Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίως ΤΕΙ στο εξωτερικό


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα. ΑΝ και διάβασα παλαιότερα τόπικ θεμάτων, ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί δεν ψιλοέβγαλα άκρη. Τα πτυχία ΤΕΙ αναγνωρίζονται στο Εξωτερικό, κυρίως στις Ευρωπαικές χώρες?

Κατάφερα και βρήακ 2 πολύ σημαντικά πράγματα και χρειάζομαι τη γνώμη σας. Βέβαια, φίλες μου που πήγαν στην Αγγλία για μάστερ με πτυχίο ΤΕΙ , τους αναγνωρίστηκε κανονικά.

Αρχίκα να πω ότι είμαι απόφοιτη τμήματος Λογιστική και Χρηματοοικονομικη ΤΕΙ Πειραια

 

Το πρώτο που βρήκα

 

 

Σύμφωνα με το υπ' αριθμ. 1252/14.07.2003 έγγραφο του Ινστιτούτου Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, για να είναι ένα ίδρυμα που λειτουργεί σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά και σε άλλες χώρες, ομοταγές προς τα ΤΕΙ πρέπει να ανήκει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας στην οποία λειτουργεί και μετά από τριετείς ή τετραετείς σπουδές να οδηγεί σε ακαδημαϊκό τίτλο σπουδών. 
Ειδικότερα, οι τίτλοι που αναγνωρίζονται κατ' αρχήν ως ισότιμοι προς τίτλους σπουδών των ΤΕΙ είναι οι εξής:

Ην. Βασίλειο: Bachelor Universities, Colleges
Γαλλία: Licence - Universites 
Γερμανία: Diplom - Fachhochschule 
Ιταλία: Diploma Universitario ή Laurea Breve - Universita 
Βέλγιο: Diplom Gradue - Ecole Superieur
Ολλανδία: HBO - Hogeschool
Δανία: Bachelor (Eksamensbevis) - Universities level first stage
Σουηδία: University Certificate - Hoges
Φινλανδία: Kandidaatii/Kandidat - Universities level first stage
Νορβηγία: Candidatus/Candidata Magisterii - Universities level first stage
Αυστρία: Diplom - Fachhochschule
Ιρλανδία: Diploma - National Diploma - Colleges, Institutes
Ισπανία: Diplomado - Universidad

 

Το δεύτερο που βρήκα είναι το εξής: .

Ptychio TEI

  • Dutch comparison: HBO bachelor’s degree (NLQF 6/EQF 6).
  • Duration of schooling: 4 years.
  • Type of education: higher professional education.
  • Purpose of diploma: admission to further study of the second cycle in higher professional education.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως, αν ενδιαφερεσαι για μαστερ, τα περισσοτερα Πανεπιστημια έχουν στο site τους  Entry requirements by country

Για παραδειγμα από το University of Edinburgh:

Screenshot_2019-03-18_14-18-24.png.c5cb6220286ddea445791f50fbf0e00c.png

 

Στο UCL από την άλλη αναφέρουν αυτό :

Screenshot_2019-03-18_14-22-33.png.36521881c5b584bf5f1f2645596c0b6a.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε μπερδέψατε λίγο είναι η αλήθεια. ΈΧΩ 240 ects. από ότι καταλαβαίνω το πτυχίο μου το αναγνωρίζουν ως bachelor. Τώρα αυτό με την αντιστοιχία τμήματος στο Εξωτερικό, έχει και εκεί τμήματα Accounting and Finance σε Instistute of Technology. Απλά δανείστηκα το παράδειγμα με τις φίλες μου που αλλη είχε τελειωσει ΤΕΙ Καβαλας, Άλλη τει πειραια, και στο Πανεπιστήμιο του Manchester έγιναν αποδεκτές για μάστερ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, m.gial είπε

Mε μπερδέψατε λίγο είναι η αλήθεια. ΈΧΩ 240 ects. από ότι καταλαβαίνω το πτυχίο μου το αναγνωρίζουν ως barchelor. Τώρα αυτό με την αντιστοιχία τμήματος στο Εξωτερικό, έχει και εκεί τμήματα Accounting and Finance σε Instistute of Technology. Απλά δανείστηκα το παράδειγμα με τις φίλες μου που αλλη είχε τελειωσει ΤΕΙ Καβαλας, Άλλη τει πειραια, και στο Πανεπιστήμιο του Manchester έγιναν αποδεκτές για μάστερ

το institute of technology δεν λέει τπτ (βλέπε MIT). 

