Προς το περιεχόμενο

Συναγερμός αυτοκινήτου


Eλληνας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/2/2019 στις 5:20 ΜΜ, iceberg01 είπε

Τελικα το εβαλες?? Γτ με ενδιαφερει κ εμενα

Ευχαριστω εκ των προτερων

Ελπίζω μεσα στις επόμενες μερες να κλείσω ενα ραντεβού ωστε να παω για την τοποθέτηση

Screenshot_2019-02-28-00-35-28~2.png

14 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Το ότι καποιος ρωτάει κατι σε ένα forum δεν απαγορευει να προτείνουμε άλλες λυσεις με ιδιο σκοπο .

ΔΕΝ ενδιαφέρομαι για άλλες λύσεις

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα φίλε! Επειδή ψάχνομαι και εγώ για το συγκεκριμένο σύστημα, τελικά τι έκανες; Πόσο σου πήγε, το έστησες, είχες κάποιο περιστατικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Bikos13 είπε

Καλησπέρα φίλε! Επειδή ψάχνομαι και εγώ για το συγκεκριμένο σύστημα, τελικά τι έκανες; Πόσο σου πήγε, το έστησες, είχες κάποιο περιστατικό;

Γεια σας

Εβαλα τον Pandora Smart v2 με όλα τα έξτρα του

Με συνολικό κόστος 860 ευρώ σε αντιπροσωπία του συναγερμού

Ακόμα κ τα κλειδιά να δώσω το αμάξι δεν παίρνει μπρος.. 

Ακομα και τον συναγερμό να βρουν και να τον βγάλουν το αμάξι δεν παίρνει μπρος

Εχει παρα πολλα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε στο παραπάνω post λες τελική 654 κ τώρα λες 860, έβαλες κάτι extra;Κατι ακόμα,σε καινούριο αυτοκίνητο η εγκατάσταση ενός συναγερμού που μπλέκεται με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου ενδέχεται να σου ακυρώσει την εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CarlitoGR είπε

Φίλε στο παραπάνω post λες τελική 654 κ τώρα λες 860, έβαλες κάτι extra;Κατι ακόμα,σε καινούριο αυτοκίνητο η εγκατάσταση ενός συναγερμού που μπλέκεται με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου ενδέχεται να σου ακυρώσει την εγγύηση;

 

6 ώρες πριν, Eλληνας είπε

Εβαλα τον Pandora Smart v2 με όλα τα έξτρα του

Εκεί που έβαλα τον συναγερμό μου έδωσαν χαρτί με υπογραφή που περνάει στην ασφαλιστική εταιρεία αλλά κ το άτομο που έβαλε χέρι στο όχημα μου ήταν ηλεκτρολόγος εξουσιοδοτημένος για να κάνει την συγκεκριμένη δουλειά... Το πιο σωστό είναι να επικοινωνήσετε με την αντιπροσωπεία για την εγγύηση του οχήματος σας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nickokin είπε

Σε τι αμάξι αν επιτρέπεται τον έβαλες?

Σε W176

13 ώρες πριν, CarlitoGR είπε

Και εάν τελικά έμεινες ευχαριστημένος να μας πεις κ που έκανες την εγκατάσταση.

Είμαι ευχαριστημένος 

Ακόμα και να καταφέρουν να με κατεβάσουν από το όχημα μόλις θα διανύσουν μία απόσταση λίγων μέτρων το όχημα θα μπλοκάρει αυτόματα τον κινητήρα και δεν θα παίρνει ξανα μπρος.. Θα ανάψει αυτόματα και τα αλαρμ

Το όχημα με το δικό του κλειδί αλλά ακόμα και με την απενεργοποίηση του συναγερμού με κωδικό (χρειάζεται συγκεκριμένη διαδικασία και σωστή πληκτρολόγηση μόνο από ενα κουμπί) το όχημα συνεχίζει να μην παίρνει μπρος

Μετά από την εγκατάσταση τέτοιου συστήματος μου είχε κάνει σεμινάριο το εξουσιοδοτημένο άτομο

Εδω έγινε η εγκατάσταση www.pancarshop.gr 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Eλληνας είπε

Σε W176

Είμαι ευχαριστημένος 

Ακόμα και να καταφέρουν να με κατεβάσουν από το όχημα μόλις θα διανύσουν μία απόσταση λίγων μέτρων το όχημα θα μπλοκάρει αυτόματα τον κινητήρα και δεν θα παίρνει ξανα μπρος.. Θα ανάψει αυτόματα και τα αλαρμ

Το όχημα με το δικό του κλειδί αλλά ακόμα και με την απενεργοποίηση του συναγερμού με κωδικό (χρειάζεται συγκεκριμένη διαδικασία και σωστή πληκτρολόγηση μόνο από ενα κουμπί) το όχημα συνεχίζει να μην παίρνει μπρος

Μετά από την εγκατάσταση τέτοιου συστήματος μου είχε κάνει σεμινάριο το εξουσιοδοτημένο άτομο

Εδω έγινε η εγκατάσταση www.pancarshop.gr 

Κάπου είχα διαβάσει πάντως σε κάποιο άρθρο οτι αυτοί οι smart συναγερμοί (που συνδέονται με bluetooth κλπ) είναι εύκολο να παραβιαστούν ηλεκτρονικά...

