Προς το περιεχόμενο

Yuzu Emulator


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ο ryujinx αξιζε φουλ οσο ο yuzu δεν εχει upscaling. Αφου μπηκε το upscaling στην mainline δεν εχει νοημα ο ryujinx ο yuzu τρεχει τα παντα σχεδον και με vulkan εχει πολλες καλες επιδοσεις ακομα και σε low range καρτες η ακομα και intel on board.

Το θέμα είναι ότι day 1 πολλά games δε τρέχουν καθόλου στον yuzu και χρειάζεσαι ryujinx (πιο πολύ έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο yuzu δε παίρνει updated firmware όπως ο ryujinx και περιμένεις τους devs). + ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του LDN στον yuzu για να παίζεις μαζί με άλλους online.

Από θέμα performance είναι η μέρα με την νύχτα οι 2 emulators πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Το θέμα είναι ότι day 1 πολλά games δε τρέχουν καθόλου στον yuzu και χρειάζεσαι ryujinx (πιο πολύ έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο yuzu δε παίρνει updated firmware όπως ο ryujinx και περιμένεις τους devs). + ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του LDN στον yuzu για να παίζεις μαζί με άλλους online.

Από θέμα performance είναι η μέρα με την νύχτα οι 2 emulators πλέον.

 Εχει καποια θετικα οπως το online που ανεφερες το προσπαθουν και στο yuzu σιγα σιγα. Αν δεν μπει vulkan δυσκολα θα προχωρησει ο ryujinx το opengl ειναι πολυ πισω απο vulkan. Ο yuzu θελει καθε τοσο ανανεωση τα κλειδια και δεν εχει προβλημα παιζει τα παντα. Ως open source μεσα σε λιγα χρονια εγινε ενας πληρης emulator. Αν μπει vulkan σε ryujinx ισως ασχοληθω να δω διαφορες αλλα δεν με εχει απογοητευσει ποτε ο yuzu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή έχω ασχοληθεί με το WiiU emulation αλλά όχι με το NSW, θυμάμαι ότι ο citra σου έβγαζε την πίστη με τη δημιουργία shaders, γινόταν του stutter ο χαμός μέχρι να δημιουργηθούν όλα, σε σημείο που έβρισκες κάποια έτοιμη ας πούμε.

Τώρα στον Yuzu (με openGL), σε ορισμένα σημεία τρώει σκαλώματα όταν δημιουργεί, σε ορισμένα εξακολουθεί και πάει αέρα κι ας δημιουργεί. Λειτουργεί με άλλον τρόπο; Μπορούν να εξαλειφθούν εντελώς; Μήπως με VULKAN είναι εντελώς στρωτά τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Επειδή έχω ασχοληθεί με το WiiU emulation αλλά όχι με το NSW, θυμάμαι ότι ο citra σου έβγαζε την πίστη με τη δημιουργία shaders, γινόταν του stutter ο χαμός μέχρι να δημιουργηθούν όλα, σε σημείο που έβρισκες κάποια έτοιμη ας πούμε.

Τώρα στον Yuzu (με openGL), σε ορισμένα σημεία τρώει σκαλώματα όταν δημιουργεί, σε ορισμένα εξακολουθεί και πάει αέρα κι ας δημιουργεί. Λειτουργεί με άλλον τρόπο; Μπορούν να εξαλειφθούν εντελώς; Μήπως με VULKAN είναι εντελώς στρωτά τα πράγματα;

Vulkan βρε συ δεν υπάρχει stuttering πουθενά γίνεται on the fly το shader cache και δεν σβήνεται πια μετά από κλείσιμο του emulator. Δεν είδα ούτε ένα stutter στο Pokemon με vulkan καμία στιγμή. Με open gl τότε στο Pokemon let's go ήταν unplayable. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Είναι απίστευτο πόσο καλή δουλειά έχουν κάνει. Έχοντας μηδενικές προσδοκίες, δοκίμασα Yuzu σε ένα laptop με i7-1165G7 και Iris Xe 96EU, με 2x8GB 3200MHz RAM dual channel και 500ρη low end SSD. Όλα έτρεχαν από μια χαρά έως σχεδόν μια χαρά! Αναλύσεις normal, 720p/1080p.

