Προς το περιεχόμενο

Laptop για προγραμματισμο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας αρχίσω να βάζω τα φιτίλια λοιπόν.

Για να δει κάποιο tutorial στο 4κ video στο youtube με κώδικα (ή με χρήση κάποιου εργαλείου με μικρές γραμματοσειρές στα tool του όπως το figma για παράδειγμα) θέλει να πάρει laptop με την ανάλογη ανάλυση οθόνης!

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 23/01/2021 στις 12:33 ΠΜ, PC_MAGAS είπε

Τα βασικά specs που έχω στο pc μου είναι:

  1. 16GB Ram
  2. i5 (εάν και με εναν pentium την έβγαζα)
  3. SSD (προσωπικά είναι fan combo SSD+Hdd εάν ακυρώσεις το DVD)

Με αυτά άνετα σήκωνα 3-4 VM 2GB RAM έκαστος + browser.

Με ένα Linux Mint θα ρολλάρεις άνετα. ΜΗΝ επενδύσεις σε κάτι που δεν το θες για αρχή.

Το θέμα είναι πως θέλω να έχω φορητότητα , αλλιώς ξέρω πως ένας σταθερός είναι καλύτερος , ευχαριστώ για την βοήθεια 😎

Στις 23/01/2021 στις 8:58 ΜΜ, skiabox είπε

Είναι εντυπωσιακό πάντως που το 99% του κόσμου στα τεχνολογικά forums δεν μπορεί να συνδυάσει στο μυαλό του ότι η τελική απόδοση ενός συστήματος είναι συνδυασμός hardware και operating system και δεν παίζει ρόλο μόνο το hardware.

Επίσης αν το operating system είναι σταθερό και με λειτουργικό ui κάνεις τη δουλειά σου 10 φορές πιο γρήγορα.

Δηλαδή η απόδοση του συστήματος μηχάνημα-operating system-άνθρωπος εκτοξεύεται.

Οπότε προτείνω στο παλικάρι που μαθαίνει Javascript να πάει σε mac.

Τα έχω κατά νου όλα αυτά που λες , σε Mac , ενώ έχω άνθρωπο για τα support ( εννοώ , αν πάθει κάτι κλπ ) , ψιλοκολλαω , επίσης τα Mac σε αυτά τα χρήματα , παίζουν 13 ιντσες , δεν θα βγάλω τα μάτια μου εάν δουλεύω 10 ώρες σε 13 ιντσες οθόνη ; Δεν είναι προτιμότερο να πάω σε 15 ή 17 Ips😎

Στις 23/01/2021 στις 9:16 ΜΜ, tsofras είπε

Δηλαδή τι μηχάνημα να θέλεις για javascript ? Εγώ είμαι επαγγελματίας software architect και στο δικό μου workflow αν εξαιρέσεις την RAM , μέρχρι στιγμής δεν έχω χρειαστεί τούμπανο επεξεργαστή (δούλευα με έναν 3400g το τελευταίο διάστημα και δεν μου έλειψε τίποτα)  , έφτιαξα σταθερό PC με κάτω απο 800ε με 10500 και 32G RAM και φύσαγε , με linux είμαι μία χαρά αν εξαιρέσεις ότι δεν έχω outlook και έπρεπε να στήσω τον thunderbird για να παίξει σωστά με λίγο κόπο λόγω του εταιρικού περιβάλλοντος και του VPN κ.ο.κ.

Οπότε δεν είναι το θέμα αν το καταλαβαίνει ο κόσμος εφόσον μιλάμε για τεχνολογικά forums που ο κόσμος ασχολείται. Αυτοί που ασχολούνται ξέρουν πως να ξεζουμίσουν το hardware στο software που τους απασχολεί

Σταθερό λειτουργικό απο ότι φαίνεται τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχει , όλα εμφανίζουν προβλήματα μετά απο κάποιο update. Βάλε ένα linux distro LTS χωρίς να κάνεις updates και μία χαρά θα είναι σταθερό για μία 5ετία

