Προς το περιεχόμενο

Με τιμή από €449, το Xiaomi Mi 9 προσγειώνεται στην Ευρώπη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, spyraldo10 είπε

                                           Screenshot_1.jpg.2ae0820302f3228ddc8dfaee488cca56.jpg

Screenshot_11.jpg.74e72e8bcb16a950c3e663989fa79923.jpgScreenshot_10.jpg.05bf3853001fdd983a3aae54cc43d6af.jpgScreenshot_9.jpg.aeed6967ce248203598e3b5fd9778197.jpg

 Screenshot_8.jpg.0170a0b71d9b1e14c2bb8d6f1cb4fa2e.jpg

                     Screenshot_7.jpg.3ec21066196a47eb3b6de795fcb22b8c.jpg

Screenshot_6.jpg.ee13a58d7219506de2aba2069bf5885e.jpg

                    Screenshot_5.jpg.3dd690d8370fa92da316e11655d63b75.jpg

Screenshot_4.jpg.c738192b87d3d4a7e0e29b6c5dacab71.jpg

Screenshot_2.jpg.8456f987d5b8d0d385f655e16bc101c7.jpg

Screenshot_2.jpg

Σαν υποκειμενικά κριτήρια θα προσθέσω το design, την θήκη clear view τα 2 χρόνια 100gb onedrive cloud δώρο που είχα με S7 και S8 και τις εφαρμογές office. Χρησιμοποιώ επίσης την bixby για κλήσεις όταν οδηγώ, για υπενθυμίσεις και ξυπνητήρι. Επίσης έχω και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές που υποστηρίζουν το smart things.

Το IR θα το ήθελα αλλά πχ QC4 τι να το κάνω όταν έχω μεγαλύτερη μπαταρία, qc2 στο αμάξι και στο powerbank;
Το S10 είναι αντικειμενικά καλύτερη συσκευή, φυσικά για όλους μας υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια αγοράς.

Όποιος έχει αυστηρά περιορισμένο budget προφανώς δεν έχει νόημα να κάνει την οποιαδήποτε σύγκριση.
Από εκεί και πέρα λίγοι θα δώσουν 500€+ για το S10+ day1.
Εγώ θα περιμένω να πέσει η διαφορά στα 200-300€ χωρίς και πάλι να είναι value. Το premium το πληρώνεις καλώς η κακώς.
 

Stereo έχει και το μι 9 απλά δεν το αναφέρουν όπως και στο μι 8

Always on display το έχουν ολα τα κινητά από 8 android + βέβαια τα custom rom το έχουμε από το 4+ αλλά οκ κάτι είναι και αυτό. 

Το hdr video recording λύνεται με gcam βέβαια παρακάμπτει το video stabilisation αλλά δεν το λένε γιατί δυστυχώς hdr+vidro stabilisation δεν πάνε μαζί. 

Την διαφορά μπαταρίας δεν την σχολιάζω γιατί συγκρίνεις το σ10+ με το μι 9 και όχι το μι 9 προ που ίσως βγει καλύτερα να έβαζες το σ10 όχι το +. 

Τώρα αυτά περί wifi ax ενώ καλά καλά δεν έχουμε 5ghz ρουτερ κλπ είναι σαν το 5G που βγάζει η χιαομι στο μι μιξ 3 χωρίς καν να έχουμε στην Ελλάδα καλά καλά 4G 

Τώρα αν αξίζει τα 1000 το σ10+? Θα προτιμούσα να πάω στην Apple κινητό με Android που είναι open source θα πρέπει να είναι μαξ στα 600 γιατί δυστυχώς οι εταιρείες <<κλέβουν >> στοιχεία από διάφορες custom rom χωρίς να δίνουν τα credits στους developers δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Stereo έχει και το μι 9 απλά δεν το αναφέρουν όπως και στο μι 8

Always on display το έχουν ολα τα κινητά από 8 android + βέβαια τα custom rom το έχουμε από το 4+ αλλά οκ κάτι είναι και αυτό. 

Το hdr video recording λύνεται με gcam βέβαια παρακάμπτει το video stabilisation αλλά δεν το λένε γιατί δυστυχώς hdr+vidro stabilisation δεν πάνε μαζί. 

Την διαφορά μπαταρίας δεν την σχολιάζω γιατί συγκρίνεις το σ10+ με το μι 9 και όχι το μι 9 προ που ίσως βγει καλύτερα να έβαζες το σ10 όχι το +. 

Τώρα αυτά περί wifi ax ενώ καλά καλά δεν έχουμε 5ghz ρουτερ κλπ είναι σαν το 5G που βγάζει η χιαομι στο μι μιξ 3 χωρίς καν να έχουμε στην Ελλάδα καλά καλά 4G 

Τώρα αν αξίζει τα 1000 το σ10+? Θα προτιμούσα να πάω στην Apple κινητό με Android που είναι open source θα πρέπει να είναι μαξ στα 600 γιατί δυστυχώς οι εταιρείες <<κλέβουν >> στοιχεία από διάφορες custom rom χωρίς να δίνουν τα credits στους developers δυστυχώς 

Εννοείς always on display σε amoled για εξοικονόμηση μπαταρίας με τις επιπλέον λειτουργίες ειδοποιήσεων;
για το stereo δεν το γνώριζα
Σύγκρινα το S10+ λόγο ιντσών οθόνης.

