Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ilos από το 1998 μέχρι τώρα είχα μόνο Intel. Φέτος πρώτη φορά αριστερά, εεε κόκκινος ήθελα να πω, AMD δηλαδή μη παρεξηγηθώ.

@panoskatos https://graphicscardhub.com/low-gpu-usage/
Ο αδερφός μου είχε πολλά frame drops  λόγο low gpu usage και το έλυσε με στα Power Management Settings (Το σύστημα του i5 4460, gtx1660ti,8gb ram)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Ρε αδερφέ ουτε εγω δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα που οφείλεται ! Μπορεί να ηταν και θέμα drivers τι να πω αλλά αμα γκουγκλαρεις ryzen 1600 & RX5700 ολοι οπου και να μπεις γράφουν οτι υπάρχει ή θα υπάρχει πρόβλημα ! Δεν είμαι κ εγω κανένας γκούρου , εχω πολλά χρόνια υπολογιστή , απο windows 98 !!! Πρώτη φορά το παθαίνω αυτο . Πριν τον Ryzen 1600 είχα εναν i5 3570k ο οποίος με έβγαλε 6 χρόνια περίπου , σε κάποια φάση απο Battlefield 1 ο επεξεργαστής τερμάτιζε με 100% χρήση και έκει ηταν το κλασικό bottleneck , τώρα με αυτο που μου συνέβη δεν ξέρω κ εγω που οφείλεται, ο 1600 δεν τερματίζει αλλά είχα frames drops στο battlefield 5 !  Με χαμηλά settings και με την RX580 δεν έχω τέτοια frame drops . Και ρωτάω μηπως υπάρχει περίπτωση να φταίει το τροφοδοτικό ? Αλλά στο Tomp Rider που έτρεξα benchmark η κάρτα τερμάτιζε κανονικά και έβγαλε εντυπωσιακά frames . Να είναι τόσο κακογραμμένο το Battlefield 5 και να έδωσα τσάμπα την κάρτα ? Τόσο γκαντέμης είμαι ?   

Το τροφοδοτικό όχι δεν φταίει. Το τι λέει ο καθένας στο Internet δεν έχει σημασία. Σου εξηγώ ότι δεν γίνεται βαζωντας καλύτερη κάρτα να έχεις framedrops και να ευθύνεται ο επεξεργαστής. Κατά 99% είναι θέμα drivers, αν ξαναλέω, με την 580 δεν έχεις τέτοια προβλήματα. 

Είχα τον 1600 με 1080ti, τέτοια θέματα δεν είχα. Μόνο stutters όταν είχα 2400 μνήμες. 

33 λεπτά πριν, ilos είπε

gr8 b8 m8 i r8 8/8.

Όπως και να έχει 1 φορά είχα stutters με τον 1600 στα 2 χρόνια που τον είχα. Και αυτή ήταν στο RPCS3 (ps3 emulator) από τα πρώτα builds που άρχισαν να ήταν playable κάποια παιχνίδια. Εκεί θες όσο πιο δυνατό stp υπάρχει και ο 8600k έκανε όντως τη διαφορά από unplayable -> playable.

Όσο για το ipc μη ξαναλέμε τα ίδια πράγματα, εξαρτάται από το workload και κατά πόσο παίζει το latency ρόλο. Σε γενικά compute workloads οι 1st gen zen έχουν περίπου broadwell ipc (λες και οι haswell έχουν τρελή διαφορά 😂). Σε single threaded gaming, λογικό να χωλαίνουν και να είναι σαν sandy/ivy/haswell σε sTP.

75 min πολλές φορές σε συγκεκριμένα games δεν είχα ούτε και με τον 8600k στα 4.7 all core. Και με τον 3700x πάλι έχω κάποια drops αραιά και που. Αν μπεις σε ένα απαιτητικό game με 64ri server δεν είναι εύκολο να τα κρατήσεις όλη την ώρα. Απλά οι βούτες δε θα είναι τόσο "βαθιές" με δυνατότερο cpu  Πες μας σε ποια games είχες θέματα μήπως κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει με settings κλπ. Επίσης όπως σου γράψαμε στους ryzen το oc και το memory tuning κάνει θαύματα σε cpu bound καταστάσεις.

Άκουσες και εσύ τον holy grail, και απέφυγες το σαπάκι τον 1600.😁

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Ο ρυζις σε στοκ είναι πάνω από 7600k σε αυτόκαταστροφή Mode. Αλλα αφού έχει ipc core 2 duo δεν μας κάνει. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ειπαμε οχι. Αφου εχεις καλο 650αρι...

 

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Το τροφοδοτικό όχι δεν φταίει. Το τι λέει ο καθένας στο Internet δεν έχει σημασία. Σου εξηγώ ότι δεν γίνεται βαζωντας καλύτερη κάρτα να έχεις framedrops και να ευθύνεται ο επεξεργαστής. Κατά 99% είναι θέμα drivers, αν ξαναλέω, με την 580 δεν έχεις τέτοια προβλήματα. 

Είχα τον 1600 με 1080ti, τέτοια θέματα δεν είχα. Μόνο stutters όταν είχα 2400 μνήμες. 

Ο ρυζις σε στοκ είναι πάνω από 7600k σε αυτόκαταστροφή Mode. Αλλα αφού έχει ipc core 2 duo δεν μας κάνει. 

