Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίως ΤΕΙ στο εξωτερικό


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως για τις προκηρύξεις παίζει και το φαινόμενο της φωτογραφικής προκήρυξης. Πχ να λέει το τάδε ίδρυμα θέλω πτυχιούχο μοριακής βιολογίας αποκλειόντας όχι μόνο βιολόγους και βιοχημικούς αλλά ακόμα και πτυχιούχους βιοεπιστημών με μαστερ στη μοριακή βιολογία. Χώρια ότι πολλά λένε κατευθείαν από ΑΕΙ κάτι ακυρώνοντας οποιονδήποτε απόφοιτο ΤΕΙ ακόμα και αν έχει διδακτορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Εντάξει τώρα εσείς το πάτε στο Δημόσιο. Δημόσιο ξεχάστε το όλοι σας, εκτός αν έχετε ισχυρή πρίζα που θα σας βάλει από το παραθυράκι ή οπως λέει ο kloktornet με φωτογραφική προκήρυξη. Οπότε και την ΑΣΟΕΕ και το LSE ΝΑ ΕΧΕΙΣ τελειώσει , αν δεν έχεις βίσμα είναι δύσκολα. Θα συμφωνήσω ότι οι περισσότερες θέσεις σε μια προκήρυξη είναι για ΠΕ παρά για ΤΕ, παρόλα αυτά δεν κυνηγάω το Δημόσιο. Καλά είμαι στον ιδιωτικό. Μισθολογικά η διαφορά ΠΕ με ΤΕ στο δημόσιο είναι 45 ευρώ γι αυτούς που θέλουν να μπούν

47 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Κοίταξε, το να μπορείς να κάνεις Πανεπιστημιακές Σπουδές σε ηλικία 35 χρονών είναι μία πιθανότητα από τις πολλές όπου δεν θα μπορείς να κάνεις Πανεπιστημιακές Σπουδές. Αντίθετα ένα Μεταπτυχιακό είναι συγκρητικά πολύ πιό εύκολο, διότι το πρόγραμμα σπουδών είναι σχεδιασμένο για να διευκολύνει εργαζόμενους.

Εγώ τελείωσα ΤΕΙ με υποτιθέμενα συνταγματικά κατοχυρωμένα Επαγγελματικά Δικαιώματα. Όταν τελείωνα, μου είπαν ότι με ένα Μάστερ θα ήμουν περιζήτητος στην αγορά εργασίας. Και όμως για περισσότερα από 15 χρόνια βρίσκω συνεχώς μπροστά μου τα θέματα αναγνωρισιμότητας, ισοτιμίας και αντιστοιχίας σε Ελλάδα και Κύπρο. Αν αυτά τα ήξερα εκ των προτέρων, θα είχα κάνει τον απαιτούμενο κυκλο Πανεπιστημιακών Σπουδών, τότε που μπορούσα και είχα το χρόνο, για να αλλάξω το πρώτο μου πτυχίο. Μάστερ έκανα και μπορώ να ξανακάνω όποτε θέλω, αλλά δεν λύνει το πρόβλημα.

Παρά το γεγονός όμως ότι το πρώτο μου χαρτί μου βάζει πάρα πολλές τρικλοποδιές, κατάφερα σε ηλικία 36 ετών να κερδίσω με επιμονή, σκληρή δουλειά και μπόλικη τύχη, την υψηλότερη δυνατή θέση στην ιδιωτική υπαλληλική πυραμίδα, οπότε στον ιδιωτικό τομέα αφενός έχω μιά πολύ καλή δουλειά, από την άλλη είμαι εφοδιασμένος με ένα πάρα πολύ δυνατό βιογραφικό. Για το δημόσιο όμως είμαι ένα τίποτα παρά το γεγονός ότι τα πραγματικά μου προσόντα είναι κλάσεις υπεράνω αυτών που ζητάνε.

Τώρα, αν στη δική σου περίπτωση είσαι βέβαιη ότι το χαρτί του ΤΕΙ δεν θα σου βάλει τρικλοποδιές στη μελλοντική σου σταδιοδρομία, κάνε όπως νιώθεις. Αν όμως δεν είσαι βέβαιη, φρόντισε να γίνεις 100% βέβαιη για το τί μονοπάτια σου προσφέρει το πτυχίο σου. Αν σου κλείνει πιθανά μονοπάτια επιτυχίας, κάνε τις απαραίτητες διορθωτικές ενέργειες. Αν χρειάζεται να κάνεις Πανεπιστημιακές Σπουδές, κάνε τες άμεσα και το Μεταπτυχιακό πάντα μπορεί να γίνει μετά.

Αν επιτρέπεται τι ΤΕΙ τελείωσες. Τι σχολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα Ηλεκτρονικός Μηχανικός. 

