Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίως ΤΕΙ στο εξωτερικό


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, kloktornet είπε

Καταλαβαίνω το σκεπτικό αλλά ίσως όλα τα επαγγέλματα να μπορούν να μπουν σε αυτό τον κύκλο. ειδικά οι δημοσιογράφοι που προωθούν γνωστούς τους σε κάτι ψευτο-site που στην ουσία είναι διαφήμιση του γιατρού (για να μη μιλήσω για πολιτική). Τώρα κάτι καμμένες σχολές στυλ βιοτεχνολογία γεωπονικού (που δεν είσαι γεωπόνος αλλά δεν είσαι ούτε βιολόγος) δεν ξέρεις τι να κάνεις με το πτυχίο. Κάνεις λένα μάστερ (έτσι κάνουν όλοι) χτυπάς και ένα διδακτορικό και μετά βρίσκεσαι με τόση χαρτούα και δεν ξέρεις τι να κάνεις. Δάσκαλος πλάκα πλάκα θα πήγαινα αλλά δεν αντέχω τη γκρίνια των γονιών (τη ζω σαν οδοντίατρος). Άλλη τραγική σχολή είναι το ΦΠΨ (βγαίνεις φιλόλογος στην πράξη αλλά το τμήμα δεν ξέρει τι είναι), η κοινωνική θεολογία (ποια άραγε η διαφορά της από τη σκέτη θεολογία;) κάτι καημένοι ΤΕΦΑΑτζίδες που τους τρώνε τη δουλειά άτομα από ΙΕΚ (ή χωρίς καν πτυχίο), και το λατρεμμένο ΜΙΘΕ (μεθοδολογία και ιστορία της θεωρίας της επιστήμης κάτι τέτοιο).

Να ορίστε τώρα αυτές τις σχολές, ιστορικό και αυτές που προανέφερες για ποιο λόγο τις έχουν. Δηλ δεν καταλαβαίνουν ότι ο άλλος θα βγει από εκεί και θα ψάχνει για Δουλειά και θα κάνει αλλα ντι άλλων. Σαν μια συμμαθητρία μου στο Λυκειο που πέρασε Δημόσια Διοίκηση παντείου και τώρα είναι άνεργη γιατί νόμιζε ότι αν τελειώσει την εν λόγω σχολή θα μπει στο Δημόσιο. Και τις το είχα πει ότι είναι μια δύσκολη σχολή για να βρει ρόλο σε μια εταρεία ιδιωτικής προέλευσης, εξηγώντας της ότι μια ζωή οι απόφοιτοι τις εν λόγω σχολής ή απορροφούνταν από το σχολείο ή από τις τράπεζες. Τώρα που οι διορισμοί τελείωσαν, και οι τράπεζες διώχνουν κόσμο , δημιουργώντας ηλεκτρονικές πλατφορμες ήρθε η στιγμή της δικαίωσης. Για να μη γίνομαι και άδικος υπάρχουν εταιρείες που βοηθάνε σε τέτοιους τομείς με τμήμα αξιοποίησης της δημόσιας περιουσίας, δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά είναι πολύ λίγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Να ορίστε τώρα αυτές τις σχολές, ιστορικό και αυτές που προανέφερες για ποιο λόγο τις έχουν. Δηλ δεν καταλαβαίνουν ότι ο άλλος θα βγει από εκεί και θα ψάχνει για Δουλειά και θα κάνει αλλα ντι άλλων. Σαν μια συμμαθητρία μου στο Λυκειο που πέρασε Δημόσια Διοίκηση παντείου και τώρα είναι άνεργη γιατί νόμιζε ότι αν τελειώσει την εν λόγω σχολή θα μπει στο Δημόσιο. Και τις το είχα πει ότι είναι μια δύσκολη σχολή για να βρει ρόλο σε μια εταρεία ιδιωτικής προέλευσης, εξηγώντας της ότι μια ζωή οι απόφοιτοι τις εν λόγω σχολής ή απορροφούνταν από το σχολείο ή από τις τράπεζες. Τώρα που οι διορισμοί τελείωσαν, και οι τράπεζες διώχνουν κόσμο , δημιουργώντας ηλεκτρονικές πλατφορμες ήρθε η στιγμή της δικαίωσης. Για να μη γίνομαι και άδικος υπάρχουν εταιρείες που βοηθάνε σε τέτοιους τομείς με τμήμα αξιοποίησης της δημόσιας περιουσίας, δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά είναι πολύ λίγες.

