Προς το περιεχόμενο

Battle Brothers


Tobajara
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Snoob,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς να ντυθείτε σε μια μάχη (σχεδόν θυσιάζοντας τον εκτελών χρέη Bannerman)

Παίρνω τριάρα αποστολή να καθαρίσω λημέρι ληστών. Οι ληστές έχουν καταλάβει το μοναδικό ψηλό λόφο στην πεδιάδα και είναι 16 άτομα σύνολο, με δύο Leaders, 3 Crossbowmen (οι δύο Marksmen με βαλλίστρες) και οι υπόλοιποι raiders και αρκετοί thugs. Με το party μου η μάχη βγαίνει πολύ ζόρικα, καθώς δεν έχω δεύτερο τοξότη της προκοπής και η πίσω γραμμή μου δεν είναι αυτή που πρέπει ενώ η μπροστινή έχει δυο νεοσύλλεκτους. Μόνη μου ελπίδα το ηθικό και το έδαφος.

Η διαμόρφωση του εδάφους είναι επίπεδοι λόφοι ίσου ύψους χωρισμένοι από στενή τάφρο 1 tile (2 στο φαρδύτερο σημείο) και γύρω γύρω πεδιάδα. Οι αντίπαλοι γενικά φοβούνται να έρθουν προς το μέρος μου κι εγώ τρέμω τους τοξότες. Ανταλάσσουμε μερικά βέλη και δυο raiders και 1-2 thugs κάνουν το λάθος να πλησιάσουν, ενώ οι leaders βοσκάνε. Και κάπου εκεί βάζω 4 frontliners στο χείλι της τάφρου, κλειδώνοντας το πλεονέκτημα και δίνω προτεραιότητα στους thugs ώστε οι θάνατοι να προκαλέσουν wavering/ breaking.

Περνάει ένας γύρος όπου ρίχνω περισσότερες φάπες απ'όσες δέχομαι πετυχαίνοντας μερικά απαραίτητα wavering, οι leaders αποφασίζουν να κάνουν το γύρο από το βορρά και κάπου εκεί, ο καλύτερός μου επιθετικός με flail στέκεται σε τελείως άχαρο σημείο χωρίς να συνεισφέρει κάτι, μετακινώ δυο εφεδρείες σε βορρά και νότο να κόψω δυο κυκλωτικές κινήσεις, ένα δεύτερο βέλος ρίχνει το Bannerman από το πουθενά (μπινελίκια, έχασα το χτύπημα, φρίκη κλπ) και...

...ο τοξότης μου σκοτώνει με critical ένα thug και 4 άτομα σηκώνουν λευκή σημαία, ανάμεσά τους και οι δύο εχθρικοί Marksmen.

Στέλνω τους λιγότερο χρήσιμους να ξεπαστρέψουν/ κλειδώσουν όσους μπορούν, το τανκ μου κλειδώνει τον αρχηγό με υψομετρική διαφορά (τον οποίο θέλω διακαώς γιατί έχει 140ρι κράνος, 130 πανοπλία και heater shield) και κάνω το λάθος που παραλίγο να μου στοιχίσει. Κλειδώνω με υψομετρική διαφορά τον υπαρχηγό και, που επίσης έχει heater shield και αξίνα την οποία καρφώνει αξιοπρεπώς στο κεφάλι του δικού μου. Λέω "εδώ χρειάζεται τανκ, δε βγαίνουμε", ρίχνω με bash τον Αρχηγό ένα επίπεδο κάτω αποδεσμεύοντάς τον και αρχίζω να μεταφέρω τους πιο κοντινούς.

Με τα χίλια ζόρια καταφέρνω να τον περικυκλώσω, να τον ρίξω με τους backliners και ένα flail στο κεφάλι (είχε αλυσιδωτό κάλυμμα) και κάπου εκεί ο αρχηγός τρέχει μακριά με εμένα απλά να τον κοιτάω και να αναρωτιέμαι αν έπρεπε να πιέσω την αρκετά πιεσμένη μου τύχη κι άλλο.

Ευτυχώς τα λάφυρα με αποζημίωσαν, καθώς υπήρχαν 4 τουλάχιστον αλυσιδωτές πανοπλίες και ένας αρχηγός συν ένα κάρο πράγματα, ενώ ο Bannerman έβγαλε μόνιμο τραυματισμό με μείον HP που κλάιν.

Εμπρός γενναίοι μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Έμπλεξα με εκείνο το ambition με τις πέντε αποστολές για τις πόλεις του νότου. Όλο κάτι καραβάνια για τέρμα θεού στο βορρά μου πρότειναν (4 μέρες να πας, αν υποθέσουμε ότι θα κυλήσουν όλα ομαλά, κι άλλες 2-3 τουλάχιστον να το κόψεις ποδαράτο, θα χανόμουν κανένα μήνα έτσι). Τελικά, έχοντας βγάλει τέσσερις άλλες, μετά από κάμποσα πάνω-κάτω, βρήκα μία τελευταία, να μεταφέρω ένα πακέτο σε μια πόλη, 2 μέρες μακριά.

Και στη μία μέρα δρόμου, σκάνε mercenaries, που απαιτούν το πακέτο. Εκνευρισμένος (ήδη μετρούσα πάνω από δύο εβδομάδες ταλαιπωρίας με αυτή την αποστολή), τους στέλνω στο διάολο και ξεκινάμε μάχη. Είναι 12 κι αυτοί, σκάνε οι πρώτοι (νύχτα, τους έβλεπα όταν ήταν σχεδόν πάνω στις γραμμές μου) και είναι βατοί. Οκ, έχουν κάτι 150αρια κράνη και πανοπλίες ορισμένοι, αλλά ένας με 150αρα είναι ξεσκούφωτος κι εγώ έχω flail, άλλοι φοράνε 80αρες και 60αρες, από όπλα δεν έχουν τίποτε το εφιαλτικά δύσκολο. Ο ένας τοξότης έχει war bow, βέβαια, αλλά είναι νύχτα, πέφτει αισθητά η ευστοχία του.

Κι εκεί που λέω βάρδα μην κάνουμε και κανένα farming τελικά, ξεπροβάλει από τα σκοτάδια το τελευταίο μέλος της ομάδας. Κι είναι swordmaster. Ω, ναι, στις 28 μέρες, κυκλοφορούν οι αντίπαλοι mercs με swordmaster. Σε δυάρα αποστολή...

