Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Στα γρήγορα

1) είναι νομίζω καθαρά πείραμα και ένας τρόπος για new entry καταναλωτικό κοινό (έχει πέσει η βρώμα ότι θα έχει 6 μήνες game pass και η τιμή του μαξ θα είναι στα 200)

2) δισκάκια θα υπάρχουν πάντα, ένα από τα υπέρ του Xbox είναι το entertainment κομμάτι του ως ο καλύτερος player, από την άλλη μην ξεχνάμε ένα σκασμο online υπηρεσιών που υπάρχουν.

3) είναι μια καλή ιδέα για προώθηση των δυνατοτήτων της κονσόλας ,αν τελικά δώσει και εξάμηνο game pass (ίσως και live) πιστεύω θα πιάσει καλές αγορές.

Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει καμία τραγωδία, ξέρω αρκετό κόσμο που πετάει από τα λάπτοπ τον optical drive για να βάλει SSD, δεν φέρνει την καταστροφή αλλά θέλει να πιάσει ένα νέο κοινό που δεν έχει ασχοληθεί και όπως βλέπουμε δεν κάνει το Χ αλλά το S , καθαρά λόγω του diskless, η επόμενες γενιές και οι μεθεπόμενες θα έχουν optical drive, απλά ζούμε σε μια μεγάλη μεταβατική περίοδο που καθορίζεται πως θα είναι οι επόμενοι optical drives με την είσοδο και του 8κ (και ότι άλλο έρχεται). Εδώ μην ξεχνάτε ότι η Samsung αποφάσισε να σταματήσει την παραγωγή DVD/Blu Ray players. Γενικότερα πάμε προς τα εκεί αλλά οι κονσόλες θα έχουν για αρκετά χρόνια ακόμα optical drive, ειδικά το Xbox που έχει το backward compatibility. 

Αυτά και χαλαρά παίδες, δεν ήρθε το τέλος ακόμα του δίσκου. Όταν είναι να έρθει θα το μάθουμε με τυμπανοκρουσιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Ναι για αυτό αγόρασε μια ντουζίνα studio. Για χαβαλέ...

Για πες για το PS+ που από "έξι" μας τα έκανε 2? 

 Ποιο DVD ωρε? To 3DMARK από DVD τρέχει και αυτό?

Πραγματικά σε πια εποχή ζούμε?

δυστυχως οταν δεν υπαρχει   ανταγωνισμος αυτα γινονται...ελπιζω οταν θα βγει το ps5 να ξαναυξηθουν και με bc, θα δειξει...

το game pass σε εναν gamer που ηταν στην αγορα ολα αυτα τα χρονια, αυτη τη στιγμη, δεν προσφερει τιποτα...σε ενα low end user που θελει να παρει κατι για τα παιδακια να μη γκρινιαζουν ειναι σουπερ value επιλογη, ακόμα πιο value discless...Εγω έχω να αγοράσω retail, πάρα πολλά χρόνια, αν μου προσφέρουν κονσόλα με εμφανή διαφορά στην τιμη ή έστω δυνατότερο μηχάνημα δε με χαλάει καθολου ...Άσε που όλες οι κονσόλες που άλλαξα στο παρελθόν ήταν γιατί κάποια στιγμή χάλαγε το drive τους...

επισης αυτο που λες για τα εναν σκασμο gaming studios μη τα λες παραεξω, οταν εχει κλεισει(lionhead,press play κτλ), αποχωρήσει(remedy)  ή υποβαθμίσει(rare)...και ο αντιπαλος έχει μια καθιερωμενη σταθερη ομάδα studios που βγαζει σταθερά system sellers...Η μόνη καλή προσθήκη ηταν της Ninja Theory που βγάζει καλά παιχνίδια, που όμως δεν πουλάνεοπότε η τύχη της ειναι μάλλον προδιαγεγραμμένη...Βεβαια θα εχει το ενδιαφερον του αν η MS βγει με ολα τα franchise της, halo,forza,fable,gears,aoe στο launch της νεας κονσολας διαθεσιμα απο το pass. Απλα με κανει επιφυλακτικο το οτι κανενα παιχνιδι(εκτος forza) δε θα γινει απο τα studios που φτιαξαν τα franchise αυτα... 