Επειδή αυτά που λες μου θυμίζουν αυτά που έλεγα και εγώ στην ηλικία σου, δεν ξέρεις το τι θα θέλεις σε 10 ή 20 χρόνια από τώρα. 

Συνεπώς οι επιλογές που θα κάνεις τώρα να έχουν σκοπό να σου ανοίγουν όσο το δυνατόν περισσότερα μονοπάτια επιτυχούς σταδιοδρομίας. 

Αν αυτό είναι ένα μεταπτυχιακό, πολύ ωραία. Αν όμως βλέπεις περισσότερες επιλογές αν έκανες Πανεπιστημιακες σπουδές τώρα και μετά το μεταπτυχιακό, κάνε το χωρίς 2η σκέψη, τώρα που μπορείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
43 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Τελείωσα Ηλεκτρονικός Μηχανικός. 

Επειδή αυτά που λες μου θυμίζουν αυτά που έλεγα και εγώ στην ηλικία σου, δεν ξέρεις το τι θα θέλεις σε 10 ή 20 χρόνια από τώρα. 

Συνεπώς οι επιλογές που θα κάνεις τώρα να έχουν σκοπό να σου ανοίγουν όσο το δυνατόν περισσότερα μονοπάτια επιτυχούς σταδιοδρομίας. 

Αν αυτό είναι ένα μεταπτυχιακό, πολύ ωραία. Αν όμως βλέπεις περισσότερες επιλογές αν έκανες Πανεπιστημιακες σπουδές τώρα και μετά το μεταπτυχιακό, κάνε το χωρίς 2η σκέψη, τώρα που μπορείς. 

Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Μιλάμε για ΕΛΛΑΔΑ πάντα έτσι, εννοώ σε αυτά που τονίζεις. Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι σαφώς πιο διαφορετικά και δεν έχουν καμία σχέση με εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς ή κακώς, πάντως, όταν κάποιος γράφει 17-18.000 μόρια για να μπει σε ένα ΑΕΙ, και κάποιος 7.000 μόρια για το αντίστοιχο ΤΕΙ, ε προφανώς, είναι και κάπως άδικο να τίθεται θέμα σύγκρισης.
Και δυστυχώς ή ευτυχώς, υπάρχει και η ανάλογη αναντιστοιχία στο επίπεδο σπουδών ανάμεσα στο ΑΕΙ και στο αντίστοιχο ΤΕΙ του —πέραν ορισμένων ελαχίστων εξαιρέσεων.
Μπορεί οι κορυφαίοι φοιτητές ενός ΤΕΙ να είναι καλύτεροι των "αριστων" του αντίστοιχου ΑΕΙ, γιατί όλα είναι θέμα επιμέλειας και αγάπης για το αντικείμενό σου, αλλά ο μέσος όρος είναι απογοητευτικά —και συνήθως χαοτικά— χαμηλότερος.
Δεν είναι θέμα κόμπλεξ, είναι η αλήθεια. Δεν χρειάζεται να βαυκαλιζόμαστε.

Στο θέμα μας τώρα, επειδή αρκετοί γνωστοί μου από ΤΕΙ (πραγματικά εξαίρετοι επιστήμονες στα πεδία τους) το έχουν ψάξει για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, είναι καθαρά θέμα πανεπιστημίου (σε Η.Β., Γερμανία, Γαλλία, Ισπανία), δυστυχώς θα πρέπει να παιδευτείς να βγάζεις άκρη στις ιστοσελίδες του καθενός ξεχωριστά... 😕

Επεξ/σία από Gregory_House
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Gregory_House είπε

Καλώς ή κακώς, πάντως, όταν κάποιος γράφει 17-18.000 μόρια για να μπει σε ένα ΑΕΙ, και κάποιος 7.000 μόρια για το αντίστοιχο ΤΕΙ, ε προφανώς, είναι και κάπως άδικο να τίθεται θέμα σύγκρισης.
Και δυστυχώς ή ευτυχώς, υπάρχει και η ανάλογη αναντιστοιχία στο επίπεδο σπουδών ανάμεσα στο ΑΕΙ και στο αντίστοιχο ΤΕΙ του —πέραν ορισμένων ελαχίστων εξαιρέσεων.
Μπορεί οι κορυφαίοι φοιτητές ενός ΤΕΙ να είναι καλύτεροι των "αριστων" του αντίστοιχου ΑΕΙ, γιατί όλα είναι θέμα επιμέλειας και αγάπης για το αντικείμενό σου, αλλά ο μέσος όρος είναι απογοητευτικά —και συνήθως χαοτικά— χαμηλότερος.
Δεν είναι θέμα κόμπλεξ, είναι η αλήθεια. Δεν χρειάζεται να βαυκαλιζόμαστε.