Δεν υπάρχει περίπτωση να τον πετύχω στο melee αυτό τον σατανά, είναι νύχτα και οι δυο τοξότες μου ευκολότερα θα σημαδέψουν ξενύχτρα μπεκάτσα παρά τέτοιον αντίπαλο, οπότε το σχέδιο είναι ξεκάθαρο: χτυπάω τους άλλους όσο πιο εστιασμένα και γρήγορα μπορώ, ελπίζοντας να του σπάσει το ηθικό, βλέποντας τους συντρόφους του να σκοτώνονται.

Το σχέδιο πηγαίνει καλά, καθώς τον έχω μπλοκάρει με έναν από τους καλύτερους αμυντικούς μου, κι είναι σε breaking ηθικό ώσπου (κι ενώ έχω ξεπαστρέψει ήδη τρεις και ένας τρέπεται σε φυγή (μαρκαρισμένος από τρεις δικούς μου) ο swordmaster μου σκάει δύο διαδοχικά 20αρια χτυπήματα και με τσακίζει. Φέρνω άλλον να πάρει τη θέση του, στον επόμενο γύρο τον πετσοκόβει και τον φέρνει στα όριά του, εντωμεταξύ έχω πελεκήσει σχεδόν όλους τους άλλους εκτός από τον τοξότη με το warbow και έναν στα βόρεια που παίζει άμυνα, ρίχνω όλους τους διαθέσιμους προς το swordmaster να τον απωθήσουν με τις ασπίδες τους, μπας και προτιμήσει να υποχωρήσει. 

Εξαντλημένοι από τη μάχη, όμως, δεν έχουν αντοχές για να σπρώξουν με τις ασπίδες και στον επόμενο γύρο ο swordmaster σκοτώνει τον ένα τραυματία και αποκεφαλίζει ένα δεύτερο που είχε πάει για βοήθεια. Στη σειρά μου πιάνει επιτέλους το σπρώξιμο με την ασπίδα, ο καλός τοξότης του αντιπάλου ήδη λακίζει, ένας άλλος πανικόβλητος πάει να ξεφύγει προς το βορρά, κι ο swordmaster, αφού μου σκότωσε δύο, απομακρύνεται.

Προφανώς δεν τον καταδιώκω, κυνηγάω τον τελευταίο πανικόβλητο και φαρμάρω έναν 80αρη μεταλλικό σκούφο για τον τοξότη μου, τιμώντας έτσι τους δύο νεκρούς συντρόφους. Δέκα δικοί τους νεκροί, και δύο δικοί μου. Στα λάφυρα βρίσκω μια 150αρα και μια 115αρα πανοπλία, ένα 150αρι κράνος, δύο 140αρια, διάφορα άλλα. Ανάμεσά τους, και τα όπλα των νεκρών συντρόφων. Ο πρώτος βαριά τραυματίας κουβαλάει δύο τραύματα των 3-6 και 4-6 ημερών και, γενικά, το αποτέλεσμα είναι ο ορισμός του γλυκόπικρου: καλά λάφυρα, ολοκλήρωση της αναθεματισμένης φιλοδοξίας που τελικά μου πήρε 18 μέρες, αλλά και δυο σύντροφοι (ο ένας αξιοπρεπέστατο mid-game tank, ο άλλος πασπαρτού για το early game αλλά με συμπαθητική επίθεση) νεκροί.

Άκου swordmaster στο σκάρτο μήνα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Snoob said:

Κι εκεί που λέω βάρδα μην κάνουμε και κανένα farming τελικά, ξεπροβάλει από τα σκοτάδια το τελευταίο μέλος της ομάδας. Κι είναι swordmaster. Ω, ναι, στις 28 μέρες, κυκλοφορούν οι αντίπαλοι mercs με swordmaster. Σε δυάρα αποστολή...

Περισσότερες φορές έχω βρει τη χήνα με τα χρυσά αυγά παρά Swordmaster αντίπαλο. Στις 28 μέρες ειδικά, απλά το κλείνεις. Δεν καταλαβαίνω πώς κέρδισες αυτή τη μάχη, έστω και με 2 απώλειες, ακόμα και όταν δε σε πετυχαίνει δε μπορείς να τον πετύχεις εσύ.

Το δικό μου run έχει αρχίσει και στρώνει. Όλοι έχουν ντυθεί αξιοπρεπώς (chain mails και κανονικά όπλα), ο δεύτερος τοξότης πήρε μερικά kills και αρχίζει να είναι χρήσιμος, απέκτησα μερικές ασπίδες και κράνη και μόνο μειονέκτημα πως έχω μεν backliners αλλά όχι όπλα να τους δώσω. Χωρίς να έχω βρει το μεγάλο κελεπούρι, έκανα μερικές προσλήψεις που μπορούν να σταθούν αλλά θα εξαρτηθούν πολύ από τα rolls. Ο πυρήνας του party δεν άλλαξε, παραμένει μέτριος, αλλά μπορώ να διώξω μερικές ρεζέρβες. Απέκτησα recruiter και θέλω να αποκτήσω και σιδερά, έχω 2.000 απόθεμα και 200 χρυσά τη μέρα για μιστά, και μου έβγαλε το πρώτο σοβαρό τεστ - τριάρα αποστολή άμυνα απέναντι σε bandits.

Για να δούμε, ίσως την τραβήξω βίντεο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λες και "διάβασε" το παιχνίδι τα παράπονά μου για το πόσο χρόνο μου πήρε να ολοκληρώσω τις πέντε αποστολές για τις πόλεις του νότου και είπε να μου δώσει ένα μάθημα...

Αφού έβγαλα δυο επόμενες φιλοδοξίες μέσα σε τρεις μέρες -ήταν πιασμένα τα όρια ήδη, αφού βολόδερνα κοντά τρεις εβδομάδες με την προηγούμενη- αναγκάστηκα να πάω πάσο στις 34 μέρες, μιας και μου έβγαζε άλλα αντ' άλλων φιλοδοξίες (μεταξύ άλλων να πιάσω επίπεδο φήμης 1000 πόντους πάνω από το τωρινό μου), στις 36 μέρες περίπου (μπορεί και λίγο περισσότερο, πάντως όχι μετά τις 38) ήρθε η ώρα για την επόμενη φιλοδοξία.

