Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για παλιούς...Τι ακούγατε ρε παιδια. Τι ακουγατε!!!


PeterMay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Coscas είπε

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε ΜΙΣΟ ΚΑΚΕ (μιά μέρα θα σου αποδείξω ότι το υπόλοιπο 333 είμαι εγώ. Χα χα!), θα μου επιτρέψεις φυσικά μετά τόσα χρόνια που σε ξέρω κι' έχουμε ανταλλάξει και δεκάδες κουβεντες, να σε αποκαλώ φίλο, μετά μεγάλης μου λύπης σε πληροφορώ (κρατήσου γερά ) και χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω και δεν κοιμηθείς το βράδυ, βρίσκεσαι off topic (είσαι όρθιος ή έπεσες; Χα χα!). Ο ρόλος σου ως ειρηνοποιός απέτυχε (θυμάσαι τότε που μουν την ειχαν πέσει καμμιά δεκαριά, εκτός από σένα και μου έγραψες να κουλάρεις την κατάσταση; Αν  κι' εγώ φίλε μου, τις διαφωνίες στην Μουσική δεν τις θεωρω μαλώματα.  Ο τρόπος όμως που γράφει κανείς και υπερασπίζεται την γνώμη του, δείχνει το ποιόν του. Και τα επιχειρήματα βεβαίως βεβαίως)

Ολοι εδώ γράφουμε σε ένα topic που ο ΟP, μας ζηλεύει που ακούγαμε Μουσικη των 70's (άντε λίγο αρχές 80's ). Εμείς κολακευτήκαμε, το παίξαμε τυχεροί και παλιοσειρες και όλοι γράψαμε ευγενέστατα, ειπαμε τις εμπειρίες μας και κάναμε τις ίδιες διαπιστώσεις. Και φυσικά, διαφωνήσαμε σε μερικά

Σε 2 πράγματα έχεις δίκιο

1ον ότι είμαστε παπούδες. Εδώ το άλλο το παιδί έχει νικ (papoys) κι΄εγώ είμαι με το ένα πόδι στον λάκο (για να μην πω το άλλο. Χα χα!)

2ον, τα φορουμς είναι το σύγχρονο καφενείο

Σε 1 έχεις άδικο. Μόνο τα 60's, 70's και λίγο απο τα 80's είχαν τα καλά τους. Μετά, τα μαυρα μας τα χάλια. Βλέπεις πόσο εναλλακτικός είμαι ε;   

Οσο για τον κύκλο, δεν το κατάλαβα. Δλδ θα γυρίσει ο τροχός και θα βγούν Beatles; Μόνο μετά από πυρηνική ολική καταστροφή της ανθρωπότητας, ξαναγέννημα του ανθρώπου από την αρχή και σταδιακές ανάλογες εξελίξεις μέχρι να φτάσουμε ξανά στα επόμενα 60's. Είδες τι απλά όλα εξηγούνται;  

Χαιρετισμούς βρε και θα κατάλαβες οτι τα έγραψα γλαφυρά και γιά πλάκα. Αν κι'  εσύ ποτέ δεν ήσουν παρεξηγησάκιας (ήρεμη δύναμη). Εγώ, είμαι. Χα χα!

Μόνο το στίγμα της; Το Rumors του 1977 ήταν για χρόνια ο πιό επορικός (και ποιοτικος) δίσκος της δεκαετίας των 70's (νομίζω και όλων των εποχών)

Ηταν και η λατρεια όλων των αντρών τότε αν θυμάσαι

Και 5 χρόνια μετά το Edge of Seventeen (Just Like the White Winged Dove), οι Fleetwood βγάζουν το Rumors No2, Το Tango In The Night (δισκάρα!). Σαν επέτειο των 10 χρόνων του Rumors

Με σκωπτική διάθεση τα είπα φίλε.  Στα περισσότερα συμφωνώ απόλυτα, αλλά ξέρεις δεν θέλω να πέσω στην παγίδα του  ότι όλα ήταν καλύτερα παλαιότερα και σήμερα είναι χάλια και δεν αναφέρομαι μόνο στην μουσική. Όντας κάποιας ηλικίας και εγώ , θεωρώ επόμενο να αναπολείς τις καλές στιγμές της νιότης , αλλά προσοχή , την σημερινή κατάσταση, όσο άσχημη , λίγο ή πολύ  είναι , εμείς την παραδώσαμε στους νέους .  

