Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 μπορούν αυτόματα να απεγκαθιστούν ενημερώσεις με σοβαρά bugs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, spectaculator είπε

Αυτή το επέτρεψε! Δική της η ευθύνη! Αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχει υποχρεώσεις. Το γράφει και η ίδια στο δικό της EULA.

Άρα διάβασες για τα updates. Έχεις συμφωνήσει να λαμβάνεις τις ενημερώσεις αυτόματα χωρίς να σε ειδοποιεί η Ms. Άρα λογικό δεν είναι, αφού σου εγκαθιστά μια ενημέρωση και μετά βλέπει ότι υπάρχει bug, να στην απεγκαθιστά για να σε προστατεψει (αφου πρώτα σε εκθέσει σε κινδυνο); Και πάντα παροτρύνει τους χρήστες να παίρνουν συχνά backup σε περίπτωση αστοχίας σε κάποιο update (έτσι προωθεί και το onedrive). Οι υποχρεώσεις σου προς τη Ms είναι σαφείς, οι υποχρεώσεις της Ms προς εσένα...θολές. Γενικά δεν της βγήκαν τα 10αρια όπως ήθελε και προσπαθεί να αντιστρέψει τις αρνητικές κριτικές με κινήσεις όπως αυτή. 

Τώρα για τα χαμένα προσωπικά σου αρχεία που γράφεις πιο πάνω, δίκιο έχεις. Αλλά το update (ειδικά εάν προσθέτει χαρακτηριστικά στον πυρήνα του λειτουργικού) μπορεί να επηρεάσει όλο το σύστημα. Το καλύτερο είναι να επιλέγεις εσύ πότε θα εγκατασταθεί ένα  μεγάλο update στο υπολογιστή, ώστε να πάρεις backup. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexis67676767 είπε

Άρα διάβασες για τα updates. Έχεις συμφωνήσει να λαμβάνεις τις ενημερώσεις αυτόματα χωρίς να σε ειδοποιεί η Ms. Άρα λογικό δεν είναι, αφού σου εγκαθιστά μια ενημέρωση και μετά βλέπει ότι υπάρχει bug, να στην απεγκαθιστά για να σε προστατεψει (αφου πρώτα σε εκθέσει σε κινδυνο); Και πάντα παροτρύνει τους χρήστες να παίρνουν συχνά backup σε περίπτωση αστοχίας σε κάποιο update (έτσι προωθεί και το onedrive). Οι υποχρεώσεις σου προς τη Ms είναι σαφείς, οι υποχρεώσεις της Ms προς εσένα...θολές. Γενικά δεν της βγήκαν τα 10αρια όπως ήθελε και προσπαθεί να αντιστρέψει τις αρνητικές κριτικές με κινήσεις όπως αυτή. 

Τώρα για τα χαμένα προσωπικά σου αρχεία που γράφεις πιο πάνω, δίκιο έχεις. Αλλά το update (ειδικά εάν προσθέτει χαρακτηριστικά στον πυρήνα του λειτουργικού) μπορεί να επηρεάσει όλο το σύστημα. Το καλύτερο είναι να επιλέγεις εσύ πότε θα εγκατασταθεί ένα  μεγάλο update στο υπολογιστή, ώστε να πάρεις backup. 

Άλλο λαμβάνω update ερήμην μου, άλλο αφαιρείται κάτι επίσης ερήμην μου όπως επίσης και άλλο το να βάζει χέρι σε δικά μου πράγματα (και μάλιστα ερήμην μου). Δεν έχει συμφωνηθεί τίποτα τέτοιο στο EULA.

Άσε τα backups! Εμένα κι εσένα μπορεί να σου κόβει για κάτι τέτοιο. Αν είναι να κάνεις backups και το σταυρό σου με κάθε update άστο καλύτερα.

Θολό, ξεθολό, η MS ξέφυγε παντελώς. Δεν νομίζω πως θα μπορέσει να το αναστρέψει έτσι. Και να το θυμόσαστε, πως σύντομα θα δούμε πως με μια τέτοιου είδους απεγκατάσταση θα ξηλωθούν κατα λάθος πολλά. Γιατί; Μα γιατί αυτή είναι η ποιότητα των υπηρεσιών της MS. Δεν πρόκειται ν' αλλάξει κάτι με αυτό.
(δεν θα εκπλαγώ, αν μετά από κάτι τέτοιο κάνω επανεκκίνηση και βρεθώ μπροστά στα 7!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικα  τοση κλαψα μαζεμενη μονο σε ειδηση για τα windows μπορει να βρει καποιος.

