Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, xavier είπε

δεν είμαι σίγουρος οτι δεν ισχύει και αυτή τη στιγμη που μιλαμε(νομίζω ολα τα δισκακια τουλαχιστον στο ps4 γραφουν πως απαγορευεται η πώληση και η ενοικιαση)...

Αλήθεια; Πεστα νωρίτερα να κάνω καμιά μήνυση στα seven. Hello lawsuit!!! Τρίβω τα χερξα..!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαγορεύεται η πώληση και η ενοικίαση, τουλάχιστον στα terms της sony. Για το Xbox δεν ξέρω. Αλλά δεν έχω ακούσει να πιάνουν ποτέ κάποιον επειδή πουλάει η νοικιάζει. Και φυσικά ο ιδιώτης που πουλάει το παιχνίδι του δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί αντιμέτωπος με κατηγορίες. Εκτός του ότι θα ήταν δύσκολο να πιαστεί, θα ήταν και πολύ bad pr.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Ρε μην τα γράφεις αυτά έτσι μεσημεριάτικα και κλαίμε 😂

Σοβαρά τώρα - έχει και παραέχει. Σου βγάζει ένα DISCLESS SKU επιπλέον. Ούτε σου καταργεί το παλιό ούτε τίποτα. Η επιλογή σου δεν επηρεάζεται καν. Εκεί είναι, εκεί έξω να την αγοράσεις (ανάθεμα και αν σκόπευες εξαρχής να την αγοράσεις ήδη δηλαδή).

Το persona που λες κατεβάσμενο πάλι δεν θα χαλάσει ποτέ - για δες προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόσμος. Δεν ασχολείστε με τα του οίκου σας που τα licenses είναι όντως διαφορετικά? Στο Χbox world δεν έχουμε τέτοια θέματα. 

Έχουμε ΕΠΙΛΟΓΕΣ και θέλουμε παραπάνω.

Και όχι το fast start πως το λένε στα Playstation (όπως και στα xbox) δεν είναι Install κανονικό - ούτε αφορά παιχνίδι χωρίς updates όπως το παράδειγμα που σου ανέφερα παραπάνω... Ξεκίνα το the Division 2 σε 2 λεπτά και μιλάμε ξανά.

Στο δισκάκι όπως και να έχει - θα λείπουν πολλάααααα GB από το τελικό παιχνίδι. Αν κλείσουν οι Server και η ψηφιακή έκδοση ψοφήσει - εσύ θα το πουλάς με τον σκληρό σου δίσκο?

Έλα τώρα...

Dickless (ελληνιστί παραφρασμένο του "ευνουχισμένο", το έχω εξηγήσει σε προηγούμενο ποστ γιατί το γράφω έτσι), όχι disk less.

Μπορείς να μου γράψεις ποιες ΝΕΕΣ δυνατότητες και επιλογές σου προσφέρει το dickless; Δηλαδή αυτές οι παραπάνω επιλογές που αναφέρεις; Πες μου τί παραπάνω μπορώ να κάνω σε αυτή τη dickless έκδοση, που δε γίνονταν λόγω του drive;

Η τεχνολογία blueray επιτρέπει την ύπαρξη μέχι και 8 layers, συνολικής χωρητικότητας 300GB. Ακόμα και με τα 16Κ είσαι καλυμένος.

To Persona δε ξεκινά χωρίς patch, ξεκινά στα 2 λεπτά έτοιμο και πατσαρισμένο. Να σου πω κι άλλο: infamous second son, το ίδιο. Το να σου χαλάσει δισκάκι είναι πιο απίθανο από το να σου κοπεί το internet και αστείο επιχείρημα. Επίσης μπορεί να να κλωτσήσεις και να σπάσεις, κατά λάθος, τη παιχνιδομηχανή... Τουλάχιστον μπορώ να παίξω το παιχνίδι και χωρίς να έχω καν internet...

Το Division 2 είναι 1 παιχνίδι. Μπορώ να σου φέρω για κάθε 1 που θα μου πεις 10 παραδείγματα που το παιχνίδι, σε φυσική έκδοση, ξεκινά πιο γρήγορα από ότι τη ψηφιακή. Παρόλα αυτά και εσύ μπερδεύεσαι:

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΙΑ DICKLESS ΚΟΝΣΟΛΑΣ.

