρέπει να αντιμετωπίσεις και άλλα δικτυακά θέματα. Καθώς δεν έχω VOIP σου γράφω αυτό που θα έκανα εγώ (παλιός δικτυάς αλλά όχι ειδικός στο voip του ΟΤΕ καθώς εγώ έχω αναλογική ακόμα Forthnet). Όντως είναι απογοήτευση να παίρνεις καινούριο router γ..ματο και τα λοιπά μόνο και μόνο για να διαπιστώσεις ότι ΔΕΝ έχει voip δυνατότητες που δεν είχες καταλάβει ότι χρειάζονται και είναι λίγοι και οι routers σε λογική τιμή που έχουν τέτοια δυνατότητα. Οπότε η λύση είναι ΑΤΑ και συνεργασία των ΟΤΕτζίδων να σου δώσουν κωδικούς που όμως νομίζω κατά καιρούς αλλάζουν . Το οποίο άραγε συμβαίνει μόνο αν έχει τα δικά τους πάνω μοντεμ που ελέγχουν μεσω TR-069 ή γενικά τα αλλάζουν στο σύστημά τους κάθε τόσο και πρέπει να τα αλλάζει στον δικό σου εξοπλισμό manually καθώς στον δικό σου εξοπλισμό δεν περνάει το δικό τους TR-069? δεν έχω καταλάβει τι γίνεται γιατί δεν έχω μπλέξει μαζί τους και στα forum γράφονται πολλά συχνά ανακριβή. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωδικός που ζητάμε να μας τον δώσουν και τον βάζουμε εμείς, δεν αλλάζει ποτέ, εκτός των παρακάτω περιπτώσεων:
α. Σε βλάβη της γραμμής κι εφόσον γίνει reset αυτής στο DSLAM. Το έπαθα, αλλά ζήτησα και μου έδωσαν νέο κωδικό.
β. Αν για Χ λόγους βάλεις πάνω στην γραμμή την συσκευή του παρόχου (στη θέση της δικής σου). Στην περίπτωση αυτή καλό πρώτα να απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία από το μενού της ή να περάσεις και σε αυτήν τον κωδικό που έχεις και μετά να την συνδέσεις στην γραμμή, ώστε να μη γίνει ακύρωση του κωδικού.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Ο κωδικός που ζητάμε να μας τον δώσουν και τον βάζουμε εμείς, δεν αλλάζει ποτέ, εκτός των παρακάτω περιπτώσεων:
α. Σε βλάβη της γραμμής κι εφόσον γίνει reset αυτής στο DSLAM. Το έπαθα, αλλά ζήτησα και μου έδωσαν νέο κωδικό.
β. Αν για Χ λόγους βάλεις πάνω στην γραμμή την συσκευή του παρόχου (στη θέση της δικής σου). Στην περίπτωση αυτή καλό πρώτα να απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία από το μενού της ή να περάσεις και σε αυτήν τον κωδικό που έχεις και μετά να την συνδέσεις στην γραμμή, ώστε να μη γίνει ακύρωση του κωδικού.

Εσύ φίλε μου έβαλες κάποιο ΑΤΑ ή προμηθεύτηκες ρούτερ με voip gateway πάνω? και ποιον?

Το άλλο που διαβάζω είναι ότι η Voda πχ δεν δίνει κωδικούς και εμένα για παράνομο αυτό μου κάνει.. Τι θα πει δεν δίνει; Αφού το πληρώνεις ότι θέλεις βάζεις σε εξοπλισμό και σε voip εξοπλισμό.. Στην τελική ας σε γυρίσουν σε αναλογικό τηλέφωνο.  Οι άλλοι πάροχοι τι κάνουν;

τώρα που το ξανακοιτάω έχει από 30Ε ΑΤΑ

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...