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε, αν παρεις ένα παιχνίδι, στην πορεία δεν θα μπορείς να το πουλήσεις...

οποιος θα θελει παιχνίδι, θα πρεπει να το αγοράζει στην αρχική του τιμή.

δεν μιλαμε για RIP DVD, αλλα για RIP USED GAMES...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kluader είπε

Για τα store μιλάω φίλε ότι συνιστούν μονοπώλια, όχι για τις κονσόλες. Το χω πει ξεκάθαρα. Οι κονσόλες έχουν ανταγωνισμό. Τα store όχι.

To ιδιο πραμα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαινω αυτους που υποστηριζουν αυτη την πρακτικη βασικα. Ειμαι υπερ του να τα εχεις και τα 2 σαν επιλογες αλλα οποιος πιστευει οτι το κανουν αυτο για να δωσουν απλα την επιλογη να εχεις και τα 2 νομιζω βρισκεται μαλλον στον κοσμο του. Ξεκαθαρα θελουν να κινηθουν μονο στην discless επιλογη και δοκιμαζουν τα νερα. Οπως το εκαναν και στην γενια αυτη και ολοι ειδαμε τι επαθε η Μicrosoft. Εγω ας πουμε που εψαχνα το HITMAN 1 το definite edition πριν κανα 3 μηνο και παντου online το ειχε ενα 50αρι (στο steam παραπανω απο 50€) και το πηρα σε δισκο καινουργιο 32 ευρω με τα μεταφορικα ειμαι η εξαιρεση της παρεας; Οταν βρισκω πχ το spiderman 35-40 ευρω 10 μερες απο την κυκλοφορια του επειδη καποιος το ελιωσε και το δινει να παρει ενα μερος των χρηματων του πισω εγω το αγοραζω κανω το ιδιο και σε αλλες 10 μερες το πουλαω στον επομενο με 30-35 ευρω (δλδ το εχω τερματισει ουσιαστικα με 5-10 ευρω ακομα λιγοτερα και απο το αν θα το νοικιαζα) κοκ παλι ειμαστε η εξαιρεση; Για ποιο λογο να ειμαι αναγκασμενος να αγορασω σωνει και ντε κατι που δεν θελω τον φεβρουαριο που ειναι σε προσφορα στο store φοβουμενος μηπως δεν ξαναβγει τον Ιουνιο που θα εχω ορεξη-χρονο να το παιξω; Για ποιο λογο να πληρωσω το XBOX gold , το PS PLUS και οποια αλλη τραγικη κατ'εμε* υπηρεσια για να επωφεληθω καποιας προσφορας η οποια μπορει και να βγει αλλα μπορει και να μην βγει σε καποιο χρονικο διαστημα που δεν ξερω . Ρε πατε καλα;

*θεωρω τραγικο και ειμαι παγια αντιθετος και δεν προκειται να παρουν ουτε 1 λεπτο του ευρω απο μενα οι ανθρωποι που αποφασισαν να ΧΡΕΩΝΟΥΝ την επιλογη του να παιζεις online.Αν ειναι δυνατον, δεν μπορεις να παιξεις κατι που εχεις ΠΛΗΡΩΣΕΙ και συμπεριλαμβανεται στο κοστος του καθε τιτλου γιατι σου βαλανε νταβατζιλικι οτι ενω πληρωνεις ηδη τον παροχο του ιντερνετ αλλη μια εξτρα χρεωση για να εχεις προσβαση στο δικτυο τους.  Αυτη την παπατζα πως την εχετε δεχτει ολοι και την εχετε περασει ετσι με ξεπερνα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Φίλε μου δεν ήθελες καν να πάμε σε αυτό το "πείραμα". Δεν ήθελες καν να ψηφίσουμε. Θέλεις να μείνουν τα πράγματα ως έχουν χωρίς μπούμε σε αυτή την διαδικασία. Αλλά επειδή δεν μπορείς να το έχεις αυτό θες μετά να μου πεις ότι επειδή θα ψηφίσουμε τώρα αποκλείουμε κάθε μελλοντική ψηφοφορία.