Αυτή τη φορά επέλεξα να καταστρέψω 4 λημέρια των undead, καθώς δίνει πολύ καλό αντικείμενο για ανταμοιβή και υπάρχουν διάφορα είδη undead (και οι πτωματοφάγοι για undead μετράνε, στα νεκροταφεία, προφανώς τα ζόμπι και οι σκελετοί) οπότε, αντίθετα με τα γκόμπλινς και τα ορκς, που πρέπει να βρεις αυτά και μόνο, οι undead έχουν πολλές περισσότερες επιλογές για να πιάσεις το στόχο.

Εντωμεταξύ, είχα ήδη σταμπαρισμένα τρία λημέρα, τα δύο πανεύκολα, το τρίτο παλούκι, οπότε σκεφτόμουν πόσο θα χρειαστώ να βρω άλλα δυο βατά λημέρα;

Η απάντηση;

Πάνω από 30 ημέρες. Για να μάθω να γκρινιάζω για τις 18.

Ο χάρτης έχει τις πόλεις στο κέντρο, με σχεδόν ισομερώς μοιρασμένα τα wildlands αριστερά και δεξιά, κι επειδή είναι πολύ πυκνές στο κέντρο (και υπάρχουν και κάτι πελώρια βουνά σε διάφορα σημεία) είναι λιγότερα τα σημεία για να γίνουν spawn λημέρια εχθρών.

Το αποτέλεσμα είναι, αφού καθάρισα σε 2-3 μέρες τα δύο βατά σταμπαρισμένα, να λιώσω παπούτσια ψάχνοντας τα επόμενα. Τι ορκ βρήκα (σίγουρα 3 κι έχω πληροφορία και για 4ο λημέρι), τι γκόμπλιν (σίγουρα δύο), τι ανθρώπους (φάρμαρα 250αρι κράνος και 190αρα πανοπλία, συν military warhammer), undead πουθενά.

Με τα χίλια ζόρια βρήκα μια πληροφορία για κάτι undead και, κλασικά, είναι necrosavants. Χωρίς taunt και με καλύτερη πανοπλία μία των 150 (δεν είχα βρει ακόμη την 190αρα, όχι πως αλλάζει κάτι ουσιαστικά) δεν πας σε αυτά τα σιχάματα. Βρήκα άλλα δύο λημέρια, επίσης με necrosavants, με τα πολλά βρήκα ένα άντρο νεκρομάντη, τον οποίο πετσόκοψα με συνοπτικές διαδικασίες και μετά...

Τίποτε. Τελικά, κάποια στιγμή εκείνο το λημέρι στην έρημο που είχα βρει από καιρό, δυνάμωσε τόσο ώστε έκανε spawn στρατό, οπότε εξασθένησε η φρουρά, κι από ancient guards έπεσε σε auxiliaries και legionaries. Με ρίσκο, το επιχείρησα και βγήκε, αφού πρώτα επί ένα μήνα και βάλε μου έβγαλε το λάδι... 60η μέρα, για να δούμε τι θα δούμε.

Αν με πετύχετε να γκρινιάζω ξανά για το πόσο χρόνο μου παίρνει να βρω τα σημεία για να βγάλω μια φιλοδοξία, θυμίστε μου αυτή την ιστορία, παρακαλώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Tobajara είπε

Περισσότερες φορές έχω βρει τη χήνα με τα χρυσά αυγά παρά Swordmaster αντίπαλο. Στις 28 μέρες ειδικά, απλά το κλείνεις. Δεν καταλαβαίνω πώς κέρδισες αυτή τη μάχη, έστω και με 2 απώλειες, ακόμα και όταν δε σε πετυχαίνει δε μπορείς να τον πετύχεις εσύ.

Το δικό μου run έχει αρχίσει και στρώνει. Όλοι έχουν ντυθεί αξιοπρεπώς (chain mails και κανονικά όπλα), ο δεύτερος τοξότης πήρε μερικά kills και αρχίζει να είναι χρήσιμος, απέκτησα μερικές ασπίδες και κράνη και μόνο μειονέκτημα πως έχω μεν backliners αλλά όχι όπλα να τους δώσω. Χωρίς να έχω βρει το μεγάλο κελεπούρι, έκανα μερικές προσλήψεις που μπορούν να σταθούν αλλά θα εξαρτηθούν πολύ από τα rolls. Ο πυρήνας του party δεν άλλαξε, παραμένει μέτριος, αλλά μπορώ να διώξω μερικές ρεζέρβες. Απέκτησα recruiter και θέλω να αποκτήσω και σιδερά, έχω 2.000 απόθεμα και 200 χρυσά τη μέρα για μιστά, και μου έβγαλε το πρώτο σοβαρό τεστ - τριάρα αποστολή άμυνα απέναντι σε bandits.

Για να δούμε, ίσως την τραβήξω βίντεο.

Το σχέδιο -απόγνωσης, αλλά δεν υπήρχε άλλη ρεαλιστική λύση- ήταν να χτυπήσω συντονισμένα τους "εύκολους" στόχους. Λ.χ., τον ξεσκούφωτο με την 150αρα πανοπλία και τη heater ασπίδα (που κουβαλάει τώρα ο βασικός επιθετικός μου), τον σημάδεψα αμέσως και, ευτυχώς, βγήκε με δυο κατακεφαλιές. Έναν άλλο με 150αρι κράνος και πανοπλία, που κουβαλούσε δίχτυ και δεν είχε ασπίδα, τον περικύκλωσα και τον πλάκωσα στις γρήγορες, σπάζοντάς του το ηθικό. Αναλυτικότερα σε spoiler, γιατί μόλις είδα τα κατεβατά μου από κινητό και δεν διαβάζονται, ατελείωτα.

