Προς το περιεχόμενο

Battle Brothers


Tobajara
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Snoob,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα κεφάλαιο κλείνει, ένα ανοίγει!

Ο πόλεμος των Οίκων έληξε, με μια τελευταία μεγάλη μάχη 30x30 όπου η πλευρά μου έχασε μόνο ένα σκύλο και οι εχθροί σαπίζουν σχεδόν όλοι στο πεδίο της μάχης, τροφή για τα τσακάλια και τα όρνια. Η ιπποσύνη πέθανε στα χωράφια του Αζινκούρ, λοιπόν, και στους λόφους βόρεια του Zinnerfeste. Αυτό με αφήνει χωρίς καμία υποχρέωση απέναντι στον Οίκο μου, ένα μάτσο παρανοϊκούς λεχρίτες που κυβερνούν με αίμα και δόλο. Κατά τη διάρκεια του πολέμου έμπλεξα στη διαμάχη ανάμεσα σε στρατολογητές και χωρικούς που δεν ήθελαν να στρατολογηθούν. Πήρα το μέρος των χωρικών σφάζοντας τους στρατιώτες, πράγμα που - αναμενόμενα έριξε τις σχέσεις μου από Allied σε Open. Οι προσπάθειες που έκανα να τις βελτιώσω δεν απέδωσαν και, με τη λήξη των εχθροπραξιών, είμαι σε Neutral.

Κάπου εδώ οι άντρες μου άρχισαν να σκέφτονται τα αμπέλια του νότου και τις μελαχρινές καλλονές της ερήμου, και η αλήθεια είναι πως χρειάζομαι μια αλλαγή. Το θέμα είναι πως οι πρώην σύμμαχοί μου καταλαμβάνουν κάπου το μισό χάρτη και έχουν πολλά από όσα χρειάζομαι συγκεντρωμένα, οπότε μάλλον θα δυσκολευτώ. Από την άλλη, βαρέθηκα τους βαρβάρους και το πήγαινε έλα σε 6 οθόνες.

Μάλλον θα την κάνω. Ακολουθεί βιντεοπαρουσίαση από τα καμάρια μου και του χάρτη.

https://youtu.be/AGXDoYIKyZU

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι εδώ και συνεχίζω, και έχουν συμβεί κάποια ψιλοενδιαφέροντα πράγματα

Είμαι σε ένα μεταίχμιο που υπάρχουν οι πραγματικά δύσκολες μάχες που δεν αγγίζονται και όλες οι άλλες. Στις πρώτες ανήκουν οι δυο πόλεις των Ορκ, με καμιά 25ριά Warlords, Warriors, Berserkes και το κακό συναπάντημα, ένα ερείπιο με 20+ άτομα Ancient Legion, Honor Guard, 1-2 Νecrosavants και έναν Ancient Priest (συγγνώμη δε θα πάρω) και οι δύο πόλεις των βαρβάρων με 2-3 Unholds, ένα μάτσο Chosen, τυμπανιστές, μαστιγωτές και όλο το συρφετό. Αυτές θέλουν πολύ σοβαρό party που δε διαθέτω, υπάρχουν αδυναμίες ακόμα.

Σε όλες τις άλλες ανήκουν: οι 30ρες μάχες με οίκους, οι 20+ μάχες με οτιδήποτε άλλο (μόλις καθάρισα 20 Legionnaries και 4 Honor Guard, χρειάστηκα 100 tools να συνέλθω) εκτός συγκλονιστικού απροόπτου και μάχες που μπαίνω με μειονέκτημα. Σε μονάστερες αποστολές Οίκου μου βγάζει ό,τι να'ναι, με έστειλε σε κάτι Goblins και έβγαλε Overseer, Shaman και λίγο απ'όλα τα υπόλοιπα (μπήκα νύχτα με melee και υπήρξε πόνος).

Νεότερη εξέλιξη μια φήμη που άκουσα για ένα κράνος στα ανατολικά. Ευτυχώς τα ανατολικά δεν έχουν πολύ προς τα δεξιά, αλλά ένα πρώτο ψάξιμο με οδήγησε σε ένα λημέρι με 18 raiders (οι δύο Leaders) που έπεσαν χωρίς μεγάλη δυσκολία αλλά κράνος γιοκ. Θα συνεχίσω να ψάχνω.