Όσο για την μουσική η τελευταία ¨επανάσταση¨ , ή όπως αλλιώς θέλεις να την πεις έγινε στα 90΄ς με τους Nirvana.  Έκτοτε στο είδος που εγώ ακούω περισσότερο , μόνο υβρίδια αυτών παρουσιάστηκαν, χωρίς βέβαια να λέω ότι δεν γράφτηκαν και γράφονται τραγούδια που μου αρέσουν.  Όμως σε κάθε εποχή πρέπει να ψάχνουμε το καλό σε όση ποσότητα υπάρχει και να το επικροτούμε . B eatles δεν θα βγούνε και καλώς δεν θα βγούνε για ήταν μοναδικοί, αλλά μπορεί να βγει κάτι άλλο , εντελώς διαφορετικό. Οι εποχές και οι καιροί αλλάζουν και κάτι που δεν αρέσει στους παλαιότερους δεν σημαίνει κατ΄ανάγκη ότι δεν πρέπει να αρέσει στους  νεότερους.  Rap, hip hop , trap , house δεν μπορώ να ακούσω , απλώς δεν μου αρέσουν, αλλά  δεν σημαίνει ότι δεν αξίζουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, HALF EVIL said:

Με σκωπτική διάθεση τα είπα φίλε.  Στα περισσότερα συμφωνώ απόλυτα, αλλά ξέρεις δεν θέλω να πέσω στην παγίδα του  ότι όλα ήταν καλύτερα παλαιότερα και σήμερα είναι χάλια και δεν αναφέρομαι μόνο στην μουσική. Όντας κάποιας ηλικίας και εγώ , θεωρώ επόμενο να αναπολείς τις καλές στιγμές της νιότης , αλλά προσοχή , την σημερινή κατάσταση, όσο άσχημη , λίγο ή πολύ  είναι , εμείς την παραδώσαμε στους νέους .  

Όσο για την μουσική η τελευταία ¨επανάσταση¨ , ή όπως αλλιώς θέλεις να την πεις έγινε στα 90΄ς με τους Nirvana.  Έκτοτε στο είδος που εγώ ακούω περισσότερο , μόνο υβρίδια αυτών παρουσιάστηκαν, χωρίς βέβαια να λέω ότι δεν γράφτηκαν και γράφονται τραγούδια που μου αρέσουν.  Όμως σε κάθε εποχή πρέπει να ψάχνουμε το καλό σε όση ποσότητα υπάρχει και να το επικροτούμε . B eatles δεν θα βγούνε και καλώς δεν θα βγούνε για ήταν μοναδικοί, αλλά μπορεί να βγει κάτι άλλο , εντελώς διαφορετικό. Οι εποχές και οι καιροί αλλάζουν και κάτι που δεν αρέσει στους παλαιότερους δεν σημαίνει κατ΄ανάγκη ότι δεν πρέπει να αρέσει στους  νεότερους.  Rap, hip hop , trap , house δεν μπορώ να ακούσω , απλώς δεν μου αρέσουν, αλλά  δεν σημαίνει ότι δεν αξίζουν. 

Δεν αναπολώ τις καλές στιγμές την νιότης μου. Απλά νοιωθω τυχερός που πέτυχα την Μουσικη στα καλύτερά της. Μάλιστα, ακούω συνειδητά πλέον τραγούδια που δεν είναι τόσο των νιάτων μου (τα νιάτα μου ήταν 80's και 90's και ακούω 60's που ήμουν παιδάκι και άσχετο απο μουσική)