Στο θέμα μας τώρα, επειδή αρκετοί γνωστοί μου από ΤΕΙ (πραγματικά εξαίρετοι επιστήμονες στα πεδία τους) το έχουν ψάξει για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, είναι καθαρά θέμα πανεπιστημίου (σε Η.Β., Γερμανία, Γαλλία, Ισπανία), δυστυχώς θα πρέπει να παιδευτείς να βγάζεις άκρη στις ιστοσελίδες του καθενός ξεχωριστά... 😕

Θα συμφωνήσω στο 80% . Εγώ πάλι θα πω ότι είναι αδικία το μέλλον σου να κρίνεται σε 3 ώρες των 7 μαθημάτων που έδωσα εγω πανελλήνιες. Είναι πολύ σχετικό αυτό που λες. Εγώ έγραψα 14410 μορια, και ήθελα να περάσω ΑΕΙ Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά και το είχα χάσει για λίγο που είναι 2 τμήματα σε όλη την Ελλάδα. ΠΑΜΑΚ και ΑΣΟΕΕ. Και απο το να περασω ΔΙοικηση επιχειρησεων σε ΑΕΙ , προτιμησα το ΤΕΙ γιατι μου αρεσε σαν αντικείμενο.

 

Εγώ πάλι θα πω ότι όλα είναι υποκειμενικά. Αν είσαι καλός φοιτήτης και θες, όλα γίνονται. η Αγγλία πχ σαν σύστημα δεν κάνει διαχωρισμούς στην εκπαιδευση της. Πριν λιγο βρηκα παλιο συμμαθητη και τον ρώτησα. Τα ΤΕΙ τα λάμβάνουν ως Πανεπιστήμια και το πτυχιο μου είναι αναγνωρισμένο ως bachelor.  Βεβαια, υπηρχε ενα θεμα με την ΑΣΠΑΙΤΕ στην Ελλάδα γιατί τελείωσε ο αδερφός μου , και άλλος λέει την πιάνουν ως Πανεπιστήμιο , άλλος ως ΤΕΙ στην Ελλάδα. Τελικά ούτε οι ίδιοι δεν γνωρίζουν μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανοητές οι ενστάσεις. Αν όμως τα ΑΕΙ είναι τόσο ανώτερα γιατί οι συνδικαλιστές και τα επιμελητήρια βάζουν ένα σωρό εμπόδια ;

Φοβούνται τον ανταγωνισμό από τον κατώτερο;  Η ελεύθερη αγορά δεν μπορεί να κρίνει την ποιότητα του κάθε αποφοίτου; 

Ακούω συνέχεια αστείες δικαιολογίες και ανοησίες του στυλ: "Σπούδαζα δύσκολη σχολή και τώρα πρέπει να μπω στο δημόσιο με μεγαλύτερο μισθό από αυτόν του ΤΕΙ". ή ορισμένοι που νομίζουν ότι το να πάρουν το πτυχίο είναι η κορύφωση τους επαγγελματικά..

Αλλά ακόμη και στον ιδιωτικό τομέα δεν θέλουν την ελεύθερη αγορά για να κρατάνε ψηλά τα τιμολόγια τους... Αυτός είναι ο ορισμός της στρεβλής οικονομίας και νοοτροπίας. 

Είναι αστείο να υπάρχουν σχολές χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα, επειδή κάποιες συντεχνίες θέλουν  να τα κατoχυρώσουν όλα για πάρτι τους.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι πρεπει να κανετε ολα τα θεματα Πλευρα 1 vs Πλευρα 2. Η κοπελα ρωτησε για την αναγνωριση (αν και εβαλε κι αυτη το χερακι της στο flame οτι το ΜΙΤ θα ηταν ΤΕΙ στην Ελλαδα, κικιρικου).

Επισης τα μορια δειχνουν καθαρα ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗ. Αν αυριο εβγαινε η Ξενογιαννακοπουλου κι ελεγε οτι για τα επομενα 10 χρονια το κρατος θα προσλαμβανει 500 Τοπογραφους το χρονο, οι Τοπογραφοι φετος θα ξεπερνουσαν τους Ηλεκτρολογους σε βαση τουλαχιστον 200-300 μορια. Θα ανεβαζε το επιπεδο τους; Οχι. Θα επεφτε των Ηλεκτρολογων; Παλι οχι.

Ναι κι ενας μαθητης που εγραψε 18,000 δεν ειναι ιδιος με εναν που εγραψε 8,000 μπλα μπλα μπλα. Πιπες. Αυτος που εγραψε 14,000 και προσπαθησε για 18, θα επιβραβευτει αργοτερα 100% αν συνεχισει εξισου εργατικα, κι ας μη το πετυχε στις Πανελληνιες. Αυτος που προσπαθησε για 8,000, ειτε τελειωσει Πανεπιστημιο ειτε ΤΕΙ, δε θα επιβραβευτει ποτε εκτος αν χωθει στον πατερουλη του Δημοσιου. Εχω δει παιδια που ηρθαν με μεταγραφη στη σχολη και ειναι πολυ καλυτεροι φοιτητες απο πολλους της γενικης σειρας. Κι ας περασαν εκτος Αθηνας.

