Προς το περιεχόμενο

Battle Brothers


Tobajara
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Snoob,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Classic:

5percent.jpg.11c4a709ca3e0f5bc3a77c3eb4765a3e.jpg

Σερί 3 x 5%

Eυτυχώς τις άρπαξε το βασικό τανκ μου σε indomitable stance, οπότε απέφυγα τραυματισμούς και κράτησε τη θέση του, γιατί από πίσω ήταν παραταγμένα όλα τα glass cannons...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Δυστυχώς παραβίασα έναν παλιό κανόνα, "Μην κοντράρεσαι με τους μισθοφόρους που σου την πέφτουν σε armed courier αποστολή" και, για μερικά φαιδρά κατοστάρικα τίναξα την ομάδα στον αέρα: νεκροί οι δύο βασικοί pikemen, ο bannerman και ο καλύτερος επιθετικός μου. Ευτυχώς τα είχα πάει αρκετά καλά ώστε να προσφέρω στους υπόλοιπους μια τιμητική αποστρατεία, αλλά ένα υποσχόμενο campaign διακόπηκε πρόωρα.

Αδιόρθωτος, ξεκίνησα νέο, και στο πρώτο-πρώτο recruitment, μου εμφάνισε αυτό το παλικάρι:

20240105201924_1.jpg.8159c56fb74cdd083b171796c0028a1e.jpg

Άθλιο ηθικό, αλλά με τρία αστέρια σε άμυνα, επίθεση και αντοχή, αν καταφέρω να τον κρατήσω ζωντανό, θα μιλάμε για πολύ χρήσιμο πολεμιστή. Σπουδαία τύχη αλλά και τεράστιο άγχος, να σου βγει από την πρώτη στιγμή τόσο καλός νέοπας.

Οι άλλοι δύο νιούφηδες πάνε για αντικατάσταση, μόλις μαζέψω χρήμα, ο χλιαρός companion είχε άθλια level up και μάλλον πάει για χλιαρός bannerman, ο τοξότης πρέπει επίσης να επιζήσει αφού πάει για 90+ ranged, ο επιθετικός companion έχει χλιαρά level ups στην άμυνα μέχρι στιγμής.

Δυστυχώς, εμφάνισε ανάμεσα στις βασικές διαδρομές μου φωλιά με σιχαμένους necrosavants, οπότε χάνω χρόνο με παρακάμψεις. Και λημέρι ληστών με leader, από την πρώτη μέρα, που εμφανίζει συνέχεια roaming raiders...

Έχω τύχει και σε ευκολότερες αφετηρίες, αλλά θα το παλέψω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Snoob said:

Άθλιο ηθικό, αλλά με τρία αστέρια σε άμυνα, επίθεση και αντοχή, αν καταφέρω να τον κρατήσω ζωντανό, θα μιλάμε για πολύ χρήσιμο πολεμιστή. Σπουδαία τύχη αλλά και τεράστιο άγχος, να σου βγει από την πρώτη στιγμή τόσο καλός νέοπας.

Χμ, ενδιαφέρων αλλά και δύσκολος. 28+6=34 ηθικό με φυλαχτό από μάγισσες (32 με Nachzehrers) οπότε θέλει τουλάχιστον 2 καλά levels να φτάσει το 40, που είναι οριακό. Αυτά τα levels πρέπει να αφαιρεθούν από άλλο στατιστικό, που του μειώνει την αποτελεσματικότητα. Θα τον πήγαινα για two-hander λόγω του κακού ηθικού που δεν του επιτρέπει να γίνει τανκ. Σε καμία περίπτωση δεν τον πετάς αλλά θα είναι μόνιμη πηγή προβλημάτων, μάγισσες και Gheists αποκλείονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρωινό διπλό φαρμάρισμα, στις 36 μέρες περίπου. Δυάρα αποστολή, many raiders + 1 leader, πέφτω σε επίσκεψη του μεγάλου αφεντικού, αλλά με μόλις επτά συντρόφους στο άντρο τους και χωρίς καθόλου τοξότες, ήταν προδιαγεγραμμένο το τέλος:

20240107075409_1.jpg.d9bfe24a0f7b0dc720ffd1e78a4e9b18.jpg

Ακόμη καλύτερο το αποτέλεσμα, 8/8 αντικείμενα:

20240107075533_1.jpg.01a9889e6a5c4d189cd1131353480538.jpg

Κερασάκι στην τούρτα, δεν εμφανίστηκαν μισθοφόροι να απαιτήσουν το κεφάλι του bonus αρχηγού, οπότε διπλασιάστηκε και η αμοιβή. Όχι πως θα με ένοιαζε ιδιαίτερα, με τέτοιο loot, αλλά κέρδος ήταν κι αυτό, ένα επιπλέον χιλιάρικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λίγες μέρες μετά τον παραπάνω θρίαμβο, μου εμφανίζει σε διπλανό χωριό τριάρα αποστολή να ξεπαστρέψω κάτι ληστές.

Με τα πανιά φουσκωμένα από την προηγούμενη επιτυχία, καταξοδεμένος για να στήσω retinue και ενώ έχω ακόμη στην ομάδα τουλάχιστον 4 άτομα που πρέπει να αντικατασταθούν ενόψει συνέχειας (όσο καλό ήταν το recruitment στην αρχή, τόσο χλιαρό έχει βγει στη συνέχεια, αν και βρήκα 1-2 συμπαθητικούς) αποφασίζω να αναλάβω την αποστολή.

Και μου εμφανίζει αυτή τη μάχη:

20240107090750_1.jpg.521296af80ba77cc89c8384292a7913d.jpg

Αφήνω κατά μέρος για λίγο τον εξωφρενικά ευνοϊκό χάρτη. Δέκα ληστές, με μια βαλίστρα 2ου επιπέδου, μία πρώτου κι ένα τόξο πρώτου, μαζί με 8 ληστές (μόλις ένας με δίχερο) δεν είναι τριάρα αποστολή σε κανένα σύμπαν, κοντά στις 40 ημέρες παιχνιδιού. Ο χάρτης απλά εξαφάνισε κάθε πιθανότητα στραβής, οι τοξότες μου θέρισαν μέσα σε δύο γύρους τις βαλίστρες κι απλά οι υπόλοιποι πλησίασαν στο ύψωμα για να πεθάνουν.

Πρέπει τώρα να επιστρέψω για να πληρωθώ:

20240107092254_1.jpg.14d2bc41d673a46dde92093e622ec81a.jpg

1600 κορώνες για αυτή τη μάχη σε αυτό το χάρτη είναι, απλά, σκάνδαλο. Τεράστια τόνωση για τα άθλια οικονομικά μου, αλλά και πάλι, σκάνδαλο. Και, όπως φαίνεται, είναι χάρτης που προέκυψε σε plains.

Δεύτερη εξωφρενικά ευνοική αποστολή σερί, αρχίζουν και με ζώνουν φίδια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο καιρός περνάει, ο γιατρός με έχει σώσει από κάμποσους θανάτους (έχω πάψει να βγάζω screenshots με διαδοχικά χτυπήματα εξοργιστικά χαμηλής πιθανότητας, θα γεμίσει ο σκληρός και δεν βοηθάει και σε κάτι, τελικά) αν και έφαγα δύο τραυματισμούς (-40% melee defense) που οδήγησαν σε αποστρατία και πρακτικά θάνατοι ήταν, ένας πασπαρτού και ένας φέρελπις επιθετικός.

Από φάρμες, νέκρα, τρεις bandit leader έχω βρει και έναν nomad σε 80-τόσες μέρες παιχνιδιού, οπότε απλά αγοράζω πανοπλίες και τις ενισχύω με τομάρια λύκων. Κάπως καλύτερα από κράνη, όμως απέχω πολύ από το να πω ότι έχω φτιάξει σοβαρή frontline.

Στο μεταξύ, με τις απώλειες έχω νιούφηδες στην ομάδα, εκπαιδεύω δύο αμυντικούς και έναν επιθετικό, οπότε θέλει προσοχή, πρακτικά παίζω με 9-10 άτομα στην ομάδα, που "ταΐζουν" kills και εμπειρία τους νέοπες.