Μάλλον δεν σκέφτονται τι θέλουν να κάνουν. Νομίζουν ότι θα τελειώσουν μια σχολή όποια να ναι και θα βρουν δουλειά. Και να πω οτι τους αρέσει και το αντικείμενο; Απλά βρέθηκαν σε μια σχολή γιατί έβγαλαν Χ μόρια και μπαίνουν στην Ψ σχολή και ούτε ξέρουν που πάνε. Επίσης υπάρχουν και άχρηστες σχολές ΤΕΙ μη τα ρίχνουμε όλα σε ΑΕΙ. Έχουν αρχίσει οι συγχωνεύσεις βέβαια αλλά υπήρχαν-υπάρχουν κάτι τμήματα ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και υπάρχουν. Αλλά για να μη τα ρίχνουμε και όλα στην Ελλάδα, και στο εξωτερικό υπάρχουν άχρηστες σχολές σε Πανεπιστήμια. Μια ερευνα στο διαδικτυο απο αποφοιτους που τελειωσαν και δουλευουν τα παιδια και εκεί σε fast food, καφετέρειες θα σε πείσει. Σχολές που ούτε στα πιο τρελα σου ονειρα δεν μπορεις να της φανταστείς. Αλλά υπάρχουν και επαγγέλματα που δεν έχουν κάνει την εμφανισή τους ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Βεβαίως και υπάρχουν. Αλλά για να μη τα ρίχνουμε και όλα στην Ελλάδα, και στο εξωτερικό υπάρχουν άχρηστες σχολές σε Πανεπιστήμια. Μια ερευνα στο διαδικτυο απο αποφοιτους που τελειωσαν και δουλευουν τα παιδια και εκεί σε fast food, καφετέρειες θα σε πείσει. Σχολές που ούτε στα πιο τρελα σου ονειρα δεν μπορεις να της φανταστείς. Αλλά υπάρχουν και επαγγέλματα που δεν έχουν κάνει την εμφανισή τους ακόμη

καλά σίγουρα απλά οι περισσότεροι Έλληνες μπαίνουν σε ελληνικά πανεπιστήμια και αυτοί που πάνε έξω χτυπάνε κατά βάση "καλές" σχολές σαν γνωστικό αντικείμενο άλλο αν πρόκειται για Ιατρική στη Βουλγαρία. Ξέρω άτομο που πήγε και πήρε πτυχίο κινεζικής φιλολογίας στο εξωτερικό και τώρα κάνει το μάστερ του, το επίπεδο του είναι Β1+. Ναι οκ πολύ δύσκολη γλώσσα τα κινέζικα δεν μπορείς να τα μάθεις σε 3 χρόνια που είναι εκεί το πτυχίο και τώρα στο μάστερ προσπαθεί να χτίσει και άλλο το επίπεδο του. Όμως έχει νόημα; Θα έχει σπουδάσει 5 χρόνια για να μιλάει καλά (όχι τέλεια) κινέζικα. Και τι ακριβώς θα κάνει; Θα του πουν στην ταβέρνα αχ τέλεια ήθελα σερβιτόρο που να μιλάει με τους Κινέζους; Η θα πάει σε μια μεγάλη εταιρεία και χωρίς άλλη ειδική γνώση τι να τον κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 ώρες πριν, Nikolas00 είπε

Εγώ πέρασα στο ψηφιακών μέσων και επικοινωνίας...ένα ΤΕΙ με 10.500 μόρια. Αλλά αρκετά ενδιαφέρον τμήμα και έχει πολλές προοπτικές.