Το ιδανικό μου θα ήταν η νέα γενιά, να μαθαίνει από τους μεγαλύτερους και να αξιώνει ακόμα καλύτερα πράγματα παντού. Δεν ξέρω αν το θυμάσαι, αλλά εμάς τότε οι μεγαλύτεροι δεν μας εδιναν σημασία. Μας υποτιμούσαν. Το θεωρούσαμε μεγάλη τύχη να μας αποδεχτουν. Τώρα συμβαίνει το αντίθετο. Μιλάς σε μικρότερο και σε γράφει κανονικά . Του δίνεις πληροφορίες και σφυράει αδιάφορα. Δεν έχει εκείνη τη σπίθα και τη λαχτάρα που είχαμε εμείς. Ισως επειδή μεγαλώσανε πολύ πιό εύκολα από μας. Ισως καλομάθανε και σίγουρα φταίνε οι γονείς τους γι΄αυτό. Εξαιρέσεις φυσικά υπάρχουν

Θα διαφωνήσω γιά τους Nirvana. Ολο το Grunge, ηταν ένα τραγούδι τoυ Neil Young (το ηλεκτρικο Hey Hey, My My (Into the Black) που το είχε αναφέρει και ο ίδιος ο Cobain και τον θαυμασμό που είχε για τον Νeil Young

Δέχομαι ότι έγινε χαμός (κίνημα Σηάτλ), είχα και το δισκαδικο τότε στα πάνω του και οι Nirvana μοσχοπουλιόντουσαν 

Σόρρυ, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου φάνηκε όλο αυτό σαν κάτι νέο ή επαναστατικό. Στην ιστορία όμως της Μουσικής έτσι καταγράφηκε άσχετα αν διαφωνώ

Και σίγουρα όλα τα είδη έχουν ωραία τραγούδια (εγώ ας πούμε δεν χορταίνω ποτέ να ακούω το  Freestyler από τους Bomfunk MC's)

Αλλά, είναι τόσο λίγα (κυριολεκτικά μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού), που απογοητευεσαι και γυρίζεις την πλάτη

Οταν μάλιστα υπάρχουν χιλιάδες ακόμα ανεξερεύνητα αριστουργήματα των 60's - 70's που ακόμα δεν έχουμε ανακαλύψει

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσαν οι Beatles,με εξαίρεση κάποια κομμάτια τους.Εγραψαν εξαλλου και το πρώτο "metal" κομμάτι,"helter skelter",και γενικά θεωρώ τα 60's πολλά κλικ πιο κάτω από τα 70's,80's που είναι οι κορυφαίες δεκαετίες για μένα για σε πολλά είδη μουσικης.Εξαιρεσεις φυσικά υπάρχουν.

Εντάξει γούστα είναι αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 13/11/2019 at 20:41, papoys1 said:

Εγώ νέος καμιά 10ετία πιο πίσω. :P Κοματάρα σταθμός στην εποχή μου,αν και με Γερμανικό στίχο.

Ήμουν μέσα, στη Ριζούπολη. 198πόσο; Ξεχνάω επικίνδυνα πια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Ήμουν μέσα, στη Ριζούπολη. 198πόσο; Ξεχνάω επικίνδυνα πια...

Σίγουρα έζησες μεγάλη εμπειρία και φαντάζομαι τι θα έγινε σε αυτό το κομμάτι  σύμβολο εκείνης της εποχής..Το θυμάμαι πολύ θα το ήθελα αλλά δυστυχώς εκείνη την εποχή δούλευα Κρήτη και ήταν πάρα πολύ δύσκολο να έρθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, papoys1 said:

Σίγουρα έζησες μεγάλη εμπειρία και φαντάζομαι τι θα έγινε σε αυτό το κομμάτι  σύμβολο εκείνης της εποχής.

Ε, γι' αυτό το κομμάτι είχαμε πάει όλοι! (Μήπως ξέραμε και κάνα άλλο; 😄).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω γεννημενος το 81 προλαβα και ειδα αρκετα πραματα αποψη μου η μουσικη του τοτε με το σημερα εχει μεγαλη διαφορα πολυ απλα γιατι δεν αποδιδει πλεον το ιδιο κερδος, πλεον ολοι στριμιννκ η κατεβασμα απο το θειο δεν κερδιζουν οι εταιριες και με τη σειρα τους και αυτες αφου δε παιζει χρημα δεν τα χωνουν για να φτιαξουν νεες μπαντες καλλιτενχνες