Στα θετικά με τους τραυματισμούς (ναι, έχει και τέτοια), ο γιατρός γλίτωσε από το θάνατο τον bannerman μου (έχω έναν αντικαταστάτη αλλά είναι τραγικά κακός στην επίθεση,), αφού βγήκε με brain damage, που του δίνει +15% resolve και του χαλάει το ρυθμό απόκτησης εμπειρίας, tradeoff εξαιρετικό, ο συγκεκριμένος μόνιμος τραυματισμός πρέπει να είναι ο καλύτερος, αν είναι να σου τύχει κάτι, δηλαδή, ας είναι αυτός:

Spoiler

20240109184945_1.jpg.3cdd3e802be6a7652d9fc78b174e3d38.jpg

Εκείνο το παλικάρι με τα πολύ καλά αστέρια που βρήκα στην αρχή του campaign έχει φτάσει 11ο επίπεδο και πάει για 12ο, πολύ δυνατή περίπτωση, πραγματικά, του τόνωσα και λίγο το ηθικό με αρένα και χαϊμαλιά, πρέπει κάποια στιγμή να κατηφορίσω και πάλι στην αρένα για τα επόμενα μπόνους και να χτίσω ηθικό στη νέα γενιά πολεμιστών. Φτου μην τον ματιάσω, κτλ.

Spoiler

20240109185034_1.jpg.b02f5a23e7b67f336770c2ee6bfd476c.jpg

Με αυτά και με εκείνα, ξέσπασε η πρώτη κρίση, εισβολή των απέθαντων, την οποία προτιμώ να συναντάω νωρίς (1η-2η) προτού γεμίσουν οι στρατοί τους με τους σιχαμένους και προβληματικούς στην αντιμετώπιση necrosavants. Το πρόβλημα είναι πως οι άρχοντες του Νότου αμολάνε χαρταετό, με το ζόρι μου έχουν δώσει δυο σχετικές αποστολές (η μία μάλιστα περιλάμβανε και βαμπίρ, ευτυχώς μόνο δύο...) και κατά τα άλλα "τράβα κυνήγα μάγισσες, συνόδευσε τον κολαούζο μου στο χωριό τέρμα βόρεια στο χάρτη να τους πείσεις να δεχτούν την προστασία μου" και κάτι τέτοια άσχετα. Συγγνώμη, τα ζόμπι και τους σκελετούς που ρημάζουν τα χωράφια δεν τους βλέπετε;

Το πρόβλημα με την κουλή βαθμολόγηση της δυσκολίας των αποστολών συνεχίζεται, μου πέταξε τριάρα με 10 απλούς ληστές και τέσσερις τοξότες (μόνο οι 2 με δεύτερου επιπέδου τόξα) και δυάρα με 12 νομάδες (4 backliners με εκείνα τα άτιμα τα polemace), 5 τοξότες και δύο ασασίνους... Πριν λίγο έβγαλα πανεύκολα "τριάρα" με 10 αλπς, ούτε για αστείο δεν είναι μέγιστης δυσκολίας αυτή, μέχρι και δυο νιούφηδες χώρεσα στην ομάδα (ομολογουμένως τον έναν τον σημάδεψαν, παρότι 40+ στο ηθικό, αλλά έπεφτε τέτοιο ξύλο από τους δίχερους και τα ρόπαλα που δεν είχαν τύχη οι εφιάλτες).

To ζητούμενο τώρα είναι να αποκτήσουν εμπειρία οι νέοπες και να αποφύγω όσο γίνεται τις απώλειες.

Και να θυμηθώ να πετάξω το κράνος που σου έδιναν οι Overhype δώρο πριν από χρόνια, μετράει στο σύνολο των named items για το ξεκλείδωμα του κυνηγού κεφαλών και την εκπλήρωση φιλοδοξίας, και, πείτε με παράξενο, το θεωρώ cheating :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακολουθεί κατεβατό, ανοίγετε με δική σας ευθύνη:

Spoiler

 Τελείωσε το πρώτο crisis με τους απέθαντους, αφού τα λιγοστά βαμπίρ και οι ελάχιστοι Honor Guards που συμμετείχαν στους στρατούς και τις φρουρές των εισβολέων δεν ήταν αρκετοί για να μου δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα.

