Προς το περιεχόμενο

Google Stadia: Η υπόσχεση της Google για βιώσιμο cloud gaming


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι αυτές οι πλατφόρμες είναι καλές για παιχνίδια όπου το lag δε παίζει μεγάλο ρόλο. Βέβαια αν το lag δε ξεπερνά τα 150ms, τα παιχνίδια θα είναι αρκετά playable. Για σύνδεση στο ίντερνετ νομίζω ότι μια vdsl 50Mbps επαρκεί (μιλάμε για πραγματικά 50). Οι παλιές adsl 24Mbps είναι για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκουπίδι υπηρεσία.

Δεν πρόκειται να αντικαταστήσει τίποτα απλά θα προσθέσει.

Επεξ/σία από greed
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάτε για φανμπογια ένα έχω να πω και θα είναι προφητεία που θα βγεί αληθινή.

 

Το gaming θα πεθάνει αλλά η νιντνεντο και τα φανμπογια της θα το σώσουν για άλλη μια φορά μιας και είναι πραγματικοί gamers με πραγματική εταιρεία videogames. Ούτε οι μηχανές αναζήτησης θα φτιάξουν βίντεογκειμς ούτε τα windows αλλά και ούτε η εταιρεία κιμάς Sony που μόνο πλυντήρια δεν βγάζει.

Όταν λοιπόν κάτι δεν πάει καλά όλοι ψάχνουν για το γνήσιο και το αγνό... Και η μοναδική τέτοια περίπτωση είναι η νιντνεντο μας.

Τέλος επεισοδίου ας κλειδώσει.

  • Thanks 2
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παιδιά. Εμένα αυτά με στεναχωρούν.
Είμαι ο μόνος που θέλω να έχω την κονσόλα, ή το PC μου, τακτοποιημένα, καθαρά σε ωραία θέση; Τα χειριστήρια με προσοχή και ότι έχω σε Retail να είναι σε όμορφο σημείο να τα βλέπω;

Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός και είχα το Playstation 1, πάντα ήθελα να είναι σε συγκεκριμένο σημείο, πάντα με τάξη.
Κάποιοι φίλοι τότε, τα είχαν στο πάτωμα και τα μετέφεραν από τηλεόραση σε τηλεόραση.

Ακόμα και τώρα, τόσο στο Playstation όσο και στο PC, δεν παίζω μόνο για να παίξω το παιχνίδι. Με ευχαριστεί πρώτα απ' όλα το παιχνίδι, αλλά μ' ευχαριστεί να ξέρω ότι όλα είναι εντάξει και τακτοποιημένα και πως δουλεύουν καλά. Μου αρέσει να χρησιμοποιώ τα πράγματα μου.
Το ίδιο και με το αυτοκίνητο, κλπ.

Με φοβίζει αυτή η κατάσταση και με στεναχωρεί. Δηλαδή τόσο Fast Food; Ήδη με τα Battle Royal παιχνίδι και τα moba, κατά τη γνώμη μου το πράγμα έχει γίνει λίγο σαν τα πρωινάδικα. Να παίξουμε κάτι γρήγορο, να τελειώνουμε.
Παίζω και εγώ τέτοια παιχνίδια, αλλά όχι μόνο τέτοια.

Μπορεί να ακούγομαι σε κάποιους οπισθοδρομικός, αλλά δεν θα ήθελα να είναι αυτό το μέλλον του Gaming και γενικότερα του PC. Να έχω μία οθόνη με μία Stream συσκευή.

Τόσο πολύ βιαζόμαστε τέλος πάντων; Έτσι το βλέπω, σαν βιασύνη.

Anyway. Και εκεί να πάει θα είναι επειδή μάλλον ο κόσμος αυτό έχει ανάγκη.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Tι καλυτερο θα εχει δηλαδη απο Onlive,psnow,geforce now κτλ που θα αλλαξει το gaming και οτι ειναι το μελλον κτλ?.

4Κ/60+HDR με "υποσχετική" για 8K....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας γράφει ότι θέλει εδώ μέσα. 

Αλλοι γράφουν PSnow vs Stadia, άλλοι PS4 vs Microsoft vs Stadia, άλλοι για την αποτυχία της google και άλλοι για το οτι δεν θα σηκώνει η 5αρα σύνδεση τους το cloud gaming. 

 

Ενα project παρουσίασε η google, μιας και εκεί καταλήγει η κατάσταση, όχι μόνο του gaming, αλλά και των desktop apps, και πέσανε όλοι να την φάνε. 

 

Αλήθεια, πιστεύατε οτι για πάντα θα είχαμε την πλαστική κονσολίτσα μας, θα την βάζαμε σε πολύμπριζο με την τηλεόραση, θα προσθέταμε ενα δισκάκι μεγαλύτερο και απο τον σκληρό δίσκο και θα παίζαμε μετά απο 3 ώρες installation?

