Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα με το amd monitoring ακομα δεν το εφτιαξαν παντως. Συνηθως ριχνει τα fps και επανερχεται αν το κλεισεις αλλα καποιες φορες capparei στα 40fps και λυνετε μονο με restart. Απλα δεν το ανοιγουμε και δεν υπαρχει θεμα. Μαυρες οθονες χαμηλα clocks κτλ εχω να συναντησω πολλους μηνες οσα παιχνιδια παιζω πανε πολυ smooth χωρις stuttering. Επισης χρησιμοποιειτε το bug report tool ελπιζω να μπορουν να καταλαβαινουν καλυτερα που βρισκονται τα προβληματα μιας και κανει συλλογη τα παντα απο το καθε συστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Το θεμα με το amd monitoring ακομα δεν το εφτιαξαν παντως. Συνηθως ριχνει τα fps και επανερχεται αν το κλεισεις αλλα καποιες φορες capparei στα 40fps και λυνετε μονο με restart. Απλα δεν το ανοιγουμε και δεν υπαρχει θεμα. Μαυρες οθονες χαμηλα clocks κτλ εχω να συναντησω πολλους μηνες οσα παιχνιδια παιζω πανε πολυ smooth χωρις stuttering. Επισης χρησιμοποιειτε το bug report tool ελπιζω να μπορουν να καταλαβαινουν καλυτερα που βρισκονται τα προβληματα μιας και κανει συλλογη τα παντα απο το καθε συστημα. 

Στις Vega που υπήρχε θέμα με τα fps να πέφτουν 50-70% όταν άνοιγε το overlay ingame με τους 20.5.1, διορθώθηκε και με τους 7.1

Τους 7.2 δεν βρίσκω λόγο να τους βάλω αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στις Vega που υπήρχε θέμα με τα fps να πέφτουν 50-70% όταν άνοιγε το overlay ingame με τους 20.5.1, διορθώθηκε και με τους 7.1

Τους 7.2 δεν βρίσκω λόγο να τους βάλω αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω.

Καλα τι εκαναν το εφτιαξαν στις vega και το χαλασαν στις navi? Κανενας driver πριν απο τον 20.7.1 δεν το ειχε το προβλημα. Και καταγραφη που εκανα video με το overlay ανοιχτο επισης κανενα drop. Θα επρεπε να το φτιαξουν με τους 20.7.2 εκτος αν δεν βρηκαν πως να το φτιαξουν ακομα γιατι την πρωτη μερα που τους περασα τους εστειλα report.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπελα με την MS. Τελικα δεν εφταιγε κανενας driver

Εδω ολο το προβλημα. Το εβαλα ενεργο πριν αρκετες μερες και απο τοτε αρχισε το θεμα με το monitoring να ριχνει τα fps in game. Το εκλεισα και μολις τσεκαρα μερικα παιχνιδια και δουλευει ρολοι. Γενικως οτι ρυθμισεις εχει η MS για τα παιχνιδια κλεισιμο τα παντα εγω φταιω που πειραματιζομαι ενω την εχουμε μαθει τοσα χρονια.

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Μολις διαβαζα το αρθρο ( και ειδα ποσταρες για αυτο ) ....Αν αληθευει ειναι παρα πολυ καλο νεο για ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5700XT με τους 20.7.2 στο Death Stranding

Σημειωσεις απο guru3d

We just updated the Series Radeon series 5000 GPU results and examined it with the new Radeon 20.7.2 driver that AMD released moments ago. There are significant performance increases measures with this driver and this series of graphics cards, in particular, thus it is highly recommended to update to this new driver. 

 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το είχα τσεκάρει το άρθρο και μου έμειναν τα νούμερα η 5700XT ήταν στα 143fps κάτω από 2070 S σε 1080P πριν τους 20.7.2 και μετά πήγε 153fps.

Επεξ/σία από Inler
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τεράστια απορία πόσο καλύτερη (ή όχι) θα είναι η RtX3060 σε σχέση με την 5700XT ειδικά αν η τιμή της κινηθεί στο 400ρικο... 

Υ.Γ. Πάντως με το νέο PSU και hardware acceleration off το pc είναι stable as fuck με 24/7 ανοιχτό.. σύντομα θα περάσω 20.7.2 και θα ξανάνοιξω το hardware acceleration να τεσταρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Έχω τεράστια απορία πόσο καλύτερη (ή όχι) θα είναι η RtX3060 σε σχέση με την 5700XT ειδικά αν η τιμή της κινηθεί στο 400ρικο... 

Υ.Γ. Πάντως με το νέο PSU και hardware acceleration off το pc είναι stable as fuck με 24/7 ανοιχτό.. σύντομα θα περάσω 20.7.2 και θα ξανάνοιξω το hardware acceleration να τεσταρω..

Λογικά 10-20% παραπάνω, εκεί μέσα πιστεύω, και θα μπορείς να χρησιμοποιείς και HW Acceleration :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geo4sar είπε

Πολυ καλά νούμερα . Δεν περίμενα να είναι πάνω από την 2070S.
Εμένα τώρα με απασχολεί να φτιάξουν κάποτε τα elevated mem clocks σε idle state.

 

17 ώρες πριν, Inler είπε

Επειδή το είχα τσεκάρει το άρθρο και μου έμειναν τα νούμερα η 5700XT ήταν στα 143fps κάτω από 2070 S σε 1080P πριν τους 20.7.2 και μετά πήγε 153fps.

Στο μεταξυ ο driver γραφει οτι ειναι εως 8% καλυτερο το performance στις navi απο οτι στους 20.5.1 και ομως ειναι 8% καλυτεροι και απο τους 20.7.1. Οποτε οσοι παιζετε το παιχνιδι περαστε τους σιγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...