Παίζει όμως πολύ ρόλο το πότε θα κυκλοφορήσει το Mi9 pro και ναι θα το ήθελα το 5g στο samsung αλλά όπως και το ax θα συμφωνήσω είναι υπερβολικό future proofing. Σίγουρα θα προτιμήσω το wifi μεταξύ των δύο. 

Για το βίντεο θα ήθελα να το δω΄στην πράξη αλλά πάντα δίνω ένα + σε οποιοδήποτε χαρακτηριστικό είναι native.

Για την τιμή συμφωνώ, μένει να δούμε που θα κυμανθεί μετά το τρίμηνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, duckino είπε

 

Προς τι τέτοια ένταση; 

Ζηλια λεγεται, στο γιατι ο αλλος δινει παραπανω χρηματα σε ενα κινητο απο καποιον αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fg9000 είπε

Παρεπιπτωντος στην κάθε samy πληρώνεις για την ιδέα και την υλοποίηση

.πχ δεν κάτσανε να διαβάσουν την ιδέα του Μιτσου στο insomnia για το foldable κινητό στην samy . Δωσαν ένα τσουβάλι λεφτά για δοκιμές, τεχνολογία, κατασκευαστικό εξοπλισμό κτλ.

Καποιος τους τρωει τα λεφτα για τις τεχνολογιες εκει περα μαλλον γιατι τους πηρε 1 χρονο να βαλουν in-screen fingerprint...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας διαλέγει ότι θέλει. Γιατί έχουμε φτάσει τις 20 σελίδες δεν το καταλαβαίνω πραγματικά! Είναι εντυπωσιακό πάντως ότι έχει περισσότερα σχόλια και από του S10. 

 

s10.JPG

mi 9.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, teodkats είπε

Ο καθένας διαλέγει ότι θέλει. Γιατί έχουμε φτάσει τις 20 σελίδες δεν το καταλαβαίνω πραγματικά! Είναι εντυπωσιακό πάντως ότι έχει περισσότερα σχόλια και από του S10. 

s10.JPG

mi 9.JPG

Έχουμε φτάσει 20 σελίδες γιατί κάποιοι πονάνε που υπάρχουν premium συσκευές σε τέτοια τιμή και μπορεί να τις αγοράσει πολύς κόσμος. Επίσης πονάνε που δίνουν 300+ ευρώ περισσότερα και  έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά με μια κινέζικη συσκευή που την έχει ο κάθε τυχάρπαστος... Ξυδάκι λοιπόν σε όλους αυτούς.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, spyraldo10 είπε

Εννοείς always on display σε amoled για εξοικονόμηση μπαταρίας με τις επιπλέον λειτουργίες ειδοποιήσεων;
για το stereo δεν το γνώριζα
Σύγκρινα το S10+ λόγο ιντσών οθόνης.

Παίζει όμως πολύ ρόλο το πότε θα κυκλοφορήσει το Mi9 pro και ναι θα το ήθελα το 5g στο samsung αλλά όπως και το ax θα συμφωνήσω είναι υπερβολικό future proofing. Σίγουρα θα προτιμήσω το wifi μεταξύ των δύο. 

Για το βίντεο θα ήθελα να το δω΄στην πράξη αλλά πάντα δίνω ένα + σε οποιοδήποτε χαρακτηριστικό είναι native.

Για την τιμή συμφωνώ, μένει να δούμε που θα κυμανθεί μετά το τρίμηνο.

 

Εγώ γενικά δεν δίνω πολύ βάση σε κάμερα στα κινητά την στιγμή που με το mod gcam η ποιότητα φτιάχνετε Χ10 φορές πόσο μάλλον για τον ήχο που έχω mods όπως δείχνει η φωτογραφία. +1000 presets που μπορώ να διαλέξω για ακουστικά ή ηχεία Bluetooth κλπ καμία εταιρεία δεν μου δίνει κάποια τέτοια δυνατότητα μέσω του stock firmware οπότε δεν υπάρχει και λόγος να μείνω εκεί ή να πω για το live display που το βράδυ αλλάζει το χρώμα της οθόνης στο ποιο ζεστό ώστε να μην μου βγαίνουν τα ματια όταν το χρησιμοποιώ. 

Κινητά με amoled οθόνες το UI πρέπει να είναι σκούρο για εξοικονόμηση ενέργειας ούτε η Samsung ούτε η xiaomi το έχουν αυτό οπότε ένα ακόμα + σε custom firmware. 