Οπότε προτιμάς να μην γίνει καθόλου παρά να γίνει έστω και μια φορά. Τι υποσυνειδητος φασισμός είναι αυτος ρε παιδια; Και δεν το καταλαβαίνετε κιόλας ακόμη και αν σας το εξηγούν πως σκέφτεστε.

Τοτε παρανόησες αυτά που έγραψα. Είπα να υπάρχει ΠΑΝΤΑ η επιλογή. Το έχω γράψει τουλαχιστον 3 φορες. Αν δεν το κατάλαβες στο έγραψα και τώρα. Εσύ μου γραφείς οτι δε θέλεις να υπάρχει για να μη πληρωνεις τζάμπα το drive, αφού χρησιμοποιείς μονο digital αντίγραφα. Λες και κάποιος σου στέρησε αυτή την επιλογή ή τα 20€ για 4-5 χρόνια βάρυναν την τσέπη σου σε μια δαπάνη που μπορεί να φτασει ή και να ξεπεράσει τα 1000€ μαζί με συνδρομές και παιχνίδια.

Φασισμός ειναι αυτό που κανεις ΕΣΥ. Κανένας δε σου στέρησε την επιλογή σου, αλλά για κάποιο ακατανόητο λογο προσπαθείς να στερήσεις τις επιλογές των αλλων, γιατί έτσι βολευει εσένα. Επειδή ΕΣΥ χρησιμοποιείς digital, να πάμε όλοι σε digital. Αν αυτό ειναι δημοκρατία για εσένα και αυτό που γράφω εγώ ειναι φασισμός, τοτε θα πρεπει να διαβάσεις τί ειναι δημοκρατία, γιατί τα έχει μπλέξει.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Τοτε παρανόησες αυτά που έγραψα. Είπα να υπάρχει ΠΑΝΤΑ η επιλογή. Το έχω γράψει τουλαχιστον 3 φορες. Αν δεν το κατάλαβες στο έγραψα και τώρα. Εσύ μου γραφείς οτι δε θέλεις να υπάρχει για να μη πληρωνεις τζάμπα το drive, αφού χρησιμοποιείς μονο digital αντίγραφα. Λες και κάποιος σου στέρησε αυτή την επιλογή ή τα 20€ για 4-5 χρόνια βάρυναν την τσέπη σου σε μια δαπάνη που μπορεί να φτασει ή και να ξεπεράσει τα 1000€ μαζί με συνδρομές και παιχνίδια.

Φασισμός ειναι αυτό που κανεις ΕΣΥ. Κανένας δε σου στέρησε την επιλογή σου, αλλά για κάποιο ακατανόητο λογο προσπαθείς να στερήσεις τις επιλογές των αλλων, γιατί έτσι βολευει εσένα. Επειδή ΕΣΥ χρησιμοποιείς digital, να πάμε όλοι σε digital. Αν αυτό ειναι δημοκρατία για εσένα και αυτό που γράφω εγώ ειναι φασισμός, τοτε θα πρεπει να διαβάσεις τί ειναι δημοκρατία, γιατί τα έχει μπλέξει.

Εδώ είναι που λέω συνήθως "έλα χριστέ και παναγία¨. Εγώ λέω να υπάρχουν και τα 2. Και αν κάποτε εξαφανισθεί το ένα, θα είναι γιατί το έχει επιλέξει ο κόσμος. Εσύ μου είπες ΕΞΑΡΧΗΣ ότι δεν σου αρέσει αυτό το πείραμα και ότι δεν θα ήθελες να υπάρχει καν η επιλογή. Και αυτό γιατί φοβάσαι ότι ή εξτρα επιλογή θα οδηγήσει στην εξαφάνιση της δικής σου επιλογής. Μην μας τρελάνεις τώρα...

23 ώρες πριν, johncorfas είπε

Δεν έχει σημασία. Εκμεταλλεύεται το επιπλέον κέρδος. Ο καταναλωτής δε κερδιζει ουσιαστικά και άνθρωποι χάνουν τη δουλεια τους παράλληλα.