Προτεραιότητα αναζήτηση Bannerman περιωπής, γιατί αυτός που έχω έχασε το μισό του πνεύμονα από τα Καρέλια άφιλτρα βέλος τοξότη, και οπωσδήποτε δύο two-handers με γερές αξιώσεις που θα πάνε Battle Forged, Reach Advantage, Recover και τσεκούρια για πλήθος εχθρών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη πόλη των Ορκ έπεσε! Μια ορδή 31 τομαριών με ένα κάρο Youngs και Berserkers, ευτυχώς λιγότερους Warriors και έναν Warlord. Εν δεν είχε τόσους πολλούς πιτσιρικάδες και Berserkers (plethora και many) δε θα το προσπαθούσα, αλλά βασίστηκα στο ηθικό.

Πολύ οριακή μάχη λόγω πλήθος εχθρών, αποφάσισα να μη μετακινηθώ για να εκμεταλλευτώ κάποια εμπόδια και περικυκλώθηκα σχεδόν τελείως. Τα δύο τανκ μου πάνω και κάτω ήταν ήρωες, κράτησαν 3-4 εχθρούς ο καθένας συμπεριλαμβανομένου το Warlord για σχεδόν όλη τη μάχη, ακόμα και χωρίς ασπίδες. Αν και δεν έπαθα πολύ μεγάλη ζημιά, η frontline έμπλεξε με τα Young και λίγους Berserkers και οι υπόλοιποι αναμενόμενα έναναν κύκλο προς τους backliners μου. Ευτυχώς το τανκ μου βρισκόταν δίπλα στο Warlord αλλά οι Berserkers συνέχιζαν να έρχονται παρά τις απώλειες - πραγματική πράσινη πλημμύρα. Ευτυχώς στο πιο κρίσιμο σημείο, όταν δεν είχα χώρο να κάνω το οτιδήποτε, το τσεκούρι και το polearm μου έβγαλαν όχι μόνο ζημιά αλλά και ένα σωρό morale checks που με ανακούφισαν πριν αρχίσουν να πέφτουν σαν τα κουνούπια. Το υπολοιπο ήταν σκούπισμα. Τα λάφυρα δε με απογοήτευσαν!

Spoiler

2023-10-16_1031_1.png.12a243db211055c9df83d88aa7dc5f49.png

Επίσης βρήκα τζογαδόρο Bannerman με δυο αστέρια στο Resolve και 51 base, δυο αστέρια σε melee και δε θυμάμαι καν τι έχει σε ranged defence αλλά δε με πολυενδιαφέρει σε αυτή τη φάση, καλός είναι. Η έρευνα για two-handers έχει αποτύχει παταγωδώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονίσαμε! 365 μέρες!

Επίσης δεν ξέρω καν πόσα λημέρια έχω καταστρέψει ψάχνοντας famed items. Ακόμα ψάχνω για το κράνος στα ανατολικά, όπου βρήκα 2-3 σημεία χωρίς τίποτα. Στο ενδιάμεσο καθάρισα 4 λημέρια με undead σερί (πολύ Gheist και Fallen Heroes...) για να πάρω το Ambition, τα μιστά μου υποφέρουν υποφέρουν υποφέρουν πολύ (από τα 30 έπεσα στα 18 και έχω ambition για 50, τι καλά) και μέσα σε όλα ξέσπασε και Jihad, στο πνεύμα των ημερών. Αν δε βρω το κράνος δεν το κουνάω ρούπι.

Στα της ομάδας, ο τραυματίας Bannerman δεν την παλεύει κάστανο με 46 fatigue και πρέπει να ανεβάσω τάχιστα τον καινούριο μόνο και μόνο για αυτό το λόγο. Δε θα έλεγα όχι σε έναν frontliner, γιατί ο 80ρης flail μου αρχίζει να μην τραβάει, και βρήκα κι ένα πιθανό τανκ να αντικαταστήσω ένα δικό μου που έσπασε τον αγκώνα του από εκείνη την αλήστου μνήμης μάχη με τον Ancient Priest στο δάσος. Κάπως έτσι έκλεισα 20 άτομα και δεν έχω βρει two-handers, αλλά από την άλλη δεν έχω και τα λεφτά να τζογάρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ενδιαφέρον που έγινε σήμερα, ή δε θυμάμαι καλά τους μηχανισμούς ή το παιχνίδι αποφάσισε να με σκίσει.

Τρίστερη αποστολή να σκοτώσω το Βασιλιά των Τσιγγάνων. 15 άτομα σύνολο, Βασιλιάς, νταουλτζής, επιστάτης στις φυτείες με μαστίγιο, δυο Armored Unholds και 10 Chosen. 13 ενεργοί επιθετικοί, βαριές πανοπλίες, οι Unholds μπορούν να φτάσουν την πίσω γραμμή μου κλπ.

