Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 μπορούν αυτόματα να απεγκαθιστούν ενημερώσεις με σοβαρά bugs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε ναι, αψου προηγουμενως το update σου βγαζε αυτοματα το περιεχομενο που χες σωσει στο Documents, τωρα βγαινει αυτοματα και το ιδιο.

τεχνολογικη εξελιξη, οχι αστεια. 😋

παντως περα απο την πλακα, τα 10αρια ειναι απο τα καλυτερα λειτουργικα της ΜΣ, και δεν νοειται να εχεις συγχρονο PC χωρις αυτα.

το μονο θεμα ειναι με updates. και ειναι κατανοητο οτι το αυτοματο install/uninstall γινεται για να εξυπηρετειται ο μεσος χρηστης που δεν σκαμπαζει πολλα απο τεχνολογια.

ο power user απλως θα τα απενεργοποιησει τελειως  και θα τα βαζει χειροκινητα, οποτε κρινει αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alexis67676767 είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ακόμα και σε πειρατικά 7 και 8 τους έδωσε τα 10 κανονικότατα. Αυτοί δεν πλήρωσαν για τα 10. Και μιλάμε για αρκετό κόσμο.

Ακριβώς, αν και την microsoft δεν την νοιάζει ο απλός χρήστης.. Από τις εταιρίες ζει που εκεί δεν παίζουν πειρατικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά να προσθέσω πως είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ Windows 7 64bit user, και δε σκόπευα να αλλάξω για κανένα λόγο κάτι που θεωρώ τέλειο, και ας χάνω τεχνικά updates ασφάλειας.

 

Βάρεσε στο ένα μοναδικό περιφερειακό M$ που έχω όμως, το XBOX Controller Receiver, και από ένα update και μετά δε ξαναδούλεψε ποτέ στα 7. Νόμιζα πως είναι καμένο, και έφαγα τον τόπο να βρω το παλιό διότι το νέο είναι αποκλειστικά WINDOWS 10 compatible. Το βρήκα από EBAY, ήρθε, και δε δουλεύει και αυτό.

 

Μπράβο Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KilliK είπε

ε ναι, αψου προηγουμενως το update σου βγαζε αυτοματα το περιεχομενο που χες σωσει στο Documents, τωρα βγαινει αυτοματα και το ιδιο.

τεχνολογικη εξελιξη, οχι αστεια. 😋

παντως περα απο την πλακα, τα 10αρια ειναι απο τα καλυτερα λειτουργικα της ΜΣ, και δεν νοειται να εχεις συγχρονο PC χωρις αυτα.

το μονο θεμα ειναι με updates. και ειναι κατανοητο οτι το αυτοματο install/uninstall γινεται για να εξυπηρετειται ο μεσος χρηστης που δεν σκαμπαζει πολλα απο τεχνολογια.

ο power user απλως θα τα απενεργοποιησει τελειως  και θα τα βαζει χειροκινητα, οποτε κρινει αυτος.

Λειτουργικό που:

Δεν ξέρεις τι θα παίξει κ αν θα παίξει μετά από κάθε update.

Σου εγκαθιστά πρόγραμματα μετά από κάθε update.

Σου αλλάζει τα settings μετά από κάθε major update.

Εξαιρεί τις υπηρεσίες του απ το Firewall που σου δίνει ενσωματωμένο.

 

Δεν το λες καλό λειτουργικό δεν πα να φτιάχνει κ καφέ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Εγώ προσωπικά να προσθέσω πως είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ Windows 7 64bit user, και δε σκόπευα να αλλάξω για κανένα λόγο κάτι που θεωρώ τέλειο, και ας χάνω τεχνικά updates ασφάλειας.

Βάρεσε στο ένα μοναδικό περιφερειακό M$ που έχω όμως, το XBOX Controller Receiver, και από ένα update και μετά δε ξαναδούλεψε ποτέ στα 7. Νόμιζα πως είναι καμένο, και έφαγα τον τόπο να βρω το παλιό διότι το νέο είναι αποκλειστικά WINDOWS 10 compatible. Το βρήκα από EBAY, ήρθε, και δε δουλεύει και αυτό.

Μπράβο Microsoft.

Το καταλαβαίνεις ότι τα windows 7 φτάνουν το end of life τους έτσι; Είναι ήδη 12 χρονών λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, alexis67676767 είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ακόμα και σε πειρατικά 7 και 8 τους έδωσε τα 10 κανονικότατα. Αυτοί δεν πλήρωσαν για τα 10. Και μιλάμε για αρκετό κόσμο.

Καλύτερα άσε τις εικασίες! Μιλάμε πάντα για νόμιμα. Εγώ αγόρασα τον υπολογιστή μου με τα 10 πάνω. Ούτε επιλογές είχα, ούτε συμφώνησα με το να κάνει η MS ότι θέλει πουθενά!