Εντάξει με πείσατε μάγκες ! Είπα στον εαυτό μου οτι βγήκα gια 3 ποτάκια και έκανα την υπέρβαση και την πήρα ξανά την κάρτα , την έχει και σήμερα προσφορά το Πλαίσιο σαν Cyber Monday !

Τώρα μόλις γύρισα , πείτε μου αναλύτικά τι πρέπει να κάνω και να δοκιμάσω . Κάτι διαβάζω για undervolt , θα πρέπει να το κάνω και αν ναι γιατί και πώς ?

Είχα κατεβάσει τους 19.11.3 αν θυμάμαι καλά , να βάλω τους 19.11.2 ? Να βάλω παλιότερους ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panoskatos
Να κανω μια ερωτηση? Οταν αναβαθμισες gpu πως εκανες install νεους drivers? Ο μονος "σωστος" τροπος ειναι uninstall με ddu σε safe mode και μετα install απο το σαιτ της αμδ.

Εγω προσωπικα κανω επαναφορα του υπολογιστη (λαικιστη φορματ) και δε μπλεκω σε ιστοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

@panoskatos
Να κανω μια ερωτηση? Οταν αναβαθμισες gpu πως εκανες install νεους drivers? Ο μονος "σωστος" τροπος ειναι uninstall με ddu σε safe mode και μετα install απο το σαιτ της αμδ.

Εγω προσωπικα κανω επαναφορα του υπολογιστη (λαικιστη φορματ) και δε μπλεκω σε ιστοριες

Σε safe mode με το κλασικό πρόγραμμα DDU .

Αυτη την στιγμή είμαι με τους βασικούς οδηγούς των windows  και περιμένω να μου πείτε ποιους drivers να βάλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panoskatos είπε

Σε safe mode με το κλασικό πρόγραμμα DDU .

Αυτη την στιγμή είμαι με τους βασικούς οδηγούς των windows  και περιμένω να μου πείτε ποιους drivers να βάλω

Εγω τους τελευταίους εχω και δε παρατηρω καποιο θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Εγω τους τελευταίους εχω και δε παρατηρω καποιο θεμα..

19.11.3 ?

Να εγκαταστήσω και το Sapphire Trixx , θα μου χρειαστεί κάπου ?

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, panoskatos είπε

19.11.3 ?

Να εγκαταστήσω και το Sapphire Trixx , θα μου χρειαστεί κάπου ?

Εγώ είχα πολλά προβλήματα ακόμα και με ddu. Οπότε έκανα φορματ και εγκατάσταση chipset mobo, gpu drivers από την αρχή και bios update στο πιο πρόσφατο. Το trixx άστο προς το παρόν,μέχρι να λύσεις τα θέματα που έχεις και τσέκαρε λίγο παραπάνω που σε έκανα ταγκ έχω ένα λινκ, ρίξε το μία ματιά. 

Εγώ είμαι ακόμα στο 19.11.2

Επεξ/σία από geo4sar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panoskatos είπε

19.11.3 ?

Να εγκαταστήσω και το Sapphire Trixx , θα μου χρειαστεί κάπου ?

Εγω το κατεβασα για την επιλογη που δινει να τρεχεις τα παιχνιδια σε μικροτερη αναλυση μαζι με μια βλακιουλα της αμδ και δε χανεις πολλα απο εικονα αλλα κερδιζεις σε fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lezantas26 Γιατί χρειάζεται πρόγραμμα γι' αυτό; Απλά βάλε χαμηλότερη ανάλυση από τα settings. Το ανάποδο είναι που αξίζει. DSR στις Nvidia και VSR (νομίζω) στις AMD..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OK εδω σας θέλω τώρα : παρατήρησα οτι με την RX5700 εχω ακόμα και 100%  περισσότερο cpu usage είδα τον επεξεργαστή να φτάνει και 86% , με την RX580 φτάνει το 45% το cpu usage ολα αυτα στο Battlefield 5 .

Περιμένω τις απόψεις σας γιατι πήγα και τα έσκασα πάλι τα ευρω !!!

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@Lezantas26 Γιατί χρειάζεται πρόγραμμα γι' αυτό; Απλά βάλε χαμηλότερη ανάλυση από τα settings. Το ανάποδο είναι που αξίζει. DSR στις Nvidia και VSR (νομίζω) στις AMD..

Γιατι δεν ειναι το ιδιο? Οπως λες και εσυ υπάρχουν προγραμματα που κανουν το αναποδο, λες να γινεται η οθονη σου ξαφνικα 4K? Απλα η καρτα φτιαχνει την εικονα σε υψηλοτερη (ή χαμηλότερη) αναλυση. Σε συνδιασμο και με μια βλακιουλα που βελτιώνει την εικονα (δε θυμαμαι πως λέγεται)μπορεις να ανεβασεις επιδοσεις χωρις να χαλασει πολυ η εικονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoskatos είπε

OK εδω σας θέλω τώρα : παρατήρησα οτι με την RX5700 εχω ακόμα και 100%  περισσότερο cpu usage είδα τον επεξεργαστή να φτάνει και 86% , με την RX580 φτάνει το 45% το cpu usage ολα αυτα στο Battlefield 5 .

Περιμένω τις απόψεις σας γιατι πήγα και τα έσκασα πάλι τα ευρω !!!

Στα ιδια fps ειδες παρπαανω CPU usage? Γιατι αμα βγαζεις τα διπλασια fps λογικο ειναι και το 2πλασιο usage. Αλλιςω θεμα drivers, cpu overhead οπως σου εγραψα και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...