Ευτυχώς υπάρχει μια συστάθα από τρεις θάμνους στο κάτω μέρος όπου μπορώ να τοποθετήσω την πίσω γραμμή και γύρω της τους frontliners, με τους βάρβαρους να διασπώνται υποχρεωτικά. Το σχέδιο πιάνει, καθώς ο βασιλιάς πηγαίνει μόνος του νότια, ένας υπεραισιόδοξος Chosen πέφτει με συνοπτικές διαδικασίες στο κέντρο και 3 - 4 άλλοι πηγαίνουν στο βορρά. Δεν ήταν όμως η στρατηγική μου ιδιοφυία που έκανε το σχέδιο να λειτουργήσει αλλά το ότι ο ένας Unhold άρχισε να πλακώνεται με τον άλλο, πράγμα που ανάγκασε κάποιους Chosen να καθυστερήσουν.

Η μάχη προχωράει ήρεμα και καλά, ο Βασιλιάς πέφτει από τους πρώτους, καθαρίζω τους υπόλοιπους χωρίς μεγάλα προβλήματα πλην κάποιων τραυματισμών και μου καρφώνεται στο μυαλό να σκοτώσω το Beastmaster με τους Unholds να πλακώνονται. Και εκεί στραβώνει.

Με το που τον σκοτώνω, αντί οι Unholds να συνεχίσουν να δέρνονται στρέφονται εναντίον μου. Και έχουν και ακόμα μπόλικες πανοπλίες. Φτου. Βρε αμάν, βρε καλέ μου, τίποτα. Αποτέλεσμα μόνιμη βλάβη στον εγκέφαλο στον αρχαίο 80ρη frontliner που είχε χάσει τη μύτη του πριν λίγο καιρό. Ακόμα δεν έχει αχρηστευτεί αλλά δεν τον βλέπω να αντέχει για πολύ ακόμα. 7000+ σύνολο, νομίζω 8 με την προκαταβολή, και τώρα παραδόξως θέλω να βρω Webknechts γιατί έχω δυο ρετσίνια από 5 Schrats που έφαγα και θέλω να φτιάξω επιτέλους επενδύσεις που ρίχνουν το fatigue cost των πανοπλιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάπου εδώ το Ironman campaign μου έλαβε τέλος, τουλάχιστον με τη μορφή του Ironman :)

Πήρα τρίστερη αποστολή να υπερασπιστώ έναν Ιερό Τόπο από τις στρατιές της Τζιχάντ (μπρρρρ...). Δε θυμάμαι σχεδόν καθόλου τις τακτικές του νότου, πέρα από μια ομιχλώδη προτίμηση στις μάχες εκτός σχηματισμού. Ήρθε μια 20ρα ομάδα με Conscripts, τυφεκιοφόρους, έναν Αξιωματικό και δυο Ασσασίνους. Κέρδισα τη μάχη έχοντας χάσει 7 άτομα: έναν τοξότη, ένα backliner και 5 frontliners. Ο πάγκος μου ήταν αρκετός για να συνεχίσω, έστω και με 3-4 frontliners και κάποιες προσλήψεις έκτακτης ανάγκης, αλλά υποψιάζομαι πως μετά ακολουθούσε μάχη στο καπάκι η οποία δε θα έβγαινε. Οπότε, Alt+Tab στον τελευταίο γύρο και πάμε από την αρχή :) 

Η τακτική μου να μπλοκάρω τη frontline με τα δυο γαϊδούρια τανκ και να τους υπερφαλαγγίσω με όλους τους υπόλοιπους αποδείχτηκε σωστή αλλά αντί για δεύτερο τοξότη έπρεπε να είχα πάρει τον two-hander μου, ενδεχομένως κι έναν ακόμα backliner. Τα μεγάλα προβλήματα ήταν δύο: το overwhelm των τυφεκιοφόρων και οι Assassins, με την επιμονή τους να στοχεύουν τους τοξότες και τους backliners (και το ότι αργούν να πέσουν). Όντως, φράκαρα 5-6 άτομα μπροστά με δύο δικούς μου αξιοποιώντας και κάποια εμπόδια και πέρασα όλους τους άλλους από πάνω, για να πέσω πάνω στον Assassin (ο άλλος έκανε τον κύκλο από κάτω). Ο ρημάδης ο Βόρειος Assassin με ταλαιπώρησε μέχρι να πέσει γιατί προσπάθησα (λανθασμένα ίσως) να αποφύγω μια fire bomb, αντί να πέσω πάνω στους αντίπαλους backliners που άλλαζαν άσκοπα θέση. Κάπου στο χαμό ο Νότιος Assassin μου έφαγε τον καλό μου τοξότη, που δεν είχε κάνει και πολλά, και κατάφερα να χώσω δύο δικούς μου ανάμεσα στον κύριο όγκο των αντιπάλων. Ο ένας ήταν σε πολύ άχαρη θέση και, αν και πενηντάρης αμυντικά, δεν είχε το περιθώριο να κάνει το τανκ. Έπρεπε να βγάλει ζημιά.

