Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, tsilitheo1 είπε

Κατεβασα Νοέμβριο το red dead 2 ,γυρω στα 102 gb το ultimate edition. Με 2.5gbps ταχυτητα.... Εκανα 4 μερες να παιξω...λολ

Αυτό το λένε "εξέλιξη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, xavier είπε

πες οτι το ειχες παραγγειλει απο το σκρουτζομαγαζο, τον ιδιο χρονο θα εκανες....

Χα χα.. Σιγουρα... Αλλα χωρις τα δηθεν καλουδια του pre order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, xavier είπε

πες οτι το ειχες παραγγειλει απο το σκρουτζομαγαζο, τον ιδιο χρονο θα εκανες....

Αν δε μένεις Αθήνα (ο μίσος πληθυσμος της Ελλάδας) και αν σε καθυστερίσει το courier στην επαρχία. Εμένα μου κανουν 1-2 μέρες για επαρχία.

Αν, λόγω έλλειψης χώρου το σβήσεις; Αλλες 4 μέρες να το κατεβάσεις...

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Αυτό το λένε "εξέλιξη".

Ισως σε ταχυτητες 100 200 500mbps ειναι... Αλλα και ετσι,το drive το θελω. Και σορρυ πιο πανω εκανα λαθος μιλωντας για gbps.. Mbps εννοουσα

Επεξ/σία από tsilitheo1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsilitheo1 είπε

Ισως σε ταχυτητες 100 200 500mbps ειναι... Αλλα και ετσι,το drive το θελω

Εγώ μαζί σου είμαι. Οι άλλοι το λένε "εξέλιξη". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά αν πιστευα οτι οι εταιρειες θα λειτουργουσαν δικαια και θα μετατοπιζαν τα οφελη του discless στον καταναλωτη, θα με ενοιαζε....Πιστευω ομως οτι απλα θα το χρησιμοποιησουν για μεγαλυτερη κερδοφορια, οποτε δε με νοιαζει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Εγώ μαζί σου είμαι. Οι άλλοι το λένε "εξέλιξη". 

Το να πετσοκοβεις κατι δοκιμασμενο ειναι ξαναλεω υποβιβασμος... Οποιος το βλεπει σαν εξελιξη ,νομιζω κανει λαθος... Δεν ζει και ο Δαρβινος να ζητησουμε την γνωμη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsilitheo1 είπε

Το να πετσοκοβεις κατι δοκιμασμενο ειναι ξαναλεω υποβιβασμος... Οποιος το βλεπει σαν εξελιξη ,νομιζω κανει λαθος... Δεν ζει και ο Δαρβινος να ζητησουμε την γνωμη του

Ο άλλος γράφει οτι του στερουν την επιλογή. Λες και η ύπαρξη του drive του μπλοκάρει το download των digital εκδόσεων των παιχνιδιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johncorfas είπε

Ο άλλος γράφει οτι του στερουν την επιλογή. Λες και η ύπαρξη του drive του μπλοκάρει το download των digital εκδόσεων των παιχνιδιών...

Δεν παρακολουθησα αρκετες σελιδες,αλλα δεν νομιζω να το ειπε αυτο(τουλαχιστον οπως ακριβως το εκφραζεις)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, tsilitheo1 είπε

Δεν παρακολουθησα αρκετες σελιδες,αλλα δεν νομιζω να το ειπε αυτο(τουλαχιστον οπως ακριβως το εκφραζεις)

Διάβασε τις σελίδες...

9 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Για ποιο φυσικό μέσο και δισκάκι μιλάτε ακόμα είπαμε??? 

https://www.eurogamer.net/articles/2019-03-08-the-division-2s-day-one-patch-is-90gb-for-physical-edition-owners-on-ps4

😂

Εδώ έχει γίνει μια παρανόηση: δεν συζητάμε physical vs digital. Οποτε η παραπομπή ειναι εκτός θέματος. Θέλεις digital ; Σε βολευει; Μαγκιά σου. Με τη σημερινή κατασταση δε σε ενοχλεί κανένας στην επιλογή σου. Ποιος ο λογος να βγει κονσόλα dickless, η οποία επηρρεαζει τη δική μου επιλογή που θέλω physical ;

Θα σου φέρω παράδειγμα το Persona 5 που κανει εγκατάσταση 2 λεπτα και παιζει απο το δισκο. Κατσε και κατέβαζε εσύ 30 GB... 

