Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίως ΤΕΙ στο εξωτερικό


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Ghjiklmnop είπε

Ναι καταλαβα πως το θέτεις. και εγώ αυτό πιστεύω, πως υπάρχει προφανώς ίδια βαθμίδα όχι μόνο σε όλη την ΕΕ. αλλά γενικα και στην Αμερική και πάει λεγοντας διότι δεν έχουν γεννηθεί όλοι για πανεπιστήμια και μπορεί και πολλοί να μην θέλουν να κάνουν το επάγγελμα που τελειωσαν στο πανεπιστήμιο ποσό μάλλον δεν μπορούν να εξαφανιστούν επαγγέλματα υδραυλικών,Ηλεκτρολόγων κλπ. Αυτές οι δουλειες θα υπάρχουν σε όλο το κόσμο και παντού όποτε φανταζομαι θα είναι και στην Αμερική και Αφρική και γενικα σε όλες τις ηπείρους λογικα. τώρα για Γερμανία έχω ακούσει και εγώ το ausbildung αλλά ξέρω μόνο για νοσηλευτές ότι είναι γύρω στα 3 χρόνια και είπα άμα είναι 3 χρόνια τότε είναι σαν να έχει πτυχίο ΤΕΙ η αληεθια είναι ότι τη συγκεκριμένη βαθμίδα δηλαδή ausbildung  δεν έχω καταλαβει πως λειτουργεί έχω μιλήσει με δυο άτομα από Γερμανία αλλά δεν πολύ καταλαβα πολλά γιατί δεν λεγανε και πολλά θεωρούσαν ότι ζω Γερμανία και τα ξέρω που δεν είχα ιδέα αλλά γενικα ξέρω πως δεν πληρώνεις Για να κανεις ausbildung  μπορεις να κανεις 1 χρόνο και μέχρι και 3 χρόνια,δυσκολεύονται πολλοί να κάνουν ausbildung διότι πρέπει νομίζω να βρουν εταιρείες έτσι ώστε να αρχίζουν να δουλεύουν με αυτές κάτι τέτοια η αληθεια είναι δεν ξέρω πολλά αν μπορεις εξήγησε μου 

Όχι, το Ausbildung είναι για τα πάντα, από φαναρτζής, τεχνίτης, φουρναρης μέχρι κάτι παραιατρικά. Είναι κάτι σαν το αγγλικό "Apprenticeship" και είναι ένα μείγμα "class courses" + "on the job training" σε εταιρείες, επιχειρήσεις ή ακόμα και σε μικρότερα μαγαζιά ή δίπλα σε επαγγελματίες (πχ κάποιος που μαθαίνει φουρναρης σε ένα φούρνο, δε χρειάζεται να πάνε στην Airbus). Δε ξέρω πως και τι, υποθέτω ότι όλα είναι στα γερμανικά, λογικά οπως σχεδόν όλη η εκπαίδευση στη Γερμανία είναι δωρεάν αλλά μου έχουν πει τα προηγούμενα χρόναι τουλάχιστον ότι ήταν δύσκολο να βρει θέση κάποιος από ΕΕ γιατί δίνανε προτεραιότητα στους πρόσφυγες/μετανάστες. Αυτό μπορεί να έχει αλλάξει τελευταία.  

Στην Αμερική υπάρχει ένα είδος "πτυχίου" που είναι το λεγόμενο "Associate Degree" που από όσο έχω καταλάβει δίνεται από τα λεγόμενα "community colleges". 

Κάθε χώρα έχει κάτι περίπου αντίστοιχο γι αυτό το επίπεδο ή για τέτοιες δουλειές και φυσικά απο χώρα σε χώρα και από ειδικότητα σε ειδικότητα μπορεί να έχουν διαφορετική αξία.  