Spoiler

Σημαντική παράμετρος, ότι είχα το -για μένα με διαφορά χρησιμότερο skill στο παιχνίδι- rotation, το οποίο μου επέτρεψε να μετακινήσω τους damage dealers μου σε επίμαχους στόχους το ταχύτερο δυνατό. Χωρίς rotation δεν ξέρω πραγματικά πώς θα έβγαινε όχι αυτή η μάχη ειδικά, το παιχνίδι γενικά. Φαντάζομαι αν σκέφτεσαι πάρα πολύ στρατηγικά ίσως καταφέρεις να αποφύγεις κακοτοπιές, λάθος τοποθετήσεις κτλ., αλλά και πάλι, έχασα εξαιρετικό επιθετικό χαρακτήρα γιατί, με ασπίδα υψωμένη και έχοντας δίπλα δυο συντρόφους (άρα bonus και από αυτούς στην άμυνα) δέχτηκε τρία μαζεμένα χτυπήματα του 5%, τα δύο κατακέφαλα.

Δεν σώζονται αυτές οι καταστάσεις αλλά με το rotation έχεις μια ευκαιρία να γλιτώσεις κάποιον, όλοι οι frontliners μου το έχουν. Παίκτες εμπειρότεροι και πολύ καλύτεροι από μένα υποστηρίζουν πως πρέπει να το έχουν όλοι αυτό το skill, αλλά προσωπικά για τους backliners προτιμώ το footwork. Λόγω βάλτων, ερήμου, χιονιών, δασών κτλ. υπάρχει το επιχείρημα να έχουν επίσης όλοι το pathfinder, αλλά σε ορισμένα builds δεν βρίσκω τι να κόψω για να βάλω αυτό, αν και σε όσους το έχω πραγματικά στα δύσκολα εδάφη είναι εξαιρετικοί.

Σκοπός ήταν, λοιπόν, να σκοτώσω γρήγορα ό,τι μπορώ (όχι σκόρπια ζημιά εδώ κι εκεί σε πέντε, όλη τη ζημιά σε 1-2 και οι άλλοι άμυνα). Και έπιανε το σχέδιο, μέχρι που αστόχησα σε πολύ ευνοϊκά χτυπήματα απέναντι σε δύο στόχους, κι εκεί που είχα το swordmaster breaking (-20%) και έλεγα πως με ένα θάνατο ακόμη θα σπάσει, του έδωσα την ευκαιρία να ρίξει χτυπήματα, να πάρει ηθικό και τελικά να μου σακατέψει έναν και να σκοτώσει δύο. Ήταν πολύ αργά για να ανατρέψει τη μάχη μόνος του, όμως. Παραλίγο να έβγαινα αλώβητος. Με τύχη, βέβαια, γιατί η νύχτα χάλασε τελείως το παιχνίδι των δύο -σαφώς ανώτερων των δικών μου- τοξοτών του, που αν με έβρισκαν μέρα θα μου έκαναν σίγουρα ζημιά, ειδικά αυτός με το war bow.

Αυτό που προτείνω είναι να περνάς κάθε τόσο από τα οχυρά. Οι σιδεράδες είναι φωτιά και λαύρα στο early game που δεν έχεις σχέσεις με τους άρχοντες, αλλά στην αγορά κυκλοφορούν κάθε τόσο εξαιρετικές ευκαιρίες. Ακριβούτσικες, και πάλι, αλλά να βρεθείς με tier 3 pike στις 10-15 μέρες είναι μεγάλη δουλεια. Μην απλώνεσαι στην αρχή, από το να έχεις 10-12 που πολεμάνε με τις γροθιές κι έχουν για πανοπλία πάνα-βρακάκι μπεϊμπιλίνο, καλύτερα να έχεις 6-7 καλά εξοπλισμένους. Λ.χ. στο βίντεο που ανέβασες είχες δύο στον πάγκο: εγώ, σε αυτό το στάδιο, όχι πάγκο δεν έχω, ούτε δωδεκάδα.

Επίσης, παρότι γενικά λέω πως η συνοδεία καραβανιών είναι από τις χειρότερες (και εφιαλτικά επικίνδυνες στην αρχή) αποστολές στο παιχνίδι, αν πετύχεις κάπου κοντινή αποστολή να συνοδεύσεις καραβάνι σε οχυρό, δέξου τη: φτάνοντας εκεί, το κάστρο θα είναι well supplied και θα έχει ακόμη περισσότερες ευκαιρίες στην αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nα αποδώσω τα εύσημα στο Σβεν το Σφάχτη, που παρότι έβλεπε τους δικούς του να πέφτουν σαν τα κοτόπουλα γύρω του, παρέμεινε σταθερός και γενναίος:

Spoiler

image.jpeg.55f02b2644f25f9720294a118e8b6222.jpeg

Γενναίος μέχρι τέλους, που κατέληξε στο λάκκο μία θέση βορειότερα, κυκλωμένος από τους δικούς μου, να τον μαχαιρώνουν ανελέητα για να τον φαρμάρουν. Με έξοχο αποτέλεσμα, 3/3 (κράνος, πανοπλία και όπλο):

Spoiler

image.jpeg.16abd515e406fd005d0ee7667b89559b.jpeg

Να σημειώσω ότι δεν προτείνω το φαρμάρισμα απέναντι σε επίλεκτους με δίχερα (leaders, hedge knights κτλ.) αν δεν υπάρχει τρόπος να καθυστερήσετε τη συμμετοχή του επίλεκτου στη μάχη (μορφή χάρτη ή/και όπλα που τον εξουδετερώνουν, εδώ είχα ένα πολύ αξιόπιστο mace που όλη τη μάχη δεν έκανε τίποτε άλλο από το να ρίχνει stuns στο leader.

Eπίσης, να είμαι απόλυτα ξεκάθαρος, αυτού του είδους το farming είναι ρίσκο, ιδίως (όπως εδώ, που ο leader ήταν στη βόρεια πλευρά του οχυρού, στο πλάτωμα όπου δόθηκε η κυρίως μάχη) όταν ο επίλεκτος μπαίνει από νωρίς στο παιχνίδι.