Απορω που  στο καλο ειναι ολα αυτα τα τρισεκατομμυρια προβληματα που μας αραδιαζουν καθε φορα οι εμπειρογνωμονες του ινσομνια??? Τα εχω τα 10αρια απο τοτε που βγηκαν. Κανενα προβλημα, με κανενα Update, ολα λειτουργουν οπως πρεπει γρηγορα και ηρεμα.. Για πλακα ρωταω γνωστους ( γνωστες και μη γνωστες pc ) που εχουν 10αρια στο pc τους, δεν εχω ακουσει καποιον να λεει το παραμικρο. Δεν λεω, φυσικα και θα υπαρχουν προβληματα. Δεν θυμαμαι Windows εκδοση που να μην ειχε προβληματα. Αλλα οχι και ετσι ρε μαγκες... Επειδη εχουμε και πολλους "power users" στο ινσομνια, δειτε λιγο μηπως την ωρα που κανατε disable μια απο τις 659.421 ρυθμισεις που δεν σας αρεσαν και μας "επιβαλει"  η "κακια Micro$oft", πατησατε και τιποτα αλλο μαζι...

Επεξ/σία από Manoleros95
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MixMasteR είπε

Win7 , απενεργοποίηση ενημερώσεις και σώθηκες. Τα καλύτερα windows που έχει βγάλει μετά τα XP

Χωρις ενημερωσεις εχεις ενα τρυπιο λειτουργικο. Κυριως στην ασφαλεια. Και οταν δουλευεις ebanking κτλ ειναι θεμα να εισαι εκτος ενημερωσεων.

3 ώρες πριν, KostasKri είπε

Ρε φίλε είσαι μια εταιρία κολοσσός και βγάζεις ένα λειτουργικό. Το πως θα το φτιάξεις είναι δικό σου θέμα. Και το ότι το λογισμικό ΑΝΉΚΕΙ στον δημιουργό πάντα αναγράφεται στους όρους χρήσης.

Αν εσένα σαν καταναλωτή δεν σε καλύπτει τότε μην το αγοράζεις. Δηλαδή νομίζεις επειδή πληρώνεις ένα license για να χρησιμοποιείς το προϊόν, η εταιρία θα πρέπει να βάζει/βγάζει πράγματα που σου αρέσουν/χαλάνε; Θα βγάλει ότι updates θεωρεί ότι θα βελτιώσουν το προϊόν τους. Αν εσύ δεν συμφωνείς δεν είναι πρόβλημά τους! Δεν μιλάμε για μια μικρή εταιρία με μικρό user base που εκεί αναγκαστικά ακούς τους λίγους που σε πληρώνουν.

Επίσης μην κοροιδευόμαστε, όποια πέτρα και να σηκώσεις υπάρχει ένα license για windows. Αν εσύ το πήρες με τον υπολογιστή σου έχει καλώς. Εγώ μίλησα γενικώς. Άμα πάρεις part by part τον υπολογιστή σου ή το αγοράσεις με free dos θες να μου πεις ότι θα πας να σκάσεις λεφτά για lincense ή θα τα βάλεις free χωρίς license;

Με 2.70 εβαλα αυθεντικα Windows 10 pro εδω και 1.5 χρονο και ησυχασα. Στο laptop εχω αυθεντικα απο την Dell ηταν με 8.1 εγιναν windows 10 αυτοματα και ολα δουλευουν ρολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Άλλο λαμβάνω update ερήμην μου, άλλο αφαιρείται κάτι επίσης ερήμην μου όπως επίσης και άλλο το να βάζει χέρι σε δικά μου πράγματα (και μάλιστα ερήμην μου). Δεν έχει συμφωνηθεί τίποτα τέτοιο στο EULA.

Άσε τα backups! Εμένα κι εσένα μπορεί να σου κόβει για κάτι τέτοιο. Αν είναι να κάνεις backups και το σταυρό σου με κάθε update άστο καλύτερα.

Θολό, ξεθολό, η MS ξέφυγε παντελώς. Δεν νομίζω πως θα μπορέσει να το αναστρέψει έτσι. Και να το θυμόσαστε, πως σύντομα θα δούμε πως με μια τέτοιου είδους απεγκατάσταση θα ξηλωθούν κατα λάθος πολλά. Γιατί; Μα γιατί αυτή είναι η ποιότητα των υπηρεσιών της MS. Δεν πρόκειται ν' αλλάξει κάτι με αυτό.
(δεν θα εκπλαγώ, αν μετά από κάτι τέτοιο κάνω επανεκκίνηση και βρεθώ μπροστά στα 7!)