Το θέμα μου είναι πως δε μπορώ να δουλεύω σε σταθερό , ναι το ξέρω πως δεν θέλει πολύ καλό επεξεργαστή για να γράφεις κώδικα ( αλλά θέλει αρκετή μνήμη ) , απλά εάν πάω πιο χαμηλά σε χρηματα , δεν έχει ποιοτικά Laptops , που να έχουν καλό σασί , όσα έχω δει , κάτι Lenovo και κάτι Dell φθηνά , δεν λένε μια , αυτό με το Linux Distro το ξέρω , ευχαριστώ για την βοήθεια 😎

Στις 23/01/2021 στις 1:32 ΠΜ, Dinos_12345 είπε

Ευχαριστώ πολύ 😎

21 ώρες πριν, skiabox είπε

@tsofras Κοίτα αφού το έχει το budget το παλικάρι εγώ θα πρότεινα mac, και μάλιστα έχει πέσει στην καλύτερη εποχή λόγω των M1 οπότε θα χαρεί και πιο ήσυχα μηχανήματα.

Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι με όλους.

Ο ένας λέει το ένα , ο άλλο λέει το άλλο 😎

Τώρα βέβαια με τον M1 έχουμε την ίδια αβεβαιότητα οπότε περιμένω την νέα φουρνιά για να δούμε πως θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ss13 είπε

Το θέμα είναι πως θέλω να έχω φορητότητα , αλλιώς ξέρω πως ένας σταθερός είναι καλύτερος , ευχαριστώ για την βοήθεια 😎

Τα έχω κατά νου όλα αυτά που λες , σε Mac , ενώ έχω άνθρωπο για τα support ( εννοώ , αν πάθει κάτι κλπ ) , ψιλοκολλαω , επίσης τα Mac σε αυτά τα χρήματα , παίζουν 13 ιντσες , δεν θα βγάλω τα μάτια μου εάν δουλεύω 10 ώρες σε 13 ιντσες οθόνη ; Δεν είναι προτιμότερο να πάω σε 15 ή 17 Ips😎

Το θέμα μου είναι πως δε μπορώ να δουλεύω σε σταθερό , ναι το ξέρω πως δεν θέλει πολύ καλό επεξεργαστή για να γράφεις κώδικα ( αλλά θέλει αρκετή μνήμη ) , απλά εάν πάω πιο χαμηλά σε χρηματα , δεν έχει ποιοτικά Laptops , που να έχουν καλό σασί , όσα έχω δει , κάτι Lenovo και κάτι Dell φθηνά , δεν λένε μια , αυτό με το Linux Distro το ξέρω , ευχαριστώ για την βοήθεια 😎

Ευχαριστώ πολύ 😎

Ο ένας λέει το ένα , ο άλλο λέει το άλλο 😎

Τώρα βέβαια με τον M1 έχουμε την ίδια αβεβαιότητα οπότε περιμένω την νέα φουρνιά για να δούμε πως θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση.

Εγώ δεν είπα ότι δεν αξίζει το Mac απλά είπα ότι καλό είναι όταν φτάσεις στο σημείο που θα το αγοράσεις θα γνωρίζεις το γιατί.

Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου πιο οικονομικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εγώ δεν είπα ότι δεν αξίζει το Mac απλά είπα ότι καλό είναι όταν φτάσεις στο σημείο που θα το αγοράσεις θα γνωρίζεις το γιατί.

Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου πιο οικονομικά

Ότι αξίζει το ξέρω , όλοι στην οικογένεια έχουν Mac , τα έχω δουλέψει και είναι δυναμη .

Δώσε καμία πρόταση για πιο φθηνά Laptops ( επίσης κατά κόρον στα πιο φθηνά Laptops σε Dell ή σε Lenovo δεν φθάνουν τα 32 GB Ram , τα περισσότερα έως 16 GB Ram πανε ) 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ss13 είπε

Ότι αξίζει το ξέρω , όλοι στην οικογένεια έχουν Mac , τα έχω δουλέψει και είναι δυναμη .

