Προς το περιεχόμενο

Το μεγαλύτερο πρόγραμμα έξυπνης στάθμευσης στην Ελλάδα υλοποιεί η Αθήνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, georgepppo είπε

η καλύτερη λύση ? φέυγεις απο αθήνα και τέλος οι σκοτούρες με κίνηση και τέτοια, σπούδαζα στα ψαχνά και πάρκαρές όπου γούσταρες,δεν βιαζόσουν ποτέ, δεν σου κόρναρε κανένας ,δεν κόρναρες σε κανέναν και όλοι ήταν φεεεεετααααααα χωριό είναι δεν αγχώνεσαι.

αν δεν μπορείς να ζήσεις μακριά απο την αθήνα κάτσε και φάτην στην μάπα να δω πόσοι θα χωρέσουμε πια εδώ, ας μην είχα κάποιο σπίτι σε άλλη πόλη η μια καλή δουλειά και θα σου λεγα αν έμενα εδώ.

Προτιμώ να τρώω στην μάπα την Αθήνα από το να φύγω σε ένα εντελώς άγνωστο μέρος που δεν γνωρίζω κανέναν και ούτε ξέρω πως θα εξελιχτούν τα πράγματα, εσύ αναφέρεις μια κατάσταση ως φοιτητής, για κάτσε να δω ως εργαζόμενο. Καλό είναι να καταλάβουνε κάποιοι οτι αρκετοί από όσους γεννηθήκαμε στην Αθήνα δεν έχουμε διατηρήσει σχέσεις με το μέρος καταγωγής γονέων παππούδων κτλ. Η Αθήνα είναι μια τερατούπολη με πολλές ευκαιρίες και άπειρα μέρη για να ψάξεις να μείνεις, αν δεν είχα ιδιόκτητο σπίτι εδώ που μένω θα είχα μετακομίσει προ πολλού σε καλύτερη περιοχή, αλλά επουδενί εκτός Αθηνών.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στη θεσσαλονίκη πάντως από τότε που βγήκε ο μπουτάρης, απλά μέχρι 9 το βράδυ δεν πας κέντρο με τ' αμάξι, θα σε γράψουν σίγουρα. να πάνε από κει που ρθαν και το παρκινκ για κατοίκους, και το πάρκινκ με πληρωμή κι όλα. αηδία κατάντησε. αναγκαστικά τρως 1 ώρα στα λεωφορεία και πολλές φορές δεν πας κιόλας απτη ταλαιπωρία που σκέφτεσαι ότι θα τραβήξεις. δεν έχουμε εδώ τραμ,τρόλευ,μετρό,λεωφορεία,ηλεκτρικο, εναν ανεπαρκή οασθ έχουμε! άντε γεια με τους ψευτοπροοδευτισμούς!

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεντρο  για ελευθερη σταθμευση πρεπει να κανεις ταμα.Απλα.θα μειωθουν οι σβουρες που θα κανεις ψαχνοντας παρκινγκ και αυτο θα το πληρωνεις..Δεν θα γινει το κεντρο ευκολα προσβασιμο με αυτοκινητο ετσι.Τρουπα στο νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Προτιμώ να τρώω στην μάπα την Αθήνα από το να φύγω σε ένα εντελώς άγνωστο μέρος που δεν γνωρίζω κανέναν και ούτε ξέρω πως θα εξελιχτούν τα πράγματα, εσύ αναφέρεις μια κατάσταση ως φοιτητής, για κάτσε να δω ως εργαζόμενο. Καλό είναι να καταλάβουνε κάποιοι οτι αρκετοί από όσους γεννηθήκαμε στην Αθήνα δεν έχουμε διατηρήσει σχέσεις με το μέρος καταγωγής γονέων παππούδων κτλ. Η Αθήνα είναι μια τερατούπολη με πολλές ευκαιρίες και άπειρα μέρη για να ψάξεις να μείνεις, αν δεν είχα ιδιόκτητο σπίτι εδώ που μένω θα είχα μετακομίσει προ πολλού σε καλύτερη περιοχή, αλλά επουδενί εκτός Αθηνών.

δεν μιλάω για σένα και για μένα που είμαστε εδώ αθήνα γιατί δεν έχουμε που να πάμε, η μισή αθήνα έχει χωράφια και σπίτια σε επαρχεία και δεν θέλει να ασχοληθεί με γεωργία και κτηνοτροφία το θεωρούν μπας κλας και γίναμε όλοι γιατροί.

