Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ααα ίσως λες όταν υπάρχουν μικρά ιπτάμενα σωματίδια που λόγω του denoiser αφήσουν ένα ίχνος πίσω τους σαν ghosting. Αυτό συμβαίνει και στο Death Stranding. Πιθανόν σε μεγαλύτερες αναλύσεις να μην συμβαίνει γιατί έχει περισσότερη πληροφορία διαθέσιμη..

1080p upscaled (με sharpness από nv control panel) έπαιζα, δε με έπαιρνε για 1440p.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/6/2021 στις 9:17 ΠΜ, nickk0kkav είπε

Όντως γυρω στα 40 είναι τα παιχνιδια με dlss αλλά ποσα αξίζουν ή μας ενδιαφέρουν. Προσωπικά έπαιξα... 4 από τα οποία το Nioh 2 ήταν πανελαφρο οπότε σε 3 θα είχε σημασία. Άλλος έπαιξε 10 ή 12 σε κάποια από τα οποία δε θα το άνοιξε ή δε θα είχε σημασία καν 

Εκεί παει το 10 παιχνίδια με dlss

Να και link με τη λίστα . Ε προφανως δε θα εξισωσουμε και το Minecraft με το Cyberpunk. Η λίστα είναι πολυ μικρή. Και έχει μέσα και παλια παιχνιδια που όταν μπήκε το dlss ε δεν είχε κ πολυ νόημα, όσοι ήταν να το παιξουν το είχαν ήδη κάνει. 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DLSS_support

Σχεδόν όλα τα DLSS games μετράνε ένα χρόνο και κάτι ψιλά.  Από τότε που λανσαρίστηκε το 2.0 με άλλα λόγια. Το 1.0 ήταν άθλος να το κάνεις να δουλέψει σωστά. Μιλάμε για 3 games το μήνα(μέχρι στιγμής).

Στις 20 ανακοινωμένες συνεργασίες(και όχι μόνο) βλέπεις μέσα αρκετές από τις πολυαναμενόμενες κυκλοφορίες. Atomic Heart, Dying Light 2 , Vampire Bloodlines, Escape from Tarkov. Τα μισά καλά AAA να πιάσει τα υπερδικαιολογεί τα επιπλέον λεφτά. Εγώ το μόνο πράγμα που μετάνιωσα είναι που δεν έδωσα άλλα 250€ να πήγαινα στην 2080Ti και να μαξάρα τα πάντα με RT ultra σε 1080p(ή και 1440p)  για 4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 15/6/2021 στις 5:19 ΠΜ, GHOUL3037 είπε

Με την rtx 2060 6gb μπορω να παιξω stalker 2 με high settings σε 1080?

Το metro exodus απο οτι διαβασα θα τρεχει μια χαρα,λετε και το stalker 2 να εχει παρομοια requirements?

Το exodus enchanced θέλει high preset στα raster settings και DLSS Quality για να τρέχει παντού 60fps. RT και στα ultra μια χαρά πάει. Το πρόβλημα είναι το foilage στην Τάιγκα γι' αυτό και πρέπει να πέσεις στο high preset. Είναι χαζομάρα που έχουν μόνο presets και δεν μπορείς να παίξεις με τα επιμέρους settings, αλλιώς θα ρίχναμε μόνο το foilage και όλα καλά. Ενώ το high preset τα ρίχνει όλα και κυρίως τα textures ενώ αυτό δεν απαιτείται για το 60άρι.

Τώρα το Stalker φαίνεται να είναι πιο βαρύ, αν έχει DLSS κάτι θα γίνει. Βέβαια μέχρι να βγει ελπίζω να έχουμε πάρει καινούργια κάρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2021 στις 10:29 ΠΜ, yiannis1991 είπε

@pirmen56 Πάντως όπου δοκίμασα το .dll για το 2.2 δεν είδα μείωση επιδόσεων..

Εξαρτάται από το αν είσαι tensor core bound. Αν η GPU σε 720p βγάζει π.χ. 60 καρέ και τα tensor cores μπορούν να δώσουν 80 καρέ στη μετατροπή 720p-->1080p και 75 καρέ με το DLSS 2.2 δεν θα δεις μείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό υπήρχε από πριν στο afterburner και δεν το είχα δει ή εμφανίστηκε τώρα με τους 471.11; Διαλέγεις προτεραιότητα στο power draw ή στα thermals για το πως κινείται το boost. Αναβάθμιση στο afterburner δεν έχω κάνει πάντως..

Screenshot (13)_LI.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

@ilos Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα games θέλω να παίξω

1392310932_Screenshot(7).png.6c7b72387f80e902e64287ed85dfe5c5.png

συν RE2,3 και Doom Eternal, στα οποία θεωρώ η 2060 θα την παλέψει σε 1440p έστω και με μικρές υποχωρήσεις σε κάποια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

@ilos Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα games θέλω να παίξω

1392310932_Screenshot(7).png.6c7b72387f80e902e64287ed85dfe5c5.png

συν RE2,3 και Doom Eternal, στα οποία θεωρώ η 2060 θα την παλέψει σε 1440p έστω και με μικρές υποχωρήσεις σε κάποια..

Όλα αυτά παίζουν άνετα στην 2060, με κάποιες μικρές υποχωρήσεις. Το RDR 2 max settings δεν υπάρχει κάρτα να το τρέχει κυριλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, ilos είπε

Όλα αυτά παίζουν άνετα στην 2060, με κάποιες μικρές υποχωρήσεις. Το RDR 2 max settings δεν υπάρχει κάρτα να το τρέχει κυριλέ.

To RDR2 έχει DLSS όμως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HZD το τελείωσα πρόσφατα στο ps5, μαζί με το ghost of Tsushima είναι τα 2 καλύτερα open world games που έχω παίξει ever. Το original mafia είναι μέσα στα top 10 games που έχω παίξει. Δεν έχω άποψη για το remake και τα υπόλοιπα δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilos είπε

Όλα αυτά παίζουν άνετα στην 2060, με κάποιες μικρές υποχωρήσεις. Το RDR 2 max settings δεν υπάρχει κάρτα να το τρέχει κυριλέ.

 

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@ilos Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα games θέλω να παίξω

1392310932_Screenshot(7).png.6c7b72387f80e902e64287ed85dfe5c5.png

συν RE2,3 και Doom Eternal, στα οποία θεωρώ η 2060 θα την παλέψει σε 1440p έστω και με μικρές υποχωρήσεις σε κάποια..

Mafia αγάπη days gone αγάπη horizon αγάπη τα υπόλοιπα είναι στη wish list για το χειμώνα. Ίδια γούστα έχουμε όλα ποιοτικοτατα single player παιχνίδια που ρίχνουν σαγόνια και με τα γραφικά τους και τo gameplay τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...