Προς το περιεχόμενο

Ντιρεκτίβα από ΕΕ για ανελκυστήρες και εγκατάσταση εσωτερικής πόρτας


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Μόλις τώρα, skiabox είπε

Κάτι τέτοιο μου μεταφέρθηκε από τη συνέλευση και ίσως είναι από αντικατάσταση που έγινε σε άλλη κοντινή πολυκατοικία.

αρα μιλαμε για τυχαια νουμερα που δεν ανταποκρινοντε σε καμια πραγματικοτητα ,

σου εγραψα παραπανω αναλογα τι θα σας βγαλει ο ελεγχος στειλε μου ενα μυνημα μαζι με την προσφορα που θα παρετε να σου πω αν ειναι νορμαλ η προσφορα η τσιμπημενη

να ξερεις απο τωρα αν εχετε ανεκλυστηρα με τυμπανο (που το συρματοσχοινο τυλιγετε πανω στην μηχανη χωρις αντιβαρα ) τοτε ετιμασου για αρκετα λεφτα γιατι θελει νεα μηχανη+ αντιβαρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως αν γράψει στο βιβλίο συντήρησης ο συντηρητής οτι χρειαζεται να γίνει και δεν το κάνει ο ιδιοκτήτης νομίζω την ευθύ νη την έχει ο ιδιοκτήτης πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

αρα μιλαμε για τυχαια νουμερα που δεν ανταποκρινοντε σε καμια πραγματικοτητα ,

σου εγραψα παραπανω αναλογα τι θα σας βγαλει ο ελεγχος στειλε μου ενα μυνημα μαζι με την προσφορα που θα παρετε να σου πω αν ειναι νορμαλ η προσφορα η τσιμπημενη

να ξερεις απο τωρα αν εχετε ανεκλυστηρα με τυμπανο (που το συρματοσχοινο τυλιγετε πανω στην μηχανη χωρις αντιβαρα ) τοτε ετιμασου για αρκετα λεφτα γιατι θελει νεα μηχανη+ αντιβαρα)

Αυτός ο μηχανισμός δηλαδή δεν περνάει πλέον τα standards;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nkar είπε

Παντως αν γράψει στο βιβλίο συντήρησης ο συντηρητής οτι χρειαζεται να γίνει και δεν το κάνει ο ιδιοκτήτης νομίζω την ευθύ νη την έχει ο ιδιοκτήτης πλέον

οχι δεν παει ετσι ακριβως , κανονικα αν ο συντηρητης κρινει οτι ο ανεκλυστηρας ειναι ακαταληλος για χρηση πρεπει να παει να καταθεση στο δημο αιτηση προσωρινης δικοπης λειτουργιας και μετα ο δημος να παει να κοψει το ρευμα , πραγμα που το αποφευγουμε γιατι 1ον λογο εληψης προσωπικου οι δημοι μπορει να κανουν και πανω απο 2-3 μηνες να πανε να το σφραγισουν τον ανεκλυστηρα , και 2ον οτι κατα 99% ολο και καποιος θα βρει καποιο γνωστο του που θα δωσει μια προσφορα να αναλαβει τον ανεκλυστηρα και θα τον βαλει απλα σε λειτουργια

1 λεπτό πριν, skiabox είπε

Αυτός ο μηχανισμός δηλαδή δεν περνάει πλέον τα standards;

οχι (τουλαχιστον σε επιβατικους ανεκλυστηρες)

 

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η ντιρεκτιβα που λέτε είναι μια από τις πολλές που πρέπει να έχει το ασανσέρ. Πριν 10 χρονιά έχει έρθει. 

Εμεις το κάναμε τότε,  βάλαμε μια ρομποτική διπλουμενη ασημένια inox χάσαμε 3.000 € όπως κλέβουν πάντα στις μεγάλες πολυκατοικίες. Και έκλεισε και ο χώρος η βαλίτσα μετά βίας χωράει πλέον.  Χειρότερο έγινε το ασανσέρ. 

Θεωρητικά είναι για να μην κόψει το δάχτυλο του κάνα παιδί.  Σαχλαμάρες... Πάντα έβαζα τα χέρια μου πότε δεν έπαθα Γρατζουνια.  

Επισης πρόστιμο έφαγε ποτέ κανεις;  χλωμό.  Οπότε κάθεστε στα αυγά σας και μην χαλάτε άδικα χρήματα. 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Αυτή η ντιρεκτιβα που λέτε είναι μια από τις πολλές που πρέπει να έχει το ασανσέρ. Πριν 10 χρονιά έχει έρθει. 

