Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρά και από εμένα κάτοχος εδώ και 10 μέρες μις 5700xt όπως στην υπογραφή.

Έχω το τελευταίο adrenaline 2020. Μέχρι στιγμής όλα κυλάνε τέλεια. Δεν έχω ούτε crash/restart/black screen, ούτε θερμοκρασίες. με αυτό που έχω καταπιαστεί είναι metro exodus που το είχα άκτι άλλα δεν μπορούσα να το τρέξω τόσο καιρό. 

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με κάτι ρυθμίσεις στο adrenaline, αλλά θα επανέλθω σε άλλο ποστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, akalokat said:

Για χαρά και από εμένα κάτοχος εδώ και 10 μέρες μις 5700xt όπως στην υπογραφή.

Hello και σε εσένα welcome to the jungle.

 

Άσχετο αλλά σχετικό με το θέμα, για όσους τους ενδιαφέρει, μιας και ανέφερα το OpenCL σε προηγούμενο ποστ, οι drivers δεν δουλεύουν σωστά σε Navi, δεν ξέρω γιατί δεν το αναφέρουν στα known issues αλλά είναι confirmed: https://community.amd.com/thread/248056

Μόνο με κλειστό optimization λέει παίζει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, overpower είπε

Και προφανως δεν θα βγαλουν ως καινουργιο προιον. ΑΝ σκοπευεις καποια στιγμη να πας σε 1440p, ναι πηγαινε σε 5700xt

Ρε τι ειναι αυτα που λετε κανονικοτατα εχει η 5600xt drivers , τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Λοιπον μια συμβουλη θα ηθελα. Σημερα θα παω στο πλαισιο να παραλαβω την καινουρια 5600xt, καθως η παλια ειχε ενα θεμα με τον ανεμιστηρα. Να τους προτεινω εαν γινεται να αγορασω την 5700xt ή να μεινω ως εχει; Παιζω μονο 1080p προς το παρων. Το μονο θετικο που βλεπω με την 5700xt ειναι οτι θα μπορω να βαλω adrenalin 19x και να εχω stable drivers. Για την 5600xt δεν εχουν βγαλει ακομα.

 

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

😳

 

7 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ρε τι ειναι αυτα που λετε κανονικοτατα εχει η 5600xt drivers , τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα

Μαλλον εσυ δεν διαβασες σωστα ουτε την πρωτη φορα. ;) 

Υπονοει οτι θα βγαλουν καποια στιγμη στο μελλον 19.χ.χ για την 5600

 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, overpower είπε

Προφανως, ουτε την πρωτη φορα το διαβασες εσυ σωστα ;) 

Και συνεχιζω να λεω οτι υπαρχουν κανονικοτα οι 19x για ολες τις navi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, noFEARgr said:

😳

Το εχω ξαναπει καμια 10αρια φορες, οτι η 5600xt δεν δεχεται παλιους drivers, αφου ηρθε στην αγορα τελη Ιανουαριου και οι stable της navi ειναι πριν τον Ιανουαριο.

1 hour ago, andreas84gr said:

Θα σου πρότεινα να πάρεις μια 2060 super αν έχεις την οικονομική δυνατότητα. Η σειρά Navi έχει τα θεματα της με τους drivers, αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν έχουν καμία δυνατότητα Ray tracing. Μπορεί τώρα να μην υπάρχει σοβαρή υποστήριξη από παιχνίδια αλλά σε 8 μήνες από τώρα θα έχει. Οι νέες κονσόλες θα έχουν Ray tracing που αυτόματα σημαίνει και τα νέα παιχνίδια. Με τις Navi θα φας πόρτα..

Τι ray tracing να κανω με την 2060super; Να δωσω 100 ευρω παραπανω για να παιζω τα 2,3 παιχνιδια που υπαρχουν στα 30fps; Αν την αγορασω, θα γινει για τις δυνατοτητες τις που εχει, χωρις να δωσω βαση στο RT.