Αλλά ακόμα κι έτσι, δεν της έδωσε κανένας τέτοια δικαιώματα! Εκείνη αποφάσισε να τους "νομιμοποιήσει". Ας μην το έκανε.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Τώρα εσύ μιλάς συγκεκριμένα για bugs του στυλ τότε που διέγραφε ότι documents είχε ο χρήστης; Αυτό οκ ήταν απαράδεκτο δεν αντιλέγω. Βέβαια δεν είχε γίνει σε όλους τους χρήστες και όταν μιλάς για τέτοια releases που θα πέσουν πάνω σε εκατομμύρια συστήματα διαφορετικά μεταξύ τους(άπειροι συνδυασμοί hardware) δεν είναι πάντα εύκολο να προβλέψεις bugs σε lab περιβάλλον.

Δεν προσπαθώ να τους δικαιολογήσω απλά μιλάω σαν devoloper επειδή γράφω κι εγώ κώδικα.

Τώρα επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς που κολλάς, το θέμα σου είναι καθαρά τα bugs ή το ότι μπορεί να σου αλλάξει το start menu ή να αλλάξει θέση σε κάποια ρύθμιση για παράδειγμα...

Άλλες οι υποχρεώσεις σου σαν developer, άλλα τα δικαιώματα των τελικών χρηστών όπως άλλες και οι υποχρεώσεις της εταιρείας που εκμεταλλεύεται το λογισμικό (MS στη περίπτωση).

Αν δεν κατάλαβες ακόμα το που κολλάω, άστο καλύτερα! Δεν μίλησα για bugs! Διάβασε καλύτερα ποιο είναι το πρόβλημα με την MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Εγώ προσωπικά να προσθέσω πως είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ Windows 7 64bit user, και δε σκόπευα να αλλάξω για κανένα λόγο κάτι που θεωρώ τέλειο, και ας χάνω τεχνικά updates ασφάλειας.

 

Βάρεσε στο ένα μοναδικό περιφερειακό M$ που έχω όμως, το XBOX Controller Receiver, και από ένα update και μετά δε ξαναδούλεψε ποτέ στα 7. Νόμιζα πως είναι καμένο, και έφαγα τον τόπο να βρω το παλιό διότι το νέο είναι αποκλειστικά WINDOWS 10 compatible. Το βρήκα από EBAY, ήρθε, και δε δουλεύει και αυτό.

 

Μπράβο Microsoft.

Και.μετα απο αυτό θα βάλεις τα 10;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gnsX είπε

Λειτουργικό που:

Δεν ξέρεις τι θα παίξει κ αν θα παίξει μετά από κάθε update.

Σου εγκαθιστά πρόγραμματα μετά από κάθε update.

Σου αλλάζει τα settings μετά από κάθε major update.

Εξαιρεί τις υπηρεσίες του απ το Firewall που σου δίνει ενσωματωμένο.

Δεν το λες καλό λειτουργικό δεν πα να φτιάχνει κ καφέ

το μονο προβλημα που εχω εγω ειναι με τα modern apps, που καποια σταματανε να δουλευουν μετα απο καθε update.

oσο αφορα τα προγραμματα, extra features βαζει, που τα περισσοτερα ειναι ευπροσδεκτα.

settings ποτε δεν μου εχει αλλαξει.

για το firewall δεν ξερω, τρεχω kaspersky.

ποτε δεν μου κρασαρανε, εκτος και αν κανω καποια βλακεια οπως πχ να βαλω σαπιους drivers.

ειναι γρηγορα, σταθερα, ευελικτα, και παιζω παιχνιδια και κανω την δουλεια μου χωρις προβλημα.

οποτε ναι, ειναι καλο λειτουργικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Καλύτερα άσε τις εικασίες! Μιλάμε πάντα για νόμιμα. Εγώ αγόρασα τον υπολογιστή μου με τα 10 πάνω. Ούτε επιλογές είχα, ούτε συμφώνησα με το να κάνει η MS ότι θέλει πουθενά!

Δεν είναι εικασίες. Είναι γεγονός. Και τα δικά σου και αυτά που έγιναν upgrade από πειρατικά 7αρια 8αρια, αυθεντικα είναι. Κλείσε τα updates αν δεν θέλεις η Ms να παρεμβαίνει στο μηχάνημά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexis67676767 είπε

Δεν είναι εικασίες. Είναι γεγονός. Και τα δικά σου και αυτά που έγιναν upgrade από πειρατικά 7αρια 8αρια, αυθεντικα είναι. Κλείσε τα updates αν δεν θέλεις η Ms να παρεμβαίνει στο μηχάνημά σου. 

Με αυτή τη λογική μπλοκάρεις τις αναβαθμίσεις ασφάλειας του λειτουργικού σου. Μάλλον έχεις παρανοήσει τις υποχρεώσεις τις MS ή γενικότερα δεν σ' ενδιαφέρει. Εσύ είσαι από εκείνους που τρώνε ότι τους πετάξουν στο πιάτο χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Με αυτή τη λογική μπλοκάρεις τις αναβαθμίσεις ασφάλειας του λειτουργικού σου. Μάλλον έχεις παρανοήσει τις υποχρεώσεις τις MS ή γενικότερα δεν σ' ενδιαφέρει. Εσύ είσαι από εκείνους που τρώνε ότι τους πετάξουν στο πιάτο χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες.