Και το επιπεδο του Δημοσιου Πανεπιστημιου, οπως και το επιπεδο του Δημοσιου Σχολειου αντιστοιχα, εξαρταται παρα πολυ απο τον εκαστοτε καθηγητη. Οχι απο το επιπεδο των φοιτητων, οσοι γραφουν καλα στις Πανελληνιες δε ειναι de facto αξιοι επιστημονες. Μπορεις να παρεις εναν μαθητη του 15, να του δωσεις τις γνωσεις που χρειαζεται και να φτιαξεις ενα γαματο προτζεκτ και να παρεις εναν του 19, να του δωσεις το ιδιο πακετο γνωσεων και να μη μπορει να δεσει τα κορδόνια του. Το Πολυτεχνειο Κρητης πως μπορει και κανει τοση δουλεια χωρις να μαζευει την αφροκρεμα των μαθητων; Food for thought. 

Τελος, για να μη γινει και σεντονι, εχω να πω οτι βλεπω μεγαλη κινηση σε αποφοιτους ΤΕΙ και μαλιστα μεγαλους σε ηλικια, να δινουν κατατακτηριες για να μπουν στο αντιστοιχο τμημα Πολυτεχνειου. Για να κανουν μια τοσο σημαντικη επενδυση χρονου και χρηματος, λογικα θα αξιζει. Δε νομιζω οτι καποιος στα 30 του σηκωθηκε ενα ωραιο πρωι και λεει, τι θα κανω σημερα οταν γυρισω απο τη δουλεια; Ναι, θα κατσω να διαβασω Θεωρημα της Ορμης για να δωσω Ρευστα. Το πετυχα. 

Αυτα τα ολιγα απο εναν τελειοφοιτο ΕΜΠ γενικης σειρας. :P 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει με αυτό το διαχωρισμό που συμβαίνει μόνο εδώ, γελάει ο κόσμος. Στο εξωτερικό αν πας και το πεις σε ξένο , θα σκάσει από τα γέλια. Όλες οι χώρες είχαν κάνει τα ΤΕΙ τους μετατροπή σε Πανεπιστήμια από το 1985 και εμείς 300 χρόνια πίσω κλασσική Ελλάδα. Όπως και αδικούσαν τόσα χρόνια τα παιδιά που ήταν 5ετή του Πολυτεχνείου που αντί να τα μετρήσουν σαν Μάστερ, τα αναγνώριζαν ως bachelor. Εδώ και αν είναι να κλαις από τα γέλια. Πήγαιναν τα παιδιά να κάνουν εξωτερικό μεταπτυχιακό του Πολυτεχνείου και δεν το ήξεραν και τους το έλεγαν εκεί οι καθηγητές. Ελλαδα μεσαίωνας παντού. 

Κατά τα άλλα, το πτυχίο σου είναι κανονικά αναγνωρισμένο ως bachelor, όπως όλα Πανεπιστήμια-ΤΕΙ - ΑΣΠΑΙΤΕ- Κολλεγια . Εκτός από τα 5ετής που είναι επιπέδο Μάστερ και αναφέρομαι τα παιδιά στο Πολυτεχνείο.  Με ένα μεταπτυχιακό θα είσαι κατοχυρωμένη καλά σε αυτό το συγκεκριμένο που λες ότι έχεις σπουδάσει και καλλυμένη. Τώρα αν θες να δώσεις κατατακτήριες, είναι δική σου επιλογή. Στη θέση σου θα επένδυα το πτυχίο που έχεις μιας και εχω και εγω το ιδιο στο Τουρισμό ή στα Ναυτιλιακα, αν εμενα Ελλάδα. Εξωτερικό σε ότι θες

7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Γιατι πρεπει να κανετε ολα τα θεματα Πλευρα 1 vs Πλευρα 2. Η κοπελα ρωτησε για την αναγνωριση (αν και εβαλε κι αυτη το χερακι της στο flame οτι το ΜΙΤ θα ηταν ΤΕΙ στην Ελλαδα, κικιρικου).

Επισης τα μορια δειχνουν καθαρα ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗ. Αν αυριο εβγαινε η Ξενογιαννακοπουλου κι ελεγε οτι για τα επομενα 10 χρονια το κρατος θα προσλαμβανει 500 Τοπογραφους το χρονο, οι Τοπογραφοι φετος θα ξεπερνουσαν τους Ηλεκτρολογους σε βαση τουλαχιστον 200-300 μορια. Θα ανεβαζε το επιπεδο τους; Οχι. Θα επεφτε των Ηλεκτρολογων; Παλι οχι.