 

Οποιος θέλει ας συμμετέχει στην υπηρεσία της Google, αλλιώς υπάρχουν και οι κονσόλες του τώρα ή του αύριο. 

Κανείς δεν σας πίεσε να παίξετε με το stadia, και κανείς δεν σας είπε οτι θα χαθούν (ακόμα), τα offline games. 

Καλά, καλά τιμές δεν είπαν και test απο χρήστες δεν έγιναν στην υπηρεσία και βγάλατε όλοι συμπέρασμα επιτυχίας. 

 

Προσωπικά μου αρέσει το cloud gaming, αλλά η τύχη μου στην ελλάδα δεν έφτασε ποτέ στο να έχω σύνδεση ίντερνετ, που να αρκεί για αυτές τις υπηρεσίες. 

Σε περίπτωση που αλλάξουν τα δεδομένα, ανάλογα με τα παιχνίδια που θα προσφέρει, με το input lag και με τον θόρυβο στην ανάλυση θα δείξει πόσο κόσμο θα τραβήξει.

Στην τελική, δεν είπε κανείς οτι θα έρθει ελλάδα. 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι σύνδεση θα θέλει για να παίζεις 4κ 60fps κτλ.Εδω με 24αρα και 2κ βίντεο σε youtube δεν φορτώνει σωστά.παντως αν είναι προσιτή τιμή όταν έρθει Ελλάδα θα το δοκιμάσω  αφού έχω 100αρα και μένω μόνος.Σε πολυμελή νοικοκυριά  είναι ακόμα πιο δύσκολο.5 κινητά στο wifi κάνα δυο λάπτοπ μια τηλεόραση ένα ps4 ο μικρός αδερφός.σιγουρα θα υπάρχει lag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
33 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Tι καλυτερο θα εχει δηλαδη απο Onlive,psnow,geforce now κτλ που θα αλλαξει το gaming και οτι ειναι το μελλον κτλ?.

Δεν χρειάζεται να έχει κάτι καλύτερο. Αρκεί που έχει ένα user base της τάξης των δισεκατομμυρίων λόγω Android. Σε αυτούς στοχεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25mbps το ελάχιστο  είχα διαβάσει για το project stream όταν μιλούσαμε για 1080p 60fps . Τώρα για τα 4κ, 8κ τι θα θέλει;  Σε τεστ, όταν η ταχύτητα έπεφτε στα 20 mbps λαγκαρε και το βίντεο θόλωνε... Προφανώς και το βελτίωσαν από τότε αλλά θέλει τεσταρισμα... Στη παρουσίαση προφανώς το έδειξαν σε lan στην καλύτερη...

Αν η google στοχεύει στη mobile αγορά τότε θα πρέπει να πάει σε ένα μοντέλο fremium διαφημίσεις και microtransactions...

Αν την ενδιαφέρει όντως η κλασσική gaming αγορά, τότε θα πρέπει να ασχοληθεί με τον κατάλογο με τα υποστηριζόμενα παιχνίδια και τη κοστολόγηση τους...

 

Λογικά μέχρι την ε3 θα ξέρουμε περισσότερα... Προσωπικά πιστεύω ότι οι κονσόλες μια γενιά την έχουν ακόμα. Όταν θα μπορώ να κατεβάζω τα τορρεντ μου και να μπορώ να παίζω ταυτοχρονα, τότε θα αρχίσω να σκέφτομαι στριμινγκ επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, michael92 είπε

Οι high-end/enthusiast gamers έχουν ήδη αντίστοιχες κάρτες. Οι budget gamers παίρνουν midrange PC/console με πολύ λίγα χρήματα.

Για ποιον λόγο να πληρώσει κάποιος το νταβατζιλίκι της google;

Για να έχει αυτά τα γραφικά και στο κινητό του...η το pc της δουλειάς 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται απο το κοστος, τα παιχνιδια που προσφερει και την ποιοτητα της υπηρεσιας σε σχεση με τον ανταγωνισμο...Αυριο η ms παρουσιαζει και αυτη το xcloud και υποσχεται οτι ολα τα παιχνιδια που ειναι διαθεσιμα στο store του xbox θα παιζουν και στο xcloud...Τωρα πως θα γινει αυτο, οταν ας πουμε εταιρειες οπως η ΕΑ ετοιμαζουν τη δικη τους streaming υπηρεσια, αυτο ειναι ενα θεμα...

Ακόμα και η σονι που φαινεται να βλεπει το psnow σαν ανταγωνιστικο προιον σε σχεση με τις κονσολες της, την υπηρεσια την εχει...αν δει οτι ξεφευγει το πραγμα, το περιορισμενο καταλογο που κραταει αυτη τη στιγμη στο psnow μπορει να τον επεκτεινει με τον ατελειωτο καταλογο παιχνιδιων που διαθετουν...Τωρα αν τους συμφερει αυτο το πραγμα και αυτο ειναι ενα θεμα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...