 

Σε καμια ωρα πηγαινω στο Πλαισιο. Δεν ξερω τι να κανω. Δεν εχω αρκετες επιλογες, παρα μονο τα εξης : Ειτε ζηταω να αγορασω την 5700xt που φαινεται πιο safe επιλογη, καθως εχει stable drivers, με την 5600xt αν ξαναδω ρεσταρτ σημερα, θα την πεταξω στην θαλασσα. Αν δεν δεχθουν, πολυ απλα θα τους ζητησω RMA και θα παρω τα λεφτα και θα φυγω, δε νομιζω να τους συμφερει κατι τετοιο.. Τωρα να αγορασω Nvidia απο το πλαισιο, λιγο δυσκολο. Αν παρω τα λεφτα μου πισω, ειτε αγοραζω καμια 2060s απο το σκρουτζ, ειτε περιμενω το καλοκαιρι για τις καινουριες καρτες. Το μονο που θελω ειναι να εχω το κεφαλι μου ησυχο, καθως το 3ημερο που ειχα την 5600xt, ειχα αρκετους πονοκεφαλους, και ειχα να τους τυχω 10+ χρονια απο εποχες windows xp και μπλε οθονων. 

Δεν με νοιαζει amd, nvidia, intel, το κεφαλι μου ησυχο θελω να εχω. Μισω τους fanboyσμους. Ετσι απλα.

Επεξ/σία από elpaso1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Και συνεχιζω να λεω οτι υπαρχουν κανονικοτα οι 19x για ολες τις navi 

Αν και το συμπληρωσα μετα στο προηγουμενο ποστ. Στο site της amd η 5600xt ΔΕΝ εχει. Αν εχεις αλλη πηγη, πες και σε εμας

Υπονοει οτι θα βγαλουν καποια στιγμη στο μελλον 19.χ.χ για την 5600

Screenshot (102).png

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, noFEARgr said:

Και συνεχιζω να λεω οτι υπαρχουν κανονικοτα οι 19x για ολες τις navi 

 

Φιλε, δλδ με βγαζεις χαζο ή τρελο ή ψευτη; Λες να μην το εχω δοκιμασει; Ο Installer αποτυγχανει να εγκαταστησει τους παλιους drivers. Ισως το φτιαξουν, προς το παρον δεν γινεται. Εχεις 5600xt και το δοκιμασες προσωπικα; Μου δημιουργεις επιπλεον πονοκεφαλο. Και αδιαφορω για τα 3,4,5 ατομα που δεν εχουν κανενα θεμα με τις navi. Απλα ειναι τυχεροι. Θελω να αγορασω gpu και να λειτουργει κανονικοτατα, χωρις καμια απολυτως ρυθμιση. Ουτε 4k παιζω, ουτε 5πλες οθονες εχω, ουτε freesync. Ελεος δλδ. 200+ ευρω δινουμε, δεν εχουμε ολοι λεφτα για πεταμα.

Οι πρωτοι drivers που βγηκαν για την 5600xt και την υποστηριζουν ειναι οι 20.1.3. Τι δεν γινεται κατανοητο; Υποτιθεται ορισμενοι το παιζετε και pc experts gurus..

 

image.png.03f11b6d0c9f944330929e22a62c4719.png

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και εχει ξεφυγει το θεμα με το offtopic ας κανω μια σουμα σε αυτους τους 5 μηνες που εχω την καρτα τι προβληματα αντιμετωπισα και που.

Σε αυτους τους 5 μηνες ασχοληθηκα με τα παρακατω παιχνιδια

Macrotis A Mothers Journey
Rage 2
Figment
Frostpunk
Little Nightmares Secrets of The Maw
Final Fantasy XV
Tom Clancy's Ghost Recon® Breakpoint

Need For Speed Heat

Shadow Of The Tomb Raider

 

Τα περισσοτερα DX11 ενα DX12[SOTTR] και ενα VULKAN[RAGE 2]. Μιλαμε για πανω απο 250 ωρες παιχνιδιου. Τα μονα signal lost που εφαγα ηταν στο breakpoint με τους 20.1.3 drivers και μετα που μπηκε στα known issues. Eκει γυρισα στους 19.12.1 και το τερματισα χωρις προβλημα. Το freesync παντα ενεργο και εχω και το sharpening ανοιχτο μαζι με το chill για cap των fps. Antilag/enchanced sync κλειστα. Μεταξυ αυτων εχω ασχοληθει εκτενως και με emulators cemu+yuzu με αρκετες ωρες και εκει σε vulkan-opengl χωρις μαυρες οθονες η αλλα προβληματα που διαβαζω. Κατανοω απολυτα τα προβληματα που υπαρχουν και εχουν αρκετοι αλλα οφειλονται ξεκαθαρα σε συνδιασμους μεταξυ navi-υπολοιπου hardware. Επισης αφηστε το offtopic αν θελετε να μιλησετε για το RTX ανοιξτε νεο θεμα η πατε στο θεμα των turing δεν εχει θεση εδω για την ωρα.

