Προς το περιεχόμενο

Ντιρεκτίβα από ΕΕ για ανελκυστήρες και εγκατάσταση εσωτερικής πόρτας


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.
Ακούω συνέχεια γύρω μου για μια ντιρεκτίβα από ΕΕ σύμφωνα με την οποία θα πρέπει όλα τα ασανσερ να αποκτήσουν πόρτες, οπότε ξαφνικά όποιος μένει σε πολυκατοικία με ανελκυστήρα χωρίς πόρτες θα σκάσει γύρω στο χιλιάρικο/ένοικο για αναβάθμιση.

Έχουμε καμιά ιδέα για το τι ισχύει τελικά;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν "ντιρεκτίβα" σημαίνει "οδηγία", τότε αυτό που γράφεις είναι παλιό νέο. Είχε ξεκινήσει εδώ και κάποια χρόνια (γύρω στο 2015, μπορεί και πιο νωρίς). 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμάς στην πολυκατοικία μου έχει γίνει σημείο ρήξης παλιότερα για το συγκεκριμένο θέμα καθώς το κόστος δεν είναι αμελητέο,προς το παρόν αφήσαμε το ασανσέρ ως έχει άλλωστε κι εμείς με τέτοιους ανελκυστήρες μεγαλώσαμε,το μέτρο θα είχε μια λογική αν αναφερότανε σε καινούργιες εγκαταστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως επικίνδυνο να είναι χωρίς πόρτες.Το ότι έτσι μεγαλώσαμε είναι αλήθεια αλλά κάθε μέτρο προστασίας είναι καλό μέτρο.

@skiabox γιατί σας βγαίνει τόσο ακριβό?

Πόσα διαμερίσματα είστε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε χτίσει τις τρύπες και όλα καλά.

Μένω στο 1ο (και να είχαμε δεν θα τον χρησιμοποιούσα) ο τρίτος έχει βάλει και πόρτα :lol: ζητάει και ασανσέρ αλλά εδώ τσακωνόμαστε για πιο απλά (π.χ. άδειασμα βόθρου) σιγά μην τα βρούμε στο ασανσέρ που είναι και πολύ χοντρό πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τον τίτλο τον διάβασες;

το θέμα της πιστοποίησης ανελκυστήρων ώστε να είναι σύμφωνοι με το ΕΝ81 δεν λύνεται μόνο με την εγκατάσταση εσωτερικής πόρτας (που και αυτή μπορεί να μην μπει)

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Str είπε

Καθίστε λίγο να καταλάβω κάτι... υπάρχουν ασανσέρ ΧΩΡΙΣ ΠΟΡΤΕΣ;;;;

Σε τι φάση; φωτο παίζουν να δω για τι πράγμα μιλάμε;

Εσωτερικές λέμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε εγώ κατάλαβα...Δηλαδή θα χρειάζεται να υπάρχει και δεύτερη εσωτερική πόρτα; Τότε πρέπει να αλλαχθεί το 95% των ασανσέρ στην Ελλάδα.

Η ντιρεκτίβα αυτή είναι ένα πρότυπο που αφορά την κατασκευή νέων ανελκυστήρων. Δηλαδή σε νέες οικοδομές θα είναι υποχρεωτικό. 

https://zlift.gr/blog/προσοχη-στισ-νεεσ-εγκαταστασεισ-ανελ/

Δεν έχω δει καμία αναφορά σε πλήρη αντικατάσταση των παλιών.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή πολύ απλά δε θα περάσει την πιστοποίηση και ο εγκαταστατης θα το κλειδώσει. Δεν έχει σημασία αν μιλάμε για παλιο ή καινουργιο. Όλα πρέπει να τροποποιηθούν κατάλληλα για λόγους ασφαλείας 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως σε πολυκατοικια που εμενα καποτε, μπήκε εσωτερική πορτα, μιλαμε ηταν καπου το 2000 αυτο το συμβαν. Ηταν μια διφυλλη πόρτα απο κόντρα πλακε, με εναν αισθητηρα ωστε αν δε ε κλεισει να μη ξεκιναει ο θαλαμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Ούτε εγώ κατάλαβα...Δηλαδή θα χρειάζεται να υπάρχει και δεύτερη εσωτερική πόρτα; Τότε πρέπει να αλλαχθεί το 95% των ασανσέρ στην Ελλάδα.

Η ντιρεκτίβα αυτή είναι ένα πρότυπο που αφορά την κατασκευή νέων ανελκυστήρων. Δηλαδή σε νέες οικοδομές θα είναι υποχρεωτικό. 

https://zlift.gr/blog/προσοχη-στισ-νεεσ-εγκαταστασεισ-ανελ/

Δεν έχω δει καμία αναφορά σε πλήρη αντικατάσταση των παλιών.

νομίζω 95% που λες είναι πολύ. σε πολυκατοικία του 2004 έχει κανονικά πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...