Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Στο high-end κομμάτι η Nvidia παίζει μόνη της δυστηχως αν δεν ξυπνήσει η amd δεν βλέπω να αλλάζουν οι τιμές ☹️ το αντίθετο μάλιστα☹️

"Navi GPUs were plagued with reports of driver issues around launch" ναι 7 μήνες μετά, χαχαχαχα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

To Vsync ενεργοποιείται αν βγεις από τα refresh rate της οθόνης. Αν έχεις οθόνη 144Hz και δεν τα υπερβαίνεις ποτέ δεν θα λειτουργήσει το Vsync..

Όταν έχεις freesync enabled, το refresh rate της οθόνης και το frame rate είναι πάντα ίδια και μέσα σε ένα συγκεκριμένο οριο, ανάλογα με την οθόνη.

Δεν τίθεται θέμα εντός και εκτός ορίων.

Δε θες να λειτουργεί το vsync, έχεις freesync.

Αν έχεις και LFC, απλά βοηθάει να είναι περισσότερο smoothed τα χαμηλά frame rates.

Επεξ/σία από thanosAIAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άμα η κάρτα βγάλει 160 fps για παράδειγμα και δεν έχεις vsync θα βγεις εκτός του refresh rate της οθόνης και θα έχεις tearing. Εννοείται ότι θα είσαι και εκτός freesync range σε αυτή την περίπτωση. Γι'αυτό προτείνεται να βάζουμε frame cap 3 frames πριν το refresh rate του monitor για να μην κάνει ποτέ κανένα spike και βγει εκτός και έχει tearing..

24 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Eγω βλεπω φαπα απο την 5700xt παντως. 

sales.png

Ναι η 5700ΧΤ έχει σαρώσει όντως, λογικό είναι. Αλλά από το 65% ένα ποσοστό έχει προβλήματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ειδατε ρε παιδια το εαν εχει σαρωσει?

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam?platform=pc

Κατω απο τις περισσοτερες dx 12 RTX καρτες ειναι,μεχρι και απο την 2080ti(ειδικα αν σκεφτουμε τι κραξιμο εφαγε αυτη και οτι η τιμη της ακομα ειναι σε 4ψηφια νουμερα).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλο που παρατηρησα με το συνδιασμο που μου προτεινατε gsync + vsync on ειναι οτι στα μενου των παιχνιδιων πχ στο witcher 3, με vsync off, βαραγε κατι τρελα fps 1500-2000 με αποτελεσμα το coil whine να ακουγεται εντονα. Τωρα με vsync on μεσα στα μενου ειμαι καρφωμενος στα 144 και δεν ακουγεται καθολου το coil whine. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Ενα καλο που παρατηρησα με το συνδιασμο που μου προτεινατε gsync + vsync on ειναι οτι στα μενου των παιχνιδιων πχ στο witcher 3, με vsync off, βαραγε κατι τρελα fps 1500-2000 με αποτελεσμα το coil whine να ακουγεται εντονα. Τωρα με vsync on μεσα στα μενου ειμαι καρφωμενος στα 144 και δεν ακουγεται καθολου το coil whine. 😉

Βάζεις cap 3fps κάτω απο τα hz της οθόνης σου στο RTSS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν χρειάζεται RTSS, το NVIDIA limiter κάνει το ίδιο καλή δουλειά.

Όπως αρέσει στον καθένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν χρειάζεται RTSS, το NVIDIA limiter κάνει το ίδιο καλή δουλειά.

Που βρισκεται το nvidia limiter φιλε μου γιατι δε το βρισκω.. Ειναι στην ελληνικη γλωσσα ο nvidia πινακας ελεγχου...

Επισης αν χρησιμοποιουμε fps cap, πχ στη δικη μου περιπτωση κλειδωνω στα 140, για ποιο λογο να βαλω κ vsync on εφοσον δε θα ξεπερασω τα fps αυτα? Σορρυ αν εχει απαντηθει 100αδες φορες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...