Ναι κι ενας μαθητης που εγραψε 18,000 δεν ειναι ιδιος με εναν που εγραψε 8,000 μπλα μπλα μπλα. Πιπες. Αυτος που εγραψε 14,000 και προσπαθησε για 18, θα επιβραβευτει αργοτερα 100% αν συνεχισει εξισου εργατικα, κι ας μη το πετυχε στις Πανελληνιες. Αυτος που προσπαθησε για 8,000, ειτε τελειωσει Πανεπιστημιο ειτε ΤΕΙ, δε θα επιβραβευτει ποτε εκτος αν χωθει στον πατερουλη του Δημοσιου. Εχω δει παιδια που ηρθαν με μεταγραφη στη σχολη και ειναι πολυ καλυτεροι φοιτητες απο πολλους της γενικης σειρας. Κι ας περασαν εκτος Αθηνας.

Και το επιπεδο του Δημοσιου Πανεπιστημιου, οπως και το επιπεδο του Δημοσιου Σχολειου αντιστοιχα, εξαρταται παρα πολυ απο τον εκαστοτε καθηγητη. Οχι απο το επιπεδο των φοιτητων, οσοι γραφουν καλα στις Πανελληνιες δε ειναι de facto αξιοι επιστημονες. Μπορεις να παρεις εναν μαθητη του 15, να του δωσεις τις γνωσεις που χρειαζεται και να φτιαξεις ενα γαματο προτζεκτ και να παρεις εναν του 19, να του δωσεις το ιδιο πακετο γνωσεων και να μη μπορει να δεσει τα κορδόνια του. Το Πολυτεχνειο Κρητης πως μπορει και κανει τοση δουλεια χωρις να μαζευει την αφροκρεμα των μαθητων; Food for thought. 

Τελος, για να μη γινει και σεντονι, εχω να πω οτι βλεπω μεγαλη κινηση σε αποφοιτους ΤΕΙ και μαλιστα μεγαλους σε ηλικια, να δινουν κατατακτηριες για να μπουν στο αντιστοιχο τμημα Πολυτεχνειου. Για να κανουν μια τοσο σημαντικη επενδυση χρονου και χρηματος, λογικα θα αξιζει. Δε νομιζω οτι καποιος στα 30 του σηκωθηκε ενα ωραιο πρωι και λεει, τι θα κανω σημερα οταν γυρισω απο τη δουλεια; Ναι, θα κατσω να διαβασω Θεωρημα της Ορμης για να δωσω Ρευστα. Το πετυχα. 

Αυτα τα ολιγα απο εναν τελειοφοιτο ΕΜΠ γενικης σειρας. :P 

Νομίζω τα είπες όλα και συμφωνώ απόλυτα. Όσο για τη τελευταία σου παράγραφο επίσης θα συμφωνήσω. Δεν έχει ηλικία το πότε θα πας να δώσεις κατατακτήριες, αρκεί να το θες πραγμαιτκά. Όμως θα σταθώ σε αυτό που τονίζεις και διάβασα και από τα προηγ ποστ. Εξαρτάται την ειδικότητα παιδιά. Οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι, μηχανολογοι , πολιτικοι μηχανικοι, τοπογραφοι επειδη εχουν διαφορα τεραστια στα επαγγελματικα δικαιωματα τους οι Πανεπιστήμια vs TEI. Νομίζω πέρα από το ΔΗμόσιο και στον ιδιωτικό τους μπλοκάρει σε κάτι. Δεν θυμάμαι τα καταστατικά τους. Εμείς πάλι στα οικονομικά είμαστε διαφορετικά. Σου λέει αν τελειωσες ΤΕΙ, μπορεις να δουλεψεις ως λογιστής για 3 χρόνια μεχρι να γινεις Γ κατηγορια τη στιγμή που ο ΑΕΙ βγαινει κατευθειαν ως Λογιστης Γ κατηγοριας και φυσικά έχει και άλλες επιλογες γυρω από τα οικονομικά. Στον ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ δεν αφήνει να γραφτει στο οικονομικο επιμελητηριο αλλα δεν του κλεινει τη πορτα. Του λεει κανε ενα μαστερ και μετα μπορεις να γραφτεις κανονικά . Το κακό με τα ΤΕΙ είναι ότι βγαινεις κατι εξειδικευμενο πολύ γρήγορα και όσο πας το κανεις πιο εντριβη σε αυτό. Στο Πανεπιστήμιο αποκτάς μια ερευνητική γνώση και έχεις το combination από όλα τα στάδια. Όμως αυτό έχει και τα αρνητικά του. Πολλά Οικονομικα Πανεπιστήμια βαζουν τη πρακτική και τη πτυχιακή προαιρετικά αντί μαθημάτων, ενώ κάποια δεν τα έχουν καν. Είναι μπερδεμένο το σύστημα. Έπρεπε να έχουμε σύστημα Ολλανδίας 

