Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Θα σου πρότεινα να πάρεις μια 2060 super αν έχεις την οικονομική δυνατότητα. Η σειρά Navi έχει τα θεματα της με τους drivers, αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν έχουν καμία δυνατότητα Ray tracing. Μπορεί τώρα να μην υπάρχει σοβαρή υποστήριξη από παιχνίδια αλλά σε 8 μήνες από τώρα θα έχει. Οι νέες κονσόλες θα έχουν Ray tracing που αυτόματα σημαίνει και τα νέα παιχνίδια. Με τις Navi θα φας πόρτα..

Να κάνω δηλαδή υποβάθμιση από την 5700xt χωρίς να έχω κανένα θέμα στην 2060super . 
ο πέτσινος κάτι πρέπει να βάζει μέσα στο κουτί της κάρτας , κάποιο χημικό δεν εξήγειται ειδάλλως με αυτά που γράφονται.

Επισης προς ενημέρωση σου οι κονσόλες Navi θα έχουν . Τώρα που το έμαθες μην κανείς το λάθος να αγοράσεις κάποια 

1 λεπτό πριν, andreas84gr είπε

Μιλώντας πάντα από προσωπική εμπειρία θα πω το εξής.

Η ανάλυση της οθόνης μου είναι 3440*1440 με μια 2080 

Έπαιξα shadow of the tomb raider όλα ultra συν Ray tracing very high με 60 frames.

Metro Exodus με αντίστοιχες ρυθμίσεις πάλι 60 frames σε ανοιχτούς χώρους κ με 80 σε κλειστούς

Τώρα παίζω με ένα φίλο online co-op το Wolfenstein youngblod με 85-88 frames. Με Ray tracing εννοείται.

Ο φίλος μου να πω, πρόσφατα πήρε μια 2060 super κ παίζει σε 1080p+ ανάλυση. Απ' ότι μου είπε στο Wolfenstein youngblood βλέπει 86-89 frames όλα ultra μαζί με Ray tracing. Μάλιστα γράφει κ εδώ στο νήμα κ μπορεί να τα επιβεβαίωση αυτά, αν θέλει. 

Το παιδί πιο πάνω παίζει σε 1080p ανάλυση όπως είπε. Η 2060 super είναι υπέρ αρκετή για 60 frames μαζί με Ray tracing σε αυτή την ανάλυση. Συν ότι θα έχει το κεφάλι του ήσυχο μόλις βγουν οι νεες κονσόλες. 

Πεταμένα λεφτά είναι για μένα οποίος επενδύσει τώρα σε κάρτα γραφικών χωρίς Ray tracing απ' την στιγμή που είναι το μέλλον όπως φαίνεται. 

Αυτά για να ξέρουμε τι γράφουμε 

Η 2080 που θα γίνει obsolete από μια κονσόλα που κοστίζει συνολικά πολύ λιγότερα από την κάρτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Να κάνω δηλαδή υποβάθμιση από την 5700xt χωρίς να έχω κανένα θέμα στην 2060super . 
ο πέτσινος κάτι πρέπει να βάζει μέσα στο κουτί της κάρτας , κάποιο χημικό δεν εξήγειται ειδάλλως με αυτά που γράφονται.

Επισης προς ενημέρωση σου οι κονσόλες Navi θα έχουν . Τώρα που το έμαθες μην κανείς το λάθος να αγοράσεις κάποια 

Σε 1080p είπε ότι παίζει το παιδί. Όχι σε 2κ ανάλυση για να πάρει 5700xt. 

Αυτό έγραψα κ εγώ στη συνέχεια, ότι οι νέες κονσόλες θα έχουν Ray tracing βασιζόμενες στην επόμενη Navi . Η 5700xt έχει κ δεν το ξέρω? Έχεις μπερδευτεί λιγάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Να κάνω δηλαδή υποβάθμιση από την 5700xt χωρίς να έχω κανένα θέμα στην 2060super . 
ο πέτσινος κάτι πρέπει να βάζει μέσα στο κουτί της κάρτας , κάποιο χημικό δεν εξήγειται ειδάλλως με αυτά που γράφονται.

Επισης προς ενημέρωση σου οι κονσόλες Navi θα έχουν . Τώρα που το έμαθες μην κανείς το λάθος να αγοράσεις κάποια 

Η 2080 που θα γίνει obsolete από μια κονσόλα που κοστίζει συνολικά πολύ λιγότερα από την κάρτα.

Εκεί κόλλησες, εδώ προτείνει 2060super για RTX. 😁

Ούτε ο όσιος DLSS στα 720p δε θα σε σώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas84gr είπε

Σε 1080p είπε ότι παίζει το παιδί. Όχι σε 2κ ανάλυση για να πάρει 5700xt. 