Aυτη τη σχολή που λες την γνωρίζω. Την τελείωσε μια φίλη μου στη Καστοριά αν δεν κάνω λάθος. Αυτή τη στιγμή δουλεύει στον ΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τι γνώμη έχετε για τα ΤΕΙ στον τομέα της πληροφορικής; Πλέον η σχολή μου έγινε πολυτεχνική (integrated masters). Η διαφορά με το ΤΕΙ είναι 15 μαθήματά. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι 23 και χρωστάω πολλά μαθήματα και με πιέζει λίγο ο χρόνος στο να τελειώσω. Στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ με τα δίκτυα και σκέφτομαι κάποια στιγμή να κάνω σεμινάρια (Cisco or something)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, splanis είπε

Τι γνώμη έχετε για τα ΤΕΙ στον τομέα της πληροφορικής; Πλέον η σχολή μου έγινε πολυτεχνική (integrated masters). Η διαφορά με το ΤΕΙ είναι 15 μαθήματά. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι 23 και χρωστάω πολλά μαθήματα και με πιέζει λίγο ο χρόνος στο να τελειώσω. Στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ με τα δίκτυα και σκέφτομαι κάποια στιγμή να κάνω σεμινάρια (Cisco or something)

Ο τομέας "πληροφορικής":

α) Στην Ελλάδα είναι κατά 95% προγραμματισμός/system administration (που δεν είναι επιστήμη)

β) Στο εξωτερικό έχει ένα σκασμό πεδία

Εάν εσύ θέλεις να κάνεις προγραμματισμό, βρες μου έναν που να λέει ότι "προγραμματισμό μπορείς να κάνεις **μόνο** εάν σπουδάσεις πληροφορική". Εάν τον βρεις, τότε σκέψου τι θα κάνεις με τις σπουδές σου. Εάν δεν τον βρεις, τότε ό,τι και να κάνεις είναι αδιάφορο. 

(το από πάνω ισχύει για system administration)

Εάν εσύ δεν θέλεις να κάνεις προγραμματισμό/sysadmin αλλά κάτι άλλο που έχει/είναι όντως επιστημονικό θέμα/βάση (π.χ. βελτιστοποίηση, compilers, θεωριτκή ανάλυση) τότε θέλεις καλύτερες γνώσεις. 

Επεξ/σία από Salecon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Salecon είπε

Ο τομέας "πληροφορικής":

α) Στην Ελλάδα είναι κατά 95% προγραμματισμός/system administration (που δεν είναι επιστήμη)

β) Στο εξωτερικό έχει ένα σκασμό πεδία

Εάν εσύ θέλεις να κάνεις προγραμματισμό, βρες μου έναν που να λέει ότι "προγραμματισμό μπορείς να κάνεις **μόνο** εάν σπουδάσεις πληροφορική". Εάν τον βρεις, τότε σκέψου τι θα κάνεις με τις σπουδές σου. Εάν δεν τον βρεις, τότε ό,τι και να κάνεις είναι αδιάφορο. 

(το από πάνω ισχύει για system administration)

Εάν εσύ δεν θέλεις να κάνεις προγραμματισμό/sysadmin αλλά κάτι άλλο που έχει/είναι όντως επιστημονικό θέμα/βάση (π.χ. βελτιστοποίηση, compilers, θεωριτκή ανάλυση) τότε θέλεις καλύτερες γνώσεις. 

Δεν Μ αρέσει ο καθαρός πρόγραμματισμος είναι η αλήθεια. Το networking (Aσφαλεια δικτύων) με ενδιαφέρει περισσότερο. 

Θα ήθελα σίγουρα κάποια στιγμή να φύγω εξωτερικό

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2019 στις 10:41 ΜΜ, m.gial είπε

 

Επειδή το θέμα πάει στο Πανεπιστήμιο vs TEI, να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα. Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Τα Πανεπιστήμια σε βγαζουν επιστημονα με ερευνητική γνώση, τα ΤΕΙ τεχνολόγο με εφαρμοσμένη γνώση. Δεν υπάρχει κατωτατα και ανώτατα. 

Δεν ξέρω ποιός τα λέει αυτά,απλά να ξέρεις και πως τα ΤΕΙ Επιστήμονες έβγαζαν.Επίσης το Πτυχίο των ΤΕΙ είναι ισότιμο με Bachelor.

Εγώ δηλαδή που τελείωσα Λογιστική  από ΤΕΙ και έγινα Λογιστής δεν είμαι Επιστήμονας και είμαι Τεχνολόγος ;

Επιπλέον έκανα και Μεταπτυχιακό και μπορώ ΑΝ θέλω και Διδακτορικό.