Ζυγίζετε ρίσκο/κέρδος και ανάλογα αποφασίζετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, Snoob said:

Αυτό που προτείνω είναι να περνάς κάθε τόσο από τα οχυρά. Οι σιδεράδες είναι φωτιά και λαύρα στο early game που δεν έχεις σχέσεις με τους άρχοντες, αλλά στην αγορά κυκλοφορούν κάθε τόσο εξαιρετικές ευκαιρίες. Ακριβούτσικες, και πάλι, αλλά να βρεθείς με tier 3 pike στις 10-15 μέρες είναι μεγάλη δουλεια. Μην απλώνεσαι στην αρχή, από το να έχεις 10-12 που πολεμάνε με τις γροθιές κι έχουν για πανοπλία πάνα-βρακάκι μπεϊμπιλίνο, καλύτερα να έχεις 6-7 καλά εξοπλισμένους. Λ.χ. στο βίντεο που ανέβασες είχες δύο στον πάγκο: εγώ, σε αυτό το στάδιο, όχι πάγκο δεν έχω, ούτε δωδεκάδα.

Επίσης, παρότι γενικά λέω πως η συνοδεία καραβανιών είναι από τις χειρότερες (και εφιαλτικά επικίνδυνες στην αρχή) αποστολές στο παιχνίδι, αν πετύχεις κάπου κοντινή αποστολή να συνοδεύσεις καραβάνι σε οχυρό, δέξου τη: φτάνοντας εκεί, το κάστρο θα είναι well supplied και θα έχει ακόμη περισσότερες ευκαιρίες στην αγορά.

Το προηγούμενο campaign το έφαγε το μαύρο σκοτάδι, καθώς η ομάδα μου - πάνω που είχε αρχίσει να συνέρχεται - έπεσε πάνω σε τριάρα όπου γίνεται επιδρομή στον οικισμό. Η επιδρομή ήταν δυο γκρουπ Necromancer - Wiederganger - Fallen Hero, με το δεύτερο να έχει και Gheists δώρο. Μετά από δίωρο δεν είχα καταφέρει να κερδίσω την πρώτη μάχη σε μη Ironman, οπότε τα παράτησα.

Στο Ironman που ξεκίνησα όμως είπα να δοκιμάσω την τακτική σου. Ακολουθεί βίντεο μόλις περάσουν οι τραυματισμοί, γιατί αυτά που συνέβησαν στις πρώτες δυο βδομάδες απλά δεν είχαν προηγούμενο. Επιγραμματικά:

Οι δύο πρώτοι μισθοφόροι ήταν τριάστεροι τοξότες. Ο επόμενος τριάστερο τανκ. Η πρώτη και μοναδική ως τώρα απώλεια ήταν στην πρώτη αποστολή μετά το Νυφίτσα που ήταν απέναντι σε...Ancient Auxiliaries. Η επόμενη αποστολή ήταν καραβάνι όπου μου επιτέθηκαν στο καπάκι (1) 4 Barbarian Reavers, έγινε πραγματική σφαγή (2) 4 Thralls και ένας Reaver. Αγόρασα κανονικό pike στις 10 μέρες και μου έπεσε δεύτερο από Raiders λίγο μετά. Καθυστέρησα δυο φορές το Banner ambition για να αγοράσω εξοπλισμό και όταν το έκανα μου έκατσε δίστερος μοναχός.

Θέλω δύο crossbows και επειγόντως frontline της προκοπής γιατί με τους πενηντάρηδες και τα ακόντια των Auxiliaries δεν πάμε πολύ μακριά. Έχω 10 άτομα ντυμένα σχετικά καλά αλλά με τα στατιστικά τους μόνο ακόντια μπορούν να κρατήσουν, με οτιδήποτε άλλο είναι κουλοί.

EDIT: Ορίστε το βίντεο, τελικά είχα ένα πολύ μικρό τραυματισμό σε ένα νεοσύλλεκτο. @Snoob, έχω κρατήσει το σχόλιό σου για τo συνδυασμό Crippling Strikes - Backstabber - Executioner που φτιάχνω συνήθως για τους backliners. Με έχει βολέψει πολύ γενικά με ό,τι δεν είναι undead, αλλά με τι προτείνεις να το αντικαταστήσω?

https://youtu.be/q2zF98qf3pg

 

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ingmar the pale: αντικατάσταση, σε επίπεδο perks συμφωνώ 100% πως έτσι χτίζεις τανκ. Στο συγκεκριμένο, επειδή έχει (και θα συνεχίσει, για όσο παραμείνει) χυδαία άφθονη αντοχή, αντί για recovery θα έδινα colossus, για να γίνει proper meat shield, μέχρι να φύγει.

Erling: τοξότης, προφανώς (για βαλίστρα, μάλλον, λόγω πολύ χαμηλής αφετηρίας, ένας κυνηγός μπορεί και να ξεκινήσει από το 59) αλλά το paranoid έχει πολύ ενοχλητικά in-game events.

Heimrad: τανκ, δεν ακουμπάς καθόλου την επίθεση και ρίχνεις όλο το βάρος στα hp και τη stamina, θα χρειαστεί βοήθεια, αφού του λείπουν και πόντοι, και αστέρια.

Steinar: για αντικατάσταση, ο ορισμός του μέτριου.

Hakon: τοξότης, αλλά πρέπει να τον απομακρύνεις άμεσα από την πρώτη γραμμή, έχει πολύ χαμηλό defense και θα τον σημαδεύει συνέχεια η AI. 

Wenzel: ο γνωστός συμπαθητικός damage dealer companion. Προσωπικά δεν του έχω βάλει perk ασπίδα, αλλά δέχομαι άνετα το επιχείρημα πως δεν είναι αρκετά καλός για να αντέξει χωρίς.

Bertolf: bannerman, αλλά συνέχισε να ψάχνεις: μοναχοί, τζογαδόροι, νεκροθάφτες, τυμβωρύχοι, και (ανάλογα τα traits) χασάπηδες, βάρδοι. Θέλεις οπωσδήποτε επίθεση, αυτός εξαρτάται από την τύχη. Μη βάλεις τίποτε ranged defense. Αν είχε το αστέρι του ranged στο melee θα ήταν πολύ καλύτερα. Το ailing υπό προϋποθέσεις (δεν θυμάμαι καθόλου, όμως, πρέπει να το δω) θεραπεύεται.

Ηagen: Θα τον γύριζα σε frontliner και θα τον σκάντζαρα με τον τοξότη που έχεις με chain mail.

Siegward: Τοξότης, προφανώς, για τόξο, αφού θα κλείσει στο 90 τα πρώτα 11 levels (του έχεις δώσει cripling, με το οποίο διαφωνώ, οπότε δεν σου λέω να του βάλεις και gifted).