Γενικά, προτιμώ να αντιμετωπίζω τους συγκεκριμένους αντιπάλους νωρίς, καθώς δεν έχουν ηθικό και αντοχή κι έτσι χάνεται ένα βασικό όπλο αντιμετώπισης ομάδων που έχουν αριθμητικό πλεονέκτημα. Οι νεκροί δεν λακίζουν, δεν κουράζονται, οι γραμμές τους δεν σκορπίζουν. Οπότε, όσο νωρίτερα, τόσο το καλύτερο.

Εντωμεταξύ, το σπάσιμο του ηθικού είναι βασικό όπλο, όπως αποδείχτηκε σε αυτή τη (γνήσια) τριάρα αποστολή να φέρω πίσω στο δήμαρχο μιας πόλης το μαγικό του έμπλαστρο που του βούτηξαν κάτι λωποδύτες:

Spoiler

20240111074135_1.jpg.5d92c49ce192dec7de62da1e7f5bf5a6.jpg

Δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί champion νεκρομάντη, κι από τη μιά ήταν ατυχία που δεν βγήκε ο leader champion (χρησιμότερο famed item θα έδινε για τα builds που έχω), από την άλλη ήταν τύχη που δεν είχα έναν θανάσιμα επικίνδυνο αντίπαλο να βγάλω από τη μέση πριν φτάσω στο σιχαμένο μάγο.

Καπάκι ατυχία καθώς στο spawn ο αρχηγός βγήκε με δίχερο τσεκούρι, τύχη γιατί είχε μια συμπαθητική 190αρα πανοπλία (αυτός ήταν μόλις ο πέμπτος leader που συνάντησα σε 120+ ημέρες, κι ο προηγούμενος είχε μάπα εξοπλισμό, βλ. spoiler στο υστερόγραφο) και η μεγάλη τύχη, το famed τσεκούρι που βρήκα νωρίτερα σε μια φωλιά βαμπίρ του έσκασε χτύπημα στο κεφάλι, με αποτέλεσμα να μπορέσω τελικά να τον αποκεφαλίσω, αχρηστεύοντάς τον ως μελλοντικό ζόμπι για το νεκρομάντη -δεν θες απέναντί σου ένα δαιμονισμένο ζόμπι που να χτυπάει δύο φορές με τρίτου επιπέδου δίχερο τσεκούρι- και παρότι πρόλαβε να μου τραυματίσει έναν επιθετικό μου, βγήκε πολύ πιο ανώδυνα από ό,τι θα μπορούσα να ελπίζω. Ο (φρικτός) θάνατος του αρχηγού τους τσάκισε το ηθικό των τελευταίων ληστών (αυτό που έγραφα νωρίτερα για τους απέθαντους) οπότε μπόρεσα να κινηθώ μαζικά εναντίον του νεκρομάντη.

Ο νεκρομάντης κρατούσε ένα famed qatal dagger, κι ευτυχώς δεν είχε τρόπο (όπως οι ασσασίνοι) να προκαλέσει stun στον δικό μου που είχα στείλει δυο γύρους νωρίτερα να τον μαρκάρει, ώστε να πάψει να ανασταίνει τους νεκρούς ληστές και να τους μετατρέπει σε ζόμπι, γιατί ακόμη και χωρίς stun πρόλαβε να κάνει χοντρή ζημιά σε μια 155αρα πανοπλία και την υγεία του πολεμιστή μου με μόλις δύο (στα δύο) χτυπήματα, ασσασίνος με αυτό το όπλο τον είχε σκοτώσει, πολύ απλά.