Ενώ προσπαθούσα να κατεβάσω και τους backliners για να αρχίσω να κόβω κεφάλια, ο Βόρειος Assassin επιτέλους πέφτει αλλά ο Νότιος στοχεύει το δεύτερο τοξότη μου που δε θέλω να χάσω. Η καθυστέρηση αρχίζει και φαίνεται, γιατί πλην ενός πολύ δυνατού επιθετικού που στέλνω να απασχολήσει το Νότιο οι υπόλοιποι αρχίζουν και φθείρονται. Το αντίπαλο ηθικό καταρρέει σιγά σιγά αλλά δε μπορώ να βγάλω αρκετή ζημιά, η ασπίδα του ενός τανκ μου σπάει και έχει μόνο το Indomitable, ο φυτευτός στο κέντρο αρχίζει και δεν τα πηγαίνει καλά και κάπου μπλέκω και με τον Officer. Η μάχη είναι με το μέρος μου αλλά η μισή ομάδα είναι σε λάθος σημείο.

Το τουρλουμπούκι, μετά από ένα γύρο, έχει τα δύο τανκ μου σε κακό χάλι, το frontliner να παίζει φάπες με τον Assassin μόνοι τους, οι μπροστινοί δικοί μου να τρώνε ξύλο ανελέητα και οι backliners μου να χτυπούν όπου βρουν, συμπεριλαμβανομένου του Officer που έχει πέσει πάνω τους. Οι πιο κοντινοί τους αντίπαλοι έχουν σηκώσει λευκή σημαία, οι πιο μακρινοί και επικίνδυνοι δε φτάνονται, οι δικοί μου αρχίζουν και πέφτουν κι εγώ αρχίζω να βρίζω. Καταφέρνω να κατεβάσω επιτέλους το σχεδόν ανέπαφο frontlinler κι εκεί που έχω μείνει με 9 άτομα και είμαι έτοιμος να σκουπίσω λέγοντας "καλά είμαστε", ανεβαίνει το ηθικό των αντιπάλων από το πουθενά (...) κατεβάζουν τις λευκές σημαίες (...) και αρχίζουν τους ετοιμοθάνατους με τα ακόντια (.......).

Σα μάχη δε χανόταν, αλλά άφησα πολύ κόσμο στα τσακάλια.

Μακράν το πιο επιτυχημένο campaign μου, όπου μάλιστα έκανα και αρκετά πράγματα για πρώτη φορά. Σκότωσα Ancient Priest, καθάρισα πόλη των Ορκ, ήμουν άνετος απέναντι σε οτιδήποτε, έστησα αρκετά καλή ομάδα και εφάρμοσα πολλές διαφορετικές τακτικές. Έγινα σίγουρα καλύτερος παίκτης αλλά το gameplay του Νότου είναι τελείως διαφορετικό με αυτό του Βορρά. Δε θέλω να πετάξω το campaign γιατί θέλω να βγάλω μερικές από τις δυσκολότερες μάχες, οπότε απλά θα το παίξω σα να είχα save.

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τζάμπα έκαψα το campaign. Δεν ακολουθούσε μάχη. Κρίμας, θα είχε ενδιαφέρον να ξεκινήσω από τη μέση.

Εδώ είναι η επόμενή μου προσπάθεια, που εφαρμόζω την ίδια τακτική αλλά ο υπολογιστής παίζει σαφώς χειρότερα, μην έχοντας τι να κάνει το δεύτερο Assassin. Στην αρχή του βίντεο παρουσιάζω το party μου για σχόλια.

https://youtu.be/hp3yM03UbSI

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια μικρή ενημέρωση - θα κάνω ένα διάλειμμα γιατί έστειλα το λάπτοπ για επιδιόρθωση (καταραμένο φουρφούρι) αλλά έχω φτάσει φήμη στο Kind (δυο βαθμίδες πάνω από το κανονικό) και 7100 reputation. Ψάχνω εναγωνίως να βρω δυο two-hander frontliners αλλά τρίχες και έχω βρεθεί με...5 τοξότες. Το πρόβλημα με τους frontliners είναι πως θα τους ήθελα και με αστέρια fatigue και με Iron Lungs, ή ανάλογα τα στατιστικά με ένα από τα δύο, ώστε να πάνε για τσεκούρια ή κάτι που βαράει πολύ και πολλούς. Μέχρι τώρα ούτε ίχνος, έναν με πολύ καλά αστέρια σε επίθεση-άμυνα αλλά όχι αντοχή τον έκανα backliner γιατί ήταν φονιάς και τον χρειαζόμουν επειγόντως πίσω όταν τον βρήκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

@Snoob, τα φώτα σου!

