Προς το περιεχόμενο

Google Stadia: Η υπόσχεση της Google για βιώσιμο cloud gaming


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις εταιριες τις ρώτησε αν θέλουν να παρέχουν εναν τίτλο με 100€ DLC στην google για ενα ποσοστο απο τα εσοδα  της συνδρομης της google για το streaming σε εναν τσαμπατζη με turbo-x tablet που θέλει να παιζει στην δουλεια του;
Αν καποιος μπορει απο το σαπακι του να streamarei το game , ποιος ο λογος να το αγορασει;
Δεν θα πεσουν οι πωλησεις στον ευρυτερο κλαδο;
Ενα wild guess ειναι πως θα ειναι super-duper premium και πανακριβη συνδρομη ή και instant p2p for limited duration για σοβαρους τιτλους και θα εχει πάμφθηνα τα games που πηγανε άπατα με το καλημερα και πανε για φουντο, μηπως προλαβουν και αφαιμαξουν κανεναν που πηγε να γλιτωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λες και νοιάζει την Google η γνώμη των τωρινών gamer. όσοι σχολιάζουν εδώ σε 5 χρόνια θα έχουν πάψει να είναι hardcore gamer και πιθανό να έχουν καταλήξει σαν χιπστερας με δύο γυαλισμενες κονσόλες που τις ανοίγει μια φορά στα γενέθλια του που έρχονται δύο φίλοι.

το gaming θέλει χρόνο δυστυχώς που φυσιολογικά όσο μεγαλώνουμε μειώνεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, michael92 είπε

Οι high-end/enthusiast gamers έχουν ήδη αντίστοιχες κάρτες. Οι budget gamers παίρνουν midrange PC/console με πολύ λίγα χρήματα.

Για ποιον λόγο να πληρώσει κάποιος το νταβατζιλίκι της google;

Νταβατζιλίκι ονομάζουμε μία κατάσταση στην οποία υποχρεώνεσαι να πληρώσεις!!! (π.χ. το κράτος μας είναι ο μεγαλύτερος νταβάς)

Η Google με τη συγκεκριμένη υπηρεσία σου δίνει απλά μία επιλογή. Εμένα προσωπικά που δεν έχω τούμπανο υπολογιστή η υπηρεσία αυτή πιστεύω με βολεύει. Τώρα αν και το κόστος δεν είναι μεγάλο πιστεύω θα την χρησιμοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2019 στις 11:54 ΜΜ, stereobeatbox είπε

Να χαρώ εγώ cloud gaming, που πληρώνω 24ρι και πιανω (τα) 3 (μου), 5λεπτά από το κέντρο της πόλης...

Eσυ πληρωνεις ΕΩΣ  24 και πιανεις τα 3  σου οπως λες  και νομιζεις πως πληρωνεις για 24αρα  εγγυημενη .

Εγινε το πρωτο βημα  απο μια εταιρεια που συγκαταλεγεται  στις κορυφαιες του πλανητη .Εχει την υποδομη  ,το κεφαλαιο και την τεχνογνωσια να το υποστηριξει.Το μελλον ειναι στο streaming  (και ας προτιμω εγω το retail  που το στηριζω   με αρκετα λεφτα καθε χρονο ,οχι στην θεωρια οπως κανουν μερικοι )  ,οσο οι γρηγορες ταχυτητες ιντερνετ αγκαλιαζουν  ολο και μεγαλυτερο κομματι του πληθυσμου  και αυτο συμβαινει ταχιστα .

Σε μια  5ετια απο τωρα   θα ειναι mainstream  για την μαζα του κοσμου  που την ενδιαφερει η ανεση και η απλοτητα στην χρηση των προιοντων και υπηρεσιων .Αυτο σε συνδυασμο με μια επιθετικη τιμολογιακη πολιτικη  θα το  κανει μονοδρομο .Οσοι εχουν high end pc (που ειναι ελαχιστοι ακομα και εδω μεσα  ) και μερικοι "ρομαντικοι" θα παραμεινουν  στις υπολοιπες επιλογες σε βαθος χρονου  ,που θα ειναι διαθεσιμες  για αρκετα χρονια ακομα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, Sir_Teraflop said:

Ένα θεματάκι θα το έχει η Nintendo εδώ που τα λέμε...