Απλά σε κάποια σαν να "καθυστερεί" ο χειρισμός, δηλαδή πατάω αριστερά και μπορεί να αργήσει 2 δευτερόλεπτα η εντολή. Σαν να "αργεί" το emulation μου φαίνεται, γιατί εκείνη την ώρα η "GPU" τρέχει στο 50-70% και η CPU στο 30-50%, δεν είναι τερματισμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O yuzu γενικά έχει ξεφύγει σαν απόδοση. Σε μερικά παιχνίδια έχει πολύ μικρές απαιτήσεις πλέον. H LDN 2.4 του ryujinx (αν θες να παίξεις mp) την κουτσοπαλεύει κάπως αλλά δε κρατάει με τίποτα το 30ρι όταν γίνεται χαμός στο MHR με ταπεινά cpu. Ευτυχώς σε ένα μήνα το game βγαίνει στο pc και αν κρίνω από το demo, θα τρέχει σε 4πλάσια ανάλυση με 4πλάσια fps.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα συστήματακι με rx 580 ryzen 5 2600 ram 8gb corsair. Είχα δοκιμάσει yuzu πολύ παλιά στη αρχή και δεν έτρεχε είχε θέματα. Δεν ξέρω αν έφταιγε το σύστημα η τα ρομς δεν θυμάμαι και ποια παιχνίδια τσέκαρα και τέλος πάντων το παράτησα. Διάβασα μάλιστα ότι με amd δεν είχε καλές σχέσεις ο yuzu. 

 

Θέλω να παίξω τo Mario maker το dread και κάνα δυο ακόμα. Eχω ήδη τσεκάρει το yuzu combatibility games list και είναι perfect αυτά που θέλω να παίξω. 

 

Πως είναι η φαση στο 2022 με όλα τα updates και τα patches?θα παίξει λέτε στο σύστημα έχει κανείς ανάλογο rig να επαλήθευσει? 

 

Αναφέρομαι σε μια τυπική medium graphics εμπειρία στα 30 frames όχι υπερβολές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, di maria kun είπε

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα συστήματακι με rx 580 ryzen 5 2600 ram 8gb corsair. Είχα δοκιμάσει yuzu πολύ παλιά στη αρχή και δεν έτρεχε είχε θέματα. Δεν ξέρω αν έφταιγε το σύστημα η τα ρομς δεν θυμάμαι και ποια παιχνίδια τσέκαρα και τέλος πάντων το παράτησα. Διάβασα μάλιστα ότι με amd δεν είχε καλές σχέσεις ο yuzu. 

 

Θέλω να παίξω τo Mario maker το dread και κάνα δυο ακόμα. Eχω ήδη τσεκάρει το yuzu combatibility games list και είναι perfect αυτά που θέλω να παίξω. 

 

Πως είναι η φαση στο 2022 με όλα τα updates και τα patches?θα παίξει λέτε στο σύστημα έχει κανείς ανάλογο rig να επαλήθευσει? 

 

Αναφέρομαι σε μια τυπική medium graphics εμπειρία στα 30 frames όχι υπερβολές 

Μια χαρά θα παίξουν αυτά στον yuzu με το σύστημά σου. Δε χρειάζεται τρελή cpu για αυτά τα 2 παιχνίδια, και οι amd κάρτες δεν έχουν θέμα σε vulkan. Με τον ryujinx έχουν θέμα που είναι μόνο opengl και χρειάζεσαι nvidia.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στα μισά στο να τερματίσω το Luigi's Mansion 3.

Τι παιχνιδάρα ! Και τρέχει νεράκι στο YUZU στο σύστημά μου: 

motherboard : MSI B450 Tomahawk Max

CPU: AMD Ryzen 7 3700X 

RAM: 2x16GB Corsair Vengeance 32GB DDR4-3200MHz

GPU: Asus GeForce RTX 2070 Super 8GB ROG Strix Advanced Gaming

Επεξ/σία από MrGalaxy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/9/2022 στις 12:26 ΠΜ, MrGalaxy είπε

Είμαι στα μισά στο να τερματίσω το Luigi's Mansion 3.

Τι παιχνιδάρα ! Και τρέχει νεράκι στο YUZU στο σύστημά μου: 

motherboard : MSI B450 Tomahawk Max

CPU: AMD Ryzen 7 3700X 

RAM: 2x16GB Corsair Vengeance 32GB DDR4-3200MHz

GPU: Asus GeForce RTX 2070 Super 8GB ROG Strix Advanced Gaming

Πλάκα έχει! :P

Πως πιάνεις τα φαντάσματα; 😅

Είμαι στο πρώτο, στο λόμπι του ξενοδοχείου. Το ρουφάς με ZR, το τραβάς με το σκυλάκι και μετά λέει ZR + A άλλα δε γίνεται κάτι.