Δώσε καμία πρόταση για πιο φθηνά Laptops ( επίσης κατά κόρον στα πιο φθηνά Laptops σε Dell ή σε Lenovo δεν φθάνουν τα 32 GB Ram , τα περισσότερα έως 16 GB Ram πανε ) 😎

Το θέμα είναι αν είσαι σίγουρος για τις ανάγκες σου , γιατί λες ότι ασχολείσαι με javascript και κοιτάς 32 και 64 Ram

Εγώ δουλεύω σε project με κάτι εκατομμύρια γραμμές σε Java μεγάλη cache κτλ και επάνω από 16 δεν έχω χρειαστεί

Οπότε πες ακριβώς τις ανάγκες σου να βοηθήσουμε όπου μπορούμε

Καλή η έξτρα δύναμη αλλά αν είναι να μην την χρειαστείς ποτέ γιατί να την πληρώσεις?

Επίσης λες για 15 η 17 ιντσες , σε mac δλδ μιλάμε για μεγάλη διαφορά τιμής

Μία safe οδός είναι τα αντίστοιχα Dell XPS ή Lenovo X1 σειρές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsofras είπε

Το θέμα είναι αν είσαι σίγουρος για τις ανάγκες σου , γιατί λες ότι ασχολείσαι με javascript και κοιτάς 32 και 64 Ram

Εγώ δουλεύω σε project με κάτι εκατομμύρια γραμμές σε Java μεγάλη cache κτλ και επάνω από 16 δεν έχω χρειαστεί

Οπότε πες ακριβώς τις ανάγκες σου να βοηθήσουμε όπου μπορούμε

Καλή η έξτρα δύναμη αλλά αν είναι να μην την χρειαστείς ποτέ γιατί να την πληρώσεις?

Επίσης λες για 15 η 17 ιντσες , σε mac δλδ μιλάμε για μεγάλη διαφορά τιμής

Μία safe οδός είναι τα αντίστοιχα Dell XPS ή Lenovo X1 σειρές

Μόνο με προγραμματισμό ασχολούμαι , απλά θέλω να έχω λίγο αέρα με τη μνήμη ( μπορεί να υπερβάλλω με τα 64 GB Ram ) , γιατί διάβασα πολλούς που λένε πως χρειάζεται , δηλαδή σε 13 ιντσες δεν θα βγάλω τα μάτια μου ή είναι καλά ; Τα XPS και τα Lenovo X1 είναι εξίσου ακριβά ,  η Ips δεν είναι καλύτερη από τις κοινές οθόνες ; Ευχαριστώ για ην βοήθεια 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ss13 είπε

Μόνο με προγραμματισμό ασχολούμαι , απλά θέλω να έχω λίγο αέρα με τη μνήμη ( μπορεί να υπερβάλλω με τα 64 GB Ram ) , γιατί διάβασα πολλούς που λένε πως χρειάζεται , δηλαδή σε 13 ιντσες δεν θα βγάλω τα μάτια μου ή είναι καλά ; Τα XPS και τα Lenovo X1 είναι εξίσου ακριβά ,  η Ips δεν είναι καλύτερη από τις κοινές οθόνες ; Ευχαριστώ για ην βοήθεια 😎

Και με τα 32 υπερβάλλεις για αυτό που το θέλεις. Αλλά αν θέλεις να έχεις αέρα για το μέλλον βρίσκεις κάποιο μοντέλο που να έχει 16 και να παίρνει επέκταση.

Ναι με τις 13 ίντσες θα σου βγούν τα μάτια , σίγουρα οι 15 και με μεγαλύτερη ανάλυση είναι καλύτερες και η οθόνη να είναι IPS για να έχεις καλύτερες γωνίες θέασης .