Θέλω να καταλήξω ότι ο διαχωρισμός κακώς γίνεται στη χώρα. Τώρα το καταλαβαν και τα έκανα Πανεπιστήμια αλλά χαιρετίσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πτυχια του Πολυτεχνειου αναγνωριζονται ως κατι παραπανω απο Bachelor στις χωρες με Γερμανικο συστημα (Γερμανια κι ανατολικοτερα). Οχι ως Master αλλα ως Diplom. Αλλωστε, το συστημα του Διπλωματος Γερμανικη πατεντα ειναι αλλα κι αυτοι πλεον τα εχουν σπασει σε 3+2. Στην Ελλαδα ομως εχουμε και τους "αγωνιστες" που θελουν "ενιαιο, αδιασπαστο πτυχιο" και σιγουρη δουλεια με τουλαχιστον 2,000 ευρω τσεπη και μια σακουλα χορτο για να το σκανε στο αυτοδιαχειριζομενο. 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Γιατι πρεπει να κανετε ολα τα θεματα Πλευρα 1 vs Πλευρα 2. Η κοπελα ρωτησε για την αναγνωριση (αν και εβαλε κι αυτη το χερακι της στο flame οτι το ΜΙΤ θα ηταν ΤΕΙ στην Ελλαδα, κικιρικου).

Επισης τα μορια δειχνουν καθαρα ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗ. Αν αυριο εβγαινε η Ξενογιαννακοπουλου κι ελεγε οτι για τα επομενα 10 χρονια το κρατος θα προσλαμβανει 500 Τοπογραφους το χρονο, οι Τοπογραφοι φετος θα ξεπερνουσαν τους Ηλεκτρολογους σε βαση τουλαχιστον 200-300 μορια. Θα ανεβαζε το επιπεδο τους; Οχι. Θα επεφτε των Ηλεκτρολογων; Παλι οχι.

Ναι κι ενας μαθητης που εγραψε 18,000 δεν ειναι ιδιος με εναν που εγραψε 8,000 μπλα μπλα μπλα. Πιπες. Αυτος που εγραψε 14,000 και προσπαθησε για 18, θα επιβραβευτει αργοτερα 100% αν συνεχισει εξισου εργατικα, κι ας μη το πετυχε στις Πανελληνιες. Αυτος που προσπαθησε για 8,000, ειτε τελειωσει Πανεπιστημιο ειτε ΤΕΙ, δε θα επιβραβευτει ποτε εκτος αν χωθει στον πατερουλη του Δημοσιου. Εχω δει παιδια που ηρθαν με μεταγραφη στη σχολη και ειναι πολυ καλυτεροι φοιτητες απο πολλους της γενικης σειρας. Κι ας περασαν εκτος Αθηνας.

Και το επιπεδο του Δημοσιου Πανεπιστημιου, οπως και το επιπεδο του Δημοσιου Σχολειου αντιστοιχα, εξαρταται παρα πολυ απο τον εκαστοτε καθηγητη. Οχι απο το επιπεδο των φοιτητων, οσοι γραφουν καλα στις Πανελληνιες δε ειναι de facto αξιοι επιστημονες. Μπορεις να παρεις εναν μαθητη του 15, να του δωσεις τις γνωσεις που χρειαζεται και να φτιαξεις ενα γαματο προτζεκτ και να παρεις εναν του 19, να του δωσεις το ιδιο πακετο γνωσεων και να μη μπορει να δεσει τα κορδόνια του. Το Πολυτεχνειο Κρητης πως μπορει και κανει τοση δουλεια χωρις να μαζευει την αφροκρεμα των μαθητων; Food for thought. 

Τελος, για να μη γινει και σεντονι, εχω να πω οτι βλεπω μεγαλη κινηση σε αποφοιτους ΤΕΙ και μαλιστα μεγαλους σε ηλικια, να δινουν κατατακτηριες για να μπουν στο αντιστοιχο τμημα Πολυτεχνειου. Για να κανουν μια τοσο σημαντικη επενδυση χρονου και χρηματος, λογικα θα αξιζει. Δε νομιζω οτι καποιος στα 30 του σηκωθηκε ενα ωραιο πρωι και λεει, τι θα κανω σημερα οταν γυρισω απο τη δουλεια; Ναι, θα κατσω να διαβασω Θεωρημα της Ορμης για να δωσω Ρευστα. Το πετυχα. 

Αυτα τα ολιγα απο εναν τελειοφοιτο ΕΜΠ γενικης σειρας. :P 

Τρικυμία εν κρανίω... Αν και δεν μου κάνει εντύπωση βάσει του nick σου.
Έκανες φασαρία για τα οφφ τόπικ, προσθέτοντας ακόμη ένα σεντονάτο, αμιγώς οφφ τόπικ ποστ.
Δεν θα σχολιάσω αυτά τα περί "μπλα,μπλα,μπλα" και τις "πίπες", γιατί σε σχολιάζουν από μόνα τους.