Αν γουστάρεις ψηφιακά, τότε πάρε ψηφιακά. Μαγκιά σου. Εγώ που γουστάρω φυσική μορφή γιατί να μην έχω το δικαίωμα; Τα δικά μου χρήματα για την αγορά κονσόλας είναι διαφορετικά από τα δικά σου; 

Όσα παιχνίδια έχω αγοράσει είχαν ΟΛΟ το παιχνίδι στο δισκάκι και κατέβασαν μόνο patches. Σε κάποια μπορεί να ισχύει και αυτό που γράφεις, αλλά όταν αγοράζω κάτι το θέλω δικό μου. Η ψηφιακή μορφή είναι μια εφάπαξ ενοικίαση. Τη φυσική την πουλάς ή την ανταλλάζεις και είναι νόμιμο. Αυτό τους πειράζει: χάνουν χρήματα. Χέστηκ@ν για το αν βολεύει ή όχι εσένα. 

Οι επιλογές υπάρχουν τώρα. ΑΝ βγει το optical drive μειώνονται. Αυτό μπορείς να το δεις και εσύ.

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Απαγορεύεται η πώληση και η ενοικίαση, τουλάχιστον στα terms της sony. Για το Xbox δεν ξέρω. Αλλά δεν έχω ακούσει να πιάνουν ποτέ κάποιον επειδή πουλάει η νοικιάζει. Και φυσικά ο ιδιώτης που πουλάει το παιχνίδι του δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί αντιμέτωπος με κατηγορίες. Εκτός του ότι θα ήταν δύσκολο να πιαστεί, θα ήταν και πολύ bad pr.

Η πώληση μεταξύ ιδιωτών είναι επιτρεπτή. Aκόμα και από ιδιώτη σε επιχείρηση.

Δε γράφει πουθενά ότι απαγορεύεται η πώληση. Γράφει ότι είναι για οικιακή χρήση. 

8 ώρες πριν, xavier είπε

παράνομο δεν είναι, παραβιάζει τους όρους χρήσης. Ουσιαστικα το gamesharing με οικογενεια/φιλους ειναι αποδεκτη πολιτική, site οπως το ign εχουν οδηγο για το πως το κανεις...Αυτο που απαγορευουν οι εταιρειες και δεν θελουν να γίνεται και το μπαναρουν οταν το παιρνουν χαμπαρι, είναι οι πωλήσεις λογαριασμών για να αγοράζεις μαζί και τα παιχνίδια τους...

Το τι επιτρεπεται και τι δεν επιτρεπεται ειναι σχετικό. Άμα θελουν σου πετάν ένα απαγορεύεται η μεταπώληση στο δισκάκι που αγοράζεις...Που για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος οτι δεν ισχύει και αυτή τη στιγμη που μιλαμε(νομίζω ολα τα δισκακια τουλαχιστον στο ps4 γραφουν πως απαγορευεται η πώληση και η ενοικιαση)...Το πως θα εφαρμοστει αυτο στην πραξη ειναι αλλη κουβεντα....

Τωρα το τι  προσπαθει να κανει η MS, εγω πιστευω οτι θελουν να προσφερουν στην αγορα ενα μηχανημα που παιζει fortnite/apex στα 100 ευρω (σε προσφορα, οχι αρχικη τιμη), να το συνδυασουν με το pass και να αρχισουν να δενουν το κοσμο με συνδρομητικες υπηρεσιες που οταν σταματησεις να τις πληρωνεις θα σου αφαιρουν τη προσβαση στα παιχνιδια...netflix για  κονσολες κτλ...Το επόμενο βήμα είναι να αφαιρεσουν περα απο τα drive και ολοκληρες τις κονσολες...Τεσπα, μην αγχωνεστε και τοσσο...ειμαστε ακομα μακρυα. Όσο βλέπουν οτι οι πωλήσεις των retail εχουν σημαντικο μεριδιο στην αγορα, δεν θα γινει η ολοκληρωτικη μεταβαση στα digital ακομα...

Έχω μπροστά μου ένα τυχαίο DVD (FF XV). Το μόνο που γράφει είναι ότι απευθύνεται μόνο για οικιακή χρήση. Δε γράφει ότι απαγορεύεται η πώληση ή ενοικίαση.