και εσύ δεν έχεις γνωστούς ούτε εγώ που η καταγωγή είναι απο πόντο και ούτε καν χωριό δεν έχω , αλλά η μισή αθήνα έχει σόγια και τα πάντα πίσω στο χωριό.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, oraiustepe είπε

στη θεσσαλονίκη πάντως από τότε που βγήκε ο μπουτάρης, απλά μέχρι 9 το βράδυ δεν πας κέντρο με τ' αμάξι, θα σε γράψουν σίγουρα. να πάνε από κει που ρθαν και το παρκινκ για κατοίκους, και το πάρκινκ με πληρωμή κι όλα. αηδία κατάντησε. αναγκαστικά τρως 1 ώρα στα λεωφορεία και πολλές φορές δεν πας κιόλας απτη ταλαιπωρία που σκέφτεσαι ότι θα τραβήξεις. δεν έχουμε εδώ τραμ,τρόλευ,μετρό,λεωφορεία,ηλεκτρικο, εναν ανεπαρκή οασθ έχουμε! άντε γεια με τους ψευτοπροοδευτισμούς!

Ενώ το να κατεβαίνεις στο κέντρο μιας μεγάλης πόλης με αυτοκίνητο και να παρκάρεις σε δρόμο είναι προοδευτικό

10 λεπτά πριν, mozozozo1 είπε

Στο κεντρο  για ελευθερη σταθμευση πρεπει να κανεις ταμα.Απλα.θα μειωθουν οι σβουρες που θα κανεις ψαχνοντας παρκινγκ και αυτο θα το πληρωνεις..Δεν θα γινει το κεντρο ευκολα προσβασιμο με αυτοκινητο ετσι.Τρουπα στο νερο

Πραγματικά είστε τόσο τσοπάνοι, τρολλάρετε ή απλά δεν έχετε ταξιδέψει πουθενά στην Ευρώπη; Σε ποια ευρωπαϊκή πόλη παρκάρεις δωρεάν και ανενόχλητος στο κέντρο της;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, georgepppo είπε

η μισή αθήνα έχει χωράφια και σπίτια σε επαρχεία και δεν θέλει να ασχοληθεί με γεωργία και κτηνοτροφία το θεωρούν μπας κλας

Λαθος κανεις, δεν το θεωρουν μπας κλας, απλα δεν ξερουν να κανουν τη δουλεια και την φοβουνται

Αν μαθαινες σε 1000 αστους πως να φροντιζουν ενα χωραφι η καποια ζωα, το 90% θα ειχε γυρισει  στο χωριο

 

Επεξ/σία από archer100
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgepppo είπε

η καλύτερη λύση ? φέυγεις απο αθήνα και τέλος οι σκοτούρες με κίνηση και τέτοια, σπούδαζα στα ψαχνά και πάρκαρές όπου γούσταρες,δεν βιαζόσουν ποτέ, δεν σου κόρναρε κανένας ,δεν κόρναρες σε κανέναν και όλοι ήταν φεεεεετααααααα χωριό είναι δεν αγχώνεσαι.

αν δεν μπορείς να ζήσεις μακριά απο την αθήνα κάτσε και φάτην στην μάπα να δω πόσοι θα χωρέσουμε πια εδώ, ας μην είχα κάποιο σπίτι σε άλλη πόλη η μια καλή δουλειά και θα σου λεγα αν έμενα εδώ.

Σπάτα  the best

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Εδώ και μια εβδομάδα έχουν ξηλώσει όλη την Κυψέλης (από τον πανελλήνιο μέχρι την πλατεία) και της περνάνε άσφαλτο.
Προφανώς και είναι "ύποπτα" τα έργα αλλά ας είναι.. τουλάχιστον δεν θα μου βγαίνει η μέση όταν την ανεβαίνω με το ποδήλατο! :P

 Αν είχαμε εκλογές κάθε 4-5 μήνες, σε μερικά χρόνια η Ελλάδα θα γινόταν, στις υποδομές, Ελβετία τουλάχιστον.  (: (: 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Choulio είπε

Απιστευτη λογικη. Δεν εχω κουράγιο να εξηγησω γιατι ειναι λαθος ολο αυτο που εχεις στο μυαλο σου. Αληθεια δεν εχω

