Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, KilliK είπε

διοτι οι 3rd party publishers πρεπει να παρουν αδεια απο τις SONY/MS για να πουλησουν τα παιχνιδια τους στην δικια τους κλειστη πλατφορμα. οτι γινεται και με τα google services στα android κινητα.

Το ξέρω. Ρωτάω γιατί να γίνεται αυτό; Δεν θα πρεπε να θεωρηθεί μονοπωλιακή πρακτική και να απαγορευτεί; Για μένα αν αλλάξει αυτό το θέμα, τότε θα ρθουν χρυσές εποχές στα digital, και όλη η συζήτηση που κάνουμε τώρα δεν θα έχει νόημα γιατί θα υπάρχει ανταγωνισμός.

Επεξ/σία από kluader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, johncorfas είπε

Με την ίδια λογική ψήφισε μία φορά στα 18 ένα κόμμα και η ψήφο σου να ανανεώνεται αυτόματα κάθε 4ετία... Η επιλογή πρέπει να υπάρχει πάντα και να ανεώνεται για να είναι πραγματική επιλογή.

Καταλαβαίνεις πως ότι λες ισχύει πρώτα για το de facto καθεστώς; Εσύ ζητάς να μην ψηφίσουμε ποτέ με λίγα λόγια. Να ξαναγυρίσω πάλι σε αυτό που είπα ότι εντυπωσιάζομαι πως ο κόσμος πιστεύει το αντίθετο από αυτό που ισχύει, και κατηγορεί τους άλλους.

1 λεπτό πριν, kluader είπε

Το ξέρω. Ρωτάω γιατί να γίνεται αυτό; Δεν θα πρεπε να θεωρηθεί μονοπωλιακή πρακτική και να απαγορευτεί; Για μένα αν αλλάξει αυτό το θέμα, τότε θα ρθουν χρυσές εποχές στα digital, και όλη η συζήτηση που κάνουμε τώρα δεν θα έχει νόημα γιατί θα υπάρχει ανταγωνισμός.

Από την στιγμή που το hw είναι μόνο first party δεν μπορεί να γίνει αυτό. Ακριβώς το ίδιο γίνεται και με το apple store. Αντίθετα για το android ανοίγει ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Από την στιγμή που το hw είναι μόνο first party δεν μπορεί να γίνει αυτό. Ακριβώς το ίδιο γίνεται και με το apple store. Αντίθετα για το android ανοίγει ότι θες.

Καλά, άμα πέσει κανά δις πρόστιμο κανα πρωινό, μια χαρά θα δεις εκατό διαφορετικά store στην ίδια συσκευή, το θέμα είναι ότι μέχρι στιγμής δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα το μονοπώλιο της κάθε εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Αυτό που το ξέρεις; Πηγή;

Το λογικό είναι. Μια τέτοια δραματική αλλαγή είναι δύσκολο να μπει απότομα. Θα πάρει χρόνο. Έχεις μήπως εσύ links για το αντίθετο ή σου φαίνεται ότι το λογικό είναι ότι θα γίνει απότομα;

Μόλις τώρα, kluader είπε

Καλά, άμα πέσει κανά δις πρόστιμο κανα πρωινό, μια χαρά θα δεις εκατό διαφορετικά store στην ίδια συσκευή, το θέμα είναι ότι μέχρι στιγμής δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα το μονοπώλιο της κάθε εταιρείας.

Νομικά δεν γίνεται. Γιατί νομίζεις ότι δεν έχει γίνει μέχρι τώρα σε τόσα stores. Μονο αν έχει third party hw μπορεί να μπει άλλο store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Νομικά δεν γίνεται.

Αυτό δεν το ξέρεις. Μια χαρά μπορεί αύριο η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς να το θεωρήσει μονοπώλιο αν το κρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, kluader είπε

Αυτό δεν το ξέρεις. Μια χαρά μπορεί αύριο η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς να το θεωρήσει μονοπώλιο αν το κρίνει.