Για την ακρίβεια οι δοκιμές είχαν γίνει σε Pandora και Clifford-Viper

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Κάπου είχα διαβάσει πάντως σε κάποιο άρθρο οτι αυτοί οι smart συναγερμοί (που συνδέονται με bluetooth κλπ) είναι εύκολο να παραβιαστούν ηλεκτρονικά...

Για την ακρίβεια οι δοκιμές είχαν γίνει σε Pandora και Clifford-Viper

Αν πέσεις σε επαγγελματία κλέφτη και σε βάλει και στο μάτι "κλάφτα χαράλαμπε". Ποιο πιθανό είναι να σε στριμώξει ένα βράδυ την ώρα που παρκάρεις και απειλώντας σε με σιδερικό να του το παραδώσεις μόνος σου. Σιγά μην σπάσει το κεφάλι του να "σπάσει" ποιοτικό/ακριβό συναγερμό.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Αν πέσεις σε επαγγελματία κλέφτη και σε βάλει και στο μάτι "κλάφτα χαράλαμπε". Ποιο πιθανό είναι να σε στριμώξει ένα βράδυ την ώρα που παρκάρεις και απειλώντας σε με σιδερικό να του το παραδώσεις μόνος σου. Σιγά μην σπάσει το κεφάλι του να "σπάσει" ποιοτικό/ακριβό συναγερμό.

Αν το όχημα λειτουργεί και με κατεβάσει μόλις θα διανύσει λιγα μέτρα το όχημα θα μπλοκάρει αυτόματα τον κινητήρα και δεν θα ξανα παίρνει μπρος ακομα και αν βρει και αφαιρέσει τον συναγερμό. Επίσης το όχημα μου έχει μεμβράνες ασφαλείας/θωρακισης και εκτος από αυτό όπως στα πιο πολλά ολες οι ασφάλειες κλειδώνουν αυτόματα μόλις πιάσει τα 15 χλμ

Αν το όχημα μου είναι εκτος λειτουργίας και δώσω τα κλειδιά στον κλέφτη το όχημα δεν παίρνει μπρος

Ουτε τσουλαει διότι δεν απενεργοποιείτε το χειρόφρενο

Εχω δωσει αρκετές φορες σε ατομα τα κλειδιά μ ωστε να το κλέψουν αλλά τίποτα

Επίσης μία φορά προσπάθησαν να το πάρουν ηλεκτρονικά αλλά τίποτα..

Φυσικά και αν δεν ειχα τέτοιο σύστημα το όχημα μου θα ειχε κλαπεί μεσα σε λίγα δευτερόλεπτα(χωρίς υπερβολές)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει όλο αυτό το σύστημα . Έχεις και κάποιο rfid πχ πάνω σου ? Στέλνεις κάποιο σμς και το απενεργοποιεις ?  Αν ξηλωθεί ο συναγερμός πως παραμένουν οι εντολές και κλειδώνει ότι κλειδώνει ? Πχ χειρόφρενο / αντλία βενζίνης κτλ ? Από την περιγραφή κατάλαβα ότι ο συναγερμός είναι 2 μέρη ένα μέρος που είναι η 1η μονάδα που είναι τα καλώδια lock unlock επαφές κτλ και μια άλλη κρυφή μονάδα που επικοινωνεί ασύρματα με την πρώτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aGka8l είπε

Αν ξηλωθεί ο συναγερμός πως παραμένουν οι εντολές και κλειδώνει ότι κλειδώνει ? Πχ χειρόφρενο / αντλία βενζίνης κτλ ? 

Λογικά έχει κάποιο ξεχωριστό κύκλωμα που επικοινωνεί με την κεντρική μονάδα του συναγερμού (ασύρματα/εσνύρματα) και δίνει εντολή να ξεκλειδώσει immobilizer/εγκέφαλο/αντλία κλπ.

Αν ξηλωθεί η κεντρική μονάδα...το κύκλωμα αυτό παραμένει κλειδωμένο (εφόσον δεν έχει λάβει το ΟΚ να ξεκλειδώσει) και κόβει τον κινητήρα.

Άρα θα πρέπει να αφαιρέσει λογικά και το συναγερμό και το αντίστοιχο κύκλωμα για να φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Λογικά έχει κάποιο ξεχωριστό κύκλωμα που επικοινωνεί με την κεντρική μονάδα του συναγερμού (ασύρματα/εσνύρματα) και δίνει εντολή να ξεκλειδώσει immobilizer/εγκέφαλο/αντλία κλπ.

Αν ξηλωθεί η κεντρική μονάδα...το κύκλωμα αυτό παραμένει κλειδωμένο (εφόσον δεν έχει λάβει το ΟΚ να ξεκλειδώσει) και κόβει τον κινητήρα.

Άρα θα πρέπει να αφαιρέσει λογικά και το συναγερμό και το αντίστοιχο κύκλωμα για να φύγει.

καλα, για να γινει αυτο δεν χρειαζεται κατι το εξεζητημενο, ενα απλο ρελεδακι εβαζαν παντα που κοβει μιζα ή και αντλια βενζινης. αν δεν οπλισει ο συναγερμος τον ρελε για να κανει κυκλωμα, θα μενει ο ρελες για παντα στον αερα και αντε βαλτο μπροστα μετα οσο κι αν κοπανιεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...