Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 μπορούν αυτόματα να απεγκαθιστούν ενημερώσεις με σοβαρά bugs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, Istros said:

Επίτηδες τα ξέχασαν γιατί ανά ένα όπως το πάνε τα 10 θα έβγαιναν GOOD και δεν τους βολευε

Προφανώς. Παίζει τώρα να θυμηθούν και τα 98SE ή τα Windows NT. 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Εσύ που πας καλά, για δείξε μου που στους όρους αναφέρει ΡΗΤΑ πως μπορεί να κάνει ότι θέλει; Επίσης όλα είναι πληρωμένα, το license των windows ποτέ δεν ήταν τζάμπα. Το πληρώνεις με την αγορά υπολογιστή. Αν δεν είχες πληρώσει τα 10, είχες πληρώσει για τα 7 κ.ο.κ.

Ρε φίλε είσαι μια εταιρία κολοσσός και βγάζεις ένα λειτουργικό. Το πως θα το φτιάξεις είναι δικό σου θέμα. Και το ότι το λογισμικό ΑΝΉΚΕΙ στον δημιουργό πάντα αναγράφεται στους όρους χρήσης.

Αν εσένα σαν καταναλωτή δεν σε καλύπτει τότε μην το αγοράζεις. Δηλαδή νομίζεις επειδή πληρώνεις ένα license για να χρησιμοποιείς το προϊόν, η εταιρία θα πρέπει να βάζει/βγάζει πράγματα που σου αρέσουν/χαλάνε; Θα βγάλει ότι updates θεωρεί ότι θα βελτιώσουν το προϊόν τους. Αν εσύ δεν συμφωνείς δεν είναι πρόβλημά τους! Δεν μιλάμε για μια μικρή εταιρία με μικρό user base που εκεί αναγκαστικά ακούς τους λίγους που σε πληρώνουν.

Επίσης μην κοροιδευόμαστε, όποια πέτρα και να σηκώσεις υπάρχει ένα license για windows. Αν εσύ το πήρες με τον υπολογιστή σου έχει καλώς. Εγώ μίλησα γενικώς. Άμα πάρεις part by part τον υπολογιστή σου ή το αγοράσεις με free dos θες να μου πεις ότι θα πας να σκάσεις λεφτά για lincense ή θα τα βάλεις free χωρίς license;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ρε φίλε είσαι μια εταιρία κολοσσός και βγάζεις ένα λειτουργικό. Το πως θα το φτιάξεις είναι δικό σου θέμα. Και το ότι το λογισμικό ΑΝΉΚΕΙ στον δημιουργό πάντα αναγράφεται στους όρους χρήσης.

Αν εσένα σαν καταναλωτή δεν σε καλύπτει τότε μην το αγοράζεις. Δηλαδή νομίζεις επειδή πληρώνεις ένα license για να χρησιμοποιείς το προϊόν, η εταιρία θα πρέπει να βάζει/βγάζει πράγματα που σου αρέσουν/χαλάνε; Θα βγάλει ότι updates θεωρεί ότι θα βελτιώσουν το προϊόν τους. Αν εσύ δεν συμφωνείς δεν είναι πρόβλημά τους! Δεν μιλάμε για μια μικρή εταιρία με μικρό user base που εκεί αναγκαστικά ακούς τους λίγους που σε πληρώνουν.

Επίσης μην κοροιδευόμαστε, όποια πέτρα και να σηκώσεις υπάρχει ένα license για windows. Αν εσύ το πήρες με τον υπολογιστή σου έχει καλώς. Εγώ μίλησα γενικώς. Άμα πάρεις part by part τον υπολογιστή σου ή το αγοράσεις με free dos θες να μου πεις ότι θα πας να σκάσεις λεφτά για lincense ή θα τα βάλεις free χωρίς license;

Ότι θέλεις λες! Το λογισμικό μπορεί να της ανήκει, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να κάνει αλλαγές στο συστημά σου μου δεν της ανήκει και μάλιστα ερήμην σου! Δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα και αυτός είναι ο λόγος που θα της βάλει χοντρό χέρι η ΕΕ σύντομα. Επίσης, αν ήταν τόσο σπουδαία εταιρεία θα είχε και εξίσου σπουδαίο testing στη παραγωγή της. H MS έχει κάνει όλους τους χρήστες της beta testers!

Δεν βλέπω πουθενά το τμήμα των όρων της που της δίνει αυτό το δικαίωμα. Μπορείς να το ρίξεις κάπoυ δω;

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπήρχε κανονική έκδοση, πλήρως συμβατή έκδοση του Office για Linux, έσβηνα ευχαρίστως για πάντα τα Windows, ακόμα και στη δουλειά. Τεράστιο θέμα για τις δικές μου ανάγκες το Office.

Στη δουλειά μου έχει βγάλει τρια διαφορετικά updates στα Windows σε όλους τους υπολογιστές μέσα σε τρεις ημέρες. Δεν γίνεται αυτό το πράγμα κάθε λίγο και λιγάκι.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Ότι θέλεις λες! Το λογισμικό μπορεί να της ανήκει, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να κάνει αλλαγές στο συστημά σου μου δεν της ανήκει και μάλιστα ερήμην σου! Δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα και αυτός είναι ο λόγος που θα της βάλει χοντρό χέρι η ΕΕ σύντομα. Επίσης, αν ήταν τόσο σπουδαία εταιρεία θα είχε και εξίσου σπουδαίο testing στη παραγωγή της. H MS έχει κάνει όλους τους χρήστες της beta testers!

Τώρα εσύ μιλάς συγκεκριμένα για bugs του στυλ τότε που διέγραφε ότι documents είχε ο χρήστης; Αυτό οκ ήταν απαράδεκτο δεν αντιλέγω. Βέβαια δεν είχε γίνει σε όλους τους χρήστες και όταν μιλάς για τέτοια releases που θα πέσουν πάνω σε εκατομμύρια συστήματα διαφορετικά μεταξύ τους(άπειροι συνδυασμοί hardware) δεν είναι πάντα εύκολο να προβλέψεις bugs σε lab περιβάλλον.

Δεν προσπαθώ να τους δικαιολογήσω απλά μιλάω σαν devoloper επειδή γράφω κι εγώ κώδικα.

Τώρα επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς που κολλάς, το θέμα σου είναι καθαρά τα bugs ή το ότι μπορεί να σου αλλάξει το start menu ή να αλλάξει θέση σε κάποια ρύθμιση για παράδειγμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άφησα το laptop (Windows 10 Pro) ανοιχτό το βράδυ και όντως έγινε αυτόματη απεγκατάσταση των προγραμμάτων με σοβαρά bugs!

Το βρήκα έτσι το πρωί:

spacer.png

 

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Εσύ που πας καλά, για δείξε μου που στους όρους αναφέρει ΡΗΤΑ πως μπορεί να κάνει ότι θέλει; Επίσης όλα είναι πληρωμένα, το license των windows ποτέ δεν ήταν τζάμπα. Το πληρώνεις με την αγορά υπολογιστή. Αν δεν είχες πληρώσει τα 10, είχες πληρώσει για τα 7 κ.ο.κ.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ακόμα και σε πειρατικά 7 και 8 τους έδωσε τα 10 κανονικότατα. Αυτοί δεν πλήρωσαν για τα 10. Και μιλάμε για αρκετό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...