Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω παντως bf1 με 5700xt. Τσιτα το παει το game, δεν βλεπω drops στα 30 που λες. Στα 79 επεσε για 1 δευτερολεπτο, κατα τα αλλα βαραει 100+. Το εν λογω καναλι εχει και αλλα παιχνιδια με 5700 και 1600, σε ολα φαινεται να παει αψογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Εδω παντως bf1 με 5700xt. Τσιτα το παει το game, δεν βλεπω drops στα 30 που λες. Στα 79 επεσε για 1 δευτερολεπτο, κατα τα αλλα βαραει 100+. Το εν λογω καναλι εχει και αλλα παιχνιδια με 5700 και 1600, σε ολα φαινεται να παει αψογα

Το gpu usage πάνω αριστερά είναι; 67-70% γράφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Στα ιδια fps ειδες παρπαανω CPU usage? Γιατι αμα βγαζεις τα διπλασια fps λογικο ειναι και το 2πλασιο usage. Αλλιςω θεμα drivers, cpu overhead οπως σου εγραψα και πριν.

Στα ιδια fps αυτο είναι το περιέργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Nαι και? 

Θέλω να πω ναι υπάρχει μπουκάλι αλλά δεν πέφτει κάτω από 70κατι frames βέβαια δεν φαίνεται και τελείως  smooth η κίνηση ή έχει απλά μικρό FoV

Να δοκιμάσει να τον κλοκαρει τερμα + ραμ timings όσο γίνεται ή απλά να βάλει μια custom resolution 1440p (να δούμε να γέρνει το βάρος στη κάρτα)

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεντρωθείτε ρε σεις...

@panoskatos

Στο BFV, βγάλε σε παρακαλώ screenshots όλες τις ρυθμίσεις που έχεις στα graphics options. Το ίδιο και στις ρυθμίσεις στο Adrenaline, στο global gaming.

Επίσης, δώσε λίγο ρυθμίσεις επεξεργαστή και μνημών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Θέλω να πω ναι υπάρχει μπουκάλι αλλά δεν πέφτει κάτω από 70κατι frames βέβαια δεν φαίνεται και τελείως  smooth η κίνηση ή έχει απλά μικρό FoV

Να δοκιμάσει να τον κλοκαρει τερμα + ραμ timings όσο γίνεται ή απλά να βάλει μια custom resolution 1440p να δούμε να γέρνει το βάρος στη κάρτα.

Μα μπουκαλι προφανως εχει, το εχω γραψει εδω και 10 posts, ειδικα σε τετοια games σαν το BF. Και ο 8700 πιθανον να μπουκαλιαζε.  Αλλα τα drops που λεει στο 30 δεν υπαρχουν, που ιεναι το βασικοτερο. Αλλωστε με κλειδωμα στα 75 παιζει, και δεν εχει την XT αλλα την σκετη. Μια χαρα combo ειναι ο 1600 και η 5700, δεν υπαρχει καποιο σοβαρο μπουκαλι να πω οτι δεν αξιζει η αναβαθμιση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μα μπουκαλι προφανως εχει, το εχω γραψει εδω και 10 posts, ειδικα σε τετοια games σαν το BF. Και ο 8700 πιθανον να μπουκαλιαζε.  Αλλα τα drops που λεει στο 30 δεν υπαρχουν, που ιεναι το βασικοτερο. Αλλωστε με κλειδωμα στα 75 παιζει, και δεν εχει την XT αλλα την σκετη. Μια χαρα combo ειναι ο 1600 και η 5700, δεν υπαρχει καποιο σοβαρο μπουκαλι να πω οτι δεν αξιζει η αναβαθμιση του.

Πλακα πλάκα πρέπει να ανεβάσω και τον δικό μου όσο γίνεται (8700Κ) γιατί με το νέο τσιπ τον κράτησα στοκ.

Με τη 580 φυσικά και δεν υπήρχε πρόβλημα 99% Gpu usage ήταν συνεχώς (μικρή καρτουλα λογικό). Τώρα με την ΧΤ δεν ξέρω πώς θα τα πάει. 

(1080/144/)

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα μικρό Update και απο εμένα για την XT PULSE.
Aπόταν έσβησα απο το pc MSI AFterburner 0 black screen και γενικά κανένα θέμα σε ότι και game να παίξω, 
temps: GPU 70, Junction 89, Memory 80 συνήθως
Οσον αφορά αυτό το κομμάτι τέλος, δεν ξαναβάζω monitoring κτλ κτλ θα κάτσω να ευχαρεστηθώ gaming εφόσον όλα λειτουργούν κομπλέ.Πολύ πολύ ευχαρεστιμένος με την αγορά.