Ξέρεις κανέναν με Διδακτορικό και Μεταπτυχιακό που δεν είναι Επιστήμονες ;

 

Επιπλέον να προσθέσω πως στο εξωτερικό υπάρχουν τα Πανεπιστήμια  Εφαρμοσμένων   Επιστημών  (University of Applied Sciences) τα οποία είναι αντίστοιχα με τα πρωην ΤΕΙ.

 

Τώρα όσοι αναφέρεστε στα μόρια να ξέρετε πως με την κατάργηση  των ΤΕΙ μπαίνουν στα Πανεπιστήμια με πολύ λίγα μόρια.Είδα βάσεις 2019 από περιέργεια, Λογιστική και Χρηματοοικονομική Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας λίγο πάνω από 7000 μόρια !

 

 

 

Επεξ/σία από Mandrivamaniac
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2019 στις 4:16 ΜΜ, m.gial είπε

Λπν να τα βάλουμε σε μια σειρά για να τελειώνει η φρασο-κωμωδία. Αρχικά σ ευχαριστώ που μου επιβεβαιώνεις ότι το πτυχίο μου αναγνωρίζεται έστω και σαν Bachelor. Στο διαταύτα, το γνωρίζεις ότι είμαστε η μοναδική χώρα που έχει αυτό το διαχωρισμό Πανεπιστήμια/ΤΕΙ? Στο εξωτερικό, θεωρούνται όλα Πανεπιστήμια. Αυτό με το ΜΙΤ δεν γίνεται να μη δεν το σχολιάσω. Μετέφρασε τα αρχικά του ΜΙΤ .Λέει Τεχνολογικό Ινστιτούτο Μασαχουσέτης. Είναι Πανεπιστήμιο. Αν ήταν στην Ελλάδα και έδρευε εδώ θα ήταν ΤΕΙ με τα Ελληνικά δεδομένα πάντα.

Εγώ ξέρω ότι σύμφωνα με τον Ευρωπαικό φόρεα, τα πτυχία ΑΕΙ/ΤΕΙ βρίσκονται στο Επίπεδο 6, εκτός αν έχεις τελειώσει ΕΜΠ και γενικά πολυτεχνείου που πάνε στο επίπεδο 7 λόγω 5ετους φοίτησης και πιάνονται σαν μάστερ. ΕΛΠΊΖΩ να καταλαβαίνεις για ποιο λογο μετά από 35 χρόνια, η εκπαίδευση γίνεται ενιαία και τα ΤΕΙ έγιναν Πανεπιστήμια. Εκτός του ότι ήμασταν η τελευταία χώρα που το έκανε, φτάσαμε στο σημείο στο Εξωτερικό με αυτό το διαχωρισμό να μας δουλεύουν. Σαφέστατα είναι αδικία για κάποιον που διαβαζε να περασει Πανεπιστήμιο και για καποιον με το 3 να περασει ΤΕΙ, αλλά πιστεύω ότι αυτή τη νοοτροπία τη δημιούργησε το σχολείο, οι γονείς και ότι κάποια τμήματα που βρίσκονταν σε μικρές επαρχίες δεν έλκυαν το κόσμο να πάει εκεί

1. Για το ΜΙΤ λες βλακείες. Δε ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

-

2. Το "αναγνωρίζονται" είναι πολύ γενικό

---- 2.a. Αν αναφέρεσαι στο αν "αναγνωρίζεται" από κάποιο άλλο πανεπιστήμιο ότι πληροί τις προυποθέσεις εισαγωγής σε μεταπτυχικά => Εξαρτάται αποκλείστικά και μόνο από το κάθε ίδρυμα. Ακόμα και αν "αναγνωρίζεται" κάθε ίδρυμα μπορεί να αποδώσει διαφορετική "αξία" σε κάθε πτυχίο.

---- 2.b. Αν εννοείς αν αναγνωρίζεται από τον κατα τόπου "ΔΙΚΑΤΣΑ" ΔΟΑΤΑΠ ... αυτό δε μπορεί να στο πει πάντα κάποιος 100%. Υπάρχουν χώρες που πχ δεν έχουν ξαναακούσει το ΤΕΙ Σερρών. Δε σημαίνει ότι δε το "αναγνωρίζουν" απλά δεν έχει τύχει ακόμα να το "επεξεργαστούν". Αν είσαι ο 1ος θα το μάθεις 100% μετά την αίτηση.