Εμεις το κάναμε τότε,  βάλαμε μια ρομποτική διπλουμενη ασημένια inox χάσαμε 3.000 € όπως κλέβουν πάντα στις μεγάλες πολυκατοικίες. Και έκλεισε και ο χώρος η βαλίτσα μετά βίας χωράει πλέον.  Χειρότερο έγινε το ασανσέρ. 

Θεωρητικά είναι για να μην κόψει το δάχτυλο του κάνα παιδί.  Σαχλαμάρες... Πάντα έβαζα τα χέρια μου πότε δεν έπαθα Γρατζουνια.  

Επισης πρόστιμο έφαγε ποτέ κανεις;  χλωμό.  Οπότε κάθεστε στα αυγά σας και μην χαλάτε άδικα χρήματα. 

Ότι να ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή είναι θέμα ασφαλείας, πως να το κάνουμε τώρα...

Απο τι κινδυνεύεις; συγκεκριμένα. Με αυτό πάνω  χειρότερη ασφάλεια έχεις . 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Απο τι κινδυνεύεις; συγκεκριμένα. Με αυτό πάνω  χειρότερη ασφάλεια έχεις . 

εχουν συμβει περιστατικα.σπανια μεν αλλα εχουν συμβει

καροτσακι μωρου βρηκε στον τοιχο σκοτωθηκε μητερα και παιδι

καροτσακι φυλακα τραπεζασ το ιδιο σκοτωθηκε

20χρονη της πιαστηκε το ρουχο μαλλον στην ακινητη πορτα οροφου καθως περναγε ο κινουμενος θαλαμος και την στραγγαλισε το ρουχο της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Απο τι κινδυνεύεις; συγκεκριμένα. Με αυτό πάνω  χειρότερη ασφάλεια έχεις . 

απο τι κινδυνευεις? εκει που "εβαζες τα χερια σου υπαρχουν σχισμες αν μαγκωσει κανα δακτυλο κανα σου ευχομε καλα ξεμπερδεματα

ναι δυστηχως οι πορτες οτι τυπου και να ειναι πιανουν χωρο μεσα στη καμπινα ειδικα στης μικρε ειναι μαρτυριο , αλλα τουλαχιστον ενας κυνδινος λιγοτερο

αντε εσυ εισαι ενηλικος υποθετω και "παιζεις" το παιδακι που θα μπει με το ποδηλατο και θα χασει το κεφαλι του  επειδη θα μαγκωσει η ροδα καπου ? επειδη το εχω δει δεν ειναι καθολου ευχαριστο θεαμα

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Inuyasha είπε

απο τι κινδυνευεις? εκει που "εβαζες τα χερια σου υπαρχουν σχισμες αν μαγκωσει κανα δακτυλο κανα σου ευχομε καλα ξεμπερδεματα

ναι δυστηχως οι πορτες οτι τυπου και να ειναι πιανουν χωρο μεσα στη καμπινα ειδικα στης μικρε ειναι μαρτυριο , αλλα τουλαχιστον ενας κυνδινος λιγοτερο

αντε εσυ εισαι ενηλικος υποθετω και "παιζεις" το παιδακι που θα μπει με το ποδηλατο και θα χασει το κεφαλι του  επειδη θα μαγκωσει η ροδα καπου ? επειδη το εχω δει δεν ειναι καθολου ευχαριστο θεαμα

Τα δαχτυλα μας δεν ειναι οδοντογλιφιδες για να μαγκοσουν στις σχιζμες. Και δεν εχεις και λογο να τα βαλεις και εκει.

Η extra πορτα μπορει να σε σκοτωσει επισης. Σε περιπτωση διακοπης ρευματος αντε να σε βγαλουν με την δευτερη πορτα. Που ειναι εντελως διαφορετικη μαρκα απο τον ανελκυστηρα. Δημιουργει κλειστοφοβια και μειωνει αισθητα το οξυγονο. 

Οπως σου σπαει τα δαχτυλα και σου λιωνει τα κεφαλια, μια χαρα στα λιωνει και αυτο, αφου ανοιγοκλεινει. Και δεν εξαρταται και παντα απο το δικο σου λαθος, σε εμας ειναι ρομποτικη. Βαλε το χερι σου εκει που κλεινει να στα κανει καλοκαιρινα...

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, paylidis είπε

Κάποια στιγμή πολύ απλά δε θα περάσει την πιστοποίηση και ο εγκαταστατης θα το κλειδώσει. Δεν έχει σημασία αν μιλάμε για παλιο ή καινουργιο. Όλα πρέπει να τροποποιηθούν κατάλληλα για λόγους ασφαλείας 

Όχι δεν ισχύει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...