Κοίτα μαζί σου. Μακάρι να ήταν έτσι. Αλλά δεν υπάρχει μονοπώλιο και δεν μπορεί να θεωρηθεί ως έτσι. Γιατί κονσόλα και store έρχονται ως ΕΝΑ. Οπότε σου λέει επιλογές έχεις. Πήγαινε σε άλλη κονσόλα και store.  Πραγματικά αν δεν ίσχυε αυτό και αν μπορούσε να σταθεί νομικά κάτι άλλο, θα είχε πέσει πρόστιμο ΗΔΗ. Οι κονσόλες και το store τους προύπαρχουν των κινητών. Ακόμη και το apple store έτσι στέκεται. Στο android όμως ανοίγει όποιος θέλει store. Πάντως ακόμη και έτσι, ανταγωνισμός υπάρχει μπόλικος και το έχω αναλύσει διεξοδικά. Μην με βάλεις να τα ξαναγράφω.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Κοίτα μαζί σου. Μακάρι να ήταν έτσι. Αλλά δεν υπάρχει μονοπώλιο και δεν μπορεί να θεωρηθεί ως έτσι. Γιατί κονσόλα και store έρχονται ως ΕΝΑ. Οπότε σου λέει επιλογές έχεις. Πήγαινε σε άλλη κονσόλα και store.  Πραγματικά αν δεν ίσχυε αυτό και αν μπορούσε να σταθεί νομικά κάτι άλλο, θα είχε πέσει πρόστιμο ΗΔΗ. Οι κονσόλες και το store τους προύπαρχουν των κινητών. Ακόμη και το apple store έτσι στέκεται. Στο android όμως ανοίγει όποιος θέλει store. Πάντως ακόμη και έτσι, ανταγωνισμός υπάρχει μπόλικος και το έχω αναλύσει διεξοδικά. Μην με βάλεις να τα ξαναγράφω.

Δεν θεωρώ ανταγωνισμό την άλλη κονσόλα. Μιλάω για ανταγωνισμό εντός της ίδιας κονσόλας. Αν θέλω να πάρω πχ το Uncharted στο ps4 να χω 10 διαφορετικές επιλογές σε ιντερνετικά μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kluader είπε

Δεν θεωρώ ανταγωνισμό την άλλη κονσόλα. Μιλάω για ανταγωνισμό εντός της ίδιας κονσόλας. Αν θέλω να πάρω πχ το Uncharted στο ps4 να χω 10 διαφορετικές επιλογές σε ιντερνετικά μαγαζιά.

Δεν έχει σημασία τι θεωρείς εσύ. Πως να το κάνω πιο λιανα. Έτσι είναι.  Μονοπώλιο θα θεωρηθεί μόνο αν μείνει μια κονσόλα. Από τι στιγμή που υπάρχουν 2+ μπορείς να επιλέξεις οποία θες ή και όλες με αντίστοιχη πρόσβαση στο κάθε store. Το κάθε store ανταγωνίζεται το αλλο. Οπότε αφού υπάρχουν πολλοί παίκτες δεν μπορεί κανείς να κάνει τίποτα. Και είναι λογικό ανεξάρτητα αν εσένα σου φαίνεται παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν έχει σημασία τι θεωρείς εσύ. Πως να το κάνω πιο λιανα. Έτσι είναι.  Μονοπώλιο θα θεωρηθεί μόνο αν μείνει μια κονσόλα. Από τι στιγμή που υπάρχουν 2+ μπορείς να επιλέξεις οποία θες ή και όλες με αντίστοιχη πρόσβαση στο κάθε store. Το κάθε store ανταγωνίζεται το αλλο. Οπότε αφού υπάρχουν πολλοί παίκτες δεν μπορεί κανείς να κάνει τίποτα. Και είναι λογικό ανεξάρτητα αν εσένα σου φαίνεται παράλογο.

Όχι, όπως το λες είναι λάθος. Υπάρχει μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και πουλά όλα τα αυτοκίνητα της γης με τους όρους της. Πάμε στον Retromaniac να διαμαρτυρηθούμε και η απάντηση είναι "υπάρχουν και ποδήλατα". Όχι φίλε, δεν θέλουμε ποδήλατα. Θέλουμε και άλλες αντιπροσωπείες για καλύτερες προσφορές. Το ίδιο και στο uncharted. Θέλουμε πολλά μαγαζιά, όχι να παίξουμε σε άλλη κονσόλα.

Δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάς και έχεις πάρει σταυροφορία την υπεράσπιση να υπάρχει μόνο ένα store. Σε χαλάνε οι επιλογές; πες το.

Επεξ/σία από kluader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kluader είπε

Όχι, όπως το λες είναι λάθος. Υπάρχει μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και πουλά όλα τα αυτοκίνητα της γης με τους όρους της. Πάμε στον Retromaniac να διαμαρτυρηθούμε και η απάντηση είναι "υπάρχουν και ποδήλατα". Όχι φίλε, δεν θέλουμε ποδήλατα. Θέλουμε και άλλες αντιπροσωπείες για καλύτερες προσφορές. Το ίδιο και στο uncharted. Θέλουμε πολλά μαγαζιά, όχι να παίξουμε σε άλλη κονσόλα.

Δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάς και έχεις πάρει σταυροφορία την υπεράσπιση να υπάρχει μόνο ένα store. Σε χαλάνε οι επιλογές; πες το.

Το αντιθετο θέλω επιλογές. Αλλά το παράδειγμα σου είναι τόσο άκυρο. Δεν είναι 2 αντιπροσωπείες που η μία πουλάει ποδήλατα και η άλλη αυτοκίνητα. Πουλάνε και οι 2 αυτοκίνητα. Αν πουλάει η μία καλύτερα αυτοκίνητα αυτό είναι άλλο θέμα. Για να μην σου πω κιόλας ότι έχουν και κοινά μοντελα (όπως έχουν και τα store multiplatform games). Δηλαδή το παράδειγμα σου δεν θα μπορούσε να ήταν πιο άκυρο.

Υπερασπίζομαι λοιπόν την λογική. Όχι αυτό που με βολεύει. Δεν μπορώ να το συνεχίσω άλλο. Νομίζω αναλύθηκε όσο δεν πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Το αντιθετο θέλω επιλογές. Αλλά το παράδειγμα σου είναι τόσο άκυρο. Δεν είναι 2 αντιπροσωπείες που η μία πουλάει ποδήλατα και η άλλη αυτοκίνητα. Πουλάνε και οι 2 αυτοκίνητα. Αν πουλάει η μία καλύτερα αυτοκίνητα αυτό είναι άλλο θέμα. Για να μην σου πω κιόλας ότι έχουν και κοινά μοντελα (όπως έχουν και τα store multiplatform games). Δηλαδή το παράδειγμα σου δεν θα μπορούσε να ήταν πιο άκυρο.

Υπερασπίζομαι λοιπόν την λογική. Όχι αυτό που με βολεύει. Δεν μπορώ να το συνεχίσω άλλο. Νομίζω αναλύθηκε όσο δεν πάει.

Όχι, πουλάνε αυτοκίνητα και ποδήλατα, καθώς μιλάμε για διαφορετικά προιόντα. Εγώ θέλω να παίξω uncharted, δε μπορεί εσύ να μου λες "έχεις επιλογή για sea of thieves αν φύγεις από ps4". Μιλάμε για διαφορετικό προιόν, εγώ θέλω να παίξω uncharted όμως, για αυτό ζητάω ανταγωνισμό. Δεν υπερασπίζεσαι την λογική, δυστυχώς. Ούτε εγώ μπορώ να το συνεχίσω άλλο. Αναλύθηκε όσο δεν πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kluader είπε

Όχι, πουλάνε αυτοκίνητα και ποδήλατα, καθώς μιλάμε για διαφορετικά προιόντα. Εγώ θέλω να παίξω uncharted, δε μπορεί εσύ να μου λες "έχεις επιλογή για sea of thieves αν φύγεις από ps4". Μιλάμε για διαφορετικό προιόν, εγώ θέλω να παίξω uncharted όμως, για αυτό ζητάω ανταγωνισμό. Δεν υπερασπίζεσαι την λογική, δυστυχώς. Ούτε εγώ μπορώ να το συνεχίσω άλλο. Αναλύθηκε όσο δεν πάει.

Φίλε μου ο καθένας έχει μόνο μοντέλα δικά του πχ seat ο ένας και Audi ο άλλος και έχουνε και κοινά, πχ BMW. 

Αν εννοείς ότι θες μόνο Audi αλλά μπορείς να πας σε πολλές αντιπροσωπείες της Audi και να το πάρεις πιο φθηνά, αυτό δεν ισχύει. Έχει ίδια τιμή παντού. Καμία προσφορά που θα μπορούσαν να σου κάνουν θα ήταν σε αναλογία ένα ευρώ στα παιχνίδια