--- 2.c. Σε γενικές γραμμές αναγνωρίζεται σαν BSc όπως σου λένε

--- 2.d. Κάθε χώρα μπορεί να έχει και δικές της "αναγνωρίσεις"

--- 2.e. Είναι άλλο πράγμα η "αναγνώριση"/"αντιστοίχηση" πτυχιου και άλλο η αναγνωριση "επαγγελματικών" δικαιωμάτων .. κάποιες χώρες πχ δεν ξέρουν καν τον όρο "επαγγλεματικά δικαιώματα" σε κάποια πεδία.

-

3. Έχω περάσει μόνο αντίστοιχη διαδικασία για τη Σουηδία. Αν έχεις "λίγο" χρονο (= μπορεί να πάρει μήνες) και ένα μεταφρασμένο πτυχίο ή αναλυτική βαθμολογία κλπ μπορείς να κάνεις το πείραμα και να ζητήσεις αντιστοίχηση/αναγνώριση στο αντίστοιχο "NARIC" της Σουηδίας (uhr) στο

https://www.uhr.se/en/start/recognition-of-foreign-qualifications/

είναι πλήρως online και εντελώς δωρεάν.

εκεί πχ αν μιλάμε για τενχολογικό πτυχίο, ένα πτυχίο ΤΕΙ με ενός 5ετούς πολυτεχνείου θα έχουν τη διαφορά ότι στο 2ο θα δοθεί ο τίτλος του "Civilingenjör" (αυτό που στην Ελλάδα λέμε "Διπλωματούχος Μηχανικός"), το 1ο πτυχίο θα λέγεται "kandidatexamen" και το 2ο "civilingenjörsexamen" ... έχει καμία σημασία -> ελάχιστη

ακόμα και ένα ξένο μαστερ θα αναγνωριστεί "τυπικά" με διαφορετικό τίτλο (θα αναφέρονται τα ECTS 120 στον τίλτο) σαν Magisterexamen vs Masterexamen  .... έχει καμία σημασία -> ελάχιστη ως καθόλου

-

4. ΝΑι καταλαβαίνω πολύ καλά εγώ τουλάχιστον γιατί τα ΤΕΙ έγιναν πανεπιστήμια 

--- 4.α - Για ψήφους

--- 4.β - Για να γίνουν "καθηγητές πανεπιστημίου" κάποιοι (= κόμπλεξ)

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2019 στις 2:34 ΜΜ, kloktornet είπε

Απλά ίσως είναι δύσκολο για τον Έλληνα να δεκτεί ότι θα είσαι βοηθός ή θα είσαι πιο πρακτικός σε κάτι, νιώθει κάπως υποδεέστερος. Για αυτό θα αρχίσει μεταπτυχιακά διδακτορικά και δεύτερα πτυχία. Αν τους έβγαζες από πανεπιστήμια αλλά η εκπαίδευση παρέμενε πρακτική δεν θα τους χάλαγε.

για πρακτική εκπαίδευση υπάρχουν τα επαλ, οι σχολές του οαεδ εστω τα ιεκ. Δε χρειάζεται αν γ...θεις στο διάβασμα 4 χρόνια κανοντας κατα 90% τα ιδια με την αντίστοιχη πανεπιστημιακή σχολή για να γίνεις βοηθός του πανεπιστημιακού. τα ΤΕΙ είναι στην ουσία εφαρμοσμένη επιστήμη απλά με πολύ μικρότερη χρηματοδότηση απο το κρατος για να τρέξουν ερευνητικά εργα. αλλο εφαρμοσμένη επιστήμη κι άλλο "βοηθός". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 16/6/2020 στις 3:02 ΜΜ, DrLo είπε

1. Για το ΜΙΤ λες βλακείες. Δε ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

-

2. Το "αναγνωρίζονται" είναι πολύ γενικό

---- 2.a. Αν αναφέρεσαι στο αν "αναγνωρίζεται" από κάποιο άλλο πανεπιστήμιο ότι πληροί τις προυποθέσεις εισαγωγής σε μεταπτυχικά => Εξαρτάται αποκλείστικά και μόνο από το κάθε ίδρυμα. Ακόμα και αν "αναγνωρίζεται" κάθε ίδρυμα μπορεί να αποδώσει διαφορετική "αξία" σε κάθε πτυχίο.

