Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, yiannis1991 said:

Που έπρεπε να ήταν πολύ παραπάνω από την 2060S βάση του VFM. Καλά για την 2070S δεν το συζητάω που είναι terrible value for money σε σχέση με την 5700ΧΤ αλλά είναι πολύ πιο μπροστά σε πωλήσεις..

Εδώ βλέπεις διπλάσιες 2070 non super από ότι 5700ΧΤ, που είναι ακόμα χειρότερο vfm. To ερμηνεύουμε σαν "πληρώνω παραπάνω" μονο και μονο για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Εδώ βλέπεις διπλάσιες 2070 non super από ότι 5700ΧΤ, που είναι ακόμα χειρότερο vfm. To ερμηνεύουμε σαν "πληρώνω παραπάνω" μονο και μονο για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου?

Για τον μήνα Ιανουαρίου εγώ βλέπω συνολικά 5700/5700xt παραπάνω από 2070/2070 super

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, noFEARgr said:

Για τον μήνα Ιανουαρίου εγώ βλέπω συνολικά 5700/5700xt παραπάνω από 2070/2070 super

Αυτό σχολίασα

  

2 hours ago, Aten-Ra said:

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, noFEARgr said:

Η super είναι όχι η απλή

My bad και πάλι αρκετά χειρότερο VFM για να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον μια συμβουλη θα ηθελα. Σημερα θα παω στο πλαισιο να παραλαβω την καινουρια 5600xt, καθως η παλια ειχε ενα θεμα με τον ανεμιστηρα. Να τους προτεινω εαν γινεται να αγορασω την 5700xt ή να μεινω ως εχει; Παιζω μονο 1080p προς το παρων. Το μονο θετικο που βλεπω με την 5700xt ειναι οτι θα μπορω να βαλω adrenalin 19x και να εχω stable drivers. Για την 5600xt δεν εχουν βγαλει ακομα.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Λοιπον μια συμβουλη θα ηθελα. Σημερα θα παω στο πλαισιο να παραλαβω την καινουρια 5600xt, καθως η παλια ειχε ενα θεμα με τον ανεμιστηρα. Να τους προτεινω εαν γινεται να αγορασω την 5700xt ή να μεινω ως εχει; Παιζω μονο 1080p προς το παρων. Το μονο θετικο που βλεπω με την 5700xt ειναι οτι θα μπορω να βαλω adrenalin 19x και να εχω stable drivers. Για την 5600xt δεν εχουν βγαλει ακομα.

😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

😳

Θα σου πρότεινα να πάρεις μια 2060 super αν έχεις την οικονομική δυνατότητα. Η σειρά Navi έχει τα θεματα της με τους drivers, αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν έχουν καμία δυνατότητα Ray tracing. Μπορεί τώρα να μην υπάρχει σοβαρή υποστήριξη από παιχνίδια αλλά σε 8 μήνες από τώρα θα έχει. Οι νέες κονσόλες θα έχουν Ray tracing που αυτόματα σημαίνει και τα νέα παιχνίδια. Με τις Navi θα φας πόρτα..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Θα σου πρότεινα να πάρεις μια 2060 super αν έχεις την οικονομική δυνατότητα. Η σειρά Navi έχει τα θεματα της με τους drivers, αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν έχουν καμία δυνατότητα Ray tracing. Μπορεί τώρα να μην υπάρχει σοβαρή υποστήριξη από παιχνίδια αλλά σε 8 μήνες από τώρα θα έχει. Οι νέες κονσόλες θα έχουν Ray tracing που αυτόματα σημαίνει και τα νέα παιχνίδια. Με τις Navi θα φας πόρτα..

Θα έχει φοβερή εμπειρία RTX με την 2060 και τα 30 frames .... Αν το selling point της 2060 είναι το RTX, ένα μεγάλο χειροκρότημα στο marketing του πέτσινου..
  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, andreas84gr said:

Θα σου πρότεινα να πάρεις μια 2060 super αν έχεις την οικονομική δυνατότητα. Η σειρά Navi έχει τα θεματα της με τους drivers, αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν έχουν καμία δυνατότητα Ray tracing. Μπορεί τώρα να μην υπάρχει σοβαρή υποστήριξη από παιχνίδια αλλά σε 8 μήνες από τώρα θα έχει. Οι νέες κονσόλες θα έχουν Ray tracing που αυτόματα σημαίνει και τα νέα παιχνίδια. Με τις Navi θα φας πόρτα..

Αυτό που προτείνουν όλοι Nvidia χωρίς λόγο καταντάει λίγο βαρετό. Λεφτά για πέταμα μου φαίνεται έχετε όλοι, η σειρά Navi με 400 ευρώ σου δίνει ότι χρειάζεσαι για να παίξεις παιχνίδια με καλά FPS. Εγώ ότι review έχω δει για ray tracing δίνει άθλια FPS. Και από ότι έχει δείξει η AMD με την πολιτική της τελευταία οι τιμές θα πέσουν και άλλο. π.χ ο 2700x απο τα 300 πήγε στα 160 ευρώ μέσα σε 1 χρόνο περίπου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Θα έχει φοβερή εμπειρία RTX με την 2060 και τα 30 frames .... Αν το selling point της 2060 είναι το RTX, ένα μεγάλο χειροκρότημα στο marketing του πέτσινου..
  