Bertel: αντικατάσταση.

To cripling strikes, το βρίσκω προβληματικό, γενικά: σε αυτούς που θα μετρούσε (δηλαδή να σακατέψεις με καλό τραυματισμό έναν αντίπαλο που ξέρεις πως θα μείνει μέσα για πολλούς γύρους) δεν πιάνει, είτε λόγω άπειρων hit points (orc warriors/warlords/champions) είτε γιατί δεν τραυματίζονται (fallen heroes, ancient guard/legionaries). Στους ανθρώπους που πιάνει, το piercing damage έχει 1-2 χρήσιμους τραυματισμούς (λ.χ. pierced hand, που ρίχνει την επίθεση) αλλά, όπως έχω εξηγήσει, το ζητούμενο είναι να βγάζεις τους εχθρούς off το συντομότερο, όχι να τους έχεις μέσα τραυματισμένους, γιατί το 5% θα σκάσει, 101% (πρέπει να αρχίσω να βγάζω screenshots με διαδοχικά 5% με roll 1, είναι απίστευτο το πόσο συχνά συμβαίνει).

Το backstabber δεν νομίζω να πιάνει σε όπλα με 2-tile range, μόνο melee με 1 range, αλλά πρέπει να το ψάξω. Το μόνο build που έχω δει να δουλεύει καλά είναι το knifer, αλλά αν έχεις την πολυτέλεια να έχεις μαχητή με ειδίκευση στο μαχαίρι, πας τόσο καλά που απλά σκαρώνεις builds για να δεις πώς αποδίδουν. Στην πράξη (και ειδικά στην αρχή, αλλά και πάλι lvl. 4) είναι πολυτέλεια, υπάρχουν πιο χρήσιμα.

Σε έναν pikeman που θα σκόπευα να τον κρατήσω, θα έδινα student/gifted (4o level perk είναι situational, ανάλογα τα αστέρια και τον ορίζοντά του) και μετά, ιδίως στην αρχή κι αν δεν μιλάμε για κανένα αστέρι (κάποιος που θα πιάσει το 90, λ.χ.) θα έδινα polearm: τα polearms κάνουν γερή ζημιά, είναι ευρέως διαθέσιμα (για αγορά και loot) από την αρχή, ορισμένα (όπως το καρφί που έχει ο Bertel) δίνουν +10% cth που είναι μεγάλη βοήθεια στην αρχή ή/και στους μέτριους (μέτριο εννοώ οτιδήποτε θα κλείσει κάτω από high 80s) και με το perk μπορούν να κινούνται και να χτυπάνε, γεγονός που τους δίνει τεράστια ευελιξία (σε επίθεση και άμυνα).

Τώρα, αν πετύχεις κάποιον που θα πιάσει 90+ και έχει γερή αντοχή, εκεί παίζεις με πολλαπλά weapon specializations ή/και swift hands, για να έχεις, λ.χ., το γενικής χρήσης polearm και εξειδικευμένα όπλα (polehammer για να τσακίζεις αντιπάλους με πανοπλίες, polemace για stuns/synergy με qatal dagger κτλ.) ή ακόμη και μαστίγια, για αφοπλισμό στοχευμένων αντιπάλων (εκεί θες οπωσδήποτε cleaver spec, για να περιοριστεί το τεράστιο κόστος σε αντοχή).

edit: Όλο λέω να ρωτήσω και όλο το ξεχνάω, αυτή η ομάδα, όπως τη βλέπω τώρα, σε ποια μέρα του campaign βρίσκεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, Snoob said:

edit: Όλο λέω να ρωτήσω και όλο το ξεχνάω, αυτή η ομάδα, όπως τη βλέπω τώρα, σε ποια μέρα του campaign βρίσκεται;

Είναι 16η μέρα, πρωί :P. Δεν είναι ιδανικό αλλά για τα ξεκινήματά μου είναι σίγουρα άνω του μετρίου από πλευράς στρατολόγησης

Ingmar, Steinar, Bertel - συμφωνώ, μένουν μέχρι να φύγουν αν και ο Steinar έχει συμπαθητικά αστέρια. Θα φύγει τελευταίος.

Erling, Hakon - στο επόμενο level πηγαίνουν πίσω και οι δύο με βαλλίστρα αρχικά και βλέπουμε. Πιθανότατα θα μείνουν με βαλλίστρα μόνιμα, ξεκίνησαν από 39 και 41 οπότε είναι οριακά για δυνατό τόξο.

Heimrad - αν μου βγουν άσοι στο fatigue θα ανεβάσω λιγάκι επίθεση αν και τον βλέπω με δόρυ μονίμως. Καθαρό τανκ, θα δώσω και Colossus.

Bertolf - ε αυτόν βρήκα :D Για αυτή τη φάση είναι καλός, ίσως του δώσω FA.

Hagen - καλή σκέψη, έχει καλό base melee defence αλλά φοβάμαι πολύ τα level up χωρίς αστέρια. Πίσω έχει πιο μακροχρόνιες προοπτικές νομίζω και έχω και τον εξοπλισμό να τον αξιοποιήσω. Θα δούμε στο επόμενο level.

Δε σκοπεύω να πάρω άλλους, τα χρήματα από εδώ και πέρα πηγαίνουν στον εξοπλισμό. Έχω τρεις να θυσιάσω αν χρειαστεί, ας είναι καλά το χρήμα.

Δεν ξέρω, ίσως είμαι πολύ μονοκόμματος, αλλά βρίσκω το Backstabber πολύ χρήσιμο για τη frontline. Μάλλον θα φτιάξω το combo στις δευτεράντζες, ώστε τουλάχιστον να βγάζουν τραυματισμούς, και τους πιο μόνιμους θα τους στήσω πιο generic. Θα μου δώσει κι ευκαιρία να συγκρίνω.

 

 

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για 16η μέρα πολύ καλά είσαι (αν εξαιρέσουμε τον ταλαίπωρο που έχεις με την 50αρα πανοπλία μπροστά).