Ήταν ξεκάθαρη η θέση μου για τα ΤΕΙ. Δεν είναι υποτιμητική εν γένει, ούτε αφορά περιπτώσεις προσφοράς-ζήτησης, θίγω μόνο τις αστείες περιπτώσεις ακραίων διαφορών στις βάσεις εισαγωγής "παρόμοιων θεματικά" ΑΕΙ-ΤΕΙ, όπως π.χ. Γεωπονικό (Τομείς Φυτικής/Ζωικής)->Τει Φυτικής/Ζωικής Παραγωγής-->Τει Αρχιτεκτονικής Τοπίου.
Από την πρώτη κατηγορία στις 2 επόμενες, έχουν υπάρξει κατά τα χρόνια διαφορές >10.000 μορίων (Στα Τει Φυτ/Ζωικ. Π. και Αρχ.Τοπίου π.χ. έχουν υπάρξει χρονιές εισαγωγής με 6-6.500 μόρια).
Σημειωτέον ότι μέχρι πρότινος —δεν ξέρω τι ισχύει πλέον—, στην Ελλάδα το ΑΕΙ Γεωπονίας που είναι 5ετούς φοίτησης, αναγνωριζόταν ως μια κλασική σχολή 4ετούς, και όχι ως μπάτσελορ+μάστερ (4+1), δλδ με τη λογική κάποιων, ισάξια με το αντίστοιχο ΤΕΙ, των 7.000 μορίων, των 4 ετών, των μισών —αριθμητικά— μαθημάτων και εργαστηρίων...
Σε λίγο, για λόγους πολιτικής ορθότητας, κάποιοι θα μας πείτε πως και οι απόφοιτοι ΙΕΚ βοηθοί φαρμακοποιού έχουν πάνω-κάτω τις ίδιες γνώσεις με τους φαρμακοποιούς (των οποίων παίρνουν τη δουλειά, επειδή ...η ελεύθερη αγορά ξέρει, και αυτήν εμπιστευόμαστε...)...

@m.gial. Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να κάνεις τα όνειρα σου πραγματικότητα και να μπεις στο πανεπιστήμιο που θα σε γεμίσει με τις γνώσεις που αποζητάς και συναισθηματική πληρότητα :). Το ότι ασχολείσαι και ψάχνεσαι για το βήμα παραπάνω, είναι από μόνο του η εγγύηση της επερχόμενης επιτυχίας σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπερδεύετε πράγματα. Όταν το ΤΕΙ είναι στην Ανω Ραχουλα ποιος θα επιλεξει να παει εκει. Ξέρω φοιτητές που περνούσαν σε υψηλότερες σχολές και σε κατώτερες και επέλεξαν Αθήνα και Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για να είναι στις μεγαλούπολεις.  Δεν είναι δίκαια και ισάξια τα κριτήρια. Προσωπικά το έχω πει, αν τα ήξερα θα μάζευα τα χρήματα Πρώτης - Δευτέρας - Τρίτης Λυκείου και δεν θα εκανα ιδιατερα. Πολλά λεφτά. Θα τα μάζευα να έφευγα σφαίρα Εξωτερικό, χωρίς να σημαίνει ότι υποτιμώ τα Ελληνικά ΑΕΙ. Απλά ο άλλος έγραψε 5 χιλ μόρια δεν πέρασε πουθένα, είχε τα money και πήγε στο LSE, και τσουπ έχει ένα πιο δυνατό χαρτί από εσένα.  Οπότε... ΕΛΛΑΝΤΑ.

 

Γι αυτό που είπε η κοπέλα για το ΜΙΤ. Τα δύο τελευταία αρχικά του είναι instistute of Technology. Τα πτυχία που μας δίνουν στο diploma supplement από το ΤΕΙ , γράφουν από έξω Instistute of technology και το όνομα του Ιδρύματος. Με δεδομένο ότι αυτό είνα καθαρά Ελληνική Πατέντα και τα ΤΕΙ στο Εξωτερικό δεν υφίστανται, υπο την ευρεία έννοια ότι εκεί δεν υπάρχουν ΤΕΙ και είναι Ελληνικός διαχωρισμός, καθώς όπως προείπατε και γνωρίζω τα ΤΕΙ στο Εξωτερικό αναγνωρίζονται κανονικά ως bachelor, επί της ουσίας εννοουσε αν καταλαβα οτι αν υπηρχε το ΜΙΤ στην Ελλάδα με αυτή την ονομασία θα ήταν ΤΕΙ. Αλλιώς αν τα σύγκρινε ήταν λίγο κικιρίκου. Από εκεί και πέρα στην Αγγλία που έχω μιλήσει δεν τα θεωρούν ΤΕΙ τα πτυχία όσων πάνε. Τα θεωρούν πανεπιστημιακά το ίδιο και της ΑΣΠΑΙΤΕ, η οποία είναι μεταξύ Πανεπιστημίου και ΤΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2019 στις 11:00 ΜΜ, m.gial είπε

Καλησπέρα. ΑΝ και διάβασα παλαιότερα τόπικ θεμάτων, ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί δεν ψιλοέβγαλα άκρη. Τα πτυχία ΤΕΙ αναγνωρίζονται στο Εξωτερικό, κυρίως στις Ευρωπαικές χώρες?