Σε κάθε περίπτωση δε μπορω να καταλάβω το πρόβλημα του να υπάρχει το drive και μαζί του η επιλογή απο τον αγοραστή. Γιατί τόσο ζόρι;

Για 20€ σε βάθος 4 ετίας; Δε έχει νόημα για ενα αγοραστή. Για τις εταιρείες βέβαια.... 

Όταν ενα μηχάνημα έχει 2 δυνατότητες και σου βγάζουν ακριβως το ίδιο με κομμένη τη μια απο αυτές. Πως το περιγραφείς;  Εξέλιξη.

Πίσω παει η δουλεια,  όχι μπροστά. Η νέα εκδοση ειναι μια κουτσουρεμενη της παλιάς.

Τα αλλά περί ανωνυμίας και ιντερνετ σωστα ειναι,  αλλά δεν έχουν απολύτως καμια σχέση με το θέμα.

 

22 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ναι αλλά πριν μου έλεγες τι σε πειράζει να υπάρχει πάντα drive. Τέσπα. Έχει γίνει χειρότερο και από τον Αρμαγεδδών το θέμα. Είναι κάπως σουρεαλιστικά όλα αυτά που διαβάζω. Θα χάσουμε την πρόσβαση  σε φθηνά παιχνίδια με το driveless. Το λένε σαν δεδομένο. Αυτό δεν μπορεί να γίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Αν πάει να γίνει τότε η αγορά θα αλλάξει πάλι. Αυτό είναι το δεδομένο.

Θα κατεβάζεις την UHD ταινία. Άλλο το Streaming που δεν είναι καλή ποιότητα και άλλο το download. Τα dvd club έτσι και αλλιώς θα κλείσουν. Αυτό είναι σίγουρο. Οπότε ο τρόπος για πιο υψηλή ποιότητα από το streaming, νομοτελειακά, θα βρεθεί. Και αυτό είναι εξέλιξη. 

 

22 ώρες πριν, johncorfas είπε

Στην περίπτωση που μιλάμε για μία έκδοση της κονσόλας, με πειράζει. Πιστέυω ότι γι αυτό το κάνουν. Όποιος βάλει λίγο το μυαλό του να σκεφτεί, το ίδιο θα πει. Αν πετύχει το πείραμα αυτό θα κάνουν. Οικονομικά τους συμφέρει.

Αν χαθεί η επιλογή, τότε σίγουρα δεν είναι θετικό και για τις τιμές. Γι αυτό είμαι και κατά.

 

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα retail δεν θα σταματήσουν να υπάρχουν ποτέ. Απλά θα τείνουν να γίνουν κάτι πολύ ακριβό και συλλεκτικό για όλο και λιγότερους καταναλωτές με κάθε πέρασμα γενιάς. Ο περισσότερος κόσμος απλά θέλει να παίζει, το "απλά θέλω να παίζω videogames" μεταφράζετε στη σημερινή εποχή σε service και μέτα σε retail προιόν. Δεν είναι τυχαίο που τα τελευταία 10 χρόνια βλέπουμε συλλεκτικές παιχνιδιών που ξευφεύγουν σε τιμές. Θεωρώ πως κάποια στιγμή (όχι άμεσα όμως) οι απλές retail εκδόσεις θα σταματήσουν και θα έχουμε μόνο απο deluxe/special editions και πάνω σε retail μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2019 στις 12:03 ΠΜ, Retromaniac είπε

Ο μεσάζοντας όποτε μπορεί να φύγει από την μέση, πρέπει να φεύγει. Το super market υπάρχει γιατί δεν μπορώ να πάω στο κάθε εργοστάσιο και να πάρω το προϊόν που θέλω. Το ίδιο και για τα παιχνίδια, δεν μπορούσα να πάω στην κάθε εταιρεία και να το πάρω. Αναλαμβάναν οι retailers να τα μαζέψουν. Τώρα αυτό ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Αν σας αρέσει να πληρώνεται μεσάζοντα για μία αχρείαστη υπηρεσία, πάσο. Αφήστε όμως να έχουμε την επιλογή για diskless (χωρίς να πληρώνουμε το drive) και πιο φθηνά digital copies (γιατί οι retailers πιέζουν για ίδιες τιμές).