με 240 ects σου αναγνωρίζετε Bachelor 4ετες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bilya είπε

το institute of technology δεν λέει τπτ (βλέπε MIT). 

με 240 ects σου αναγνωρίζετε Bachelor 4ετες.

Λπν να τα βάλουμε σε μια σειρά για να τελειώνει η φρασο-κωμωδία. Αρχικά σ ευχαριστώ που μου επιβεβαιώνεις ότι το πτυχίο μου αναγνωρίζεται έστω και σαν Bachelor. Στο διαταύτα, το γνωρίζεις ότι είμαστε η μοναδική χώρα που έχει αυτό το διαχωρισμό Πανεπιστήμια/ΤΕΙ? Στο εξωτερικό, θεωρούνται όλα Πανεπιστήμια. Αυτό με το ΜΙΤ δεν γίνεται να μη δεν το σχολιάσω. Μετέφρασε τα αρχικά του ΜΙΤ .Λέει Τεχνολογικό Ινστιτούτο Μασαχουσέτης. Είναι Πανεπιστήμιο. Αν ήταν στην Ελλάδα και έδρευε εδώ θα ήταν ΤΕΙ με τα Ελληνικά δεδομένα πάντα.

Εγώ ξέρω ότι σύμφωνα με τον Ευρωπαικό φόρεα, τα πτυχία ΑΕΙ/ΤΕΙ βρίσκονται στο Επίπεδο 6, εκτός αν έχεις τελειώσει ΕΜΠ και γενικά πολυτεχνείου που πάνε στο επίπεδο 7 λόγω 5ετους φοίτησης και πιάνονται σαν μάστερ. ΕΛΠΊΖΩ να καταλαβαίνεις για ποιο λογο μετά από 35 χρόνια, η εκπαίδευση γίνεται ενιαία και τα ΤΕΙ έγιναν Πανεπιστήμια. Εκτός του ότι ήμασταν η τελευταία χώρα που το έκανε, φτάσαμε στο σημείο στο Εξωτερικό με αυτό το διαχωρισμό να μας δουλεύουν. Σαφέστατα είναι αδικία για κάποιον που διαβαζε να περασει Πανεπιστήμιο και για καποιον με το 3 να περασει ΤΕΙ, αλλά πιστεύω ότι αυτή τη νοοτροπία τη δημιούργησε το σχολείο, οι γονείς και ότι κάποια τμήματα που βρίσκονταν σε μικρές επαρχίες δεν έλκυαν το κόσμο να πάει εκεί

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, m.gial είπε

Λπν να τα βάλουμε σε μια σειρά για να τελειώνει η φρασο-κωμωδία. Αρχικά σ ευχαριστώ που μου επιβεβαιώνεις ότι το πτυχίο μου αναγνωρίζεται έστω και σαν Barchelor. Στο διαταύτα, το γνωρίζεις ότι είμαστε η μοναδική χώρα που έχει αυτό το διαχωρισμό Πανεπιστήμια/ΤΕΙ? Στο εξωτερικό, θεωρούνται όλα Πανεπιστήμια. Αυτό με το ΜΙΤ δεν γίνεται να μη δεν το σχολιάσω. Μετέφρασε τα αρχικά του ΜΙΤ .Λέει Τεχνολογικό Ινστιτούτο Μασαχουσέτης. Είναι Πανεπιστήμιο. Αν ήταν στην Ελλάδα και έδρευε εδώ θα ήταν ΤΕΙ με τα Ελληνικά δεδομένα πάντα.