Έχω τους παρακάτω αγαπητούς κυρίους. Ο αριστερός είναι ό,τι καλύτερο έχω βρει εδώ και καιρό για two-hander, κατά προτίμηση με τσεκούρι, και initiative based (Nimble κλπ). Έχει κατάλληλα αστέρια σε δύο από τις τρεις κατηγορίες, δεν έχει Iron Lungs και θα πιάσει κάπου 80+ με gifted, που δεν είμαι σίγουρος αν φτάνει για late game. Ο δεξιός είναι ενας ταρατατζούμ τοξότης που δε μου πήγαινε καρδιά να τον αφήσω όταν τον βρήκα και θα χτυπήσει 100 στο level 11.

Πρώτον: ο Ραϊμόνδος κάνει όντως για two-hander, ειδικά για axeman με Recover? Αν όχι για Axeman, κάνει γενικώς?

Δεύτερον: στον Τίλμαν τι Perks να δώσω, με δεδομένο ότι δε θα χρησιμοποιηθεί απέναντι σε Undead σαν τοξότης που είναι, αλλά και δεν έχω δώσει ακόμα Ranged Defence? Σκεφτόμουν να μην του δώσω καθόλου και να πάει φουλ Crippling Strikes - Executioner - Fearsome, αλλά θα ήθελα μια γνώμη.

2023-11-18_1601_1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O Ραϊμόνδος, εκτός κι αν είναι εξαιρετικά τυχερός στα rolls στην επίθεση, δεν κάνει για επιθετικός, είναι πολύ χαμηλό το 80, ενδεχομένως με σπαθί που του δίνει κάτι στο cth αλλά είναι και τάπας, που σημαίνει χάνεις damage στην επίθεση. Επιθετικός με malus στο damage είναι no-go για μένα.

Τανκ τον βλέπω: 38 μαμίσιο, 41 με gifted, έχει καλά αστέρια σε stamina που σημαίνει πως σε παίρνει να το παρακάμψεις σε κάποια level up και να δώσεις έμφαση (χρειάζεται) σε hp. Resolve υπάρχουν τα χαϊμαλιά και η αρένα για να τον ενισχύσεις, ξεκινάει από πολύ καλή αφετηρία.

Στους τοξότες μου αρέσει να δίνω overwhelm, ακόμη κι όταν αστοχούν δυσκολεύουν τις επιθέσεις των αντιπάλων. Επίσης μου αρέσει στους τοξότες (όταν αρχίζουν και χτυπάνε με τη γρήγορη βολή, 2 ανά γύρο) να δίνω και recover για να συνέρχονται, αλλιώς βγαίνουν άχρηστοι.

Το pathfinder προσπαθώ να το βάζω όλο και συχνότερα, γιατί μία τα χιόνια, μία οι έρημοι, κουράζονται πολύ όλοι και ξεμένουν νωρίς. Ειδικά σε κάτι βάλτους, αν χρειαστεί να κινηθώ εγώ προς τον αντίπαλο ή στην έρημο να πάω για τους engineers, είναι πρόβλημα να κάνουν δυο βήματα και να ξεθεώνονται. Το άλλο πρόβλημα, βέβαια, είναι τι να κόψεις εκεί για να βάλεις το pathfinder...

Πρέπει να χωρέσω κάπου λίγο χρόνο για το BB, γιατί 7/12 βγαίνει το Rogue Trader και με βλέπω να ρίχνω πάρα πολλές ώρες εκεί στο ορατό μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Tελικά κατάφερα αυτή την εβδομάδα να δώσω λίγο χρόνο στο BB, αν και το Σ/Κ θα είναι αφιερωμένο στο Rogue Trader, που έγραφα προ ημερών.

Μέτρια αρχή ως προς το τι χαρακτήρες μου έτυχαν, τίποτε το ιδιαίτερο, τα level ups των companions χλιαρά (ούτε άχρηστοι, ούτε εξαιρετικοί) αλλά πορεύονται, και στον πρώτο μήνα μου έχουν σκάσει δύο leaders που μου έδωσαν 3/3 αντικείμενα, οπότε έχω βρεθεί νωρίς με ένα εξαιρετικό κι ένα συμπαθητικό κράνος, μια πολύ καλή πανοπλία και δυο δυνατά όπλα (warhammer και noble sword) που δίνουν μεγάλο πλεονέκτημα.