Γενική συμβουλή, στην αρχή αποφεύγουμε βορρά και νότο (ιδίως το βορρά) και προτιμάμε κέντρο, με τους bandits που είναι πιο βατοί, υπό την έννοια πως δεν είναι τόσο λυσσασμένοι όσο οι βάρβαροι (που πρέπει να αντέξεις καταιγισμό επιθέσεων και swaps στους πρώτους γύρους), ούτε τόσο σβέλτοι όσο οι νότιοι. Το λέω γιατί βλέπω αρκουδοτόμαρα κτλ. Θα μου πεις "τι να κάνω αν με spawnαρε εκεί", δεν διαφωνώ, απλά προτείνω κατηφόρισμα προς το κέντρο του χάρτη.

Θυμίζω, έχουμε στόχο να αναπτύξουμε το δυνατόν καλύτερες σχέσεις με πόλεις (3ο επίπεδο) και χωριά 2ου επιπέδου (το λίγο μεγαλύτερο κτίριο, stretched out settlement κτλ.), καθώς πιάνουμε έτσι καλύτερες τιμές για ό,τι έχουμε/πρέπει να πουλήσουμε.

Η ΑΙ, εντοπίζει τον αδύναμο κρίκο και τον σημαδεύει ανελέητα. Από εκεί εμπνεύστηκα την τακτική που με βοήθησε να τη σκαπουλάρω με εκείνο το αδιανόητα άσχημο πέσιμο από mercs μέσα στον πρώτο μήνα. Παράδειγμα, σε μάχη που μου έτυχε καθώς πήγαινα να πλακωθώ με κάτι honor guards (κάτι άσχετοι ληστές) έβγαλε έναν bandit με δίχερο ξύλινο flail. Του έκατσε το 18% χτύπημα σε έναν δικό μου (στην κράνα, κλασικά), με έφτασε στο 14/66 hpp με τη μία, και μετά οι τοξότες τον έβαλαν σημάδι. Στάθηκα τυχερός στην ατυχία μου, αφού αστόχησαν, αλλά το focus της ΑΙ είναι ανελέητο, κι έτσι νομίζω πως πρέπει να προσεγγίζουμε τις μάχες κι εμείς.

Υ.Γ. Στους honor guards δεν πήγα έτσι, να χαζέψω τις άδειες κόγχες όπου άλλοτε φώλιαζαν τα μπιρμπιλωτά μάτια τους, είχα tip από κοντινή ταβέρνα πως έπαιζε armor (με τον όρο armor το παιχνίδι εννοεί κράνος ή πανοπλία). Οπότε, αφού τους καθάρισα (και πάλι δεν απέφυγα δύο ξεγυρισμένα απανωτά χτυπήματα σε έναν δικό μου, αλλά ήταν λίγοι, 10 απέναντι στους 12 μου κι είχα καβάντζα εφεδρικό backliner έτοιμο να σκαντζάρει τη στραβή, που είναι βέβαιο πως θα σου τύχει) προέκυψε και το πρώτο named item για αυτό το campaign, ένα πολύ συμπαθητικό κράνος:

Spoiler

image.jpeg.d9ee59c2cedb0c7e6a7a203445d4186b.jpeg

 Θέλω τώρα άλλα δύο famed, για να εντάξω στην ομάδα τον Bounty Hunter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΥΤΟ εμφανίστηκε την 20ή μέρα σε δυάρα ταχυδρομική αποστολή. ΑΥΤΟ. Mercenaries που θέλουν το πακέτο. Άκουσα κάτι για Swordmaster? Τον ψάχνει ο Hedge Knight. Σημειωτέον, ο νεκρός είναι αντίπαλος.

Άλλο το δύσκολο και άλλο το "αποφάσισα να σου κάνω κολονοσκόπηση από το αυτί".

2023-09-19_1513_1.png.e96ed8f46cde35db990a6a57cbc5ec3f.png

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχει θέμα με αυτές τις αποστολές (armed courier). Κάποτε (μιλάμε για χρόνια πριν) τις θεωρούσα τα πιο χαρισμένα λεφτά που υπάρχουν. Στην πορεία ανακάλυψα πως μπορούν να στραβώσουν με δύο τρόπους: το ένα είναι να σου κλέψουν κάποιοι το πακέτο, οπότε εμφανίζονται εκείνα τα χτυπητά ίχνη στο χάρτη, τα ακολουθείς μέχρι το λημέρι τους και τους πολεμάς, για να πάρεις πίσω το οτιδήποτε μετέφερες. Απόλυτα βατή δυσκολία, αντίστοιχη της περιόδου που προκύπτει στο παιχνίδι και του βαθμού δυσκολίας.

Αντίθετα, ο δεύτερος τρόπος είναι full bugged και είναι οι μισθοφόροι. Ένα το δικό μου, και ένα το δικό σου, δεν είναι τυχαίο αυτό το πράγμα, είναι παντελώς αναντίστοιχο με το διάστημα που έχει περάσει στο παιχνίδι. 

Και τρεις με δίχερα, τρέχα γύρευε δηλαδή.

Έχω την εντύπωση πως, μελλοντικά, σε αυτό το run και όλα τα επόμενα, όταν μου την πέφτουν σε armed courier μισθοφόροι, θα τους το δίνω το ρημάδι το πακέτο κι ας πληγούν οι σχέσεις μου.

Αντίθετα, όταν μου την πέφτουν μισθοφόροι αφού έχω νικήσει τον "επικέπτη leader" σε λημέρι ληστών (αποστολή Drive off Brigands) και μου ζητάνε το κεφάλι του (που ισοδυναμεί με διπλασιασμό της όποιας συμφωνημένης αμοιβής) η δυσκολία τους, σε επίπεδο ατόμων και εξοπλισμού, μου φαίνεται πως είναι πολύ πιο συμβατή με το χρόνο που έχει κυλήσει στο παιχνίδι. Τι γίνεται με το armed courier, δεν ξέρω.

Αυτοί που σου βγήκαν στη φωτό είναι συνολικά πιο ισχυροί από τους δικούς μου, αν και προσωπικά προτιμώ τους knights από τους swordmasters. 

edit: Καθώς ολοκλήρωνα τη φιλοδοξία για ξεπατώσω 4 λημέρια ορκς, σκάει το πρώτο crisis: greenskin invasion. Για να δούμε πόσο χρήσιμο θα μου φανεί το αντικείμενο που πήρα δώρο από το ambition...