Τα λάφυρα της μάχης, πανοπλία και famed dagger, τώρα το μόνο που λείπει είναι να βρω κάποιο νεοσύλλεκτο με stats τέτοια που να μου επιτρέψουν να στήσω το δικό μου ασσασίνο, αυτό το μαχαιράκι, με τρεις επιθέσεις τη φορά, ρίχνει Hedge Knight σε ένα γύρο:

Spoiler

20240111075654_1.jpg.7bbe95e1a5aad0bd8db86ac3bf0f6724.jpg

Και μιας που είπα για Hedge Knight, έχω αναλάβει μία από τις πιο στρυφνές -για μένα- φιλοδοξίες, να νικήσω μια άλλη ομάδα μισθοφόρων, για να αποδείξω την αξία μου (είναι κουλό να θες να συγκρουστείς με 10-15 βαριά οπλισμένους αντιπάλους, με πολύ δυνατά στατιστικά και πιθανότητα να αντιμετωπίσεις ανάμεσά τους από ιππότη μέχρι swordmaster ή master archer) αλλά, όπως κατηφόριζα από την πόλη όπου παρέδωσα το μαγικό έμπλαστρο, κυνηγώντας κάτι unholds που ταλαιπωρούσαν ένα γειτονικό χωριό, πέφτω πάνω σε αυτή τη σκηνή:

Spoiler

20240111080954_1.jpg.cfcb7ab0f34f8fe6dab385fe4b44b8f6.jpg

Tα unholds είναι μόλις τέσσερα και πολύ λογικά προσπαθούν να μου ξεφύγουν, εγώ έχω 18 άτομα στην ομάδα και κινούμαι σχετικά αργά, θα αργήσω να τα προφτάσω, ειδικά αν επιλέξουν να κινηθούν βόρεια προς το δρόμο και όχι να χωθούν σε κάποιο δάσος, (όπου εκεί βέβαια δυσκολεύει η μάχη) και βλέπω 6 γκόμπλιν να πλακώνονται με μόλις 6 μισθοφόρους, έστω κι αν ο ένας είναι βαριά θωρακισμένος ιππότης.

Χρυσή ευκαιρία να εκπληρώσω τη φιλοδοξία μου (τα πράσινα καλικαντζάρια δεν έχουν καμία ελπίδα απέναντι σε ισάριθμους μισθοφόρους) αλλά δεν μπορώ να τους επιτεθώ τώρα (τρέχει άλλη αποστολή και το παιχνίδι δεν σου επιτρέπει να προκαλέσεις σύγκρουση όσο έχεις ενεργό συμβόλαιο), δεν θέλω να χρεωθώ ακύρωση συμβολαίου γιατί πριν λίγο έσκασα 30 χιλιάρικα για ένα πολύ ωραίο κράνος και ένα χρήσιμο polearm, οπότε το ταμείο είναι ζορισμένο και δεν με παίρνει να πετάξω τις 740 σίγουρες κορώνες και να χαλάσω τις σχέσεις μου με το χωριό που μου έδωσε την αποστολή (είναι ζαβός ο χάρτης στο βορρά και χρειάζομαι το συγκεκριμένο σταθμό ανεφοδιασμού), όμως φοβάμαι πως μέχρι να προλάβω τα πράσινα γομάρια οι μισθοφόροι θα έχουν ξεπαστρέψει τα γκόμπλιν και θα έχουν εξαφανιστεί.

Και δεν είναι μόνο λίγοι, αλλά τους έχει προσλάβει ένα χωριό στο νότο, όχι κάποιος οίκος ευγενών (που θα μου διέλυε τις σχέσεις με όλους τους οικισμούς που ελέγχουν, ενώ τώρα απλά θα χρειαστεί να αποκαταστήσω τις σχέσεις μου με μόνο έναν οικισμό). Με δυο λόγια, είναι ο ιδανικός στόχος για να εκπληρώσω τη φιλοδοξία, δύσκολα θα βρω σύντομα καλύτερη περίπτωση.

Διλήμματα...

Υ.Γ. Να βλέπεις, σε ένα campaign με ελάχιστους ως τώρα leaders ότι βρέθηκε ζουμερός στόχος για φαρμάρισμα, να ξεκινάει η μάχη και να σου κάνει spawn έναν μάπα...Τουλάχιστον μου άφησε το 150αρι κράνος στο τέλος, όλα τα άλλα που κουβαλούσε ήταν επιπέδου κοινού ληστή.