Να ξυπνήσουν τότε και να φέρουν το Geforce Now στο Switch. Είναι δικό τους πρόβλημα αν μένουν μονίμως πίσω από τις εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι εχουνε περασει 20 χρονια απο τοτε που παιζαμε και αμα σηκωνες το τηλεφωνο κοβοντουσαν ολα και φωναζαμε και παμε παλι προς τα εκει χαχα. Θα παιζω θα μπαινει η κοπελα-φιλος-ανιψι-παιδι (βαλε οτι θες) στο ιντερνετ θα laggarei το συμπαν και θα φωναζουμε "ποιοοοοοοςςςςςς βλεπει βιντεο και κατεβαζει να βγειιιιιιιιι, παιζω!!!!!!!!!!". Ελαχιστοι μπορουν να επωφεληθουν στο αμεσο μελλον απο τετοιες υπηρεσιες καθως τα εμποδια ειναι αρκετα για αξιοπρεπη χρηση. Μην νομιζουμε οτι μονο η Ελλαδα εχει προβλημα με το ιντερνετ κτλ. πολλες χωρες που ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο εμας εχουν θεματα με χαμηλες ταχυτητες. Επισης, επειδη καπου ειδα αναφερθηκε το θεμα δεν ειναι απλα να παιξεις , αλλα και το τι, καθως οι exclusive τιτλοι πουλανε τις κονσολες και οχι το αντιθετο, που ειναι φυσικα και λογος για την παντοκρατορια της SONY στη γενια που διανυουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Fotis13 said:

Eσυ πληρωνεις ΕΩΣ  24 και πιανεις τα 3  σου οπως λες  και νομιζεις πως πληρωνεις για 24αρα  εγγυημενη .

Εγινε το πρωτο βημα  απο μια εταιρεια που συγκαταλεγεται  στις κορυφαιες του πλανητη .Εχει την υποδομη  ,το κεφαλαιο και την τεχνογνωσια να το υποστηριξει.Το μελλον ειναι στο streaming  (και ας προτιμω εγω το retail )  οσο οι γρηγορες ταχυτητες ιντερνετ αγκαλιαζουν  ολο και μεγαλυτερο κομματι του πλυθυσμου  και αυτο συμβαινει ταχιστα .

Σε μια  5ετια απο τωρα   θα ειναι mainstream  για την μαζα του κοσμου  που την ενδιαφερει η ανεση και η απλοτητα στην χρηση των προιοντων και υπηρεσιων .Αυτο σε συνδυασμο με μια επιθετικη τιμολογιακη πολιτικη  θα το  κανει μονοδρομο .Οσοι εχουν high end pc (που ειναι ελαχιστοι ακομα και εδω μεσα  ) και μερικοι "ρομαντικοι" θα παραμεινουν  στις υπολοιπες επιλογες σε βαθος χρονου  ,που θα ειναι διαθεσιμες  για αρκετα χρονια ακομα .

Προσωπικά θα κρατήσω το πισί μου με την 970 για να παίζω αρχαιότητες που δεν πρόκειται να μπουν σε τέτοιες υπηρεσίες και δεν ξαναναβαθμίζω ποτέ. High-end gaming σε χρέπι λάπτοπ ή σε τηλεόραση ή σε κινητό. Δεν βλέπω την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Προσωπικά θα κρατήσω το πισί μου με την 970 για να παίζω αρχαιότητες που δεν πρόκειται να μπουν σε τέτοιες υπηρεσίες και δεν ξαναναβαθμίζω ποτέ. High-end gaming σε χρέπι λάπτοπ ή σε τηλεόραση ή σε κινητό. Δεν βλέπω την ώρα.

Εσυ εισαι ενα πολυ μικρο κομματι του  συγκεκριμενου καταναλωτικου κοινου για μια σειρα απο λογους , δεν στοχευουν σε σενα αυτες οι υπηρεσιες  δεν εισαι εν δυναμει πελατης τους .

