Προς το περιεχόμενο

Τους 25 εκατομμύρια παίκτες έφτασε το Apex Legends μία εβδομάδα μετά το λανσάρισμα του


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Apex Legends, το free-to-play παιχνίδι battle royale από τους δημιουργούς του Titanfall πρόσφατα ξεπέρασε τους 25 εκατομμύρια εγγεγραμμένους χρήστες, μόλις μία εβδομάδα από το λανσάρισμα του ανακοίνωσε η εταιρεία Respawn Entertainment.

Το ορόσημο δείχνει το μέγεθος της δημοφιλίας του παιχνιδιού που εκτινάχθηκε σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα (να θυμίσουμε ότι τρεις ημέρες μετά το λανσάρισμα οι εγγεγραμμένοι χρήστες έφτασαν τους 10 εκατομμύρια). Σύμφωνα μάλιστα με τον CEO της Respawn Entertainment, Vince Zampella το παιχνίδι έπαιζαν πάνω από δύο εκατομμύρια gamers ταυτόχρονα το προηγούμενο Σαββατοκύριακο.

Βεβαίως το Apex Legends είναι δωρεάν και διαθέσιμο και σε κονσόλες και υπολογιστές, επομένως οι παραπάνω «επιδόσεις» δεν συγκρίνονται εύκολα με άλλες πωλήσεις παιχνιδιών. Παρόλα αυτά, αν μπούμε στη διαδικασία να κάνουμε συγκρίσεις, σε σχέση με τον μεγάλο αντίπαλο του, το Fortnite, το Apex Legends μοιάζει να αναπτύσσεται αρκετά ταχύτερα, τουλάχιστον στα πρώτα στάδια της εμπορικής του σταδιοδρομίας.

Η εταιρεία ανάπτυξης του Fortnite, Epic Games, ανακοίνωσε τον Ιανουάριο πέρυσι ότι το παιχνίδι της κατέγραψε 45 εκατομμύρια εγγεγραμμένους χρήστες, σε κονσόλες και υπολογιστές, τέσσερις μήνες μετά το λανσάρισμα του. Από τότε, το Fortnite ξεπέρασε κάθε… φαντασία, με τους εγγεγραμμένους gamers να φτάνουν τον περασμένο Νοέμβριο σε αριθμό τους 200 εκατομμύρια, χάρη βεβαίως στις εκδόσεις του παιχνιδιού για iOS και Android αλλά και στα cross-platform και cross-progression χαρακτηριστικά.

Τέτοια στοιχεία δεν σκοπεύει να προσθέσει –τουλάχιστον όχι ακόμα- η Respawn Entertainment στο δικό της παιχνίδι. Ακόμα και χωρίς τους χρήστες smartphones πάντως, και λαμβάνοντας υπόψη πόσο μακριά από το… σκεπτικό της μητρικής εταιρείας EA, είναι το εμπορικό μοντέλο που ακολουθείται, το Apex Legends αποτελεί μία έκπληξη.

H εταιρεία Dexerto ανακοίνωσε πως στο Twitch παρακολούθησαν streams με το Apex Legends κατά μέσο όρο περισσότερα από 180 χιλιάδες άτομα ενώ σε κάποια φάση παρακολουθούσαν streams του παιχνιδιού πάνω από 490 χιλιάδες άτομα. Το ίδιο διάστημα streams του Fortnite κατά μέσο όρο παρακολουθούσαν 115 χιλιάδες άτομα (λίγο πάνω από 326 χιλιάδες ήταν τα περισσότερα άτομα που κατέγραψε η Dexerto να παρακολουθούν streams του παιχνιδιού της Epic Games στο Twitch).

The Verge

VG247


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είμαι μεγάλος φαν των BR, έπαιξα αρκετούτσικο PUBG οταν βγήκε στο Xbox κι έκτοτε έπαιξα 3 μέρες Blackout στις free play days. Το  Fortnite δεν θέλω να το βλέπω μπροστά μου. Το APEX είναι ό,τι πιο addicting fun έχω παίξει τον τελευταίο καιρό, και αξίζει κάθε επιτυχία.

Είναι ενα απίστευτα balanced, smooth, polished , hero battle royale παιχνιδάκι και δεν μπορώ να σταματήσω παίζω με την παρέα μου.

Έχει πάρει όλα τα καλά απο όλα τα υπόλοιπα BR και έχει διορθώσει όποιο λάθος είχαν, και απο πάνω προσέθεσε 3-4 δικές του πινελιές που κάνουν την τεράστια διαφορά. 

Well done Respawn, μακάρι να μην σταματήσεις να βγάζεις τα Titanfall. Το 2 είναι το καλύτερο campaign και multiplayer fps της γενιάς.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύστυχος έχει μόνο ένα mode με τριάδες. Που σημαίνει οτι δεν παλεύετε όταν είσαι εσύ μόνος με 2 αγνώστους. Έχω παίξει καμία 10αρα παιχνίδια και ποτέ δεν έχω επιβιώσει πάνω από λεπτό.  

Αν ψήνεται κάποιος από εδώ να του δώσουμε μια νέα προσπάθεια μαζί ευχαρίστως. (PM me)
Μέχρι τότε δεν το ξανά αγγίζω... Μακριά σαν τον διάολο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως τα παιχνιδια με plot , gameplay τεινουν να αντικατασταθουν με χαρτες open world pay to win  και αλλα φαιδρα ,που ειναι τα final fantasy skyrim , κλπ τωρα πλεον fast paced shooters....

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το middle ground μεταξύ του pubg και του fortnite. Το fortnite θέλει κουβάδες skill για να το παίξεις, καθώς έχει πολύ μεγάλη δύναμη το building στα fights και δεν νικάς μόνο με καλό aim + movement. Το pubg έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα τεράστια maps και το πόσο εύκολα μπορεί να νικήσει κάποιος με χαμηλό skill και καλό positioning ή καμπέρωμα. Το Apex, γεφυρώνει το χάσμα των δύο και δεν κάνει 30 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, a3uristos είπε

πατας 500 damage και δεν γραφεις ουτε knockdown .. Τι να το κανω το FPS αν δεν υπαρχουν μονοταπα headshot ?

Για σκέψου να λουταρεις και  τριγυρνάς στον χάρτη για 15 λεπτά και να φύγεις με ένα μονόταπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mp44christos είπε

Δύστυχος έχει μόνο ένα mode με τριάδες. Που σημαίνει οτι δεν παλεύετε όταν είσαι εσύ μόνος με 2 αγνώστους. Έχω παίξει καμία 10αρα παιχνίδια και ποτέ δεν έχω επιβιώσει πάνω από λεπτό.  

Αν ψήνεται κάποιος από εδώ να του δώσουμε μια νέα προσπάθεια μαζί ευχαρίστως. (PM me)
Μέχρι τότε δεν το ξανά αγγίζω... Μακριά σαν τον διάολο!

Καλησπέρα είμαστε μια μεγάλη παρέα στο Discord, αν θέλεις στείλε μου μηνυμα και θα μας βρεις οποτε θέλεις για APEX και αλλα Games γενικός.

Επεξ/σία από mysugarrider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χέρι τους είναι να το φτάσουν στην κορυφή.Πληρεί όλες τις προδιαγραφές να γίνει το καλύτερο BR έως τώρα.
Με την προσθήκη Solo/duo , και κάποιο είδος battle pass θα απογειωθεί. 
Θέλει και λίγο Optimization η αλήθεια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...