Προς το περιεχόμενο

Laptop για προγραμματισμο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, elorant είπε

Κι εγώ για δουλειά προγραμματιστή μιλάω.

Βασικα δεν μιλας για δουλεια προγραμματιστη. Μιλας για δικτυα, hosting και μια εξειδικευμενη εφαρμογη που θελει πορους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Δουλειά του προγραμματιστή είναι και το hosting ρε μαν, όπως και τα δικτυακά. Οποιοσδήποτε προγραμματιστής στήνει υπηρεσίες έχει αυξημένες ανάγκες για πόρους. Τη μια θα είναι servers, την άλλη θα είναι bandwidth, την τρίτη θα είναι workstations, την τέταρτη θα είναι Gibabit κάρτες και switches και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Glarobats είπε

Άρα γίνεται περισσότερο development σε ΑΛΛΑ λειτουργικά από το Windows. Δηλαδή, γίνεται περισσότερο development σε UNIX λειτουργικά από ότι σε μη-UNIX. 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι ασχετο με το θεμα. Βλεποντας ολα αυτα τα προγραμματα που υπαρχουν μου δημιουργείται ακομη μια απορια πως θα μπορω και εγω να σχεδιασω ενα τετοιο προγραμμα με κουμπια κτλ. Διοτι γραφοντας σε C παρατηρω πως οταν τρεχω το προγραμμα απλα εμφανιζεται σε μια μαυρη κονσολα πως ομως αυτο θα υλοποιηθει ; (Ισως μου δημιουργειται αυτη η απορια διοτι ακομη ειμαι αρχαριος)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Mpamphs6 είπε

Κατι ασχετο με το θεμα. Βλεποντας ολα αυτα τα προγραμματα που υπαρχουν μου δημιουργείται ακομη μια απορια πως θα μπορω και εγω να σχεδιασω ενα τετοιο προγραμμα με κουμπια κτλ. Διοτι γραφοντας σε C παρατηρω πως οταν τρεχω το προγραμμα απλα εμφανιζεται σε μια μαυρη κονσολα πως ομως αυτο θα υλοποιηθει ; (Ισως μου δημιουργειται αυτη η απορια διοτι ακομη ειμαι αρχαριος)

γιατι μου φαινεται οσι εισαι τρολλ...

τεσπα , στη C γραφεις προγραμματα τα οποια εχουν Εισοδο/εξοδο μεσα απο τα standart ρευματα επικοινωνιας ( stdio αν παρατηρησες στο include statement ) που ειναι η κονσολα , η οποια εκτος των αλλων ειναι αυτη που "καλει" τα προγραμματα να τρεξουν ( και μπορει να τα τερματισει με αλλο τροπο )

οταν επεκταθεις σε πιο συχρονες γλωσσες οπως c++ , java θα μαθεις πως να φτιαχνεις εισοδο/εξοδο χρησιμοποιοντας βιβλιοθηκες που περιεχουν το API με το υποσυστημα γραφικων του λειτουργικου σου

αλλα για την ωρα , εχε στο νου οτι αυτα που μαθαινεις , εστω κι αν δεν εχουν "πλουσια" εισοδο/εξοδο ειναι η κυρια λογικη που θα χρησιμοποιησεις οταν θα θες να φτιαξεις μια ολοκληρωμενη εφαρμογη ( η κυρια λογικη σε συνδιασμο με την Αντικειμενοστρεφεια που αλλαζει τον τροπο μοντελοποιησης του προβληματος )

Επεξ/σία από Bloodskin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Glarobats said:

Οι έρευνες της jetbrains έχουν έντονο bias καθώς συμμετέχουν κυρίως οι χρήστες των προϊόντων της που είναι κατά κύριο λόγο java/python devs. Για αυτό και βγαίνει ότι 1/2 devs  χρησιμοποιεί και linux. Αν μάλιστα εξετάσουμε μόνο τους Python devs, τότε φαίνεται τα 2/3 χρησιμοποιούν και linux. Στο σύνολο των devs τα νούμερα είναι σαφώς μικρότερα.

Note: Και το δείγμα του stackoverflow είναι biased (κυρίως US based, δευτερευόντως EU based με μικρή συμμετοχή από Ινδία και πρακτικά μηδενική συμμετοχή από Κίνα) αλλά είναι πιο ευρύ από το αντίστοιχο της JetBrains σίγουρα.

@Bloodskin Και σε C μπορείς να φτιάξεις GUI

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Οι έρευνες της jetbrains έχουν έντονο bias καθώς συμμετέχουν κυρίως οι χρήστες των προϊόντων της που είναι κατά κύριο λόγο java/python devs. Για αυτό και βγαίνει ότι 1/2 devs  χρησιμοποιεί και linux. Αν μάλιστα εξετάσουμε μόνο τους Python devs, τότε φαίνεται τα 2/3 χρησιμοποιούν και linux. Στο σύνολο των devs τα νούμερα είναι σαφώς μικρότερα.