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johncorfas είπε

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΙΑ DICKLESS ΚΟΝΣΟΛΑΣ.

 

Δεν είναι κανείς χαζός εδώ μέσα για να μην καταλαβαίνει αυτό που λες. Όντως μια κονσόλα με drive δεν υπολείπεται σε κάτι από μια άλλη χωρίς - το αντίθετο ισχύει μάλιστα, συμφωνώ.

Αυτό που πρέπει να κατανοήσεις και εσύ όμως, είναι ότι o προσανατολισμός ενός τέτοιου μηχανήματος, θεωρώντας δεδομένο ότι θα είναι φθηνότερο και όχι απαραίτητα από τα 35$ που κοστίζει το UHD BD-ROM αλλά συνδυαστικά  αρκετά παραπάνω, από το "ρεφενέ" με τις συνδρομές με τις οποίες θα είναι δεδομένο ότι θα πλασαριστεί ταυτόχρονα, αλλά και το μικρότερο form factor, είναι στην τελική μια επιλογή: 

- Για το κοινό που είναι price sensitive,

- για το κοινό που θέλει κάτι διακριτικό - μικρό στο σαλόνι,

- μέχρι και για το κοινό το οποίο μπορεί να θέλει ένα 2ο xbox

- ή για αυτούς που έχουν σύστημα άλλης, ανταγωνιστικής εταιρείας και με πολύ μικρό κόστος θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν το game pass, παιχνίδια της MS που θέλανε αλλά δεν μπορούσαν να το δικαιολογήσουν, κλπ κλπ.....

...πόσο μάλλον για το κοινό που θέλει κάτι φθηνό (κατά το απόλυτα προσιτό) και με την τιμή που κοστίζουν 3 πακέτα φουντούνια το μήνα, 5 τυρόπιτες ότι θες βάλε ως αναλογία - θα έχει πρόσβαση σε άφθονο περιεχόμενο και πολύ καλές multimedia δυνατότητες.

Να μην επαναλαμβάνομαι, αυτό το μηχάνημα δεν είναι για το κοινό που ασχολείται και γράφει στα φόρουμ. Είναι για όλους τους άλλους που αγνοούν τι εστί console gaming ή το περιφρονούν λόγω κόστους/περιεχόμενου. Πως να στο πω - είναι ένα κουτί στυλ android tv box - που παίζει όχι μόνο netflix (στυλ wind vision) αλλά και κανονικότατα παιχνίδια, έχει και browser κλπ. κλπ...

Ελπίζω να σε κάλυψα στα περί επιλογών.

Εσύ κάνεις το σφάλμα και το βλέπεις σαν ένα xbox χωρίς BD-ROM. Δεν είναι κάτι τέτοιο - μην πας μακριά θυμήσου τα xbox 360 arcade...

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johncorfas είπε

Dickless (ελληνιστί παραφρασμένο του "ευνουχισμένο", το έχω εξηγήσει σε προηγούμενο ποστ γιατί το γράφω έτσι), όχι disk less.

Μπορείς να μου γράψεις ποιες ΝΕΕΣ δυνατότητες και επιλογές σου προσφέρει το dickless; Δηλαδή αυτές οι παραπάνω επιλογές που αναφέρεις; Πες μου τί παραπάνω μπορώ να κάνω σε αυτή τη dickless έκδοση, που δε γίνονταν λόγω του drive;

Η τεχνολογία blueray επιτρέπει την ύπαρξη μέχι και 8 layers, συνολικής χωρητικότητας 300GB. Ακόμα και με τα 16Κ είσαι καλυμένος.

To Persona δε ξεκινά χωρίς patch, ξεκινά στα 2 λεπτά έτοιμο και πατσαρισμένο. Να σου πω κι άλλο: infamous second son, το ίδιο. Το να σου χαλάσει δισκάκι είναι πιο απίθανο από το να σου κοπεί το internet και αστείο επιχείρημα. Επίσης μπορεί να να κλωτσήσεις και να σπάσεις, κατά λάθος, τη παιχνιδομηχανή... Τουλάχιστον μπορώ να παίξω το παιχνίδι και χωρίς να έχω καν internet...

