Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ronnie1985 είπε

Καλημερα. Πρωτη φορα παιρνω nvidia καρτα (πηρα μια 2070 super) κ μονιτιρ εχω το LG 34GL750 το οποιο βρισκεται στη λιστα g-sync combatible. Στα settings επιλεγω gsync ενεργο για fullscreen? Η  την απο κατω επιλογη που λεει παραθυρα κ fullscreen? 

Χρειαζεται να κανω καποια αλλη ρυθμιση εκτος απ το gsync? 50-144hz ειναι το araptive sync της οθονης με displayport.

Καλημερα θα σου προτεινα το εξης:

Βαλε Gsync - windows + fullscreen

Επισης βαλε Vsync On απο το nv panel

Απολαυσε :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Μου προτεινατε κ οι δυο το vsync on. Δε προσθετει input lag ομως λιγο; Αλλωστε σε ΑΑΑ παιχνιδια με μαξ settings ειμαι γυρω στα 90-100 fps. Το vsync να το βαζω σε περιπτωση που παιζω παιχνιδια κ θα περασω τα 144fps? Εκει τοτε δεν υπαρχει το fps cap μεσα απο το nvidia panel?

Σορυ για τις ερωτησεις τα εχω λιγο μπερδεμενα στο μυαλο μου οπως τα βλεπετε... Αν με vsync ειναι ακομα πιο smooth οι κινησεις εννοειτε να το βαλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω, το vsync πρέπει να είναι off.

Έχει η οθόνη κάποιο πάνελ στο μενού που να φαίνεται η διακύμανση του ρυθμού ανανέωσης της;

Αν ναι, από κει μπορείς να δεις ότι δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To vsync στο panel πρέπει να είναι on, στο παιχνίδι πρέπει να είναι off. Δεν προσθέτει input lag, χρειάζεται για να παίξει το gsync σωστά. Επίσης χρειάζεται και frame cap. Oι τελευταίοι drivers έχουν προσθέσει και την επιλογή για  frame cap στο panel.

Αυτό το link εξηγεί όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες 

https://blurbusters.com/gsync/gsync101-input-lag-tests-and-settings/14/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Οκ! Οποτε βαζω vsync on μεσα απο το nvidia panel. Για καθε ενα παιχνιδι ξεχωριστα πηγαινω κ το κανω;

Η γενικα να ειναι vsync on για ολα μια κ καλη;

On γενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα να αλλαξω γλωσσα στο nvidia control panel για να βαλω αγγλικα αλλα δε το βρισκω... Vsync στα ελληνικα ειναι το καθετος συγχρονισμος σωστα;

Κατι ακομα για να βλεπω fps θερμοκρασιες κλπ μες στο παιχνιδι υπαρχει το msi afterburner το οποιο περιλαμβανει το riva tuner οπου στην ουσια αυτο ειναι το OSD Overlay. Στο guru3d δινουν σκετο το instal του riva tuner. Μπορω να χρησιμοποιησω μονο αυτο για να μην εγκαθιστω το afternurner ολο μιας κ δε μου χρειαζεται σε κατι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Εψαξα να αλλαξω γλωσσα στο nvidia control panel για να βαλω αγγλικα αλλα δε το βρισκω... Vsync στα ελληνικα ειναι το καθετος συγχρονισμος σωστα;

Κατι ακομα για να βλεπω fps θερμοκρασιες κλπ μες στο παιχνιδι υπαρχει το msi afterburner το οποιο περιλαμβανει το riva tuner οπου στην ουσια αυτο ειναι το OSD Overlay. Στο guru3d δινουν σκετο το instal του riva tuner. Μπορω να χρησιμοποιησω μονο αυτο για να μην εγκαθιστω το afternurner ολο μιας κ δε μου χρειαζεται σε κατι αλλο...

Όπως τα λές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ronnie1985 είπε

Αναφερεσαι κ περι afternurner? Μπορω να κατεβασω κ να χρησιμοποιησω σκετο το riva tuner?

Σκέτο το Afterbuner ναι. Σκέτο το RTSS όχι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Κομπλέ είναι το Afterburner, μην το φοβάσαι..

Έτσι 

Εδώ δεν έχει black  screens και bugs, είναι αντρικά πράγματα, μεθανιωτικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...