---- 2.b. Αν εννοείς αν αναγνωρίζεται από τον κατα τόπου "ΔΙΚΑΤΣΑ" ΔΟΑΤΑΠ ... αυτό δε μπορεί να στο πει πάντα κάποιος 100%. Υπάρχουν χώρες που πχ δεν έχουν ξαναακούσει το ΤΕΙ Σερρών. Δε σημαίνει ότι δε το "αναγνωρίζουν" απλά δεν έχει τύχει ακόμα να το "επεξεργαστούν". Αν είσαι ο 1ος θα το μάθεις 100% μετά την αίτηση.

--- 2.c. Σε γενικές γραμμές αναγνωρίζεται σαν BSc όπως σου λένε

--- 2.d. Κάθε χώρα μπορεί να έχει και δικές της "αναγνωρίσεις"

--- 2.e. Είναι άλλο πράγμα η "αναγνώριση"/"αντιστοίχηση" πτυχιου και άλλο η αναγνωριση "επαγγελματικών" δικαιωμάτων .. κάποιες χώρες πχ δεν ξέρουν καν τον όρο "επαγγλεματικά δικαιώματα" σε κάποια πεδία.

-

3. Έχω περάσει μόνο αντίστοιχη διαδικασία για τη Σουηδία. Αν έχεις "λίγο" χρονο (= μπορεί να πάρει μήνες) και ένα μεταφρασμένο πτυχίο ή αναλυτική βαθμολογία κλπ μπορείς να κάνεις το πείραμα και να ζητήσεις αντιστοίχηση/αναγνώριση στο αντίστοιχο "NARIC" της Σουηδίας (uhr) στο

https://www.uhr.se/en/start/recognition-of-foreign-qualifications/

είναι πλήρως online και εντελώς δωρεάν.

εκεί πχ αν μιλάμε για τενχολογικό πτυχίο, ένα πτυχίο ΤΕΙ με ενός 5ετούς πολυτεχνείου θα έχουν τη διαφορά ότι στο 2ο θα δοθεί ο τίτλος του "Civilingenjör" (αυτό που στην Ελλάδα λέμε "Διπλωματούχος Μηχανικός"), το 1ο πτυχίο θα λέγεται "kandidatexamen" και το 2ο "civilingenjörsexamen" ... έχει καμία σημασία -> ελάχιστη

ακόμα και ένα ξένο μαστερ θα αναγνωριστεί "τυπικά" με διαφορετικό τίτλο (θα αναφέρονται τα ECTS 120 στον τίλτο) σαν Magisterexamen vs Masterexamen  .... έχει καμία σημασία -> ελάχιστη ως καθόλου

-

4. ΝΑι καταλαβαίνω πολύ καλά εγώ τουλάχιστον γιατί τα ΤΕΙ έγιναν πανεπιστήμια 

--- 4.α - Για ψήφους

--- 4.β - Για να γίνουν "καθηγητές πανεπιστημίου" κάποιοι (= κόμπλεξ)