Κι αυτό το συναίσθημα, όταν σου βγαίνει το farm τόσο νωρίς...το κάτι άλλο :)

image.png.b306ed390903c6f5842577420c173c2d.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nωρίς, σχετικά, ο πρώτος champion, στις 75 ημέρες, τριάρα αποστολή αλλά, παρότι έσκασε και έξτρα τυρογαριδάκι μπόνους ένας leader, η εικόνα δεν είναι απαγορευτική:

image.png.72d8a3fab3c7da23ecaff34febf79214.png

Ειδικά η απουσία οχυρώσεων (ήταν καλύβι εκεί που μου έβγαλε την τριάρα, το είχα συναντήσει κατηφορίζοντας κι είπα να το ξεπαστρέψω αφού ήταν στο δρόμο μου, αλλά ήμουν γεμάτος συμπράγκαλα προς πώληση μιας και ψάχνω να βρω άλλα δυο λημέρια γκόμπλινς για να βγάλω ένα ambition, κλασικά με βλέπω κανένα μήνα ακόμη να παιδεύομαι και πλησιάζει crisis...) ήταν καταδικαστική για την ΑΙ, που ξεκίνησε ένα γιουρούσι, αλλά χωρίς να εστιάσει μαζικά σε ένα σημείο.

Εύκολο loot, 4,5 χιλιάρικα για μια βασικά απλή μάχη (αν εξαιρέσουμε τα δύο headshots με μονοψήφιο ποσοστό πιθανοτήτων που έσκασαν οι βαλίστρες των λήστών) και σουβενίρ μια ενδιαφέρουσα ranged ασπίδα κι ένας στρατιωτικός μπαλτάς για να πετσοκόβω κεφάλια:

image.png.e4f2e65d1e49f4528eec903ca3d1b307.png

Α, και πρέπει να περάσω κι από έναν taxidermist, να φτιάξω αυτό το φυλαχτό, βδομάδες κουβαλάω τα τρόπαια από εκείνα τα άμοιρα αλπς...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικά μου, συνεχίζω το πρώην Ironman campaign που ομολογώ έχει χάσει τη γλύκα του. Καλύτερα να είχα ξεκινήσει νέο, αν και δε μου πήγαινε καρδιά τότε. Τέλος πάντων, σε Ironman δε με έβλεπα ποτέ να ετοιμάζομαι για τις πολύ βαρβάτες μάχες που θέλω να κάνω οπότε τόμπολα.

Η ομάδα μου είναι η παρακάτω. Έχω 4 άτομα που συνεχίζω να ανεβάζω: ένας backliner με τσεκούρι και τρεις όπου ο ένας θα πάει frontliner με ασπίδα και οι άλλοι δύο Nimble two-handers με τσεκούρια ή τσεκούρι - σπαθί. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα και για αυτό τους έχω αφήσει κενούς.

https://www.youtube.com/watch?v=negLZwvOPJA

Όλοι έχουν θετικά και αρνητικά στοιχεία και δε βλέπω να γλιτώνω το Colossus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

To πρόβλημα με το Ironman, για να σχολιάσω το προφανές, είναι πως αν στραβώσει το RNG, σου τινάζει την ομάδα στον αέρα.

Κάπως έτσι, στον πρώτο μήνα, εκεί που γυρόφερνα στις άμμους του νότου, αποφάσισα -βλακωδώς, τα drops είναι γελοία και ο κίνδυνος δυσανάλογος των κερδών- να αναμετρηθώ με εννιά ifrits. Χαμηλός βαθμός δυσκολίας, όμως τα εννιά δαιμόνια σχημάτισαν τρεις δεύτερου επιπέδου ifrits, τα οποία έσκασαν τρία διαδοχικά ranged headshots σε έναν πολλά υποσχόμενο επιθετικό. 5% και 5% και 5% με ασπίδα κουμπωμένη σε shieldwall. Αν είχε ζήσει να φτάσει στο 11ο επίπεδο, θα ήταν 90αρης στην επίθεση με 30+ άμυνα... Ακόμη τον "κλαίω", ενάμιση μήνα μετά.