Ξαναλέω ότι έχεις δίκιο, αλλά σκέψου λίγο ποια είναι τα πράγματά σου. Σκέψου τις φωτογραφίες που έχεις με τα αγαπημένα σου πρόσωπα. Στην πραγματικότητα, εάν γράψεις: αγαπημένα πρόσωπα, δεν θα εμφανιστούν οι φωτογραφίες τους. Για τα windows είναι   c:\user\name\pictures. Ειναι ένας φάκελος. Και μπορεί να είναι δικά σου αρχεία μέσα στο φάκελο, αλλά ο φάκελος επηρεάζεται από μεταβολές στο λειτουργικό.  Μένει να δούμε αν αυτή η κίνηση θα εξελιχθεί όπως θέλει ή θα της γυρίσει μπούμερανγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Istros είπε

Να ανοίξεις τον υπολογιστή και μαζί με τις ενημερώσεις να λείπουν και τα μισά αρχεία σου

Καλο αυτο το πραγμα να αποθηκευουν τα αρχεια τους στα public documents δεν το ξανα ειδα. Γιατι εκεινα τα αρχεια εσβηνε το update. 20 χρονια με windows ποτε παντα δικους μου φακελους εχω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexis67676767 είπε

Ξαναλέω ότι έχεις δίκιο, αλλά σκέψου λίγο ποια είναι τα πράγματά σου. Σκέψου τις φωτογραφίες που έχεις με τα αγαπημένα σου πρόσωπα. Στην πραγματικότητα, εάν γράψεις: αγαπημένα πρόσωπα, δεν θα εμφανιστούν οι φωτογραφίες τους. Για τα windows είναι   c😕user\name\pictures. Ειναι ένας φάκελος. Και μπορεί να είναι δικά σου αρχεία μέσα στο φάκελο, αλλά ο φάκελος επηρεάζεται από μεταβολές στο λειτουργικό.  Μένει να δούμε αν αυτή η κίνηση θα εξελιχθεί όπως θέλει ή θα της γυρίσει μπούμερανγκ.

Εδώ είσαι λάθος. Ο φάκελος του χρήστη και οι υποφάκελοι του δεν επηρεάζονται από τις μεταβολές του λειτουργικού και μάλιστα αυτός είναι ο λόγος που σου επιτρέπει το λειτουργικό να τους μεταφέρεις όπου θες (με εξαίρεση ότι αφορά τα appdata (local, locallow, roaming). Τα έχει κάνει πολύ μαντάρα η MS. Παλιότερα, με τα 7 ορκιζόμουν σε αυτή, τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλο αυτο το πραγμα να αποθηκευουν τα αρχεια τους στα public documents δεν το ξανα ειδα. Γιατι εκεινα τα αρχεια εσβηνε το update. 20 χρονια με windows ποτε παντα δικους μου φακελους εχω.

Εδώ έχω δει άτομα να "αποθηκεύουν" αρχεία... στον κάδο ! ΣΤΟΝ ΚΑΔΟ ! Να κάνω cleanmgr και να μου λένε "μου έσβησες τις φωτογραφίες μου !!!!"

Μπαχαλάκιδες πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Phoenix4 είπε

Εδώ έχω δει άτομα να "αποθηκεύουν" αρχεία... στον κάδο ! ΣΤΟΝ ΚΑΔΟ ! Να κάνω cleanmgr και να μου λένε "μου έσβησες τις φωτογραφίες μου !!!!"

Μπαχαλάκιδες πραγματικά.

Χαχαχα ελεος ρε συ. Δεν το εχω δει αυτο. Οι συγκεκριμενοι πρεπει να κανουν εντατικα μαθηματα απο αυτα που καναμε 6-7 χρονων στους υπολογιστες. Γενικα οταν πιανεις ξενο υπολογιστη θελει πολυ προσοχη γιατι ο αλλος στο 99% ειναι ασχετος οποτε θα γινεται το ελα να δεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Federer είπε

Έλεος ρε Micro$oft!! Μωρε XP και πάλι XP! Με απενεργοποιημένα τα update από την πρώτη μέρα! XP μέχρι τέλος!! 

ΟΚ, αλλά δεν μας είπες ποιο είναι το τέλος! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Εδώ είσαι λάθος. Ο φάκελος του χρήστη και οι υποφάκελοι του δεν επηρεάζονται από τις μεταβολές του λειτουργικού και μάλιστα αυτός είναι ο λόγος που σου επιτρέπει το λειτουργικό να τους μεταφέρεις όπου θες (με εξαίρεση ότι αφορά τα appdata (local, locallow, roaming). Τα έχει κάνει πολύ μαντάρα η MS. Παλιότερα, με τα 7 ορκιζόμουν σε αυτή, τώρα...

Δίκιο έχεις, έγραψα το path έτσι για να σου δείξω ότι δεν είναι 'συναισθηματικό' το λειτουργικό. Σου έσβησε τα αρχεία σου από τον προσωπικό σου φακελο; Όχι από τα documents;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...