Spoiler

20240110170029_1.jpg.79549590cb3dd4f11f8c3ed7b2a8920f.jpg

Y.Γ. 2 Mάπα, έπρεπε να είχα ακυρώσει την αποστολή, παρότι τα unholds γύρισαν προς το μέρος μου και εξολοθρεύτηκαν με συνοπτικές διαδικασίες (μάλλον δεν έτρεχαν να ξεφύγουν, ήταν σούρουπο και δεν με έβλεπαν, μόλις πλησίασαν όρμησαν), μέχρι να παραδώσω για να πληρωθώ και να επιστρέψω, ώστε να ακολουθήσω τα ίχνη των μισθοφόρων, είχαν προλάβει να φτάσουν σε κάστρο, ολοκληρώνοντας το συμβόλαιο από το χωριό που είχαν πριν, οπότε η εικόνα ήταν αυτή:

Spoiler

20240111102410_1.jpg.62704035b86e2c9ff1873b5844cb2695.jpg

Το 11 αντί 6 παλεύεται, όμως δεν υπάρχει περίπτωση να τινάξω τις σχέσεις μου στον αέρα με τους ευγενείς που ελέγχουν ολόκληρο το βορρά...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει ρε Snoob, με έκανες και το ξαναεγκατέστησα, χάρηκες τώρα, είσαι ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά σου?

Θα παίξω επιτέλους ένα campaign με cultists τύπου Μάρτυρες του Davkul. Επίσης θα μάθω επιτέλους 1) πώς να βρίσκω leaders στην αρχή για farming της προκοπής, αν και στο προηγούμενο campaign δεν είχα τόσο θέμα 2) να βρίσκω famed items, που τα βλέπω με το κυάλι 3) πώς να χρησιμοποιώ την Αρενα.

Μάλλον θα στήσω ένα Ironman κι ένα non-Ironman όπου στο δεύτερο θα βγάλω βαρβάτες μάχες τύπου Kraken, Monolith, Goblin City κλπ.

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 ώρες πριν, Tobajara είπε

Εντάξει ρε Snoob, με έκανες και το ξαναεγκατέστησα, χάρηκες τώρα, είσαι ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά σου?

Θα παίξω επιτέλους ένα campaign με cultists τύπου Μάρτυρες του Davkul. Επίσης θα μάθω επιτέλους 1) πώς να βρίσκω leaders στην αρχή για farming της προκοπής, αν και στο προηγούμενο campaign δεν είχα τόσο θέμα 2) να βρίσκω famed items, που τα βλέπω με το κυάλι 3) πώς να χρησιμοποιώ την Αρενα.

Μάλλον θα στήσω ένα Ironman κι ένα non-Ironman όπου στο δεύτερο θα βγάλω βαρβάτες μάχες τύπου Kraken, Monolith, Goblin City κλπ.

To μεφιστοφελικό μου σχέδιο λειτούργησε, μουχαχα!

Spoiler

Το θέμα με τους leaders είναι μάλλον τυχαίο, από όσο μπορώ να καταλάβω, υπό την έννοια πως μου έχει εμφανίσει ακόμη και στις 14 μέρες οπότε, προφανώς, ήταν τρισμέγιστο παλούκι. Σε αυτό το campaign, έως και τις 100 μέρες περίπου ήταν ελάχιστοι, τώρα έχουν αρχίσει και αυξάνονται, πλησιάζοντας στις 140.

Για τα famed items (έχω πληροφορίες και εντοπισμένους στόχους για 3, αλλά βολόδερνα άσκοπα κυνηγώντας τη φιλοδοξία να ξεπαστρέψω τους συναδέλφους μου, κάποια στιγμή πρέπει να πάω και προς τα εκεί αλλά το πράγμα έχει μπλέξει, θα εξηγήσω το γιατί σε λίγο) ο βασικός μπούσουλας είναι "όσο πιο μακριά, τόσο πιο καλά". Και, βέβαια, σε συνάρτηση με τους εχθρούς, λ.χ. φωλιά σιχαμένων βαμπίρ τέρμα Βούδα κατά 99% θα έχει  κάποιο αντικείμενο, όπως και οι μεγάλοι οικισμοί των Βαρβάρων πάνω στα χιόνια ή τα μεγάλα στρατόπεδα των Ορκ κτλ.