Spoiler

Youngblood με την απλή 2060 και ultra preset, RT και DLSS 90-100 fps, και το DLSS στο Youngblood είναι φοβερή η υλοποίηση του. Στο Metro Exodus Ultra Preset και Ultra RT και DLSS το 90% του χρόνου 60fps με κάποιες ντρόπες στα Low 50s σε δύσκολα σημεία αλλά για λίγο. 30 frames δεν υπάρχουν πουθενά για την 2060, ακόμη και στο Control με DLSS είναι στο 60άρι. Ακόμη και να κλείσω το DLSS στο Exodus με ULTRA RT 30 fps δεν πέφτει. Το όλο θέμα είναι το DLSS, που επιτέλους οπτικά βελτιώνεται πολύ..

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Αυτό που προτείνουν όλοι Nvidia χωρίς λόγο καταντάει λίγο βαρετό. Λεφτά για πέταμα μου φαίνεται έχετε όλοι, η σειρά Navi με 400 ευρώ σου δίνει ότι χρειάζεσαι για να παίξεις παιχνίδια με καλά FPS. Εγώ ότι review έχω δει για ray tracing δίνει άθλια FPS. Και από ότι έχει δείξει η AMD με την πολιτική της τελευταία οι τιμές θα πέσουν και άλλο. π.χ ο 2700x απο τα 300 πήγε στα 160 ευρώ μέσα σε 1 χρόνο περίπου.

Όχι και χωρίς λόγο. Σε λίγο συμπληρώνονται 8 μήνες από το release και ακόμη downclocks και black screens στα known issues. Ναι δεν εμφανίζονται σε όλους τα θέματα αλλά μπορείς να εγγυηθείς σε έναν άνθρωπο ότι θα δώσει 400άρι και θα είναι σίγουρα ΟΚ; Μπορεί να είναι αλλά μπορεί και να μην είναι. Δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να υποστούν αυτήν την αβεβαιότητα, να δώσουν 400άρι και μετά πιθανώς να ψάχνονται στα forums ή να κάνουν RMA. Το να είσαι σίγουρος (ή τουλάχιστον πιο σίγουρος από ότι με τις Navi) ότι θα κουμπώσεις την κάρτα, θα βάλεις drivers και απλά θα παίζεις όσο θες χωρίς θέμα δεν είναι απλό πράγμα και πολύ το περνάνε στο ντούκου. Ακόμη και 5% να έχεις πιθανότητα να σου τύχουν τα θέματα των Navi, δεν θέλουν να το ρισκάρουν όλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν θα ενδιαφέρει πολλούς να πω εδώ πως όλη η σειρά 5000 παίζει out of the box σε Mac OS / Hackintosh. Προσωπικά επειδή ασχολούμαι περισσότερο με το Hackintosh αυτός είναι ο λόγος που πήρα AMD και ύστερα το gaming. Drivers για NVIDIA στο Mac OS δεν πρόκειται να υπάρξουν ποτέ ξανά. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Θα έχει φοβερή εμπειρία RTX με την 2060 και τα 30 frames .... Αν το selling point της 2060 είναι το RTX, ένα μεγάλο χειροκρότημα στο marketing του πέτσινου..
  

Μιλώντας πάντα από προσωπική εμπειρία θα πω το εξής.

Η ανάλυση της οθόνης μου είναι 3440*1440 με μια 2080 

Έπαιξα shadow of the tomb raider όλα ultra συν Ray tracing very high με 60 frames.

Metro Exodus με αντίστοιχες ρυθμίσεις πάλι 60 frames σε ανοιχτούς χώρους κ με 80 σε κλειστούς

Τώρα παίζω με ένα φίλο online co-op το Wolfenstein youngblood με 85-88 frames. Με Ray tracing εννοείται.

Ο φίλος μου να πω, πρόσφατα πήρε μια 2060 super κ παίζει σε 1080p+ ανάλυση. Απ' ότι μου είπε στο Wolfenstein youngblood βλέπει 86-89 frames όλα ultra μαζί με Ray tracing. Μάλιστα γράφει κ εδώ στο νήμα κ μπορεί να τα επιβεβαιώσει αυτά, αν θέλει. 

Το παιδί πιο πάνω παίζει σε 1080p ανάλυση όπως είπε. Η 2060 super είναι υπέρ αρκετή για 60 frames μαζί με Ray tracing σε αυτή την ανάλυση. Συν ότι θα έχει το κεφάλι του ήσυχο μόλις βγουν οι νεες κονσόλες. 

Πεταμένα λεφτά είναι για μένα όποιος επενδύσει τώρα σε κάρτα γραφικών χωρίς Ray tracing απ' την στιγμή που είναι το μέλλον όπως φαίνεται. 

Αυτά για να ξέρουμε τι γράφουμε 

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...