Undervolt-overclock: ένας τομέας σε power user που αν ξέρεις τη κάνεις ανεβάζεις επιδόσεις και χαμηλότερη θερμοκρασία +ποιο πολύ μπαταρία. 

Screenshot_20190225-141605_Magisk_Manager.png

1 λεπτό πριν, aeljim είπε

Έχουμε φτάσει 20 σελίδες γιατί κάποιοι πονάνε που υπάρχουν premium συσκευές σε τέτοια τιμή και μπορεί να τις αγοράσει πολύς κόσμος. Επίσης πονάνε που δίνουν 300+ ευρώ περισσότερα και  έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά με μια κινέζικη συσκευή που την έχει ο κάθε τυχάρπαστος... Ξυδάκι λοιπόν σε όλους αυτούς.

Δεν χρειάζεται να το λες έτσι απλά υπάρχουν άτομα λένε οοο έχω samsung s69 και το έχω στην θήκη που φτύνει φραπέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Εγώ γενικά δεν δίνω πολύ βάση σε κάμερα στα κινητά την στιγμή που με το mod gcam η ποιότητα φτιάχνετε Χ10 φορές πόσο μάλλον για τον ήχο που έχω mods όπως δείχνει η φωτογραφία. +1000 presets που μπορώ να διαλέξω για ακουστικά ή ηχεία Bluetooth κλπ καμία εταιρεία δεν μου δίνει κάποια τέτοια δυνατότητα μέσω του stock firmware οπότε δεν υπάρχει και λόγος να μείνω εκεί ή να πω για το live display που το βράδυ αλλάζει το χρώμα της οθόνης στο ποιο ζεστό ώστε να μην μου βγαίνουν τα ματια όταν το χρησιμοποιώ. 

Κινητά με amoled οθόνες το UI πρέπει να είναι σκούρο για εξοικονόμηση ενέργειας ούτε η Samsung ούτε η xiaomi το έχουν αυτό οπότε ένα ακόμα + σε custom firmware. 

Undervolt-overclock: ένας τομέας σε power user που αν ξέρεις τη κάνεις ανεβάζεις επιδόσεις και χαμηλότερη θερμοκρασία +ποιο πολύ μπαταρία. 

Screenshot_20190225-141605_Magisk_Manager.png

Δεν χρειάζεται να το λες έτσι απλά υπάρχουν άτομα λένε οοο έχω samsung s69 και το έχω στην θήκη που φτύνει φραπέ. 

Για την κάμερα δε το έχω ψάξει και ακούγεται ενδιαφέρον. Αν και δεν στηρίζομαι αποκλειστικά στο κινητό για λήψη φωτογραφιών.
Για τον ήχο είμαι ικανοποιημένος με το aptx και το ldac σε bt ακουστικά και bt ηχείο.
Night mode για ζεστά χρώματα υπήρχε σε app και τώρα το έχει ενσωματωμένο η samsung
Θα συμφωνήσω για το θέμα του UI αν και νομίζω το ONE UI έχει αυτή τη δυνατότητα.

Το σπορ των custom rom  και γενικότερα το πολύ ψάξιμο το άφησα μετά το galaxy S4
Με αφορμή τη συζήτηση θα ψαχτώ λίγο 👍

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Redragon7 είπε

Είχε,  αλλά τον φάγανε μπαμπέσικα στο mi 9 

κρίμα, έμοιαζε για το απόλυτο value for money, άλλα μετά την εμπειρία μου με τηλέφωνο χωρίς οπτικό σταθεροποιητή (mi5s) ούτε να ακούω δεν θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tegonikos είπε

κρίμα, έμοιαζε για το απόλυτο value for money, άλλα μετά την εμπειρία μου με τηλέφωνο χωρίς οπτικό σταθεροποιητή (mi5s) ούτε να ακούω δεν θέλω...

Σε καταλαβαίνω,  αλλά εκτιμώ ότι θα έχει γίνει καλή δουλειά σε επίπεδο software ώστε να μπορέσω να παραβλέψω την έλλειψη ois έστω και με βαριά καρδιά..

Βέβαια περιμένω αξιόπιστα δείγματα κάμερας πρώτα και μετά θα πράξω αναλόγως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/02/2019 at 16:34, TzortzisJosh said:

Για να νιώσω καλύτερα τα λέω

Μην ξαναλέμε τα ίδια.

Ο μέσος χρήστης Android συσκευών δίνει περισσότερα από έναν χρήστη iPhone, απλά όχι μαζεμένα και αισθάνεται πως έχει χτυπήσει κελεπούρι. Είστε σβέλτα μυαλά όμως

Ουτε μπάτζετ για τρολ της προκοπής δεν έχουν στο κουπερτίνο.

Τα επόμενα 2 ΜΙ να παρω,μαζι με αυτο ,πάλι λιγότερα θα εχω δώσει απο την καλύτερη ips του κόσμου.

Επεξ/σία από IT chef
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...