Κι όμως έτσι είναι. Αν όλα γινόταν κατά γράμμα ακόμα και σε πάρκινγκ επί πληρωμή δύσκολα θα βρισκόταν θέση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε κινητρα για να παρει ο κοσμος μηχανακια. Ακομα εχουμε τεραστιο αιρθμο αυτοκινητων στο κεντρο (και ταξι) με εναν οδηγο μεσα μονο. Οποιος θελει να κατεβει με αμαξι ας κανει 3 ωρες να παρκάρει. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, archer100 είπε

Λαθος κανεις, δεν το θεωρουν μπας κλας, απλα δεν ξερουν να κανουν τη δουλεια και την φοβουνται

Αν μαθαινες σε 1000 Αθηναιους πως να φροντιζουν ενα χωραφι η καποια ζωα, το 90% θα ειχε φυγει τρεχοντας για το χωριο

Αν αφησεις εναν Αθηναιο μια ημερα μεσα σ ενα χωραφι, η πισω απο ενα κοπαδι προβατα και ξυπνησει απο το Αθηναικο ματριξ που ζει τοσα χρονια, θα φυγει τρεχοντας και δε θα ξαναγυρισει Αθηνα ποτε 

Μην το λες με τόση σιγουριά... Εγώ στην επαρχία μεγάλωσα και δε μου άρεσε καθόλου η αγροτική ζωή (μόνο τα ζώα μου αρέσουν). Μου αρέσει να μένω κοντά σε μεγάλη πόλη (στα προάστια της, για περισσότερη ησυχία), αλλά η Αθήνα είναι... βόθρος (την χαρακτηρίζω όσο πιο κόσμια μπορώ), όπως και οι περισσότερες πόλεις της Ελλάδας άλλωστε... Πολύ υπερτιμημένες. Το εξωτερικό είναι μονόδρομος, για όσους θέλουμε καλή ποιότητα ζωής και καλή δουλειά σε πόλη... 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgepppo είπε

δεν μιλάω για σένα και για μένα που είμαστε εδώ αθήνα γιατί δεν έχουμε που να πάμε, η μισή αθήνα έχει χωράφια και σπίτια σε επαρχεία και δεν θέλει να ασχοληθεί με γεωργία και κτηνοτροφία το θεωρούν μπας κλας και γίναμε όλοι γιατροί.

και εσύ δεν έχεις γνωστούς ούτε εγώ που η καταγωγή είναι απο πόντο και ούτε καν χωριό δεν έχω , αλλά η μισή αθήνα έχει σόγια και τα πάντα πίσω στο χωριό.... 

Στο πρώτο σκέλος να συμφωνήσω η μισή Αθήνα και βάλε. Για το δεύτερο και πάλι διαφωνώ με τον τρόπο που το περιγράφεις, έχεις ψάξει ή ρωτήσει κανέναν πόσα από αυτά τα χωράφια έχουν δυνατότητα να καλλιεργηθούν αλλά και να αποδόσουν ένα εισόδημα ικανοποιητικό σε αυτόν που θα τα καλλιεργήσει; Πριν απαντήσεις εγώ έχω ορισμένους φίλους που τους έχω κάνει αυτή την κουβέντα, ακόμα και επαρχία που μένουν και ο ένας έχει γονείς ελαιοπαραγωγούς, δεν μπορείς να ξέρεις πόσα θα βγάλεις κάθε χρόνο από το λάδι, τον έναν μπορεί να βγάλεις 12k τον άλλον 8000k, και κάτσε πλήρωσε ΕΦΚΑ, λειτουργικά έξοδα, εργάτη για το μάζεμα ελιάς κοκ. Άλλος έχει ένα χωράφι στην επαρχία αλλά δεν έχει ιδιόκτητη κατοικία στο μέρος, για να πάει να κάνει κάτι πρέπει να νοικιάσει. Αρκετά χωράφια στην επαρχία δεν έχουν επαρκές εμβαδό για να μπορείς να πεις οτι θα αποφέρουν ένα εισόδημα στον αγρότη για να ζήσει αξιοπρεπώς ούτε καν να βγάλει τα έξοδα.