Λέμε ότι αποτελεί πείραμα για να βγαίνουν diskless. Θεωρείς επιλογή το diskless. Σου έγραψα αν γίνεται όντως σαν πείραμα για να βγαίνουν ΜΟΝΟ diskless, τότε είμαι κατά. Εκτός αυτού έχεις και τώρα την επιλογή diskless και τα 20€ του drive είναι ανέκδοτο μπροστά σε αυτά που θα δώσεις για κονσόλα, συνδρομές και gamew για 4 -5 χρόνια. 

Αυτή είναι η διαφωνία μας: δεν είμαι, όπως εσύ, ανευ όρων υπέρ των diskless. Δεν περιορίζει κανένας την επιλογή σου έτσι κι αλλιώς με τα πράγματα όπως είναι σήμερα. Αυτό δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Το ότι η MS το κάνει για να τα κονομίσει, ούτε αυτό είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Ότι δεν έχεις τίποτα ουσιαστικό να κερδίσεις, ούτε αυτό είναι δύσκολο, αλλά για κάποιο λόγο ζορίζεσαι να το καταλάβεις.

Μη μου πεις πάλι για retailers. Είναι εκτός θέματος επιχείρημα. Μπορώ να ανταλλάξω ή να πουλήσω τα games που έχω παίξει και αυτό τους πειράζει ΠΑΡΑ πολύ. Αυτό πρέπει να καταλάβεις. Εϊναι νόμιμο και αυτό τους πειράζει ακόμα περισσότερο... Θέλουν να το κόψουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20€ κοστιζει το bluray drive? γιατι νομίζω οτι ειναι αρκετα περισσότερα? για μια κονσόλα όπως τον xbox one s που παιζει κοντα στο 200ικο,  νομιζω οτι παίρνει μεγαλο μέρος του value

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xavier είπε

20€ κοστιζει το bluray drive? γιατι νομίζω οτι ειναι αρκετα περισσότερα? για μια κονσόλα όπως τον xbox one s που παιζει κοντα στο 200ικο,  νομιζω οτι παίρνει μεγαλο μέρος του value

Άμα βάλεις το drive, τις πατέντες και ό,τι άλλο είναι πνευματική ιδιοκτησία που πληρώνεις με το blue ray στους δημιουργούς διότι δεν ήρθε από τον ουρανό πρέπει να είναι παραπάνω κανονικά. Τώρα άμα κοπεί καθ'αυτό το ποσό ολόκληρο από την diskless εκδοση θα το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Λέμε ότι αποτελεί πείραμα για να βγαίνουν diskless. Θεωρείς επιλογή το diskless. Σου έγραψα αν γίνεται όντως σαν πείραμα για να βγαίνουν ΜΟΝΟ diskless, τότε είμαι κατά. Εκτός αυτού έχεις και τώρα την επιλογή diskless και τα 20€ του drive είναι ανέκδοτο μπροστά σε αυτά που θα δώσεις για κονσόλα, συνδρομές και gamew για 4 -5 χρόνια. 

Αυτή είναι η διαφωνία μας: δεν είμαι, όπως εσύ, ανευ όρων υπέρ των diskless. Δεν περιορίζει κανένας την επιλογή σου έτσι κι αλλιώς με τα πράγματα όπως είναι σήμερα. Αυτό δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Το ότι η MS το κάνει για να τα κονομίσει, ούτε αυτό είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Ότι δεν έχεις τίποτα ουσιαστικό να κερδίσεις, ούτε αυτό είναι δύσκολο, αλλά για κάποιο λόγο ζορίζεσαι να το καταλάβεις.

Μη μου πεις πάλι για retailers. Είναι εκτός θέματος επιχείρημα. Μπορώ να ανταλλάξω ή να πουλήσω τα games που έχω παίξει και αυτό τους πειράζει ΠΑΡΑ πολύ. Αυτό πρέπει να καταλάβεις. Εϊναι νόμιμο και αυτό τους πειράζει ακόμα περισσότερο... Θέλουν να το κόψουν...