Παρολα αυτά μη μου απαντήσεις στο τελευταιο, γιατί πραγματικα δε με νοιάζει. Είναι επιλογή σου. Πες μου σε τί κερδίζεις αν αφαιρεσουν απο τη κονσόλα το drive; Μονο απο αυτή την κινηση τί κερδίζεις σαν καταναλωτής;

 

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Διάβασε τις σελίδες...

Εδώ έχει γίνει μια παρανόηση: δεν συζητάμε physical vs digital. Οποτε η παραπομπή ειναι εκτός θέματος. Θέλεις digital ; Σε βολευει; Μαγκιά σου. Με τη σημερινή κατασταση δε σε ενοχλεί κανένας στην επιλογή σου. Ποιος ο λογος να βγει κονσόλα dickless, η οποία επηρρεαζει τη δική μου επιλογή που θέλω physical ;

Θα σου φέρω παράδειγμα το Persona 5 που κανει εγκατάσταση 2 λεπτα και παιζει απο το δισκο. Κατσε και κατέβαζε εσύ 30 GB... 

Ρε μην τα γράφεις αυτά έτσι μεσημεριάτικα και κλαίμε 😂

Σοβαρά τώρα - έχει και παραέχει. Σου βγάζει ένα DISCLESS SKU επιπλέον. Ούτε σου καταργεί το παλιό ούτε τίποτα. Η επιλογή σου δεν επηρεάζεται καν. Εκεί είναι, εκεί έξω να την αγοράσεις (ανάθεμα και αν σκόπευες εξαρχής να την αγοράσεις ήδη δηλαδή).

Το persona που λες κατεβάσμενο πάλι δεν θα χαλάσει ποτέ - για δες προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόσμος. Δεν ασχολείστε με τα του οίκου σας που τα licenses είναι όντως διαφορετικά? Στο Χbox world δεν έχουμε τέτοια θέματα. 

Έχουμε ΕΠΙΛΟΓΕΣ και θέλουμε παραπάνω.

Και όχι το fast start πως το λένε στα Playstation (όπως και στα xbox) δεν είναι Install κανονικό - ούτε αφορά παιχνίδι χωρίς updates όπως το παράδειγμα που σου ανέφερα παραπάνω... Ξεκίνα το the Division 2 σε 2 λεπτά και μιλάμε ξανά.

Στο δισκάκι όπως και να έχει - θα λείπουν πολλάααααα GB από το τελικό παιχνίδι. Αν κλείσουν οι Server και η ψηφιακή έκδοση ψοφήσει - εσύ θα το πουλάς με τον σκληρό σου δίσκο?

Έλα τώρα...

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tsilitheo1 είπε

Δεν παρακολουθησα αρκετες σελιδες,αλλα δεν νομιζω να το ειπε αυτο(τουλαχιστον οπως ακριβως το εκφραζεις)

Όχι δεν το είπα, ούτε στο περίπου.... Αλλά τον καθένα ότι τον βολεύει για να δημιουργήσει εντυπώσεις, να υποστηρίξει την θέση του και να φανεί ότι έχει δίκιο.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το θέμα έχει επεκταθεί σε παραπάνω πλευρές που είναι πολύ μελλοντικές και υπάρχει πολύ παρασκήνιο που θα μας εκπλήξει σίγουρα όσο και να λέμε τις θεωρίες μας.

Ειδικά η MS προσπαθεί να φανεί ότι δίνει περισσότερα είναι πασιφανές. Και όντως δίνει. Περισσότερα παιχνίδια στην gold. Κρατάς για πάντα τα παλιά. BC που ειδικά από αυτό χάνει χρήματα και πολύ λίγο αναφέρεται από πολλούς. Value for money κονσόλες(και το Ες και το Εξ). Δυνατότητα συνδρομής για τον κάζουαλ χρήστη. Χρήση πληκτρολογίου ποντικιού, καλό bd player, δωρεάν cloud saving, μελλοντικά δυνατότητα streaming σε μη MS συσκευές και εκατό αλλά καλούδια. Νομίζω ότι προσπαθεί να φέρει κόσμο στο gaming εφόσον δεν είναι παιχνιδομάνα όπως η Nintendo και έχει μάπα αποκλειστικότητες προσπαθεί να αλλάξει το gaming και μέσω της ακριβής υποδομής που έχει να νικήσει τον ανταγωνισμό και οι άλλοι απλά να τρέχουν ξωπίσω. Νομίζω είναι τόσο απλό. Νομίζω είναι καθαρά θέμα ανταγωνισμού. Αν μπορούσε να βγάλει θύρες USB και να βγάλει μία s έκδοση στα 100 ευρώ θα την έβγαζε κάτι σαν το Wii Mini.