Λες για κτηνοτροφία φίλε μου, ρωτάς τον άλλον πως θα γίνει κτηνοτρόφος και με ποιες γνώσεις; Αγορά ζωικού κεφαλαίου, τροφές, κτηνίατροι, διαδικασίες. Μην μου πεις οτι άμα θέλεις όλα γίνονται. Η αγροτιά και η κτηνοτροφία για έναν "αστό" χωρίς εμπειρία είναι τόσο δύσκολα να πετύχεις και να επιβιώσεις επαγγελματικά αποφεύγοντας προβλήματα και κινδύνους όσο το να τελειώσεις και μια σχολή. Αν ήταν κτηνοτρόφος ο πατέρας/μητέρα ή κανένας παππούς/γιαγιά και σε έμαθαν αυτοί, εργάστηκες μαζί τους και απέκτησες εμπειρία, σου άφησαν εξοπλισμό κτλ τότε καλώς να πας, αν είσαι το άτομο που μεγάλωσε μέσα στην πόλη τότε η ενασχόληση με τα παραπάνω είναι, οχι αδύνατη αλλά εξαιρετικά δύσκολη. Μπας κλας ελάχιστοι το θεωρούν, οτι δεν θέλουνε να ασχοληθούν θα συμφωνήσω, αλλά υπάρχουν λόγοι που δεν θέλουνε, δεν το θεωρούν μπας κλας ούτε το υποτιμούν. Αν δεν υπήρχε ο αγρότης και ο κτηνοτρόφος να παράγει προϊόντα μάλλον θα είχαμε πεθάνει εμείς.

Μην το πάρεις οτι ψάχνω να στην πω, απλά θέλω να θίξω την ευκολία με την οποία αναφέρονται κάποιοι σε χωράφια, αγροτιές και κτηνοτροφίες, δεν είναι έτσι απλά αυτά τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, georgepppo είπε

δεν μιλάω για σένα και για μένα που είμαστε εδώ αθήνα γιατί δεν έχουμε που να πάμε, η μισή αθήνα έχει χωράφια και σπίτια σε επαρχεία και δεν θέλει να ασχοληθεί με γεωργία και κτηνοτροφία το θεωρούν μπας κλας και γίναμε όλοι γιατροί.

και εσύ δεν έχεις γνωστούς ούτε εγώ που η καταγωγή είναι απο πόντο και ούτε καν χωριό δεν έχω , αλλά η μισή αθήνα έχει σόγια και τα πάντα πίσω στο χωριό.... 

Ξεχνάς πως πολλοί απο επαρχία μετακόμισαν στην Αθήνα.Ας γυρίσουν πίσω να μειωθεί το πρόβλημα.

4 ώρες πριν, archer100 είπε

Λαθος κανεις, δεν το θεωρουν μπας κλας, απλα δεν ξερουν να κανουν τη δουλεια και την φοβουνται

Αν μαθαινες σε 1000 Αθηναιους πως να φροντιζουν ενα χωραφι η καποια ζωα, το 90% θα ειχε φυγει τρεχοντας για το χωριο

Αν αφησεις εναν Αθηναιο μια ημερα μεσα σ ενα χωραφι, η πισω απο ενα κοπαδι προβατα και ξυπνησει απο το Αθηναικο ματριξ που ζει τοσα χρονια, θα φυγει τρεχοντας και δε θα ξαναγυρισει Αθηνα ποτε 

Δεν θέλουμε να γίνουμε τσοπάνηδες σε χαμαλοδουλειά σε λάσπες και κοπριές.

Αν αφήσεις 1 απο επαρχία στην Αθήνα,θα χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.Σίγουρα με το πλούσιο βιογραφικό του θα βρεί πολλές δουλειές που και να τις έβρισκε δεν θα ήξερε τι να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, oraiustepe είπε

στη θεσσαλονίκη πάντως από τότε που βγήκε ο μπουτάρης, απλά μέχρι 9 το βράδυ δεν πας κέντρο με τ' αμάξι, θα σε γράψουν σίγουρα. να πάνε από κει που ρθαν και το παρκινκ για κατοίκους, και το πάρκινκ με πληρωμή κι όλα. αηδία κατάντησε. αναγκαστικά τρως 1 ώρα στα λεωφορεία και πολλές φορές δεν πας κιόλας απτη ταλαιπωρία που σκέφτεσαι ότι θα τραβήξεις. δεν έχουμε εδώ τραμ,τρόλευ,μετρό,λεωφορεία,ηλεκτρικο, εναν ανεπαρκή οασθ έχουμε! άντε γεια με τους ψευτοπροοδευτισμούς!

Έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση με τα λεωφορεία  για απόσταση έως 4 χιλιόμετρα προτιμώ να περπατήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...