Το Division 2 είναι 1 παιχνίδι. Μπορώ να σου φέρω για κάθε 1 που θα μου πεις 10 παραδείγματα που το παιχνίδι, σε φυσική έκδοση, ξεκινά πιο γρήγορα από ότι τη ψηφιακή. Παρόλα αυτά και εσύ μπερδεύεσαι:

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΙΑ DICKLESS ΚΟΝΣΟΛΑΣ.

Αν γουστάρεις ψηφιακά, τότε πάρε ψηφιακά. Μαγκιά σου. Εγώ που γουστάρω φυσική μορφή γιατί να μην έχω το δικαίωμα; Τα δικά μου χρήματα για την αγορά κονσόλας είναι διαφορετικά από τα δικά σου; 

Όσα παιχνίδια έχω αγοράσει είχαν ΟΛΟ το παιχνίδι στο δισκάκι και κατέβασαν μόνο patches. Σε κάποια μπορεί να ισχύει και αυτό που γράφεις, αλλά όταν αγοράζω κάτι το θέλω δικό μου. Η ψηφιακή μορφή είναι μια εφάπαξ ενοικίαση. Τη φυσική την πουλάς ή την ανταλλάζεις και είναι νόμιμο. Αυτό τους πειράζει: χάνουν χρήματα. Χέστηκ@ν για το αν βολεύει ή όχι εσένα. 

Οι επιλογές υπάρχουν τώρα. ΑΝ βγει το optical drive μειώνονται. Αυτό μπορείς να το δεις και εσύ.

Η πώληση μεταξύ ιδιωτών είναι επιτρεπτή. Aκόμα και από ιδιώτη σε επιχείρηση.

Δε γράφει πουθενά ότι απαγορεύεται η πώληση. Γράφει ότι είναι για οικιακή χρήση. 

Έχω μπροστά μου ένα τυχαίο DVD (FF XV). Το μόνο που γράφει είναι ότι απευθύνεται μόνο για οικιακή χρήση. Δε γράφει ότι απαγορεύεται η πώληση ή ενοικίαση.

 

 

Spoiler

NieR: Automata PlayStation 4 Back Cover

 

293108-watch-dogs-ps4-exclusive-edition-

 

a72cd39be3172aa3510920be57a9fed8.jpg

τριτη σειρα στο κεντρο, resale and rental are prohibited... οτι ευρωπαικη εκδοση βρηκα στο google, εγω οτι εχω στο σπιτι το γραφει παντως...

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το Xbox θα γίνει πλατφόρμα συνδρομής-στορ μίξη νέτφλιξ με στιμ δεν ξέρω γιατί τσακώνεστε. Είναι επιλογή της MS οποίος θέλει αγοράζει. Όποιος θεωρεί το μοντέλο της κακό ας πάει στον ανταγωνισμό. PC, Nintendo, Sony, Android πάρτε και διαλέξτε. Δηλαδή το πρόβλημα είναι σε πόσα πλατφόρμες θα βγει ένα παιχνίδι σε φυσική μορφή; Σίγουρα δεν θα βγει σε πισί και κινητά δεν θα βγαίνει ούτε σε xbox. Νομίζω ότι λέτε τα ίδια. Τα κινητά και το στιμ σκοτώνουν τις κονσόλες και λογικά 10 χρόνια από τώρα θα είναι σαν τα Android Boxes να μην σου πω ότι σίγουρα θα τρέχουν άντροιντ. Πώς μπορούμε να κάνουμε πως δεν το βλέπουμε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xavier είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

NieR: Automata PlayStation 4 Back Cover

293108-watch-dogs-ps4-exclusive-edition-

a72cd39be3172aa3510920be57a9fed8.jpg

τριτη σειρα στο κεντρο, resale and rental are prohibited... οτι ευρωπαικη εκδοση βρηκα στο google, εγω οτι εχω στο σπιτι το γραφει παντως...

 

Έτσι όπως τα λες είναι - άλλο αν ο @Retromaniac σωστά εντόπισε ότι θα ήταν ένα PR disaster αν άρχιζαν να κάνουν ban τα σχετικά δισκάκια + την αντίσταση των retailers όπου ένα σεβαστό ποσοστό του τζίρου προέρχεται από την μεταπώληση και κυριότερα τον δανεισμό.

Οι publishers φυσικά βρήκαν άλλη μέθοδο να κάνουν monetize το προϊόν τους (dlc/day 1 patch/MTX κτλ κτλ).