Αυτό έγραψα κ εγώ στη συνέχεια, ότι οι νέες κονσόλες θα έχουν Ray tracing βασιζόμενες στην επόμενη Navi . Η 5700xt έχει κ δεν το ξέρω? Έχεις μπερδευτεί λιγάκι 

Υπάρχουν παιχνίδια με ray tracing πέρα από 2 και δεν τα ξέρω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κονσόλες θα έχουν DXR (DirectX Ray Tracing), τα παιχνίδια που έχουν βγει ως σήμερα κανένα δεν υποστηρίζει DXR, όλα υποστηρίζουν RTX (το extension της Nvidia δηλαδή).

Οι RTX είναι ήδη 1,5 χρόνο σχεδόν στην αγορά και RTX έχετε δει σε 3-4 παιχνίδια. Πόσα νομίζετε θα έχουν DXR όταν επιτέλους βγουν οι νέες κονσόλες; Και πόσα θα έχουν 1,5 χρόνο μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Υπάρχουν παιχνίδια με ray tracing πέρα από 2 και δεν τα ξέρω ; 

Όχι φίλε μου. Λίγα είναι τα παιχνίδια τώρα συμφωνούμε σε αυτό. 

Το είπα κ προηγούμενος ότι για τώρα δεν υπάρχουν παιχνίδια, αλλά σε 8 μήνες από τώρα με τις νέες κονσόλες θα υπάρχουν. Το έγραψα καθαρά. Αν τώρα παρει μια 5700xt η μία 5600 τι θα κάνει σε 8 μήνες που θα βγαινουν τα Ray tracing παιχνίδια??

Αν δεν τον νοιάζει το Ray tracing θα κάτσει με την 5700xt κ θαναι οκ. 

Αν όμως τον νοιάζει θα φάει άκυρο. 

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Υπάρχουν παιχνίδια με ray tracing πέρα από 2 και δεν τα ξέρω ; 

Control

SOTTR

Exodus

Youngblood

Modern Warfare

Battlefield V

12 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Να κάνω δηλαδή υποβάθμιση από την 5700xt χωρίς να έχω κανένα θέμα στην 2060super . 
ο πέτσινος κάτι πρέπει να βάζει μέσα στο κουτί της κάρτας , κάποιο χημικό δεν εξήγειται ειδάλλως με αυτά που γράφονται.

Επισης προς ενημέρωση σου οι κονσόλες Navi θα έχουν . Τώρα που το έμαθες μην κανείς το λάθος να αγοράσεις κάποια 

Η 2080 που θα γίνει obsolete από μια κονσόλα που κοστίζει συνολικά πολύ λιγότερα από την κάρτα.

Obsolete θα γίνει 2 χρόνια μετά το release της. E εντάξει στα 2-3 χρόνια αλλάζεις κάρτα έτσι και αλλιώς. Δεν την κρατάς 15 χρόνια.

 

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Εκεί κόλλησες, εδώ προτείνει 2060super για RTX. 😁

Ούτε ο όσιος DLSS στα 720p δε θα σε σώσει.

Μια χαρά σε σώζει ο όσιος DLSS. Δείτε το Youngblood. Και για να τελειώνω με το off-topic γιατί δεν το ψήνω και πολύ για banάρισμα, μας είχατε πει εμάς τους πράσινους να μην ασχολούμαστε με τις Navi και τα θέματα τους γιατί δεν έχουμε Navi. Έτσι και εσείς μην ασχολείστε με το RTX και πως αποδίδει και αν έχει καλή ποιότητα το DLSS. Χίλιες φορές να γίνουν owners τα threads των καρτών. Over and out..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, jimmakosapple said:

Αν και δεν θα ενδιαφέρει πολλούς να πω εδώ πως όλη η σειρά 5000 παίζει out of the box σε Mac OS / Hackintosh. Προσωπικά επειδή ασχολούμαι περισσότερο με το Hackintosh αυτός είναι ο λόγος που πήρα AMD και ύστερα το gaming. Drivers για NVIDIA στο Mac OS δεν πρόκειται να υπάρξουν ποτέ ξανά. 

Εμένα με ενδιαφέρει... πολύ ενδιαφέρον. Προσωπικά τρέχω το https://github.com/foxlet/macOS-Simple-KVM τώρα αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και native... Πήρα την κάρτα χωρίς να το ξέρω. Thanks για το insight.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αν θυμάμαι καλά σκοπεύει να αλλάξει και οθόνη ο συγκεκρίμενος. 