Βέβαια, δεν είναι απόλυτο αυτό, όπως γυρόφερνα στο νότο, επιχειρώντας να εντοπίσω μια κομπανία μισθοφόρων που μου είχε ξεφύγει νωρίτερα, πέρασα από μια ταβέρνα, εκεί πάνω στη μπυροκατάνυξη ένας θαμώνας μου είπε για μια πανοπλία "στα ανατολικά", τα ανατολικά ήταν πολύ μικρή απόσταση αφού μετά άρχιζε θάλασσα και, πράγματι, στη μισή οθόνη απόσταση από το χωριό όπου βρήκα την πληροφορία, σε ένα λημέρι ληστών -1 αρχηγός, 4 τοξότες, 12 νοματαίοι, φαιδρά πράγματα πλέον- βρέθηκε το famed item, μια συμπαθητικούλα δερμάτινη πανοπλία, ενδεχομένως χρήσιμη για knifer/swordsman.

Τελικά, εντόπισα στα σύνορα βορρά/νότου κάτι μισθοφόρους, με συμβόλαιο από ένα χωριό (10 -υπόψη δεν διαχωρίζει τοξότες- και 1 swordmaster), οπότε κατέφυγα στο κλασικό κόλπο να τους έχω από κοντά και να τους παρασέρνω σε μάχες όπου όχι απλά τους άφηνα αβοήθητους, αλλά τους έκανα και τη ζωή δύσκολη, μπλοκάροντας βοήθειες, στέλνοντας backliners πάνω σε αντιπάλους  κτλ.

Το σχέδιο εφαρμόστηκε δύο φορές, με πολύ χλιαρή επιτυχία, από μία απώλεια κάθε φορά (αν και στις δύο μάχες συνολικά γλίτωσαν από του χάρου τα δόντια άλλοι τέσσερις) και καθώς πλησίαζαν στον προορισμό τους οι συνάδελφοι (οπότε κατά 99,9% θα αναπλήρωναν τις απώλειές τους) αποφάσισα να επιτεθώ και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.

Για να ενισχύσω την επίθεσή μου, άφησα στον πάγκο το δεύτερο καλύτερο τοξότη μου, πήρα έναν backliner στη θέση του και, εντελώς τυχαία, αυτό ήταν ο καταλύτης: οι συνάδελφοι νόμισαν πως με είχαν από απόσταση, δεν επιτέθηκαν μαζικά, αντίθετα έστελναν από λίγους κάθε φορά να μου ρίξουν με τσεκούρια, όσο ο swordmaster έκανε τη νταντά στους δυο δικούς του τοξότες, με αποτέλεσμα να πετσοκόψω όλους τους επιθετικούς του με χαρακτηριστική άνεση, μέχρι να καταλάβει ο master πως έκανε βλακεία που άραζε πίσω και να επιτεθεί.

Όμως, ήταν πολύ αργά, παρότι μου κατάφερε ένα γερό χτύπημα σε έναν επιθετικό μου (κομμένη αρτηρία) ο τοξότης μου, με φαρμάκι στα βέλη του, τον πέτυχε, περιορίζοντάς του τα action points, κι αυτό ήταν: όρμησαν όλοι πάνω του και, παρά την εκπληκτική του άμυνα, δέχτηκε στους επόμενους δύο γύρους αρκετά χτυπήματα ώστε να πέσει νεκρός. Αποτελείωσα και τους δύο τοξότες (ευτυχώς κανείς τους δεν είχε μαχαίρι) και, τελικά, ήταν μια πολύ εύκολη και σχετικά αναίμακτη νίκη.

Παρότι, βέβαια, το συμβόλαιο που έτρεχαν οι συνάδελφοι ήταν από χωριό, αυτό δεν εμπόδισε τους άρχοντες του βορρά να ξινίσουν, όμως το αποτέλεσμα είναι απόλυτα διαχειρίσιμο:

Spoiler

20240111184655_1.jpg.b986eae3f923d46c645a23464b2f76c8.jpg

Το "χωριό" αποδείχτηκε πόλη, η μόνη μεγάλη στο βορρά, και οι ευγενείς ψυχράνθηκαν, όμως έχω πρόσβαση σε όλους τους άλλους οικισμούς και, σιγά-σιγά, θα τους περάσει η τσατίλα.