Όταν ένας αγοράσει ένα παιχνίδι και αυτό περάσει 20 χέρια, καταλαβαίνετε ότι αυτό το μοντέλο του super-duper AAAAE, δεν είναι βιώσιμο όχι απλά για τους publishers αλλά και για τους developers το ίδιο. Οι μεν κοιτάνε πωλήσεις και τζίρο οι δε το metacritic και το πόσο θα επηρεαστεί η υγεία τους και το χρώμα των μαλλιών τους.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να δούμε το πραγματικό συμφέρον μας και αυτό δεν συμβαδίζει με τους δημιουργούς του περιεχομένου. Δυστυχώς.

3 λεπτά πριν, Choutas είπε

Βασικά το Xbox θα γίνει πλατφόρμα συνδρομής-στορ μίξη νέτφλιξ με στιμ δεν ξέρω γιατί τσακώνεστε. Είναι επιλογή της MS οποίος θέλει αγοράζει. Όποιος θεωρεί το μοντέλο της κακό ας πάει στον ανταγωνισμό. PC, Nintendo, Sony, Android πάρτε και διαλέξτε. Δηλαδή το πρόβλημα είναι σε πόσα πλατφόρμες θα βγει ένα παιχνίδι σε φυσική μορφή; Σίγουρα δεν θα βγει σε πισί και κινητά δεν θα βγαίνει ούτε σε xbox. Νομίζω ότι λέτε τα ίδια. Τα κινητά και το στιμ σκοτώνουν τις κονσόλες και λογικά 10 χρόνια από τώρα θα είναι σαν τα Android Boxes να μην σου πω ότι σίγουρα θα τρέχουν άντροιντ. Πώς μπορούμε να κάνουμε πως δεν το βλέπουμε;

Εδώ εντοπίζεις εύστοχα το μέγεθος της υποκρισίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα βγει το Xbox controller που θα εφαρμόζει στο κινητό να δείτε πόσο ακόμα κόσμο θα πάρουν τα κινητά.

Οι κονσόλες μόνο με βαρβάτο BC και ταμπλέτα τύπου Νιντέντο μπορούν να επιβιώσουν. Το κουτάκι πια δεν τραβάει κόσμο. Να το πω καλύτερα καινουργιο κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω χάσει το μέτρημα από τις φορές που ο Phil Spencer έχει αναφερθεί στο να κάνει "capture" (λόγω έλλειψης καλύτερης λέξης στα ελληνικά) του κοινού που είναι δις εκεί έξω και που έχει καταφύγει στο table/mobile gaming. Παρομοίως δρα και η Nintendo (με τις σχετικές εξορμήσεις της στο Mobile gaming)  που το σύστημά της ούτε ταινία μπορεί να παίξει ούτε μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις χωρητικότητας και είναι με το ένα το πόδι στο digital και όμως είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σύστημα που τρέχει το παιχνίδι από το μέσο του. Ούτε installs ούτε τίποτα.

Πόσο καιρό έχει που ο CEO της Sony, σε επίσημη δήλωσή του,  δεν θεωρούσε το xbox ως ανταγωνιστή αλλά τα PC? Και είναι λογικό - το console gaming είναι μια σούπα που κάποιος θα πάρει το μεγαλύτερο πιάτο φέτος - του χρόνου ο άλλος και του παραχρόνου ο άλλος. Τα στόματα που πεινάνε εν τέλει μένουν τα ίδια και μοιράζεται και 2ο πιάτο κτλ. και τελικά πολύ αγοράζουν 2η κονσόλα μπλα μπλα μπλα.

Εδώ μιλάμε όμως ότι όταν η "χύτρα-σούπα" μικραίνει όπως και τα "στόματα που θα ταΐσει",  άλλοι θεωρούν το dickless xbox απειλή όταν το ίδιο console gaming απειλείται. Λες και αν ο άλλος γλυκαθεί από το κανονικό "gaming" δεν θα κοιτάξει να πάρει και άλλη κονσόλα, τις επιλογές του σε PC κτλ..

Στο τέλος θα σώσει η M$ το gaming όπως το ξέρουμε και θα γελάω....(όχι ότι δεν έχει συμφέρον για κάτι τέτοιο).