17 ιντσες δεν ξέρω αν θα βρείς laptop που να μην είναι gaming (που σημαίνει μικρότερη διάρκεια μπαταρίας , περισσότερος θόρυβος - ζέστη λόγω της dedicated κάρτας γραφικών)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην παρεις φτηνο dell, ειχα παρει 2 με 600-700€ αν θυμαμαι καλα και με το που εληξε η εγγυηση το ενα εκαψε μητρικη το αλλο θεματα με τη τροφοδοσια στη μητρικη. Πηγαν σκουπιδια και τα δυο.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Macbook Air με Μ1... Η βασική έκδοση έχει πολύ καλή τιμή για τις επιδόσεις που προσφέρει. Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε 16gb ram η τιμή ανεβαίνει αρκετά, οπότε καλύτερα να κοιτάξεις κάτι non-Apple. 

Οποιοδήποτε Dell/HP laptop με SSD, πρόσφατο 4-core i7 ή Ryzen 4000 και full-HD οθόνη θα σε καλύψει. Αν το workflow σου περιλαμβάνει compilations μεγάλων προγραμμάτων, επιλέγεις 8core. Μετά αναλόγως το μέγεθος οθόνης που θέλεις διαλέγεις το μοντέλο. 

Επεξ/σία από n3a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Μην παρεις φτηνο dell, ειχα παρει 2 με 600-700€ αν θυμαμαι καλα και με το που εληξε η εγγυηση το ενα εκαψε μητρικη το αλλο θεματα με τη τροφοδοσια στη μητρικη. Πηγαν σκουπιδια και τα δυο.

Καλά αυτό μπορεί να συμβεί σε οτιδήποτε , μπορεί να ήσουν άτυχος μπορεί να έπεσες σε προβληματικά μοντέλα που να έβγαζαν συγκεκριμένα προβλήματα.

Εγώ έχω Dell Inspiron που είχε πέσει βαρύ ράφι επάνω του και είχε σπάσει την οθόνη εδώ και 10 χρόνια και ακόμη δουλευει αποβλημάτιστα

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ss13 είπε

Μόνο με προγραμματισμό ασχολούμαι , απλά θέλω να έχω λίγο αέρα με τη μνήμη ( μπορεί να υπερβάλλω με τα 64 GB Ram ) , γιατί διάβασα πολλούς που λένε πως χρειάζεται , δηλαδή σε 13 ιντσες δεν θα βγάλω τα μάτια μου ή είναι καλά ; Τα XPS και τα Lenovo X1 είναι εξίσου ακριβά ,  η Ips δεν είναι καλύτερη από τις κοινές οθόνες ; Ευχαριστώ για ην βοήθεια 😎

Και εγώ νομίζω πως με τα 16 θα είσαι καλυμμένος. Είναι καλύτερη η ips. Κάποια ελάχιστα γύρω στα 1600/1700+ έρχονται και με oled (τερματισμένο μαύρο το κύριο πλεονέκτημά τους), που δεν χρειάζεται πάντως στη δική σου περίπτωση.

Στα 1000-1400 ευρώ θα βρεις ποιοτικά laptop με i7/Ryzen, 16GB, 512ssd ή και 1TB με άριστες οθόνες. Θα σε βγάλει μια τετραετία. Δες matebook x pro, acer swift,  lg gram, hp spectre, asus zenbook. Για xps (15αρι) θα χρειαστεί να ανέβεις 300-400. Νομίζω ότι το 15αρι υποστηρίζει μέχρι 64GB ram (αν θεωρείς πως είναι σημαντικό χαρακτηριστικό). Τα υπόλοιπα μέχρι και τα 1400 δεν υποστηρίζουν περισσότερη μνήμη, εκτός αν βρεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο. 

Όσον αφορά τις ίντσες. Αυτά που σου γράφω κυμαίνονται γύρω στις 14 ίντσες με full edge οθόνες (δηλαδή ελάχιστo περιθώριο πλαισίων) με αποτέλεσμα να αντιστοιχούν σε οθόνες 15-16 ιντσών προ διετίας/τριετίας. Αν δεν έχεις θέμα για αγορά από εξωτερικό θα βρεις καλύτερες τιμές από Ελλάδα με το αντίστοιχο ρίσκο (πάντα) ταλαιπωρίας σε περίπτωση που υπάρχει κάποια δυσλειτουργία (σε όλα μπορεί να τύχει, και σε mac). 

Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις μέχρι 1200 (βαριά 1400). Θα σε καλύψει. Σε 3-4 χρόνια το αλλάζεις ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τη μνήμη εξαρτάται τι κάνεις. Αν κάνεις πχ data analysis και τα 32GB λίγα είναι στις μέρες μας. Ανεξαρτήτως του τι κάνεις, τα 16 είναι το minimum εκτός και αν ψάχνεις κάτι πολύ low budget. Παρόλα αυτά, συνήθως συμφέρει να πάρεις μοντέλο με 8GB και να την αναβαθμίσεις (αρκεί να μην είναι soldered το DIMM).

Από εκεί και πέρα, IMHV, ό,τι laptop και να πάρεις, καμία οθόνη laptop δεν κάνει για να δουλέψεις πολλές συνεχόμενες ώρες. Και δεν είναι θέμα διαστάσεων, είναι θέμα στάσης σώματος. Και μπορεί όταν είσαι 25 να μην το καταλαβαίνεις, αλλά άμα θα καβατζάρεις τα 35-40 και τα αυχενικά κτλ θα σου χτυπάν την πόρτα θα λες τη μαλακία έκανα τόσο χρόνια. Για αυτό εξωτερική οθόνη from day 1 και δουλειά από την οθόνη του laptop μόνο ως λύση ανάγκης.

Κατά συνέπεια, για εμένα η ποιότητα της οθόνης δεν είναι καθοριστικός παράγοντας για την επιλογή του laptop εκτός και αν είσαι συνεχώς σε κίνηση (πας πχ από πελάτη σε πελάτη για support).

Αυτό που είναι καθοριστικός παράγοντας είναι το μέγεθος του laptop. Αν μετακινείσαι καθημερινά τότε όσο μικρότερο τόσο καλύτερα. Αν όμως θες ισχυρό hardware, τότε όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα. Τα 13''-14'' έχουν συνήθως έντονο throttling τόσο σε CPU όσο και σε GPU. Και στα 15άρια ακόμα θέλει ψάξιμο για να δεις ποια μοντέλα έχουν αξιοπρεπή υλοποίηση ψύξης. Αν δεν σε ενδιαφέρει να έχεις discrete GPU, τότε η κατάσταση με το throttling βελτιώνεται αισθητά.

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Μην παρεις φτηνο dell, ειχα παρει 2 με 600-700€ αν θυμαμαι καλα και με το που εληξε η εγγυηση το ενα εκαψε μητρικη το αλλο θεματα με τη τροφοδοσια στη μητρικη. Πηγαν σκουπιδια και τα δυο.

Γενικά τα Dell έχουν μεγάλα προβλήματα υπερθέρμανσης ( εννοώ αυτά που έχουν κάρτες γραφικών επάνω ) , μου έχουνε φέρει κατά καιρούς Dell με κάρτες γραφικών τέρμα οι θερμοκρασίες , ακόμα πολλά Latitude έχουν πρόβλημα με μητρικές , το Google έχει πολλούς που έχουν πρόβλημα με μητρικές , τώρα είναι και πως θα σου καθήσει το Laptop , τι χειρισμό θα του κάνεις κλπ , νομίζω πως αν και ακριβά τα ThinkPad R & P Series είναι ένα σκαλί πιο πάνω , με πληκτρολόγια κορυφή , με αντοχή , τώρα θα πεταχτεί κάποιος και θα πει ' με 2500 παίρνω Mac ' ,δεκτό κι αυτό 😎

3 ώρες πριν, marios28 είπε

Και εγώ νομίζω πως με τα 16 θα είσαι καλυμμένος. Είναι καλύτερη η ips. Κάποια ελάχιστα γύρω στα 1600/1700+ έρχονται και με oled (τερματισμένο μαύρο το κύριο πλεονέκτημά τους), που δεν χρειάζεται πάντως στη δική σου περίπτωση.