Τα ρίχνει όλα εκεί η MS δυστυχώς αν δεν της βγει νομίζω θα βάλει η ίδια τέλος το gaming τμήμα. 

Μόνο που έδινε το Forza Horizon 4 το καλύτερο παιχνίδι αποκλειστικότητα κατεμέ φόρα δωρεαν με το Game Pass δείχνει ότι χρησιμοποιεί αντισυμβατικές μεθόδους στο μάρκετινγκ της. Σίγουρα τις έκανε ζημιά στις πωλήσεις αλλά ο κάζουαλ χρήστης που ξέρει ότι είναι παιχνιδάρα λέει ωραία 200 ευρώ κονσόλα συνδρομή 15 μέρες δωρεάν forza, FIFA, Halo, βάλε 12μηνή να παίζω δύο παιχνίδια τον μήνα και είμαι καλυμμένος.

Ο Έλληνας καλά το σκέφτεται και ξεζουμίζει την αξία του προϊόντος αλλά οι δυτικοί δρουν διαφορετικά τους ενδιαφέρει η ευκολία πρώτα και μετά το value for money. Η MS είναι και τα δύο άλλα υστερεί στην ποιότητα παιχνιδιών εκεί οι καλοφαγάδες ψωνίζουν Sony 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, johncorfas είπε

Αυτό είναι παράνομο. Στους όρους του download γράφει ξεκάθαρα οτι παίρνεις 1 κόπια για 1 χρήστη. Αν θέλουν να σε κανουν ban,  το κανουν και δε λες κουβέντα. Προς το παρόν το αφήνουν, γιατί δε θέλουν να διώξουν το κοσμο απο τα digital. Αν καθιερωθεί μόνο το digital,  τοτε θα δεις τί θα κανεις εσύ και ο φίλος σου...

Τα πιο απλα blueray χωρούν μέχρι 25GB. Υπαρχουν και με 50. Αυτους που κατεβάζουν με ADSL να δω τί θα κανουν στα 100GB...

παράνομο δεν είναι, παραβιάζει τους όρους χρήσης. Ουσιαστικα το gamesharing με οικογενεια/φιλους ειναι αποδεκτη πολιτική, site οπως το ign εχουν οδηγο για το πως το κανεις...Αυτο που απαγορευουν οι εταιρειες και δεν θελουν να γίνεται και το μπαναρουν οταν το παιρνουν χαμπαρι, είναι οι πωλήσεις λογαριασμών για να αγοράζεις μαζί και τα παιχνίδια τους...

Το τι επιτρεπεται και τι δεν επιτρεπεται ειναι σχετικό. Άμα θελουν σου πετάν ένα απαγορεύεται η μεταπώληση στο δισκάκι που αγοράζεις...Που για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος οτι δεν ισχύει και αυτή τη στιγμη που μιλαμε(νομίζω ολα τα δισκακια τουλαχιστον στο ps4 γραφουν πως απαγορευεται η πώληση και η ενοικιαση)...Το πως θα εφαρμοστει αυτο στην πραξη ειναι αλλη κουβεντα....

Τωρα το τι  προσπαθει να κανει η MS, εγω πιστευω οτι θελουν να προσφερουν στην αγορα ενα μηχανημα που παιζει fortnite/apex στα 100 ευρω (σε προσφορα, οχι αρχικη τιμη), να το συνδυασουν με το pass και να αρχισουν να δενουν το κοσμο με συνδρομητικες υπηρεσιες που οταν σταματησεις να τις πληρωνεις θα σου αφαιρουν τη προσβαση στα παιχνιδια...netflix για  κονσολες κτλ...Το επόμενο βήμα είναι να αφαιρεσουν περα απο τα drive και ολοκληρες τις κονσολες...Τεσπα, μην αγχωνεστε και τοσσο...ειμαστε ακομα μακρυα. Όσο βλέπουν οτι οι πωλήσεις των retail εχουν σημαντικο μεριδιο στην αγορα, δεν θα γινει η ολοκληρωτικη μεταβαση στα digital ακομα...

 

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...