 

Ίσως επαναλάβω κάποιες παλαιότερες απαντήσεις, αλλά επειδή έχω προσωπική εμπειρία από αποφοίτους ΤΕΙ στο εξωτερικό λέω να γράψω κάτι.

Ο ένας ήταν απόφοιτος ΤΕΙ Αθηνών(ή Πειραιά; κάπου στην Αττική, αλλά δεν θυμάμαι από που βγήκε), είχε τελειώσει μεταπτυχιακό στην Δανία και δούλευε ως "πρακτικός-βοηθός" στο R&D της εταιρείας που ήμουν. 

Στην Δανία του είχαν αναγνωρίσει τα πάντα όλα, από το Κράτος(Πανεπιστήμιο) και από την εταιρεία (μισθολογικά).

Βέβαια κανένας από ότι ξέρω δεν ασχολήθηκε τι έβγαλε ή τι έκανε καν πριν το Μεταπτυχιακό, το οποίο ήταν εξαιρετικό με πολύ καλές κριτικές. 

|

|

Η δεύτερη είναι πιο κοντινή χρονολογικά περίπτωση. 

Συμμαθήτρια της ανιψιάς που είναι φοιτήτρια σε τοπ μεταπτυχιακό-σχολή στην Σουηδία. Απόφοιτος ΤΕΙ (δεν θυμάμαι τι μέρος με είπε) αλλά για να είναι σε εκείνη την σχολή-μεταπτυχιακό (με <15% ποσοστό αποδοχής την σαιζόν που πέρασε η ανιψιά), τότε μάλλον δεν νοιάστηκαν ιδιαίτερα που είχε πτυχίο ΤΕΙ.

|

Δεν ξέρω για αλλού, αλλά μια φορά Σκανδιναβία ξέρω ότι το ΤΕΙ = Bachelor, δίχως πολλά πολλά και με πλήρη δικαιώματα.

Αλλού φυσικά ίσως να είναι διαφορετικά τα πράματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι ασχολείστε ? Χιλιαδες πτυχιουχοι ΤΕΙ κυριως και με Msc βρισκονται σε εκατονταδες εταιριες τεχνολογιας αιχμης ακομα και σε καλες θεσεις At&T, CISCO, JUNIPER , MS AZURE ,VMWARE, GOOGLE, FB EUROPE κτλ... Εαν περιμενε η ελευθερη αγορα εργασιας της ευρωπης και αμερικης να παιρνει κοσμο αναλογα τι ελεγε το χαρτι και οχι τι μπορει να κανει....αστο.... οτι ναναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτό ακριβώς... Εγώ είχα συμφοιτητή στο ΤΕΙ Πειραιά, που είναι αυτή τη στιγμή στη google, γιατί το παιδί είχε κάνει πτυχιακή εργασία με θέμα: Οι ηλεκτρονικές πλατφορμες των μηχανών αναζήτησης.  Μη καθόμαστε και τρελαινόμαστε τώρα. Για το φίλο πιο πάνω που είπε για τις Σκανδιναβικές χώρες αναγνωρίζεται κανονικότατα όπως και σε όλη την Ευρώπη. Για Αμερική δεν ξέρω, μάλλον θα θέλουν να έχεις τελειώσει τα δικα΄τους πανεπιστήμια. Κανείς δεν ασχολείται με το brand name των Πανεπιστήμιων. Θα σας πω κατι και αν θελετε πιστεψτε το. Έχω εργαστεί σε λογιστικά γραφεία και τώρα είμαι σε μια εταιρεία  Ουδέποτε κανείς ζήτησε να δει το πτυχίο μου στα 2 λογιστικά που δουλεψα. Εντάξει τώρα στην εταιρεία για το μισθολογιο και κλπ, το ζητησαν ετσι για τα τυπικα. Το ίδιο και στην αδερφή μου, που εργάζεται ως πολιτικος μηχανικος σε τεχνικο γραφειο. Ούτε που τους νοιάζει. Αυτοι θελουν να δουν οτι ξερεις τη δουλεια. Το πτυχιο ειναι το κλειδι για να ανοιξεις θεσεις στην αγορα εργασιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...