Άλλη μια φιλοδοξία στο σακούλι, καιρός να τραβήξω βορειοδυτικά για εκείνα τα famed που λέγαμε...

Υ.Γ. Για τα famed, o κυνηγός κεφαλών στο retinue αυξάνει τις πιθανότητες να εμφανιστούν champions -αν και στο τρέχον campaign ο μόνος που εμφανίστηκε ως τώρα ήταν πριν τον προσλάβω- οπότε εκεί αλλάζει το πράγμα με τα ονομαστά αντικείμενα, αλλά μιλάμε για καταστάσεις μετά την πρώτη κρίση, γιατί θεωρώ πως προηγούνται άλλοι στο retinue (συν του ότι πρέπει να έχεις ήδη τρία ονομαστά αντικείμενα για να τον προσλάβεις). Πάντως, σε σχέση με τον άχρηστο βάρδο που υποτίθεται πως αυξάνει τις πιθανότητες να πάρεις χρήσιμες πληροφορίες στις ταβέρνες, (αντί να ακούς το Βρασίδα να σου λέει, τύφλα στο μεθύσι, πόσο σκορδόπιστη κι αχάριστη αποδείχτηκε η Μαριγώ του) ο κυνηγός κεφαλών είναι πολύ πιο χρήσιμος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Xωρίς πλάκα, είναι ένα από τα κορυφαία TBT όλων των εποχών.

Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι δημιουργούνται διαρκώς μικρές ιστορίες, μέσα από έναν απλό μηχανισμό: έχεις το χάρτη, γυροφέρνεις, αναλαμβάνεις συμβόλαια ή απλά ψάχνεις να βρεις στόχους, μόλις ξεκινάει η μάχη περνάς στον τακτικό χάρτη, κι εκεί έχεις πάρα πολύ στιβαρό σύστημα, ένα είδος "σκάκι" με πιόνια που σκαρώνεις ανάλογα με τις προτιμήσεις αλλά και την εμπειρία σου. Αλλά και τι όπλα/εξοπλισμό θα βρεις κάθε φορά.

Ασχολούμαι χρόνια, έχω απερίγραπτα πολλές ώρες σε αυτό το παιχνίδι κι εξακολουθώ να βρίσκω πράγματα. Και να την πατάω όταν κάνω καουμποΐλίκια.

Οι Overyhype έφτιαξαν ένα διαμάντι, και δημιούργησαν σχολή (Wartales, The Iron Oath).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, dalan2007 said:

Εδώ κοντεύει να με πείσει εμένα να το πάρω 🤣

 

24 minutes ago, GhostRiderLSOV said:

Κι εμένα, αλλά επειδή ξέρω ότι δεν θα το λιώσω όπως όσοι το έχουν, απλά διαβάζω τα απομνημονεύματα. :D

 

Δηλαδή παίζετε TBS και δεν το έχετε πάρει ακόμα???

 

Να αγοραστεί πάραυτα με όλα τα DLC, ακόμα και full price, και πιστέψτε με δε θα το μετανιώσετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και η απλή έκδοση καλή είναι -νομίζω ένα από τα DLC είναι δωρεάν, αυτό με τις πελώριες σαύρες (προσοχή, εξαιρετικά επικίνδυνοι αντίπαλοι) αλλά τα DLC προσθέτουν πολύ, έχεις πλέον τρεις ζώνες, πολλούς διαφορετικούς αντιπάλους κτλ.

Πρακτικά, όμως, αν το σκέφτεσαι, ξεκίνα με το βασικό παιχνίδι και δες πώς θα σου φανεί.

Αλλά, αν δεν είναι σαφές: το παιχνίδι είναι δύσκολο, ιδίως όταν αρχίζεις να το μαθαίνεις αλλά και στην αρχή του, όταν για κράνη έχεις σκούφους και για πανοπλίες τσουβάλια. Θέλει υπομονή κι επιμονή, οι απώλειες είναι αναπόφευκτες.

Κι ό,τι συμβουλή/διευκρίνιση θελήσεις, εδώ είμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...