Mας την πέφτουν άγρια:

Spoiler

image.jpeg.ac7e5fee623ae3d4777998b50cc82a8a.jpeg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση - μου έβγαλε τριάρα αποστολή να σκοτώσω το Νεκρομάντη, ο οποίος Νεκρομάντης έχει 3-4 Gheists και 15-18 Wiedergangers (λίγοι Armored όμως), σύνολο καμιά 20ριά άτομα. Από resolve είμαι μέτρια και δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα το Bannerman, αλλά έχω βγάλει αποστολή με 22 Wiedergangers οπότε με εξαίρεση τις Gheists δε θα έχω πρόβλημα. Αν μπω, σκοτώσω μερικούς, κάνω retreat και ξαναμπώ, θα έχει μειωθεί ο αριθμός των εχθρών?

Ίσως αξίζει να σημειώσω ότι αυτή η αποστολή είναι συνέχεια της προηγούμενης, που καθάρισα το undead λημέρι με τους 22 ζόμπηδες. Λίγο υπερβολικό το βρίσκω το παιχνίδι, άκου εκεί 3-4 Gheists συν Necromancer...

Υ.Γ. 1 - από μια σύντομη έρευνα που έκανα, το Backstabber εξακολουθεί να έχει εφαρμογή στα 2-t ile όπλα. Αν έχεις shieldwall, +10% σε όποιον εχθρό στέκεται μπροστά στο τείχος αλλά μετράει αν εφάπτονται 2 δικοί σου, και αυξάνεται με τον αριθμό. Δεν το λες κι άχρηστο.

Υ.Γ. 2 - κάνοντας γύρω γύρω από το λημέρι σκότωσα 6 Orc young, 4 Berserkers, 14 Nachzehrers και έβγαλα 2500+, ένα φυλαχτό για Resolve, κάτι level up και θέλω να κάνω έναν ακόμα γύρο για heater shields μήπως βοηθήσουν λίγο την κατάσταση. Δε θέλω να ακυρώσω την αποστολή αλλά το διαρκές πήγαινε έλα ίσως με κρατήσει πίσω. Δεν ξέρω.

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στους νεκρομάντες θέλεις οπωσδήποτε cleavers, ώστε να σκοτώνεις με αποκεφαλισμό τα ζόμπι (απλά και armored, δεν πιάνει στους fallen heroes) ώστε να μην του επιτρέπεις του νεκρομάντη να τα ανασταίνει (συν του ότι είναι δυνατόν να του σπάσεις το ηθικό, δεν θα εγκαταλείψει το χάρτη -τουλάχιστον εμένα δεν μου έτυχε ποτέ- αλλά θα κερδίσεις ένα-δύο γύρους χωρίς possessed).

Πόσο είναι ο bannerman; Αν είναι πάνω από 85-90 και οι δικοί σου δεν είναι τίποτε 30αρια στο resolve, δεν θα έχεις θέμα.

Εγώ έχασα τον bannerman μου από nerocavants, αλλά φταίω εγώ που δεν τσέκαρα εξοπλισμό και πήγα χωρίς επιδέσμους σε όλους, αν είχα επίδεσμο θα τον είχα γλιτώσει (ή αν είχε χάσει 4 hp λιγότερα...)

Τώρα έχω βγει στη γύρα για αντικαταστάτη. Καθαρά δικό μου λάθος. Έχασα έναν τοξότη (τον τρίτο μου, όχι καμιά σπουδαία απώλεια) από το κλασικό 5% rolls 1, 5% rolls 1 και μετά τρελό focus από όλους, αλλά εντάξει, επιτέθηκα σε λημέρι γκόμπλινς σε λόφο, αναμενόμενο. Τον bannerman τον πήρα στο λαιμό μου, όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tobajara είπε

Μια ερώτηση - μου έβγαλε τριάρα αποστολή να σκοτώσω το Νεκρομάντη, ο οποίος Νεκρομάντης έχει 3-4 Gheists και 15-18 Wiedergangers (λίγοι Armored όμως), σύνολο καμιά 20ριά άτομα. Από resolve είμαι μέτρια και δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα το Bannerman, αλλά έχω βγάλει αποστολή με 22 Wiedergangers οπότε με εξαίρεση τις Gheists δε θα έχω πρόβλημα. Αν μπω, σκοτώσω μερικούς, κάνω retreat και ξαναμπώ, θα έχει μειωθεί ο αριθμός των εχθρών?

Ίσως αξίζει να σημειώσω ότι αυτή η αποστολή είναι συνέχεια της προηγούμενης, που καθάρισα το undead λημέρι με τους 22 ζόμπηδες. Λίγο υπερβολικό το βρίσκω το παιχνίδι, άκου εκεί 3-4 Gheists συν Necromancer...

Υ.Γ. 1 - από μια σύντομη έρευνα που έκανα, το Backstabber εξακολουθεί να έχει εφαρμογή στα 2-t ile όπλα. Αν έχεις shieldwall, +10% σε όποιον εχθρό στέκεται μπροστά στο τείχος αλλά μετράει αν εφάπτονται 2 δικοί σου, και αυξάνεται με τον αριθμό. Δεν το λες κι άχρηστο.

Υ.Γ. 2 - κάνοντας γύρω γύρω από το λημέρι σκότωσα 6 Orc young, 4 Berserkers, 14 Nachzehrers και έβγαλα 2500+, ένα φυλαχτό για Resolve, κάτι level up και θέλω να κάνω έναν ακόμα γύρο για heater shields μήπως βοηθήσουν λίγο την κατάσταση. Δε θέλω να ακυρώσω την αποστολή αλλά το διαρκές πήγαινε έλα ίσως με κρατήσει πίσω. Δεν ξέρω.

Αν κάνεις retreat από μια τοποθεσία τότε ο αριθμός των εχθρών παραμένει ο ίδιος όπως τους άφησες με την προϋπόθεση όμως ότι δεν θα περάσουν μέρες. Μετά από όσο θυμάμαι αναπληρώνονται οι απώλειες.

Το backstabber για μένα δεν αξίζει σε όπλα που ως επί το πλείστον κάνεις απλά hits χωρίς penalty. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...