Στα 1000-1400 ευρώ θα βρεις ποιοτικά laptop με i7/Ryzen, 16GB, 512ssd ή και 1TB με άριστες οθόνες. Θα σε βγάλει μια τετραετία. Δες matebook x pro, acer swift,  lg gram, hp spectre, asus zenbook. Για xps (15αρι) θα χρειαστεί να ανέβεις 300-400. Νομίζω ότι το 15αρι υποστηρίζει μέχρι 64GB ram (αν θεωρείς πως είναι σημαντικό χαρακτηριστικό). Τα υπόλοιπα μέχρι και τα 1400 δεν υποστηρίζουν περισσότερη μνήμη, εκτός αν βρεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο. 

Όσον αφορά τις ίντσες. Αυτά που σου γράφω κυμαίνονται γύρω στις 14 ίντσες με full edge οθόνες (δηλαδή ελάχιστo περιθώριο πλαισίων) με αποτέλεσμα να αντιστοιχούν σε οθόνες 15-16 ιντσών προ διετίας/τριετίας. Αν δεν έχεις θέμα για αγορά από εξωτερικό θα βρεις καλύτερες τιμές από Ελλάδα με το αντίστοιχο ρίσκο (πάντα) ταλαιπωρίας σε περίπτωση που υπάρχει κάποια δυσλειτουργία (σε όλα μπορεί να τύχει, και σε mac). 

Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις μέχρι 1200 (βαριά 1400). Θα σε καλύψει. Σε 3-4 χρόνια το αλλάζεις ξανά.

Ευχαριστώ για την βοήθεια 😎

2 ώρες πριν, pmav99 είπε

Από εκεί και πέρα, IMHV, ό,τι laptop και να πάρεις, καμία οθόνη laptop δεν κάνει για να δουλέψεις πολλές συνεχόμενες ώρες. Και δεν είναι θέμα διαστάσεων, είναι θέμα στάσης σώματος. Και μπορεί όταν είσαι 25 να μην το καταλαβαίνεις, αλλά άμα θα καβατζάρεις τα 35-40 και τα αυχενικά κτλ θα σου χτυπάν την πόρτα θα λες τη μαλακία έκανα τόσο χρόνια. Για αυτό εξωτερική οθόνη from day 1 και δουλειά από την οθόνη του laptop μόνο ως λύση ανάγκης.

Κατά συνέπεια, για εμένα η ποιότητα της οθόνης δεν είναι καθοριστικός παράγοντας για την επιλογή του laptop εκτός και αν είσαι συνεχώς σε κίνηση (πας πχ από πελάτη σε πελάτη για support).

Αυτό που είναι καθοριστικός παράγοντας είναι το μέγεθος του laptop. Αν μετακινείσαι καθημερινά τότε όσο μικρότερο τόσο καλύτερα. Αν όμως θες ισχυρό hardware, τότε όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα. Τα 13''-14'' έχουν συνήθως έντονο throttling τόσο σε CPU όσο και σε GPU. Και στα 15άρια ακόμα θέλει ψάξιμο για να δεις ποια μοντέλα έχουν αξιοπρεπή υλοποίηση ψύξης. Αν δεν σε ενδιαφέρει να έχεις discrete GPU, τότε η κατάσταση με το throttling βελτιώνεται αισθητά.

Στην στάση του σώματος έχεις δίκιο , αλλά προπονούμαι καθημερινώς με πολεμικές τέχνες , οπότε δεν έχω πρόβλημα , το κακό είναι πως δεν μπορώ να έχω εξωτερική οθόνη , από σπίτι σε σπίτι είμαι , και από πελάτη σε πελάτη , με το μέγεθος του Laptop δεν έχω πρόβλημα , αξιοπρεπή υλοποίηση = ThinkPad R ή Mac 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2019 στις 4:41 ΠΜ, παπι είπε

Έχω πάρει το yoga και εχω να πω οτι με βολεψε απίστευτα.

Και ακομα με βολευει. Στα μειον μικρη οθονη, στα συν m.2 ssd + npm run watch/ autosave  αλλο λεβελ εμπειριας, τατς σκριν βοηθα απιστευτα στο responsive κομματι του web design

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...