 

Edit:

Να πω επισης οτι εχω παντα το Hardware Acceleration ανοιχτο και σε chrome και σε discord και τουλαχιστον το δευτερο τρεχει μονιμα στο background. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Φιλε, δλδ με βγαζεις χαζο ή τρελο ή ψευτη; Λες να μην το εχω δοκιμασει; Ο Installer αποτυγχανει να εγκαταστησει τους παλιους drivers. Ισως το φτιαξουν, προς το παρον δεν γινεται. Εχεις 5600xt και το δοκιμασες προσωπικα; Μου δημιουργεις επιπλεον πονοκεφαλο. Και αδιαφορω για τα 3,4,5 ατομα που δεν εχουν κανενα θεμα με τις navi. Απλα ειναι τυχεροι. Θελω να αγορασω gpu και να λειτουργει κανονικοτατα, χωρις καμια απολυτως ρυθμιση. Ουτε 4k παιζω, ουτε 5πλες οθονες εχω, ουτε freesync. Ελεος δλδ. 200+ ευρω δινουμε, δεν εχουμε ολοι λεφτα για πεταμα.

Οι πρωτοι drivers που βγηκαν για την 5600xt και την υποστηριζουν ειναι οι 20.1.3. Τι δεν γινεται κατανοητο; Υποτιθεται ορισμενοι το παιζετε και pc experts gurus..

image.png.03f11b6d0c9f944330929e22a62c4719.png

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-19-12-1 Αν παραλαβεις παλι την 5600xt απλα κατεβασε τους 19.12.1 και βαλτους . 

Το συζητημε τοτε ξανα αρκετα με το off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά όπως έχουν γράψει παραπάνω, αν κρίνουμε από τον πόσο καιρό έχει να βγει update στο Adrenaline, έρχεται κάποιο μεγάλο που ελπίζουμε να λύσει θέματα.

Έχω ακούσει πως όντως οι 19.12.1 είναι οι πιο σταθεροί αλλά εγώ εδώ και εβδομάδες είμαι στους 20.1.4 (βαριέμαι να κάνω ddu update στους 20.2.1) και δεν έχω δει να μου έχει λύσει ούτε δημιουργήσει προβλήματα σε σχέση με προηγούμενους driver.

Αν ο μόνος λόγος που λες να πας σε 5700ΧΤ είναι για να παίζεις με 19.12.1 κατ'εμέ δεν αξίζει. Αντίθετα, αν θες την επιπλέον απόδοση, τότε πάσο. Πάντως και η 5600ΧΤ αλλά και η 5700ΧΤ (Nitro+ στα 399€ που βλέπω) έχουν καλές τιμές ανάλογα με την απόδοση τους.

Αν θες να έχεις το κεφάλι σου σίγουρα ήσυχο απλά πας σε nvidia για τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το leak με το big Navi είναι fake λέει ο WhyCry του Videocardz ο οποίος είναι πολύ προσεκτικός με τα ''leaks''. Δεν παίζει για κανένα λόγο να έχει HBM2e το consumer product.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Το εχω ξαναπει καμια 10αρια φορες, οτι η 5600xt δεν δεχεται παλιους drivers, αφου ηρθε στην αγορα τελη Ιανουαριου και οι stable της navi ειναι πριν τον Ιανουαριο.

Τι ray tracing να κανω με την 2060super; Να δωσω 100 ευρω παραπανω για να παιζω τα 2,3 παιχνιδια που υπαρχουν στα 30fps; Αν την αγορασω, θα γινει για τις δυνατοτητες τις που εχει, χωρις να δωσω βαση στο RT.

Σε καμια ωρα πηγαινω στο Πλαισιο. Δεν ξερω τι να κανω. Δεν εχω αρκετες επιλογες, παρα μονο τα εξης : Ειτε ζηταω να αγορασω την 5700xt που φαινεται πιο safe επιλογη, καθως εχει stable drivers, με την 5600xt αν ξαναδω ρεσταρτ σημερα, θα την πεταξω στην θαλασσα. Αν δεν δεχθουν, πολυ απλα θα τους ζητησω RMA και θα παρω τα λεφτα και θα φυγω, δε νομιζω να τους συμφερει κατι τετοιο.. Τωρα να αγορασω Nvidia απο το πλαισιο, λιγο δυσκολο. Αν παρω τα λεφτα μου πισω, ειτε αγοραζω καμια 2060s απο το σκρουτζ, ειτε περιμενω το καλοκαιρι για τις καινουριες καρτες. Το μονο που θελω ειναι να εχω το κεφαλι μου ησυχο, καθως το 3ημερο που ειχα την 5600xt, ειχα αρκετους πονοκεφαλους, και ειχα να τους τυχω 10+ χρονια απο εποχες windows xp και μπλε οθονων. 