Τότε θα δεχτείς την πολιτική της για το πώς θα σου δίνει τα updates. Έχεις έγγραφο που να σου αναφέρει με σαφήνεια τους όρους που υποχρεούται να σου παρέχει υποστήριξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KilliK είπε

το μονο προβλημα που εχω εγω ειναι με τα modern apps, που καποια σταματανε να δουλευουν μετα απο καθε update.

oσο αφορα τα προγραμματα, extra features βαζει, που τα περισσοτερα ειναι ευπροσδεκτα.

settings ποτε δεν μου εχει αλλαξει.

για το firewall δεν ξερω, τρεχω kaspersky.

ποτε δεν μου κρασαρανε, εκτος και αν κανω καποια βλακεια οπως πχ να βαλω σαπιους drivers.

ειναι γρηγορα, σταθερα, ευελικτα, και παιζω παιχνιδια και κανω την δουλεια μου χωρις προβλημα.

οποτε ναι, ειναι καλο λειτουργικο.

Μετά από αναβάθμιση, μου έσβησε τα documents!

Μετά από μια προηγούμενη αναβάθμιση, έκανε reboot συνέχεια ο υπολογιστής!

Μετά από μια προ-προηγούμενη αναβάθμιση, έβαλε δικό της driver για την κάρτα γραφικών και η ανάλυση κλείδωσε στα 1024x768!

Μετά από προ-προ-προηγούμενη αναβάθμιση εξαφανίσθηκε το BO για τον ήχο!

Ναι είναι καλό λειτουργικό!

1 λεπτό πριν, alexis67676767 είπε

Τότε θα δεχτείς την πολιτική της για το πώς θα σου δίνει τα updates. Έχεις έγγραφο που να σου αναφέρει με σαφήνεια τους όρους που υποχρεούται να σου παρέχει υποστήριξη;

Έχεις εσύ δει πουθενά τ' ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει στον υπολογιστή ΣΟΥ;

Για μένα, που αντίθετα με σένα τα έχω γνήσια τα Windows, ναι είναι υποχρεωμένη να μου παρέχει υποστήριξη και μάλιστα ολοκληρωμένη γιατί το license το πλήρωσα με τον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Άλλες οι υποχρεώσεις σου σαν developer, άλλα τα δικαιώματα των τελικών χρηστών όπως άλλες και οι υποχρεώσεις της εταιρείας που εκμεταλλεύεται το λογισμικό (MS στη περίπτωση).

Αν δεν κατάλαβες ακόμα το που κολλάω, άστο καλύτερα! Δεν μίλησα για bugs! Διάβασε καλύτερα ποιο είναι το πρόβλημα με την MS.

Το πρόβλημά σου είναι ότι κάνουν ότι θέλουν; προφανώς και κάνουν!

Με έκανες και για πρώτη φορά στην ζωή μου να ανοίξω terms and conditions :( Να σημειώσω ότι προφανώς και δεν μας συμφέρει πάντα το κάθε τι που βγάζει αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και κάτι... Τώρα αν η ΕΕ τους βάλει χέρι κακό δεν θα είναι, αλλά μέχρι τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Δυστυχώς τα windows είναι το μοναδικό λειτουργικό που μπορείς να κάνεις τα πάντα(δουλειά με το office, παιχνίδια κτλ κτλ κτλ). Η εναλλακτικές είναι linux, macOS και ChromeOS. Διαλέγεις... 

Και επαναλαμβάνω, δεν είναι ότι συμφωνώ με όλες τις πολιτικές τους. Απλά από την στιγμή που δεν μπορώ να φτιάξω κάτι καλύτερο μόνος μου ή να το βρω σε κάποιο άλλο λειτουργικό (κυρίως από άποψη παιχνιδιών) δέχομαι τις παράπλευρες απώλειες των windows που για να πω την αλήθεια δεν μου έχουν δημιουργήσει ποτέ σοβαρά προβλήματα και έχω στήσει πάνω από 500 μηχανήματα στην εταιρία που δουλεύω.

License. The software is licensed, not sold. Under this agreement, we grant you the right to install and run one instance of the software on your device (the licensed device), for use by one person at a time, so long as you comply with all the terms of this agreement. Updating or upgrading from non-genuine software with software from Microsoft or authorized sources does not make your original version or the updated/upgraded version genuine, and in that situation, you do not have a license to use the software.

Updates. The softwareperiodically checks for system and app updates, and downloads and installs them for you. You may obtain updates only from Microsoft or authorized sources, and Microsoft may need to update your system to provide you with those updates. By accepting this agreement, you agree to receive these types of automatic updates without any additional notice.

https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/Retail/Windows/10/UseTerms_Retail_Windows_10_English.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...