Xα εμ έλα ντε που βγαίνουν άλλα προβλήματα. Γιατί σε κάποιο σημείο του λινκ που παρέθεσες για να στείλω το πτυχιο μου τει Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής για να δω ως τι αναγνωρίζεται,  και αφότου έκανα την εγγραφή και προχώρησα στα βήματα, μου έλεγε μια ερώτηση μέσα, αν τους επιτρεπω να επικοινωνήσουν με το ίδρυμα που αποφοίτησα στην Ελλάδα και είπα ΝΟ. Και από κάτω είχε εξήγηση του "ΝΟ", δηλαδή για ποιο λόγο, τους είπα να μην επικοινωνήσουν. Και έγραψα ότι πλεον τα Ιnstistute στην Ελλαδα δεν ισχύουν, έγιναν όλα πανεπιστήμια από απόφαση της προηγούμενης κυβέρνησης και επιπλέον, το ΤΕΙ μου έχει αλλάξει όνομα και έχει γίνει Διεθνές Πανεπιστήμιο. Εγώ έπρεπε να ενημερώσω τους ανθρώπους στη Σουήδια, γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής. Από εκει και πέρα, ας βγάλουν άκρη. Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Xα εμ έλα ντε που βγαίνουν άλλα προβλήματα. Γιατί σε κάποιο σημείο του λινκ που παρέθεσες για να στείλω το πτυχιο μου τει Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής για να δω ως τι αναγνωρίζεται,  και αφότου έκανα την εγγραφή και προχώρησα στα βήματα, μου έλεγε μια ερώτηση μέσα, αν τους επιτρεπω να επικοινωνήσουν με το ίδρυμα που αποφοίτησα στην Ελλάδα και είπα ΝΟ. Και από κάτω είχε εξήγηση του "ΝΟ", δηλαδή για ποιο λόγο, τους είπα να μην επικοινωνήσουν. Και έγραψα ότι πλεον τα Ιnstistute στην Ελλαδα δεν ισχύουν, έγιναν όλα πανεπιστήμια από απόφαση της προηγούμενης κυβέρνησης και επιπλέον, το ΤΕΙ μου έχει αλλάξει όνομα και έχει γίνει Διεθνές Πανεπιστήμιο. Εγώ έπρεπε να ενημερώσω τους ανθρώπους στη Σουήδια, γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής. Από εκει και πέρα, ας βγάλουν άκρη. Τι να πω...

edit / deleted

...

..

.

Κατάφερες και τα έκανες θάλασσα για ένα ζήτημα/πρόβλημα που υπάρχει μόνο στο μυαλό σου και είναι εντελώς άσχετο με τη διαδικασία. Και το ΕΜΠ πχ το 1850 ήταν ξερωγω τεχνικό λυκειο ... παρόλα αυτά δε με απασχόλησε ιδαίτερα ούτε εμένα ούτε αυτούς η ιστορία του ιδρύματος μέσα στα χρόνια.

Μπορεί εσύ να το έκανες σωστά και όλοι οι απόφοιτοι ΤΕΙ/ΑΤΕΙ που γνωρίζω να έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία αργά μεν χωρίς κανένα πρόβλημα δε να το κάνουν λάθος.

Το "ΝΟ" που έβαλες ήταν ότι πιο ΑΚΥΡΟ μπορούσες να κάνεις. Δε καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις αυτό είναι σαν να προσπαθεις να περάσεις ξερωγω iTunes, να πατάς "NO" στο "terms and conditions" και να λες μετά ... να δούμε τι θα γίνει ... ας βγάλει άκρη η Apple 

κάνε όπως νομίζεις.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, DrLo είπε

edit / deleted

...

..

.

Κατάφερες και τα έκανες θάλασσα για ένα ζήτημα/πρόβλημα που υπάρχει μόνο στο μυαλό σου και είναι εντελώς άσχετο με τη διαδικασία. Και το ΕΜΠ πχ το 1850 ήταν ξερωγω τεχνικό λυκειο ... παρόλα αυτά δε με απασχόλησε ιδαίτερα ούτε εμένα ούτε αυτούς η ιστορία του ιδρύματος μέσα στα χρόνια.

Μπορεί εσύ να το έκανες σωστά και όλοι οι απόφοιτοι ΤΕΙ/ΑΤΕΙ που γνωρίζω να έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία αργά μεν χωρίς κανένα πρόβλημα δε να το κάνουν λάθος.

Το "ΝΟ" που έβαλες ήταν ότι πιο ΑΚΥΡΟ μπορούσες να κάνεις. Δε καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις αυτό είναι σαν να προσπαθεις να περάσεις ξερωγω iTunes, να πατάς "NO" στο "terms and conditions" και να λες μετά ... να δούμε τι θα γίνει ... ας βγάλει άκρη η Apple 

κάνε όπως νομίζεις.

Κάνεις λες και το λάθος δεν διορθώνεται ή ας πούμε  έκανα ένα "εγκληματικό λάθος".. Θα παίρνανε τηλέφωνο και θα λέγανε " ΤΕΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ " εκεί? Και θα τους λέγανε όχι είναι πλεον Διεθνες πανεπιστήμιο. Δεν πας καλα μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...