Note: Και το δείγμα του stackoverflow είναι biased (κυρίως US based και δευτερευόντως EU based με πρακτικά μηδενική εισχώρηση σε Κίνα) αλλά είναι πιο ευρύ από το αντίστοιχο της JetBrains σίγουρα.

@Bloodskin Και σε C μπορείς να φτιάξεις GUI

Ε νταξει ναι..

Δεν εχω ασχοληθει ποτε μ αυτο

Και δε νομιζω οτι ειναι κι ο καλυτερος να το κανει καποιος average προγραμματιστης

Θα γραφες ποτε πχ. system utility σε java ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2019 στις 3:08 ΜΜ, elorant είπε

Δουλειά του προγραμματιστή είναι και το hosting ρε μαν, όπως και τα δικτυακά. Οποιοσδήποτε προγραμματιστής στήνει υπηρεσίες έχει αυξημένες ανάγκες για πόρους. Τη μια θα είναι servers, την άλλη θα είναι bandwidth, την τρίτη θα είναι workstations, την τέταρτη θα είναι Gibabit κάρτες και switches και πάει λέγοντας.

Να σου πω την αληθεια, δεν σε καταλαβαινω. Λες ας πουμε στο παιδι να βαλει linux στο λαπτοπ για να το πουλαει χοστ; Τεσπα δεν εχει νοημα να απαντησεις, η κουβεντα εχει ξεφυγει. Εγω ειπα οτι το λειτουργικο ειναι αδιαφορο απο την ωρα που δεν εχεις καποια δεσμευση απο αυτο. 

 

Και για να ειμαι on topic

NMVe και οχι SATAIII

FHD οθονη 

μικρο βαρος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν με καταλαβαίνεις γιατί τα use cases σου είναι πολύ περιορισμένα. Γράφεις κώδικα για desktop κι αυτό ήταν όλο. Κι όχι, δεν είπα να βάλει Linux για να κάνει hosting. Είπα ότι το Linux σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλύτερο γιατί δεν έχει τους περιορισμούς των windows σε διαχείριση πόρων. Αλλά σου φάνηκαν υπερβολικά αυτά που λέω. ΟΚ, για σένα μπορεί να είναι υπερβολικά για άλλους δεν είναι.

Το παιδί μπορεί να πάρει οποιοδήποτε laptop έχει τα βασικά. Δεν υπάρχουν ειδικοί υπολογιστές για προγραμματιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, παπι είπε

Να σου πω την αληθεια, δεν σε καταλαβαινω. Λες ας πουμε στο παιδι να βαλει linux στο λαπτοπ για να το πουλαει χοστ; Τεσπα δεν εχει νοημα να απαντησεις, η κουβεντα εχει ξεφυγει. Εγω ειπα οτι το λειτουργικο ειναι αδιαφορο απο την ωρα που δεν εχεις καποια δεσμευση απο αυτο. 

Και για να ειμαι on topic

NMVe και οχι SATAIII

FHD οθονη 

μικρο βαρος

Τι διαφερει το NMVe  απο το SATAIII;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παίρνει SSD δίσκους μεγαλύτερης ταχύτητας. Εντελώς άχρηστο για εργασίες που αφορούν κώδικα. Το Dell που σου προτάθηκε σε προηγούμενο post είναι μια χαρά μηχανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, elorant είπε

Δεν με καταλαβαίνεις γιατί τα use cases σου είναι πολύ περιορισμένα. Γράφεις κώδικα για desktop κι αυτό ήταν όλο. Κι όχι, δεν είπα να βάλει Linux για να κάνει hosting. Είπα ότι το Linux σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλύτερο γιατί δεν έχει τους περιορισμούς των windows σε διαχείριση πόρων. Αλλά σου φάνηκαν υπερβολικά αυτά που λέω. ΟΚ, για σένα μπορεί να είναι υπερβολικά για άλλους δεν είναι.

Το παιδί μπορεί να πάρει οποιοδήποτε laptop έχει τα βασικά. Δεν υπάρχουν ειδικοί υπολογιστές για προγραμματιστές.

Σαρκαστικος ειμαι. Φυσικα και εχω καταλαβει οτι εχεις μια εμπαθεια μαζι μου, οτι και να πω, εσυ θα βγεις και παλι κοντρα. Ειδικα το ποστ του NMVe vs SATAIII απλα το τερματισες.

Τα use cases μου τα περιορισα ο ιδιος στο πρωτο ποστ μου, ωστε να βγει το συμπερασμα πως το λειτουργικο ειναι αδιαφορο. Εσυ εισαι αυτος που ψαχνει εξειδικευμενα use cases ωστε να αποδειξεις πως τα linux ειναι μονοδρομος. 