πχ αυτό που ειχε πει ο Μητσοτάκης κάποια στιγμή για "ψυκτικούς" δε το σκέφτηκε εκείνη τη στιγμή αλλά το κόπιαρε από την αυξημένη ζήτηση που έχουνε οι ειδικότητες αυτές σε ΗΠΑ/Αγγλία τα τελευταία χρόνια (μιας και τρέχουν και οι 2 χώρες προγράμματα αξοικονόμησης ενέργειας στον τομέα του κλιματισμού σπιτιών). Στην αμερική ίσως λίγο πιο πριν, η αγγλία ακολούθησε νομίζω (και η ελλάδα κλασσικά κοιτάει τους άλλους και αντιγράφει μετα από κάποια χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, DrLo είπε

Όχι, το Ausbildung είναι για τα πάντα, από φαναρτζής, τεχνίτης, φουρναρης μέχρι κάτι παραιατρικά. Είναι κάτι σαν το αγγλικό "Apprenticeship" και είναι ένα μείγμα "class courses" + "on the job training" σε εταιρείες, επιχειρήσεις ή ακόμα και σε μικρότερα μαγαζιά ή δίπλα σε επαγγελματίες (πχ κάποιος που μαθαίνει φουρναρης σε ένα φούρνο, δε χρειάζεται να πάνε στην Airbus). Δε ξέρω πως και τι, υποθέτω ότι όλα είναι στα γερμανικά, λογικά οπως σχεδόν όλη η εκπαίδευση στη Γερμανία είναι δωρεάν αλλά μου έχουν πει τα προηγούμενα χρόναι τουλάχιστον ότι ήταν δύσκολο να βρει θέση κάποιος από ΕΕ γιατί δίνανε προτεραιότητα στους πρόσφυγες/μετανάστες. Αυτό μπορεί να έχει αλλάξει τελευταία.  

Στην Αμερική υπάρχει ένα είδος "πτυχίου" που είναι το λεγόμενο "Associate Degree" που από όσο έχω καταλάβει δίνεται από τα λεγόμενα "community colleges". 

Κάθε χώρα έχει κάτι περίπου αντίστοιχο γι αυτό το επίπεδο ή για τέτοιες δουλειές και φυσικά απο χώρα σε χώρα και από ειδικότητα σε ειδικότητα μπορεί να έχουν διαφορετική αξία.  

πχ αυτό που ειχε πει ο Μητσοτάκης κάποια στιγμή για "ψυκτικούς" δε το σκέφτηκε εκείνη τη στιγμή αλλά το κόπιαρε από την αυξημένη ζήτηση που έχουνε οι ειδικότητες αυτές σε ΗΠΑ/Αγγλία τα τελευταία χρόνια (μιας και τρέχουν και οι 2 χώρες προγράμματα αξοικονόμησης ενέργειας στον τομέα του κλιματισμού σπιτιών). Στην αμερική ίσως λίγο πιο πριν, η αγγλία ακολούθησε νομίζω (και η ελλάδα κλασσικά κοιτάει τους άλλους και αντιγράφει μετα από κάποια χρόνια).

Το apprenticeship τι ακριβώς είναι? Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγήσεις? Επίσης για την Αμερική το community college δεν ειναι τα δημόσια κολλέγια που απλώς η μόνη διαφορά είναι ότι είναι δωρεαν εν αντίθεση με τα ακριβα κολλέγια που έχουν εκεί? . Το θέμα είναι ποσά χρόνια διαρκεί ένα community college & apprenticeship ? Είναι για επαγγέλματα που βγαίνεις βοηθος νοσηλευτη πχ.η ψυκτικός κλπ.? Εννοω για χειρωνακτικές περισσότερο δουλειές ? Και ποσά χρόνια διαρκούν ? Ας πουμε τα Ιεκ στην Ελλάδα ότι ειδικότητα και να επιλέξεις είναι 2 χρόνια παντα εκεί ποσά χρόνια είναι αντίστοιχα?και έχουν δυναμική σαν πτυχία η τους αντιμετωπίζουν ως κατώτερους τους οι άνθρωποι εκεί λόγω του ότι έχουν ένα κατώτερο πτυχίο απο πανεπιστημιακούς όπως συμβαίνει και εδώ με τα Ιεκ? Και τέλος τα συγκεκριμένα προγράμματα θεωρούνται μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση Η πανεπιστημιακή  εκπαιδεύση? που συγκαταλέγονται ακιρβως? Διότι δεν έχω πλήρη γνώση του εκπαιδευτικού τπυς συστήματος αν δεν σου κάνει κόπο μπορεις να μου το εξηγήσεις για Αγγλία και Αμερική αυτά που μου είπες πάνω δηλαδή? Συγγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις τώρα ψάχνομαι και εγώ και θαλω να μάθω για το εξωτερικό τι συμβαίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ghjiklmnop είπε