Καταρχήν δεν είμαι υπέρ στο να υπάρχει μόνο ένα. Ας υπάρχουν και τα 2. Αυτό που είπα είναι ότι αμα ο καταναλωτής με την προτίμησή του κάνει κάποιο να εξαφανισθεί, ας εξαφανισθεί. Δεν μπορώ να σου πω πόσο αντιφατικά είναι αυτά που λες, έχω προσπαθήσει, αλλά δεν βγαίνει άκρη.  Τώρα για τα υπόλοιπα που λες, για ποιο λόγο γίνεται, αν συμφέρει κτλ τα έχω εξηγήσει εκτενώς αλλά για κάποιο λόγο ζορίζεσαι να τα καταλάβεις.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Καταρχήν δεν είμαι υπέρ στο να υπάρχει μόνο ένα. Ας υπάρχουν και τα 2. Αυτό που είπα είναι ότι αμα ο καταναλωτής με την προτίμησή του κάνει κάποιο να εξαφανισθεί, ας εξαφανισθεί. Δεν μπορώ να σου πω πόσο αντιφατικά είναι αυτά που λες, έχω προσπαθήσει, αλλά δεν βγαίνει άκρη.  Τώρα για τα υπόλοιπα που λες, για ποιο λόγο γίνεται, αν συμφέρει κτλ τα έχω εξηγήσει εκτενώς αλλά για κάποιο λόγο ζορίζεσαι να τα καταλάβεις.

Στην πρώτη φράση σου έχουμε κοινό τόπο. Ούτε εγώ είμαι κατά, ΕΚΤΟΣ και αν το κάνουν για να καθιερώσουν στο τέλος την dickless (παραφρασμενη ελληνική μετάφραση του "ευνουχισμένη") έκδοση, αφού είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια έκδοση με κομμένη τη δυνατότητα του optical drive.

Μετά ξεκινάν οι διαφορές μας. Πρέπει ΠΑΝΤΑ να υπάρχει η επιλογή. Το οτι ΕΣΥ διαλέγεις την dickless έκδοση σημαίνει ότι και εγώ ή το παιδί σου και το παιδί μου και όλα τα παιδια μελλοντικά θα το δεχτούν. Ποιος τα ρώτησε και πήραν τέτοια απόφαση;

Μου μιλάς για retailers και πού πάνε τα κέρδη. Σου απάντησα: δε με νοιάζει, αυτοί που το διακινούν, αυτοί που το πουλούν και αυτοί που το παράγουν θα μείνουν χωρίς δουλειά. Εκτός αυτού δε βλέπω διαφορές, από τα παραπάνω έξοδα που προανάφερα, στις φυσικές από τις digital εκδόσεις. Πχ τα έξοδα παραγωγής σε ένα δίσκο (σχεδιασμός εξώφυλλου, κόστος Blueray κτλ) + έδοξα πακεταρίσμος + τελωνία + κέρδος χονδρέμπορου + κέρδος εμπόρου λιανικής κ.α. πόσα είναι πχ στα 70€; 15€; 10€; Δε βλέπω τέτοιες διαφορές στις τιμές. Κάποιες φορές το digital είναι ακόμα και ακριβότερο. Πχ το kingdom come το αγόρασα προσφορά 24€ (gold edition) από Public τα Χριστούγεννα. Μέχρι σήμερα δεν έχει πέσει η ψηφιακή έκδοσή του κάτω από αυτά τα χρήματα. Το τερμάτισα και θα το ανταλλάξω με κάποιο άλλο αντιστοιχης αξίας. Στη dickless έκδοση θα πλήρωνα τα διπλάσια για 2 παιχνίδια.

Επίσης, όταν για παράδειγμα έχεις πληρώσει για 5 παιχνίδια, τα έχεις τερματίσει, ανταλλάζεις από αυτά τα 3 με άλλα 3 καινούρια και από αυτά τα 2 με άλλα 2, τότε έχεις πληρώσει 5 και έχεις παίξει 10, άρα τα έχεις σε μισή τιμή. Δεν ειναι μονο αυτό, αλλά και απο αυτους που μου έδωσαν τα παιχνίδια τους έχασαν χρήματα. Αυτό δε θέλουν. Είναι δύσκολο να το καταλάβεις; Είναι νόμιμο και δε μπορούν να το απαγορέυσουν, αφού εχεις αγοράσει το προιον. Αυτό τους πειράζει. Γι αυτό σκέφτηκαν να αρχίσουν να καθιερώνουν τη dickless εκδοση,  ώστε να μην έχει ο καταναλωτής αυτή την επιλογή εξαρχής. Προσπαθούν, με marketing, να το παρουσιάσουν ως "το μέλλον " κι όλα καλά. 