Τι combo θέλει; Με x-box one controller είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Bayonetta 3 στο ruyjinx . Στο yuzu δε παιζει αν κ δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα γιατι η αποδοση στο ruyjinx ειναι αξιοπρεπεσταστη

 

Ευτυχως που υπαρχει κ upscale γιατι χαρις το switch τα γραφικα ειναι τραγικα για παιχνιδι του 2022 . 

 

Υπαρχουν θεματακια στο emulation κ οσοι εχουν υπομονη καλο ειναι να περιμενουν λιγες βδομαδες αλλα με το που δοκιμασα το παιχνιδι θυμηθηκα ποσο μου ελειψε η σειρα . Εχω παιξει 3-4 chapters δε ξερω στα σιγουρα αν αυτη στη στιγμη μπορεις να τελειωσεις το παιχνιδι ή θα βγει κανα μεγαλο ,bug μετα . Τουλαχιστον ενας λεει οτι το τελειωσε ομως 

 

 

Με 3600x / 3060ti κ 16gb ram ειμαι στα 60fps με ελαχιστες πτωσεις σε 1440p . Stuttering υπαρχει σε σημεια ομως απλα οχι στις μαχες ως τωρα 

 

Τα cut scenes ειναι κλειδωμενα στα 30fps , υπαρχει audio desyncs κ stuttering . 

 

Φαινεται ανταξιο των 2 πρωτων ως τωρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, nickk0kkav said:

Ευτυχως που υπαρχει κ upscale γιατι χαρις το switch τα γραφικα ειναι τραγικα για παιχνιδι του 2022 . 

Χάρις στο Switch, τη Nintendo και αυτούς που πληρώνουν όμως το παιχνίδι βγήκε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, NickTG είπε

Χάρις στο Switch, τη Nintendo και αυτούς που πληρώνουν όμως το παιχνίδι βγήκε. 

Εχεις ενα δικιο σε αυτο . Καλυτερα να βγει με γραφικα σχεδον 10ετιας παρα να μη βγει καθολου . Και δε φταιει η nintendo σε αυτο , φταιει ο κοσμος που δεν αγορασε και ετσι το bayonetta πηγε στη nintendo χανοντας την ευκαιρια για μια ΑΑΑ κυκλοφορια που η σειρα αξιζει .

 

Τωρα για οσους πληρωνουν επεσες στη περιπτωση μιας κ το 1ο bayonetta το αγορασα κ για ps3 κ για 360 τοτε κ για pc πολυ αργοτερα κ μαζι με το αδικημενο vanquish ηταν απο τα διαμαντια που αξιζαν πολυ περισσοτερα. Τουλαχιστον το bayonetta επιβιωσε χαρις τη nintendo 

 

Τωρα αν πιστευεις οτι επρεπε να αγορασω switch για να υποστηριξω το bayonetta (και το zelda βεβαια) εχω μια καταπληκτικη ιδεα , μπορεις να κρατησεις τη γνωμη σου για τον εαυτο σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, nickk0kkav said:

Τωρα αν πιστευεις οτι επρεπε να αγορασω switch για να υποστηριξω το bayonetta (και το zelda βεβαια) εχω μια καταπληκτικη ιδεα , μπορεις να κρατησεις τη γνωμη σου για τον εαυτο σου :)

Άκου να δεις μια καλύτερη ιδέα. 

Αν δεν θες να σου απαντούν γράψε σε κανένα blog ώστε να μην έχεις σχόλια. :)

Κάπου υπήρχε και μια μύγα εδώ τριγύρω αλλά δεν τη βλέπω πλέον.

 

Κατά τα άλλα μια χαρά κυκλοφορία φαίνεται να είναι αντάξια της σειράς που για να βγει κάποιοι πλήρωσαν και το 2.

Για να μην σου μείνει και η απορία μου είναι αδιάφορο αν και τι θα αγοράσει ο οποιοσδήποτε. Αλλά το να κάνει κάποιος παράπονα για μια πλατφόρμα στην οποία δεν έχει δώσει λεφτά και  χάρις σε αυτήν κυκλοφόρησε το προϊόν είναι λίγο αστείο. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...