 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Choutas είπε

Όταν θα βγει το Xbox controller που θα εφαρμόζει στο κινητό να δείτε πόσο ακόμα κόσμο θα πάρουν τα κινητά.

Οι κονσόλες μόνο με βαρβάτο BC και ταμπλέτα τύπου Νιντέντο μπορούν να επιβιώσουν. Το κουτάκι πια δεν τραβάει κόσμο. Να το πω καλύτερα καινουργιο κόσμο.

Έχω adaptor και το βάζω στο Android ήδη και παίζω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Έχω adaptor και το βάζω στο Android ήδη και παίζω...

Αυτήν την στιγμή περιμένω που θα είναι καλοκαίρι βραδάκι, θα βγάλω το 10" tablet με specs της πλάκας και το (modified όπως έχει δείξει η MS) xbox controller και θα κάνω login στο xbox live και θα μπορώ να παίξω ότι παιχνίδι έχω στο Library μου.

Τα παράπονα στην Lenovo/Apple/Huawei/Turbo X που δεν έβαλε BD-ROM στο Tablet.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/03/2019 at 06:15, xavier said:

Το τι επιτρεπεται και τι δεν επιτρεπεται ειναι σχετικό. Άμα θελουν σου πετάν ένα απαγορεύεται η μεταπώληση στο δισκάκι που αγοράζεις...Που για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος οτι δεν ισχύει και αυτή τη στιγμη που μιλαμε(νομίζω ολα τα δισκακια τουλαχιστον στο ps4 γραφουν πως απαγορευεται η πώληση και η ενοικιαση)...Το πως θα εφαρμοστει αυτο στην πραξη ειναι αλλη κουβεντα....

Για τις εταιρίες είναι παραβίαση του EULA...ωστόσο για τα φυσικά μέσα ισχύει η νομοθεσία περί First Sale Doctrine (στις περισσότερες χώρες) κι έτσι υπερτερεί του όποιου EULA. Δεν μπορεί καμία εταιρία να αποφασίσει αν εσύ θα πουλήσεις, δανείσεις, πετάξεις από το παράθυρο το δισκάκι σου. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που θέλουν την μετατόπιση της αγοράς στο καθάρα discless/ψηφιακό, ωστέ να μην υπόκεινται στη νομοθεσία του FSD.

Πρόκειται για καθαρά αντικαταναλωτική πρακτική, η οποία ελπίζω να αντιμετωπιστεί σθεναρά από τους gamers.

H λύση που προτείνω εγώ: αλλαγή της νομοθεσίας σε ΕΕ και ΗΠΑ ωστέ όταν αγοράζεις το ψηφιακό game/εφαρμογή, να σου χορηγείται ειδικό key το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να αποσπάσεις το game από το account σου (προσωρινά ή μόνιμα) και να το δανείσεις/πουλήσεις, όπως θα έκανες και με το φυσικό μέσο. Αυτό θα ήταν μια θετική για τον καταναλωτή εξέλιξη που θα διόρθωνε και το πρόβλημα με τις υψηλές τιμές των games και την συνεχή πίεση για ανατιμήσεις (που φυσικά εκπορεύεται από τα διοικητικά συμβούλια των κολοσσών με την εντολή για περισσότερα κέρδη...)

On 10/03/2019 at 09:48, Retromaniac said:

Απαγορεύεται η πώληση και η ενοικίαση, τουλάχιστον στα terms της sony. Για το Xbox δεν ξέρω. Αλλά δεν έχω ακούσει να πιάνουν ποτέ κάποιον επειδή πουλάει η νοικιάζει. Και φυσικά ο ιδιώτης που πουλάει το παιχνίδι του δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί αντιμέτωπος με κατηγορίες. Εκτός του ότι θα ήταν δύσκολο να πιαστεί, θα ήταν και πολύ bad pr.

Εχει δικαίωμα να το κάνει, ασχέτως του EULA. Επιτρέπεται από τη νομοθεσία η πώληση μεταχειρισμένων ειδών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να γινόταν αυτό, να μπορούσες να αποσπάσεις ένα παιχνίδι από το library του client και να το πουλήσεις, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Για τις εταιρίες είναι παραβίαση του EULA...ωστόσο για τα φυσικά μέσα ισχύει η νομοθεσία περί First Sale Doctrine (στις περισσότερες χώρες) κι έτσι υπερτερεί του όποιου EULA. Δεν μπορεί καμία εταιρία να αποφασίσει αν εσύ θα πουλήσεις, δανείσεις, πετάξεις από το παράθυρο το δισκάκι σου. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που θέλουν την μετατόπιση της αγοράς στο καθάρα discless/ψηφιακό, ωστέ να μην υπόκεινται στη νομοθεσία του FSD.