Αφού με την υπάρχουσα κατασταση δε χάνει κανεις, εκτός απο αυτους, γιατί να δεχτώ την αλλαγή.

Δεν φάσκω και αντιφάσκω πουθενά. Σου εκανα μία περίληψη για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Διαφωνεις; Δικαίωμα σου. Δε τσακωνομαι μαζί σου. Διάλογο κάνουμε.🙂

10 ώρες πριν, tsibosp είπε

Εγω δεν καταλαβαινω αυτους που υποστηριζουν αυτη την πρακτικη βασικα. Ειμαι υπερ του να τα εχεις και τα 2 σαν επιλογες αλλα οποιος πιστευει οτι το κανουν αυτο για να δωσουν απλα την επιλογη να εχεις και τα 2 νομιζω βρισκεται μαλλον στον κοσμο του. Ξεκαθαρα θελουν να κινηθουν μονο στην discless επιλογη και δοκιμαζουν τα νερα. Οπως το εκαναν και στην γενια αυτη και ολοι ειδαμε τι επαθε η Μicrosoft. Εγω ας πουμε που εψαχνα το HITMAN 1 το definite edition πριν κανα 3 μηνο και παντου online το ειχε ενα 50αρι (στο steam παραπανω απο 50€) και το πηρα σε δισκο καινουργιο 32 ευρω με τα μεταφορικα ειμαι η εξαιρεση της παρεας; Οταν βρισκω πχ το spiderman 35-40 ευρω 10 μερες απο την κυκλοφορια του επειδη καποιος το ελιωσε και το δινει να παρει ενα μερος των χρηματων του πισω εγω το αγοραζω κανω το ιδιο και σε αλλες 10 μερες το πουλαω στον επομενο με 30-35 ευρω (δλδ το εχω τερματισει ουσιαστικα με 5-10 ευρω ακομα λιγοτερα και απο το αν θα το νοικιαζα) κοκ παλι ειμαστε η εξαιρεση; Για ποιο λογο να ειμαι αναγκασμενος να αγορασω σωνει και ντε κατι που δεν θελω τον φεβρουαριο που ειναι σε προσφορα στο store φοβουμενος μηπως δεν ξαναβγει τον Ιουνιο που θα εχω ορεξη-χρονο να το παιξω; Για ποιο λογο να πληρωσω το XBOX gold , το PS PLUS και οποια αλλη τραγικη κατ'εμε* υπηρεσια για να επωφεληθω καποιας προσφορας η οποια μπορει και να βγει αλλα μπορει και να μην βγει σε καποιο χρονικο διαστημα που δεν ξερω . Ρε πατε καλα;

*θεωρω τραγικο και ειμαι παγια αντιθετος και δεν προκειται να παρουν ουτε 1 λεπτο του ευρω απο μενα οι ανθρωποι που αποφασισαν να ΧΡΕΩΝΟΥΝ την επιλογη του να παιζεις online.Αν ειναι δυνατον, δεν μπορεις να παιξεις κατι που εχεις ΠΛΗΡΩΣΕΙ και συμπεριλαμβανεται στο κοστος του καθε τιτλου γιατι σου βαλανε νταβατζιλικι οτι ενω πληρωνεις ηδη τον παροχο του ιντερνετ αλλη μια εξτρα χρεωση για να εχεις προσβαση στο δικτυο τους.  Αυτη την παπατζα πως την εχετε δεχτει ολοι και την εχετε περασει ετσι με ξεπερνα. 

Επειδή ΑΚΡΙΒΩΣ δε μπορούν να χρεωσουν το online σου δίνουν και τα παιχνίδια. Έτσι κινουνται στα όρια της νομιμότητας. 

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...