Έχεις καταλάβει ότι στο ένα παράδειγμα μιλάς για άλλο είδος προιοντος (ποδήλατα και αυτοκινητα) ενώ στην περίπτωση μας το είδος είναι το ίδιο (παιχνίδια); Εσύ έκανες αντιστοίχηση το είδος με τον τίτλο του παιχνιδιού.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα physical copies προσφέρουν ένα δελεάρ σε όσους αγαπούν πολύ ένα παιχνίδι και θέλουν να παραμείνει δικό τους για πάντα. Χειροπιαστό περιεχόμενο και σε ορισμένες περιπτώσεις αρκετά συνοδευτικά. Αν καταργηθούν και μείνουν μόνο τα digital, θα έχουν όση αξία έχει κι ένα torrent. Με τη διαφορά ότι στα torrents το παιχνίδι θα παραμείνει 100% δικό τους για πάντα, όπως και στα physical copies. Κάποιοι θέλουν να αγοράζουν αέρα κοπανιστό με 0% μεταπωλητική αξία επειδή βαριούνται να σηκωθούν από τον καναπέ. Επίσης ξεχνούν, ή προσποιούνται ότι δεν συμβαίνει, πώς σε ένα μέλλον με περιεχόμενο διαθέσιμο ΜΟΝΟ για κατέβασμα (με το απαραίτητο DRM βεβαίως βεβαίως) όλα θα λειτουργούν μονοπωλιακά αφού δεν θα υπάρχει πλέον επιλογή να αγοράσεις το ίδιο παιχνίδι για την ίδια κονσόλα από αλλού, σε καλύτερες τιμές (και με τη σιγουριά ότι όντως αγοράζεις παιχνίδι και όχι αέρα κοπανιστό).

Επεξ/σία από Oxygene
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Oxygene είπε

Τα physical copies προσφέρουν ένα δελεάρ σε όσους αγαπούν πολύ ένα παιχνίδι και θέλουν να παραμείνει δικό τους για πάντα. Χειροπιαστό περιεχόμενο και σε ορισμένες περιπτώσεις αρκετά συνοδευτικά. Αν καταργηθούν και μείνουν μόνο τα digital, θα έχουν όση αξία έχει κι ένα torrent. Με τη διαφορά ότι στα torrents το παιχνίδι θα παραμείνει 100% δικό τους για πάντα, όπως και στα physical copies. Κάποιοι θέλουν να αγοράζουν αέρα κοπανιστό με 0% μεταπωλητική αξία επειδή βαριούνται να σηκωθούν από τον καναπέ. Επίσης ξεχνούν, ή προσποιούνται ότι δεν συμβαίνει, πώς σε ένα μέλλον με περιεχόμενο διαθέσιμο ΜΟΝΟ για κατέβασμα (με το απαραίτητο DRM βεβαίως βεβαίως) όλα θα λειτουργούν μονοπωλιακά αφού δεν θα υπάρχει πλέον επιλογή να αγοράσεις το ίδιο παιχνίδι για την ίδια κονσόλα από αλλού, σε καλύτερες τιμές (και με τη σιγουριά ότι όντως αγοράζεις παιχνίδι και όχι αέρα κοπανιστό).

Αξία στο DVD έχει το περιεχόμενο (ο αέρας ο κοπανιστος). Έλεος με αυτη.την νοοτροπία. Λες και το ότι παίρνεις ένα βίντεο game, ο μόνος λόγος που έχει αξία είναι ότι μπορείς να το παίξεις και να το μεταπουλησεις για να σου στοιχήσει η εμπειρία όσο πιο τσάμπα γίνεται. Γιατί πώς να το κάνουμε. Εφόσον δεν το πιάνω στα χέρια μου είναι αέρας κοπανιστος. Και αν ήταν δυνατό η κόπια αυτή να πήγαινε  και σε 100 χέρια να μοιραστούμε το κοστος. Και χέσε την εταιρεία, το παιχνίδια φτιάχνεται έτσι, χωρίς εξοδα. F@ck logic...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Retromaniac said:

Αξία στο DVD έχει το περιεχόμενο (ο αέρας ο κοπανιστος). Έλεος με αυτη.την νοοτροπία. Λες και το ότι παίρνεις ένα βίντεο game, ο μόνος λόγος που έχει αξία είναι ότι μπορείς να το παίξεις και να το μεταποιήσεις για να σου στοιχήσει η εμπειρία όσο πιο τσάμπα γίνεται. Γιατί πώς να το κάνουμε. Εφόσον δεν το πιάνω στα χέρια μου είναι αέρας κοπανιστος. F@ck logic...

Το CD/DVD/Blu Ray θα συνεχίσει να παραμένει στην βιβλιοθήκη μου για όσο διάστημα εγώ θέλω. Πες ότι αύριο η Sony/MS/Nintendo σου πει σταματάω να πουλώ αυτό το παιχνίδι (το οποίο έτσι κι αλλιώς θα συμβεί κάποια στιγμή), ή κάποιοι hackers επιτεθούν στο δίκτυο που τα διανέμει τι θα χει μείνει από το παιχνίδι για το οποίο εκτός από χρήμα αφιέρωσες αρκετό από τον πολύτιμο χρόνο και κόπο σου; Η ανάμνηση ότι κάποτε ήταν στη κατοχή σου, κοινώς πλήρωσες παιχνίδι αλλά στην ουσία το νοίκιασες.

Επεξ/σία από Oxygene
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...