Εγώ ξέρω ότι σύμφωνα με τον Ευρωπαικό φόρεα, τα πτυχία ΑΕΙ/ΤΕΙ βρίσκονται στο Επίπεδο 6, εκτός αν έχεις τελειώσει ΕΜΠ και γενικά πολυτεχνείου που πάνε στο επίπεδο 7 λόγω 5ετους φοίτησης και πιάνονται σαν μάστερ. ΕΛΠΊΖΩ να καταλαβαίνεις για ποιο λογο μετά από 35 χρόνια, η εκπαίδευση γίνεται ενιαία και τα ΤΕΙ έγιναν Πανεπιστήμια. Εκτός του ότι ήμασταν η τελευταία χώρα που το έκανε, φτάσαμε στο σημείο στο Εξωτερικό με αυτό το διαχωρισμό να μας δουλεύουν. Σαφέστατα είναι αδικία για κάποιον που διαβαζε να περασει Πανεπιστήμιο και για καποιον με το 3 να περασει ΤΕΙ, αλλά πιστεύω ότι αυτή τη νοοτροπία τη δημιούργησε το σχολείο, οι γονείς και ότι κάποια τμήματα που βρίσκονταν σε μικρές επαρχίες δεν έλκυαν το κόσμο να πάει εκεί

μην κάθεσαι κ σκας για πράγματα που βαση Μπολόνιας θα αλλάξουν αναγκαστικά κ Ελλάδα.  

Σπουδές που δίνουν 240 ects βαση Μπολόνιας είναι Bachelor  είτε απο το ΤΕΙ Μεσολογγίου είτε απο το ΕΚΠΑ.

Αυτο σε νοιάζει. 

 

 

2 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Το επιπεδο των ΤΕΙ ειναι κατώτερο των ΑΕΙ, εξ ου και οι διαφοροποιήσεις που κάνουν τα ιδρύματα, όπως το UCL παραπανω.

ΑΕΙ= ΤΕΙ + πανεπιστήμια. 20 χρόνια κοντεύουν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, vagos789 said:

Νομιζω καθε πτυχιο ειναι ξεχωριστη περιπτωση

Φιλη ειχε παει Αγγλια με πτυχιο ΤΕΙ οπτικης και ουσιαστικα δεν της αναγνωριστηκε

Προφανως αν έχεις τελειώσει κάποια ειδικότητα Ελλάδα που Αγγλία δεν υπάρχει λογικό είναι να μην στον κάνουν αναγνώριση/αντιστοίχηση. Στην Γερμανία ας πούμε οι οπτικοί δεν κάνουν σπουδές, κάνουν Ausbildung. Κάτι σαν Apprenticeship δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γερμανία υπάρχουν σχολές που μπορείς να τις κάνεις και σαν Ausbildung αλλά και σε τεχνικο πανεπιστήμιο Fachhochschule π.χ. οπτικος,φυσιοθεραπεία.

Η διαφορά είναι στο ενα είναι πιο πρακτικη η εκπαίδευση,δηλαδή εργάζεσαι παράλληλα στο τομέα αυτό με πληρωμή,ενω στο άλλο είναι πιο θεωρητική η εκπαίδευση.

ΙΕΚ δεν υπάρχουν.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Το επιπεδο των ΤΕΙ ειναι κατώτερο των ΑΕΙ, εξ ου και οι διαφοροποιήσεις που κάνουν τα ιδρύματα, όπως το UCL παραπανω.

Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό που λες? Για 2 λόγους. 

 

Αρχικά ΑΕΙ= Πανεπιστήμια + ΤΕΙ. Τελειωνει εδω το εν λογω θεμα.

Δεύτερον από τι στιγμή που κατά τη γνώμη σου τα θεωρείς κατώτερα, για ποιο λόγο τα βαζουν Επίπεδο 6 ο Ευρωπαικός φορέας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
34 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

Εδω πτυχιούχοι δεν ξέρουν πως γράφεται το Bachelor, τα MSc στο εξωτερικό τους μάραναν.

Λίγο επιθετικός, αν και σκεφτείς ότι έγραψα από κινητό και με πρόδωσε το Τ9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...