Λίγες ημέρες αργότερα, έχοντας βρει κάτι συμπαθητικούς νιούφηδες, πάνω στην προσπάθεια να ξαναχτίσω την ομάδα και κάποιες επιπλέον απώλειες που είχαν προκύψει, ανέλαβα δυάρα αποστολή να ξεπατώσω το λημέρι κάτι ληστών. Καμπίνα, λέω οκ. Πλησιάζω, leader. Οκ, ευκαιρία για φάρμα. Μπαίνω στη μάχη, πέφτω πάνω στην επίσκεψη δεύτερου leader. Πρώτος γύρος, ranged headshot στο σημαιοφόρο μου, που ουσιαστικά τον θέτει εκτός μάχης (με δεύτερο χτύπημα από βαλίστρα έπεφτε κατά 99% νεκρός και ξόδεψα πολύ χρήμα μέχρι να τον βρω), στην πορεία κι ενώ είμαι με τον -χλιαρό, που λέω, όχι τον επιθετικό- companion σε ύψωμα και παίζω άμυνα στον ένα leader μέχρι να βγάλω τον άλλο, σκάνε τρία διαδοχικά χτυπήματα σε κουμπωμένη ασπίδα, το πρώτο 7% και προοδευτικά με μεγαλύτερα ποσοστά καθώς μάζεψε δύο τραυματισμούς, πάει και ο companion (κι ένας νιούφης που πέθανε από αιμορραγία από το military cleaver του ενός leader).

Ώρες-ώρες, το πώς ορίζει τη "δυσκολία" των αποστολών αυτό το παιχνίδι, ακόμη και μετά από τόσες ώρες που έχω διαθέσει, δεν το καταλαβαίνω.

Αντίστροφα, βέβαια, μου εμφάνισε δυάρα με μάγισσες (που τις αποφεύγω γιατί έτσι και τους καθίσουν τα charms σου διαλύουν την ομάδα για πλάκα), 2 χιλιάρικα και κάτι ψιλά, λέω "αμάν που έμπλεξα" όμως είχα τρελά οικονομικά ζόρια, ξεκινάει η μάχη κι είναι μία μάγισσα με 6 ληστές. Κλοπή, δύο χιλιάδες για αυτό το πράγμα.

Από loot ελάχιστα πράγματα, έχω ξοδέψει μια περιουσία να κερνάω τα ρεμάλια στις ταβέρνες μπας και δώσουν καμιά πληροφορία για θησαυρό, μια -χλιαρότατη- kite shield έχω καταφέρει να βρω μονάχα (ίδια ακριβώς defense values με τις απλές, απλά καλύτερη αντοχή), από πανοπλίες τίποτε, τρεις leaders έχω βρει μόνο (τους δύο δεν τους φάρμαρα καν, ήταν στη μάχη που έχασα τον companion κι είχα θέμα με το ηθικό των νιούφηδων), το αποτέλεσμα είναι ένα cleaver και ένα noble sword, μαζί με ένα 215αρι κράνος. Έχω πάρει σβάρνα ό,τι λημέρι βρίσκω, για να μαζέψω χρήμα, ώστε να αγοράσω κάποια πράγματα τουλάχιστον, κοντεύει το πρώτο crisis και είμαι ακόμη στη frontline με 110αρες, δεν γίνεται δουλειά έτσι.

Καλά μας μπήκε το '24

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ιστορίες ενός ironman campaign, συνέχεια:

Spoiler

To campaign είχε μπει σε σειρά, 4 άτομα στο retinue (ταμίας, βετεράνος, σιδεράς και γιατρός), το πρώτο upgrade σε inventory space, να βγαίνουν τα ambitions με καλό ρυθμό, οπότε σκάει το επόμενο, να ξεπατώσω 4 λημέρια orcs, ενώ είχα σταμπαρισμένα μόνο δύο. Οι άλλες επιλογές ήταν χειρότερες, να πάρω νίκες στην αρένα του νότου (έφτιαχνα χιονάνθρωπους στο βορρά εντωμεταξύ) και να μαζέψω σετ famed αντικειμένων, ενώ είχα μόνο μια ασπίδα. Οπότε, πάμε για orcs. Βγάζω τα δύο σταμπαρισμένα, βρίσκω αποστολή που μου φανερώνει τρίτο και σε ταβέρνα έρχεται πληροφορία για τέταρτο, εκεί  κοντά που γυρόφερνα. Σε μόλις τρεις μέρες το ambition βγήκε, με πανεύκολες μάχες.

Το επόμενο (10 χιλιάδες νομίσματα καβάτζα αν στραβώσει κάτι, που, το έχω ξαναπεί, στο BB σίγουρα θα στραβώσει κάτι) βγήκε αμέσως, αφού είχα κάπου 7-8 χιλιάρικα και το inventory γεμάτο loot για πούλημα.