Και ένα μικρό προβληματάκι που μάλλον έχει να κάνει με το πρόγραμμα απο radeon:
 Bλέπω ότι πλέον σε ο,τι game και να παίξω ανάλογα με την εικόνα που υπάρχει αν ειναι δλδη σκοτεινή ή οχι προσαρμόζεται σιγα σιγα και το brightness ή και το gamma της οθόνης,
π.χ. ειμαι σε ενα φωτεινό σημείο σε ένα παιχνίδι και ανοίγω το map που μπορεί να είναι σκοτεινό, μεσα σε λίγο δευτερόλεπτα βλέπεις μια σταδιακή μείωση της φωτεινότητας.
Κάπως έτσι αν το εξηγώ καλά...απλά όταν παίζω με ανοιχτό φως στο δωμάτιο είνα σπαστικό γιατι τα σκοτεινά σημεία πλέον στα παιχνίδια είναι δύσκολο να δω τι γίνεται. Εχω ψάξει όλα τα settings στο AMD Radeon settings δεν έχω βρεί πουθενά λύση.Αν ξέρει κάποιος κάτι παρακαλώ help..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Και ένα μικρό προβληματάκι που μάλλον έχει να κάνει με το πρόγραμμα απο radeon:
 Bλέπω ότι πλέον σε ο,τι game και να παίξω ανάλογα με την εικόνα που υπάρχει αν ειναι δλδη σκοτεινή ή οχι προσαρμόζεται σιγα σιγα και το brightness ή και το gamma της οθόνης,
π.χ. ειμαι σε ενα φωτεινό σημείο σε ένα παιχνίδι και ανοίγω το map που μπορεί να είναι σκοτεινό, μεσα σε λίγο δευτερόλεπτα βλέπεις μια σταδιακή μείωση της φωτεινότητας.
Κάπως έτσι αν το εξηγώ καλά...απλά όταν παίζω με ανοιχτό φως στο δωμάτιο είνα σπαστικό γιατι τα σκοτεινά σημεία πλέον στα παιχνίδια είναι δύσκολο να δω τι γίνεται. Εχω ψάξει όλα τα settings στο AMD Radeon settings δεν έχω βρεί πουθενά λύση.Αν ξέρει κάποιος κάτι παρακαλώ help..
 

Μήπως έχει κάποιο ενσωματωμένο ambient αισθητήρα η οθόνη σου και αντίστοιχη λειτουργία?

Δεν έχω δει ποτέ αυτό που περιγράφεις (άλλη κάρτα, βέβαια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Eνα μικρό Update και απο εμένα για την XT PULSE.
Aπόταν έσβησα απο το pc MSI AFterburner 0 black screen και γενικά κανένα θέμα σε ότι και game να παίξω, 
temps: GPU 70, Junction 89, Memory 80 συνήθως
Οσον αφορά αυτό το κομμάτι τέλος, δεν ξαναβάζω monitoring κτλ κτλ θα κάτσω να ευχαρεστηθώ gaming εφόσον όλα λειτουργούν κομπλέ.Πολύ πολύ ευχαρεστιμένος με την αγορά.


Και ένα μικρό προβληματάκι που μάλλον έχει να κάνει με το πρόγραμμα απο radeon:
 Bλέπω ότι πλέον σε ο,τι game και να παίξω ανάλογα με την εικόνα που υπάρχει αν ειναι δλδη σκοτεινή ή οχι προσαρμόζεται σιγα σιγα και το brightness ή και το gamma της οθόνης,
π.χ. ειμαι σε ενα φωτεινό σημείο σε ένα παιχνίδι και ανοίγω το map που μπορεί να είναι σκοτεινό, μεσα σε λίγο δευτερόλεπτα βλέπεις μια σταδιακή μείωση της φωτεινότητας.
Κάπως έτσι αν το εξηγώ καλά...απλά όταν παίζω με ανοιχτό φως στο δωμάτιο είνα σπαστικό γιατι τα σκοτεινά σημεία πλέον στα παιχνίδια είναι δύσκολο να δω τι γίνεται. Εχω ψάξει όλα τα settings στο AMD Radeon settings δεν έχω βρεί πουθενά λύση.Αν ξέρει κάποιος κάτι παρακαλώ help..

 

Aυτο ειναι θεμα οθονης φιλε μου! Μπες μεσα στο μενου της και θα το βρεις!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Aυτο ειναι θεμα οθονης φιλε μου! Μπες μεσα στο μενου της και θα το βρεις!

Δεν υπάρχει αυτό αφου 10 χρόνια τώρα δεν το έκανε ποτέ και απο οταν αβαλα XT άρχησε να το κάνει..δύσκολο να είναι θέμα οθόνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι πιο πολύ για ρύθμιση οθόνης κάνει το παραπάνω,αν και μπορεί και software να το κάνει,κάτι σε τηλεόραση θυμάμαι που έκανε κάτι ανάλογο καθώς και laptop ...

Το κάνει σε ολα τα παιχνίδια η σε κάποιο μόνο συγκεκριμένο ? αν το κάνει παντού,μπορεί να είναι η απο την οθόνη,η κάποιο setting των windows,στίς ρυθμίσεις Radeon δεν θυμάμαι κάτι ανάλογο,ξέρω πως laptop έχουν συνήθως τέτοιες ρυθμίσεις ενεργοποιημένες,ψάξε στο control panel --hardware&Sound--Power options και εκεί δίπλα στο power plan που έχεις "Change plan settings"scroll κάτω στο Display έχει Enable adaptive brightness,το οποίο κάνεις Turn off και στο battery και στο plugged in mode.αυτή είναι η διαδικασία δεν ξέρω απο τι υπολογιστή παίζεις ούτε λεπτομέρειες,όμως ψάξε λίγο και ίσως βρείς κάτι ανάλογο.

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...