δεν βλεπω ροκ σταρς ουτε ινδαλματα και προτυπα που μπορουν να κανουν αισθηση, εχει παραγινει και το κακο με τις παλιες μπαντες και καλλιτεχνες που συνεχιζουν και βγαζουν μουσικες ενω δεν τους παιρνει

που ειναι οι εποχες οπως με το Live aid τα μεγαλα ροκ φεστιβαλ μπαντες να γεμιζουν γηπεδα, επισης εχει χαθει το συναισθημα και μας εχει φαει το πολιτικαλι κορεκτ ολα ειναι πιο λαιτ

εγω στην εποχη που μεγαλωσα 80 με 90 ακουγα πολυ μεταλ και ηταν τοσο αξιολογο που δισκοι του τοτε δεν εχουν ξεπεραστει ακομη και σημερα πραγματικα πιστευω ενας νεος που ακουγε μεταλ το 80 και 90 θα του ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να  αποβαλει το μικροβιο, κολας για παντα ρε παιδι μου

αν δεν ξαναγινει προιον η μουσικη δεν θα ξαναζησει τις επικες στιγμες του παρελθοντος , θελει πολυ υποστηριξη μια μπαντα η ενας καλλιτεχνης δεν φτανει μονο να τραγουδα η να παιζει καλα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Και τώρα να έχουν διαγραφεί από λίστες στο Youtube... Και το thread να είναι γεμάτο με ΚΕΝΑ Links απο βίντεο... Δε τα βλέπω καλά τα πράγματα για την μουσική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η μουσικη δε σταματαει, απο το 60 και μετα που ξεκινησε η ποπ/ροκ εχει εξαιρετικες μουσικες σε ολες τις εκφανσεις της αμα εχεις τη διαθεση να ασχοληθεις και να ψαξεις...Αυτο συνεχιζεται μεχρι σημερα...Απο τα 90ς και μετα προσωπικα δε μου αρεσει η ποπ ιδιαιτερα...εννοωντας τη καθαρα εμπορικη ποπ...Απο την αλλη βεβαια οι indie/alternative κτλ ηχοι, ειναι πολυ πιο mainstream απο οτι θεωρουνταν πριν το 90...Μια και ειναι πολυ πιο προσβασιμοι...

Tα yt, spotify κτλ ειναι φανταστικα εργαλεια αν ξες να τα εκμεταλευτεις και να ψαξεις στις πισω σελιδες...το 80 γεννημενος ειμαι, διαβαζα περιοδικα, ακουγα ραδιοφωνα...Οσο ψαξιμο και να προχωρουσα, μου διεφευγαν απειρα πραγματα. Π.χ. πολλα απο τη παρακατω λιστα.

Καθομαι και βλεπω τα later του jools holland που δε μπορουσαμε να δουμε στην εποχη τους.

 

 

Επεξ/σία από xavier
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 3:06 ΜΜ, ougxar είπε

Judas priest ακου(γα)με

Oh yeah!

Και τώρα ωραία είναι η φάση. Υπάρχει το Youtube ή το Spotify να ανακαλύψεις θησαυρούς (pop, rock, metal ή κλασική). 

Ναι δεν υπάρχει ο ρομαντισμός του παρελθόντος αλλά έχεις ευκολότερη (και δωρεάν) πρόσβαση στη μουσική, καθώς στα 90s και στα 00s το ραδιόφωνο έπαιζε Βίσση/Βανδή/Μαζωνάκη. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να ακούσεις μουσική με υψηλή ποιότητα ήχου αντί να ακούς από walkman.

Συμφωνώ απόλυτα με φίλο που ανέφερε πόσο πολύ συνδέεσαι συναισθηματικά με την μουσική που έτυχε να ανακαλύψεις στην παιδική ή εφηβική ηλικία. Ακόμη και σαχλαμάρα να είναι δεν την ξεχνάς ποτέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να ακούω τίποτα από τα παλιά.

Έχω βαρεθεί classic rock και classic..pop!

Τραγούδια που έχουν παιχτεί δισεκατομύρια φορές από το ραδιόφωνο και την τηλεόραση, πόσες φορές ακόμα να τα ακούσουμε;

 

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...