Προς το περιεχόμενο

Halo: The Master Chief Collection [PC][Steam]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό και το story των παιχνιδιών αλλά κυρίως η AI που είναι πολύ καλύτερη από πολλά σημερινά παιχνίδια. Βέβαια τα Halo φημίζονται κυρίως για το online τους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mike299 είπε

Από story τι λένε? Σε σχέση με τα Bioshock πχ? Δεν είμαι fan των FPS αλλά αν έχουν καλή ιστορία, τα παίζω άνετα (τα Bioshock 1,3 τα κατατάσσω σε μερικά από  καλύτερα παιχνίδια που εχω παίξει για αυτό τον λόγο)

Έχουν πολύ μεγάλο lore στο internet αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς. In-game είναι το κλασικό (non-Bioshock) shooter με μερικά καλά cutscenes και έμφαση στην μάχη.

Γενικά πάντως, θυμίζει λίγο Starcraft η όλη ιστορία...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό . Το κακο με το Halo είναι ότι αν δεν ασχοληθείς με βιβλία  κ δε ξέρω τι άλλες πηγές, δεν έχεις story. 

Καλά δεν είναι ότι είμαι κ ο μεγαλύτερος οπαδός της σειράς αλλά το Reach το είχα καταευχαριστηθει. Και φυσικά κ στο Halo 3 η μάχη με τα 2 scarabs είναι όλα τα λεφτα. Σαν παιχνίδια ΠΡΕΠΕΙ να ασχοληθείς πάντως τουλάχιστον με ένα από αυτά γιατί είναι κάτι διαφορετικό στα FPS. 

 

Καλό νέο, αλλά δεν έχω χρόνο για τόσο παλιά παιχνίδια που έχω ξαναδεί (online δεν αγγίζω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Πολύ καλό και το story των παιχνιδιών αλλά κυρίως η AI που είναι πολύ καλύτερη από πολλά σημερινά παιχνίδια. Βέβαια τα Halo φημίζονται κυρίως για το online τους.

Βασικα τα Halo φημιζονταν τοσο για το campaign,οσο και για το online. Για αυτο ειναι θρυλικα shooter και ενας απτους λογους που το πρωτο Xbox εκανε brand name. Ειχα γραψει πολλες ωρες online πριν μια 15ετια στο PC με Combat Evolved. Τα κρατησαν στο xbox exclusively για να εχουν ενα δυνατο selling point,που οντως ηταν τα συγκεκριμενα παιχνιδια. Τωρα βεβαια που πηγε απατο το X1,το παιζουν διπορτο πραγμα που δεν μας χαλαει καθολου εμας

Αυτο που με απασχολει εμενα ειναι ποσο καιρο θα εχουν αναμεταξυ τους τα releases των παιχνιδιων. Δηλαδη θα βγαινουν ανα 6 μηνες? Αυτο ηταν η μεγαλη ξενερα,γιατι ψηνομουν να παιξω τα campaigns back to back για ενα επικο ταξιδι νοσταλγιας.

Α και προσωπικα θα παιζα τα παιχνιδια με την σειρα που ειχαν βγει στο παρελθον,γιατι παρολο που το Reach ειναι prequel στο Halo 1,φαινεται οτι ειναι η εξελιξη πολλων παιχνιδιων απο πισω του,τοσο στα visuals οσο και στα mechanics ας πουμε

 

Επεξ/σία από Alastor192
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Αυτο που με απασχολει εμενα ειναι ποσο καιρο θα εχουν αναμεταξυ τους τα releases των παιχνιδιων. Δηλαδη θα βγαινουν ανα 6 μηνες? Αυτο ηταν η μεγαλη ξενερα,γιατι ψηνομουν να παιξω τα campaigns back to back για ενα επικο ταξιδι νοσταλγιας.

Α και προσωπικα θα παιζα τα παιχνιδια με την σειρα που ειχαν βγει στο παρελθον,γιατι παρολο που το Reach ειναι prequel στο Halo 1,φαινεται οτι ειναι η εξελιξη πολλων παιχνιδιων απο πισω του,τοσο στα visuals οσο και στα mechanics ας πουμε

Αν βγαίνουν ανά 6μηνο θα θέλουμε 3 χρόνια για να παίξουμε και τα 6 παιχνίδια. Μέχρι τότε θα έχει βγει και το expansion dlc του Halo 6. Δεν νομίζω. Πιστεύω θα δούμε όλο το collection μέσα σε διάστημα 12 μηνών.

Τώρα όσο αναφορά την σειρά, απλώς κάνεις skip το Reach αφού μετά από αυτό θα βγουν όλα με τη σειρά που κυκλοφόρησαν στο Xbox.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αν βγαίνουν ανά 6μηνο θα θέλουμε 3 χρόνια για να παίξουμε και τα 6 παιχνίδια. Μέχρι τότε θα έχει βγει και το expansion dlc του Halo 6. Δεν νομίζω. Πιστεύω θα δούμε όλο το collection μέσα σε διάστημα 12 μηνών.

Τώρα όσο αναφορά την σειρά, απλώς κάνεις skip το Reach αφού μετά από αυτό θα βγουν όλα με τη σειρά που κυκλοφόρησαν στο Xbox.

Αν ειναι μεσα σε ενα χρονο,ειμαστε καλα. Μακαρι να ναι ετσι δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε παιχνίδι της συλλογής θα πωλείται ξεχωριστά. Δηλαδή πόσο ? Βλέπω να αγοράζουν όλοι 1-2 παιχνίδια κ στα υπόλοιπα οι server να είναι άδειοι 

http://l.gamespot.com/6183EX5GT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2019 στις 10:25 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

Ένα revisit από DF για το πρώτο.

Αυτό το vid βάζει αρκετά πράγματα into perspective. Όταν είχα χαρτοπαίξει το halo για pc στις αρχές του 2004, δε μου φάνηκε τίποτα ιδιαίτερο για την εποχή του τόσο στον οπτικό τομέα όσο και στο shooting/gameplay. Ο περιορισμός στα 2 όπλα τη φορά και τα κάπως καρτουνίστικα covenants (με τα 30 fps animations) χτύπαγαν στο μάτι άσχημα. Με λίγα λόγια δε καταλάβαινα γιατί τόσος ντόρος με το συγκεκριμένο, ειδικά αν σκεφτείς ότι Νοέμβρη 2004 είχαμε Half-life 2 στα pc που ήταν διαστημικό game μπροστά του. Δεν ήξερα τότε ότι οι φωστήρες της gearbox είχαν κάνει αρκετά πράγματα downgrade σε port κοντά 3 ετών από τοστιέρα (og xbox). Ούτε βέβαια το σύνέκρινα με το goldeneye 64 που ήταν ως τότε ο big daddy στους plebs (no offense)😁. Αλλά ναι για την εποχή που βγήκε στο og xbox (2001) και για τον χώρο της κονσόλας ήταν παιχνίδι-σταθμός. Local 4 player deathmatch και split screen coop με αυτά τα γραφικά και αυτό το μέγεθος στα maps θα πρέπει να ήταν groundbreaking tech τότε για τις κονσόλες. Τα υπόλοιπα δε τα έχω παίξει, αλλά είχα ακούσει ότι και το 2 για PC επίσης άθλιο port ήταν, άσε που ήταν και exclusive για τα sVista.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...