 

BTW ειμαι λατρης της apple. Ασχετα που βολευομαι με ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι εντάξει έχω εμπάθεια μαζί σου επειδή έχω διαφορετική άποψη. Δεν υπάρχουν εξειδικευμένα use cases. Ο καθένας έχει τις ανάγκες του και με βάση αυτές κρίνει. Δεν σου κάνει το Linux, δεν το χρησιμοποιείς. Άσε τους υπόλοιπους να κρίνουμε για λογαριασμό μας.

Δεν με ενδιαφέρει αν είσαι λάτρης της Apple ή της φασολάδας. Δεν κάνουμε OS wars εδώ. Χρησιμοποιούμε το λειτουργικό που μας καλύπτει καλύτερα για την δουλειά που κάνουμε. Που σημαίνει ότι για τη μια δουλειά μπορεί να είναι Linux και για την άλλη Windows. Πολλοί προγραμματιστές έχουν dual boot μηχανάκια ακριβώς γι αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμ τα χαρακτηριστικά τα οποία πρέπει να κοιτάξεις είναι:

  • Μνήμη: Πέρα από την σχολή και επαγγελματικά θα πρέπει να έχεις αρκετή μνήμη ειδικά η ανάπτυξη web εφαρμογής είναι μνημοβόρα ασχολία. Προσωπικά για τις δικές μου ανάγκες προτιμώ 16GB μνήμη. Εξάλλου πότε υπερβολικά πολύ μνήμη δεν έβλαψε κανέναν, εξάλλου ίσως να χρειαστείς να σηκώσεις και virtual machine ίσως και όχι.
  • Γραφικά: Όσο αφορά την κάρτα γραφικών η απαιτήσεις σου είναι να έχεις ικανοποιητική ανάλυση άλλη μια έξτρα οθόνη που ίσως να είναι αρκετές ίντσες. Επαγγελματικά θα σε βολέψουν 2 οθόνες στο Παν/μιο ίσως χρειαστεί να δέιξεις κάνα powerpoint.
  • Επεξεργαστής: Σε ενδιαφέρει να μπορείς τουλάχιστον να τρέχεις 64bit εικονικές μηχανές.

Βλέποντας αυτά τότε έχεις 2 επιλογές η πρώτη είναι macbook που με λίγες ταρζανιές μπορεί να τρέχει linux dual boot με το MacOs αλλά καλή τύχη στο customization όσο αφορά προσθήκη μνήμης. Άλλη λύση είναι να πάρεις ένα laptop άνευ λειτουργικού (aka FreeDOS) είτε με GNU/Linux (πχ. Ubuntu) και παράλληλα να εγκαταστήσεις Windows, αυτό το λέω γιατί:

  1. Εάν χρειαστείς linux στο Παν/μιο το 'χεις (Μια LTS διανομή θα σε βγάλει θεωρητικά που πρίν την πτυχιακή βάζεις μια νέα LTS έκδοση.*)
  2. Μπορείς να έχεις άλλο ένα λειτουργικό για ξεμάτιασμα. (Προσωπικά προτιμώ να ξεματιάζω εικονικές μηχανές ακόμη δε συστήνω το ξεμάτιασμα να γίνετε σε εικονικές μηχανές)
  3. Μπορείς να βάλεις windows και μετά εάν θελήσεις (πχ. είτε επειδή το χρειάζεσαι είτε επειδή σε χώρισε η waifu σου και θες να πνίξεις τον πόνο σου στο τερματικό :) ) θα μπορείς να τα ξηλώσεις και να βάλεις Linux χωρίς να σε νοιάζει η υποστήριξη του hardware. (Μερικά laptops είναι μυστήρια, ναι μεν σπανίζουν παρόλα αυτά υπάρχουν.)

Ακόμη δε οι επιλογές μου έχουν σαν γνώμονα και την Μεταπαν/μιακή καριέρα βασιζόμενος στις δικές μου ανάγκες ως προγραμματιστής.

 

Τέλος να πω ότι το πρώτο μου laptop ήταν ένα netbook και ανέπτυσα C σε gedit και το έκανα χεράτα compile σε gcc και τερματικό.

 

* Συνηθως οι LTS εκδόσεις διανομών του Linux έχουν 5ετή υποστήριξη έτσι υπολογίζω λόγο 4ετίας της κανονικής φοίτησης (εάν και μερικοί προτιμούν να επιλέγουν την εκτεταμένη διάρκεια φοίτησης [ #burninmyflameswithlove ** ]) υπολογίζω ότι θα σου φτάσει. Παρόλα αυτά τσέκαρε μέχρι πότε διαρκεί η υποστήριξη της εκάστοτε διανομής.

** Σαν καλός Χριστιανός (στο καλός γελάμε) είπα να εκφράσω την αγάπη μού όντας μέρες νηστείας και περισυλλογής. Όποια ψύγματα σκατοψυχιάς ΔΕΝ είναι από σύμπτωση, παρακαλώ πτύετε ελεύθερα. Κατά την διάρκεια του πτυσίματος παρακαλώ αξιοποιείτε μεγάλες ποσότητες σάλιου.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...