- Εκ παραδρομής διάβασα σκέτη 2060 και όχι super, αλλά και πάλι να του προτείνεις ως selling point το: Μπορεί τώρα να μην υπάρχει σοβαρή υποστήριξη από παιχνίδια αλλά σε 8 μήνες... Ε δεν το λες και σοβαρό επιχείρημα , πρώτον γιατί το ίδιο λεγόταν και όταν πρωτοβγήκαν οι RTX,
αλλά και να δεχτώ ότι όντως σε 8 μήνες θα κατακλύσει την αγορά η RTX,  αλλά και σε 8 μήνες εύκολα θα έχουμε νέα RTX μοντέλα που θα ακυρώσουν τα υπάρχοντα... 

- Προσωπικά θα έβαζα ενα μεγάλο like αν απλά έγραφες ότι πάρε μια 2060 για να γλιτώσεις/ησυχάσει το κεφάλι σου απο τη σαλάτα με τα drivers της amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Control

SOTTR

Exodus

Youngblood

Modern Warfare

Battlefield V

Obsolete θα γίνει 2 χρόνια μετά το release της. E εντάξει στα 2-3 χρόνια αλλάζεις κάρτα έτσι και αλλιώς. Δεν την κρατάς 15 χρόνια.

Μια χαρά σε σώζει ο όσιος DLSS. Δείτε το Youngblood. Και για να τελειώνω με το off-topic γιατί δεν το ψήνω και πολύ για banάρισμα, μας είχατε πει εμάς τους πράσινους να μην ασχολούμαστε με τις Navi και τα θέματα τους γιατί δεν έχουμε Navi. Έτσι και εσείς μην ασχολείστε με το RTX και πως αποδίδει και αν έχει καλή ποιότητα το DLSS. Χίλιες φορές να γίνουν owners τα thread τψν καρτών. Over and out..

Αρα 2 το ιδιο λεμε . 

Επισης οι κατωχοι της nvidia γραφουν στο θεμα των navi και οχι το αντιθετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω απ' αυτά που διαβάζω δλδ και από τις αναλύσεις του foundry ότι οι rtx κάρτες έχουν dedicated cores  μόνο για το Ray tracing. 

Αυτό ακριβώς κάνει τώρα κ η AMD με τις νέες Navi που θα βγάλει, όπως κ με τις νέες κονσόλες.

2 χρόνια μετά την Nvidia βέβαια. Και ας στεναχωρεί μερικούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Control

SOTTR

Exodus

Youngblood

Modern Warfare

Obsolete θα γίνει 2 χρόνια μετά το release της. E εντάξει στα 2-3 χρόνια αλλάζεις κάρτα έτσι και αλλιώς. Δεν την κρατάς 15 χρόνια.

Μια χαρά σε σώζει ο όσιος DLSS. Δείτε το Youngblood. Και για να τελειώνω με το off-topic γιατί δεν το ψήνω και πολύ για banάρισμα, μας είχατε πει εμάς τους πράσινους να μην ασχολούμαστε με τις Navi και τα θέματα τους γιατί δεν έχουμε Navi. Έτσι και εσείς μην ασχολείστε με το RTX και πως αποδίδει και αν έχει καλή ποιότητα το DLSS. Χίλιες φορές να γίνουν owners τα thread τψν καρτών. Over and out..

Μα και εγώ πράσινος είμαι.😁

Απλά πως να το κάνουμε η 2060 είναι λίγη για RT GI. Για κάτι shadows/reflections είναι και αυτά μόνο σε non competitive games.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Εμένα με ενδιαφέρει... πολύ ενδιαφέρον. Προσωπικά τρέχω το https://github.com/foxlet/macOS-Simple-KVM τώρα αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και native... Πήρα την κάρτα χωρίς να το ξέρω. Thanks για το insight.

Ναι. Αυτή τη στιγμή σε συνδυασμό με Z370 μητρική τρέχει απροβλημάτιστα το Mac OS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas84gr είπε

Εγώ ξέρω απ' αυτά που διαβάζω δλδ και από τις αναλύσεις του foundry ότι οι rtx κάρτες έχουν dedicated cores  μόνο για το Ray tracing. 

Αυτό ακριβώς κάνει τώρα κ η AMD με τις νέες Navi που θα βγάλει, όπως κ με τις νέες κονσόλες.

2 χρόνια μετά την Nvidia βέβαια. Και ας στεναχωρεί μερικούς. 

Θα στεναχωριοταν αν υπαρχαν και παιχνιδια να τα αξιοποιησουν . Εγω καθε χρονο αλλαζω gpu . Πηρα την 5700xt τον οκτωβρη , μολις βγει η νεα γενια και απο τις δυο εταιριες ,δηλαδη καπου εκει το φθινόπωρο θα παρω απο αυτην που μου προσφερει το καλυτερο performance per dollar ,rt θα εχουν και οι δυο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...