Αν μπορεις σε παρακαλω εξήγησε μου το εκπαιδευτικό τους σύστημα στις χώρες Που έγραψες πάνω, δηλαδή στη Αγγλία,Γερμανία,ολλανδια και γενικά στις σκανδιναβικές χώρες διότι με ενδιαφερει πολύ να μάθω πως λειτουργούν τα πράγματα εκεί, σε κάθε χώρα ξεχωριστά 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Όποτε είναι ακριβώς όπως και στην Ελλάδα από όσο βλέπω δεν διαφέρει δηλαδή το πτυχίο ελλαδας Με εξωτερικού. Οπως πχ.το Πτυχίο Ιεκ στην Ελλάδα είναι  επίπεδου 5 έτσι θα είναι και στη ΕΕ. αλλά αν πάω στην ολλανδια,Γερμανία η Αγγλία για δουλει με πτυχίο Ιεκ θα μου πουν «τι είναι αυτό?»  Διότι αυτή η ερώτηση είναι ακόμη αναπάντητη εννοω πως αν αναγνωρίζονται τα πτυχία Ιεκ στο εξωτερικό αφού πολλοί λένε πως όχι δεν αναγνωρίζονται και άλλοι πως αναγνωρίζονται  τελικά τι σημαίνει?🤷‍♀️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ghjiklmnop είπε

Όποτε είναι ακριβώς όπως και στην Ελλάδα από όσο βλέπω δεν διαφέρει δηλαδή το πτυχίο ελλαδας Με εξωτερικού. Οπως πχ.το Πτυχίο Ιεκ στην Ελλάδα είναι  επίπεδου 5 έτσι θα είναι και στη ΕΕ. αλλά αν πάω στην ολλανδια,Γερμανία η Αγγλία για δουλει με πτυχίο Ιεκ θα μου πουν «τι είναι αυτό?»  Διότι αυτή η ερώτηση είναι ακόμη αναπάντητη εννοω πως αν αναγνωρίζονται τα πτυχία Ιεκ στο εξωτερικό αφού πολλοί λένε πως όχι δεν αναγνωρίζονται και άλλοι πως αναγνωρίζονται  τελικά τι σημαίνει?🤷‍♀️

Αυτό θα πρέπει να το θέσεις ερώτημα στη χώρα που θα πας. Φίλος που πήγε με πτυχιο ΙΕΚ Πληροφορικής στη ΓΕΡΜΑΝΊΑ του είπαν απλά τι ξέρει να κάνει και παίρνει καλό μισθό. Αλλά η πληροφορική είναι μια ειδικότητα που δεν παίζει ρόλο το πτυχιο έτσι και αλλιώς. Ξεκολλα το μυαλο σου απο την αναγνωριση. Δεν πας για μάστερ, πας για δουλεια. Στη δουλειά μετράει το τι ξέρεις να κάνεις

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Αυτό θα πρέπει να το θέσεις ερώτημα στη χώρα που θα πας. Φίλος που πήγε με πτυχιο ΙΕΚ Πληροφορικής στη ΓΕΡΜΑΝΊΑ του είπαν απλά τι ξέρει να κάνει και παίρνει καλό μισθό. Αλλά η πληροφορική είναι μια ειδικότητα που δεν παίζει ρόλο το πτυχιο έτσι και αλλιώς. Ξεκολλα το μυαλο σου απο την αναγνωριση. Δεν πας για μάστερ, πας για δουλεια. Στη δουλειά μετράει το τι ξέρεις να κάνεις

Συμφωνώ σε αυτό αλλά ακόμη και αν ξέρω αν εγώ έχω σπουδάσει ως βοηθος νσοηλευτη αναγκαστικά θα μου ζητήσουν πτυχίο διότι είναι συγκεκριμένη ειδικότητα όποτε Για αυτό ρωτάω μην πάω και μου πουν δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο καν γιατί είναι συγκεκριμένη εδικοτητα που θέλει πτυχίο έχω σπουδάσει και τουριστικά φανταζομαι σε αυτό δεν θα έχω πρόβλημα διότι σαν επάγγελμα δεν νομίζω να τους ενδιαφερει τόσο το πτυχίο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...