Πρόκειται για καθαρά αντικαταναλωτική πρακτική, η οποία ελπίζω να αντιμετωπιστεί σθεναρά από τους gamers.

H λύση που προτείνω εγώ: αλλαγή της νομοθεσίας σε ΕΕ και ΗΠΑ ωστέ όταν αγοράζεις το ψηφιακό game/εφαρμογή, να σου χορηγείται ειδικό key το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να αποσπάσεις το game από το account σου (προσωρινά ή μόνιμα) και να το δανείσεις/πουλήσεις, όπως θα έκανες και με το φυσικό μέσο. Αυτό θα ήταν μια θετική για τον καταναλωτή εξέλιξη που θα διόρθωνε και το πρόβλημα με τις υψηλές τιμές των games και την συνεχή πίεση για ανατιμήσεις (που φυσικά εκπορεύεται από τα διοικητικά συμβούλια των κολοσσών με την εντολή για περισσότερα κέρδη...)

Εχει δικαίωμα να το κάνει, ασχέτως του EULA. Επιτρέπεται από τη νομοθεσία η πώληση μεταχειρισμένων ειδών.

Δεν νομίζω ότι ψηφιακά δεδομένα υπόκεινται στο νομό για τα μεταχειρισμένα. Γιατί δεν υπάρχει φθορά. Είναι πάντα καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, Retromaniac said:

Δεν νομίζω ότι ψηφιακά δεδομένα υπόκεινται στο νομό για τα μεταχειρισμένα. Γιατί δεν υπάρχει φθορά. Είναι πάντα καινούργια.

Η αιτιολόγηση μπορεί να έχει πολλές μορφές κι όχι απαραίτητα έχοντας ως βάση την φθορά. Οπως μπορείς να πουλήσεις κάτι (ένα οποιοδήποτε φυσικό αντικείμενο) εντελώς αχρησιμοποίητο, σφραγισμένο για το οποίο έχει όμως ήδη πραγματοποιηθεί η πρώτη πώληση, ως μεταχειρισμένο (ακόμη κι αν δεν είναι μεταχειρισμένο με τη στενή έννοια). Αν η νομοθεσία με την διατύπωση της θεωρήσει μεταχειρισμένο οτιδήποτε (υλικό ή άυλο) έχει ήδη πουληθεί για πρώτη φορά, αυτό το πρόβλημα λύνεται. Η σχετική συζήτηση έγινε έντονα για μία περίοδο σχετικά με τις υπηρεσίες του Steam και τη δυνατότητα μεταπώλησης κλειδιών, φθάνοντας μέχρι υψηλά κλιμάκια της ΕΕ.

Γενικότερα: δεν αμφιβάλλω για την πρακτικότητα των discless/ψηφιακών (για λόγους όπως η άμεση διανομή, patching, updating, προσθήκη υλικού, πρακτικότητας), ούτε για το ότι θα επικρατήσουν τελικά.

Αυτό που θα ήθελα, είναι να διασφαλιστουν ακέραια τα δικαιώματα των αγοραστών και να μην πάνε στον κάλαθο, με την αστεία αιτιολογία πως οι εταιρίες "δεν βγαίνουν" οικονομικά. Είναι αστείο αυτό το επιχείρημα και παντελώς αβάσιμο.

Οι μόνες υπηρεσίες για τις οποίες δεν μπορούν να δεσμευτούν οι εταιρίες είναι οι συνδρομητικές (π.χ. Game Pass). Εκεί θα κριθεί από τους gamers αν θα αποφασίσουν να χρησιμοποιούν απλώς μια υπηρεσία gaming ή θα συνεχίσουν να προτιμούν το "προϊόν" game. Σε αυτό το σκέλος, για μένα είναι ξεκάθαρη η απόφαση, ωστόσο δεν είμαι casual χρήστης - κι ως εκ τούτου με ενδιαφέρουν και άλλα πράγματα πέρα από το απλό plug and play.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...