Και όπως γυροφέρνω, ψάχνοντας συμβόλαια και λημέρια, έρχεται το επόμενο ambition, πάλι χάλια επιλογές, εκτός από το να ξεπαστρέψω τέσσερα λημέρια των goblins, ενώ είχα μόλις ένα σταμπαρισμένο. Αυτό βγήκε εύκολα, οπότε φόρτωσα τρόφιμα και εργαλεία, κι αμολύθηκα στις ερημίες να εντοπίσω τα άλλα. Βρίσκω ένα περίπoλο goblins, το ακολουθώ προς τη βάση του και μου εμφανίζει δύο, μεσαίου μεγέθους λημέρια, αλλά πάνω σε λόφους... Και στα δύο, overseer.

Όποιος έχει αναμετρηθεί με goblins που έχουν υψομετρικό πλεονέκτημα και ηθικό, ξέρει πόσο εύκολο είναι να πάθεις ζημιά. Κι όπως γυροφέρνω εκεί κοντά για να συνεφέρω λίγο τις πανοπλίες από προηγούμενη μάχη, πέφτω πάνω σε λημέρι των orcs, τρίτου επιπέδου αλλά με φαιδρά μικρή φρουρά: some young, few warriors, ένας beserker και ένας warlord. Nωρίτερα, σε ταβέρνα μου είχαν σφυρίξει πως μια φημισμένη πανοπλία χάθηκε στη διάρκεια επιδρομής orcs που τράβηξαν προς τα δυτικά. Δεν το πιστεύω πως είναι δυνατό να βρω famed item με τέτοια μικρή φρουρά, αλλά δεν έχω να χάσω κάτι, αφήνω κατά μέρος τα goblins και ορμάω.

Οι δύο από τους τρεις επιθετικούς μου μάζεψαν μερικές γερές, αλλά στο μεταξύ είχα ξεπαστρέψει τους πάντες εκτός από το warlord, οπότε αν εξαιρέσουμε τις ζημιές στις πανοπλίες και τα hp εύκολα βγήκε η μάχη, πράγματι το famed item ήταν εκεί, αλλά πάνω στη σαστιμάρα που κονόμησα έστω light famed armor έτσι εύκολα ξέχασα να βγάλω screenshot.

Aνασυγκρότηση στο πλησιέστερο μεσαίο χωριό, τρόφιμα/εργαλεία και επιστροφή για τα goblins. Το πρώτο λημέρι βγήκε σχετικά απλά, αφού το ύψωμα ήταν ουδέτερο (πλάτωμα, με λίγη ανηφοριά που έπρεπε να ανέβω) και ο overseer δεν βρήκε στόχο στη μία από τις δύο βολές του, ενώ η δεύτερη βρήκε battleforged δικό μου, απορροφώντας κάμποση ζημιά.

Στο δεύτερο λημέρι, όμως, το ύψωμα ήταν πιο απότομο, οι βολές των σιχαμένων ζουμπάδων όσο ανηφόριζα έβρισκαν στόχο και κόντεψε μάλιστα ο overseer να μου βγάλει με one-shot εκκολαπτόμενο αμυντικό:

Spoiler

20240102131052_1.jpg.e7983fd8f05e54ae39528493972fc421.jpg

 Πρόλαβα τον απέσυρα, έστειλα τον κύριο όγκο των δικών μου σε μετωπική, με ένα μικρό flank για τον overseer, αλλά τελικά δεν απέφυγα την απώλεια, αφού ο αμυντικός που στο παραπάνω screenshot κρατάει τη famed kite άρπαξε τα κλασικά 5%, η ΑΙ τον έβαλε στόχο και δεν πρόλαβα να τον αποσύρω. Χάρη στο γιατρό δεν χρεώθηκα νεκρό, και εννοείται πως θα προτιμούσα να μην τον είχα χάσει, αλλά τουλάχιστον τσίμπησα famed κράνος στο τέλος της μάχης, για να κουμπώσει μαζί με την ολοκλήρωση του ambition:

Spoiler

20240102132234_1.jpg.8fa65b8bc2c3570010482be99a847095.jpg

Πλησιάζει το πρώτο crisis, έτσι όπως βολόδερνα στις ερημιές δεν έχω δει κάποιο hint για το τι θα μπορούσε να είναι, η απώλεια ενός μέσης εμπειρίας αμυντικού παραμονές του crisis δεν βοηθάει, αλλά τουλάχιστον έχω μια καλούτσικη πανοπλία και ένα δυνατό κράνος τώρα, και αρκετό χρήμα για να αγοράσω 1-2 πανοπλίες ή μία και ένα όπλο.

Χαρά στην υπομονή όποιου κάθισε να το διαβάσει :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...