Δεν με νοιαζει amd, nvidia, intel, το κεφαλι μου ησυχο θελω να εχω. Μισω τους fanboyσμους. Ετσι απλα.

Στην ανάλυση σου μια χαρά θα παίζεις με Ray tracing με πάνω από 60frames. Τώρα με τα λιγοστά παιχνίδια αλλά και στο μέλλον που θα βγουν και αρκετά. Εκτός αν αλλάξεις οθόνη. 

Πέρα απ' αυτό, αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το Ray tracing και απλά θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όπως είπες, παίρνεις Nvidia τότε χωρίς δεύτερη σκέψη. Έχει με διαφορά τους πιο σταθερούς drivers. Χωρίς προβλήματα χωρίς τίποτα. Άκουσε με και θα βρεις την υγειά σου. 

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να σκεφτούμε πολύ σοβαρά τον πλήρη διαχωρισμό των νημάτων σε: 1) νήματα με ειδήσεις γύρω από τις νέες κυκλοφορίες καρτών γραφικών (νέα, σχόλια, τεχνολογικού περιεχομένου συζήτηση) και 2)  νήματα καθαρά για τους κατόχους συγκεκριμένων μοντέλων καρτών γραφικών (π.χ. 5700xt owners thread/2080ti owners thread κ.ο.κ).

Ας υπάρχει ένα νήμα για τις amd και ένα για τις nvidia gpu's (μιλάω για τα γενικά νήματα).

Αν πάμε σ' ένα megathread ειδήσεων γύρω από τις κάρτες γραφικών, βλέπω το μεγάλο λουκέτο να έρχεται.

Όσο για τα thread κατόχων συγκεκριμένων μοντέλων καρτών γραφικών, η λογική είναι απλή: φωτογραφία του συστήματος με την κάρτα εγκατεστημένη, ως αποδεικτικό στοιχείο, και τέλος. Welcome to the club.

Διαφορετικά, θα διαβάζουμε το μακρύ και το κοντό του καθενός, τα νήματα, αργά ή γρήγορα, θα κλειδώνονται και οι τελευταίοι των Μοϊκανών θ' απέχουν οιουδήποτε σχολιασμού, καθώς θα θέλουν να προφυλάξουν την ψυχική τους υγεία.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas84gr είπε

Θα σου πρότεινα να πάρεις μια 2060 super αν έχεις την οικονομική δυνατότητα. Η σειρά Navi έχει τα θεματα της με τους drivers, αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν έχουν καμία δυνατότητα Ray tracing. Μπορεί τώρα να μην υπάρχει σοβαρή υποστήριξη από παιχνίδια αλλά σε 8 μήνες από τώρα θα έχει. Οι νέες κονσόλες θα έχουν Ray tracing που αυτόματα σημαίνει και τα νέα παιχνίδια. Με τις Navi θα φας πόρτα..

 

  1. Το ότι θα βγουν οι νέες κονσόλες σε 8 μήνες από τώρα δεν σημαίνει ότι θα έχουμε δεκάδες παιχνίδια με RayTracing με το καλημέρα. Άντε να δούμε ένα δυο, άντε τρία παιχνίδια τους πρώτους 6 μήνες και ίσως πολλά να λέω.
  2.  Ποιος σου είπε ότι τα παιχνίδια με RT για τις κονσόλες με NAVI θα τρέχουν καλά σε RTX2060 Super ???

 

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Το leak με το big Navi είναι fake λέει ο WhyCry του Videocardz ο οποίος είναι πολύ προσεκτικός με τα ''leaks''. Δεν παίζει για κανένα λόγο να έχει HBM2e το consumer product.

Γιατί θα χαλάσει η μαγιά αν έχει HBM2e για consumer ?? 🙄

τόσες consumer έχουν βγει πριν με HBM/2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...