Αν και θα γινεις αργα η' γρηγορα ειναι θεμα χρονου( οπως και εγω ) απλα δεν το ξερεις ακομα .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ψοφησει γρηγορα τετοιες τασεις που προυποθετουν οτι τπτ δεν σου ανηκει δεν μας κανουν καλο ως τελικους καταναλωτες , x σε digital version και always online , δεν γουσταρω επι την καμια να χρησιμοποια δυναμη απο το δικο μου συστημα για βγαζει η google χρημα και δεν γουσταρω το προς τα που ωθουν οι εταιριες την αγορα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το streaming είναι ευχής έργο!!!

Παρότι παλιός συλλέκτης κονσολών - παιχνιδιών πλέον ακολουθώ minimal τάσεις στο gaming, έχω ξεχάσει τι εστί physical - εκτός και αν βρω καμιά τιμή χώμα - και είμαι ευχαριστημένος από αυτή μου την επιλογή. Το steam έδειξε το δρόμο για την γενιά του digital gaming, η google με τη δύναμη της θα δείξει το δρόμο για τη γενιά του streaming.

 

Το future είναι στο stadia για τους προσκολλημένους στο παρελθόν δεινόσαυρους......ai stadiala* με την γκρίνια πια :lol: 

 

* obvious humor is obvious

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, Fotis13 said:

Εσυ εισαι ενα πολυ μικρο κομματι του  συγκεκριμενου καταναλωτικου κοινου για μια σειρα απο λογους , δεν στοχευουν σε σενα αυτες οι υπηρεσιες  δεν εισαι εν δυναμει πελατης τους .

Αν και θα γινεις αργα η' γρηγορα ειναι θεμα χρονου( οπως και εγω ) απλα δεν το ξερεις ακομα .

Τι λες; Διαβάζεις τι γράφω; :P

Λέω δεν ξαναναβαθμίζω ποτέ το πισί μου, θα είμαι day-one συνδρομητής σε κάτι τέτοιο μόλις γίνει διαθέσιμο (αν και μάλλον θα πάω προς xCloud μεριά, όχι στο Stadia). Ήδη έχω συνδρομή στο PS Now και streamάρω PS3/PS4 games στο πισί μου, δεν βλέπω την ώρα να βάλω και μία «μαζικότερη» αντίστοιχη συνδρομή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι λες; Διαβάζεις τι γράφω; :P

Λέω δεν ξαναναβαθμίζω ποτέ το πισί μου, θα είμαι day-one συνδρομητής σε κάτι τέτοιο μόλις γίνει διαθέσιμο (αν και μάλλον θα πάω προς xCloud μεριά, όχι στο Stadia). Ήδη έχω συνδρομή στο PS Now και streamάρω PS3/PS4 games στο πισί μου, δεν βλέπω την ώρα να βάλω και μία «μαζικότερη» αντίστοιχη συνδρομή.

Δεν το καταλαβα  το διαβασα πολυ γρηγορα  (κανω και αλλα 5  πραγματα ταυτοχρονα ).Τοτε συμφωνουμε .

Διαφωνουμε μονο ως προς το οτι δεν θα προσφερουν high end  gaming    αυτες οι υπηρεσιες  αλλα  ας το πουμε ενα σταδιο  πανω απο το medium  γιατι θα πρεπει να  τις  συγκρινουμε με της επομενης γενιας κονσολες που θα βγουν πολυ συντομα .

High end gaming παιζουν μονο στα pc  και μονο  οσοι τα εχουν σκασει χοντρα >2500 μαζι με οθονη .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με χρυσά κουτάλια θα τρώμε οι συλλέκτες βιντεοπαιχνιδιών σε λίγα χρόνια.

Ήδη όσοι έχουν κλείσει 20ετια συλλογής βλέπουν τους παλαιότερους τίτλους να πιάνουν αξία 200€-300€ αν είναι σφραγισμένοι. Με κάτι τέτοιους εχθρούς στις physical κυκλοφορίες, άψογα για την τσέπη μας, χάλια για το μέλλον των βιντεοπαιχνιδιών.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

High end gaming παιζουν μονο στα pc  και μονο  οσοι τα εχουν σκασει χοντρα >2500 μαζι με οθονη .

2500 έχει το high-end PC χωρίς οθόνη, με οθόνη high-end πάμε +1000 και αν θες την top αυτή τη στιγμή +2600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...