Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Luxmark hotel εγώ βγάζω 5000 νταν..

Edit: Έτρεξα ένα τώρα, 5062..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Just now, ilos said:

Χαοτική διαφορά. Τα navi παίζει να είναι χειρότερα και από vega σε openCL.

Λογικό δεν είναι? Αυτός δεν ήταν ο σκοπος της Navi να γίνει καλύτερη σε Gaming? Εν το μεταξύ τα συγκρίνεις με μια κάρτα που έχει σχεδόν την διπλασια τιμή, και που τρέχει σε τελείως διαφορετικό API. Δεν βλέπω το blender να ασχολείται καν με optimizations για AMD.

Kernel

Quote

In order to support this, we must be careful to only use language features that are supported for all targets, with a few macros thrown in to smooth over the language differences.

How this will evolve is unsure, for best performance we will need to start optimizing code for different targets. Currently we get away with the use of a "megakernel" for pathtracing, without complex memory writing, which keeps things fairly simple, but is unlikely to be optimal or possible for other algorithms.

OpenCL

Quote

For NVidia cards, only CUDA is official supported and runs faster.

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malakudi είπε

Luxmark 3.1 Hotel σε Linux, 5700ΧΤ Pulse,  2989. Θα δοκιμάσω και σε Windows με τους 20.5.1 σε λίγο.

edit: 2979 στα Windows.

Δε ξέρω κατά πόσο είναι ενδεικτικό της απόδοσης το Luxmark πάντως. Είχα τρέξει Blender σε 5700XT και RTX 2080, εδώ τα αποτελέσματά τους:

RTX 2080 Cuda

blender_rtx2080_cuda.jpg

RTX 2080 Optix (κάνει χρήση και των RT cores)

blender_rtx2080_optix.jpg

5700XT

blender_5700xt.jpg

Πωω..... τόσο σχεδόν βγάζει η Rx 570 μου στο luxmark, με Samsung μνήμες.

Στο blender ναι κάρτα 2πλής τιμής αλλά 3πλάσιες επιδόσεις.

Τρέξτε και κανα compubench που έχει πολλά διαφορετικά τεστ με διάφορους αλγόριθμους, παίρνεις μια συνολική εικόνα επιδόσεων.

Για να μην βλέπω ούτε έναν με Davinci Resolve (λάθος υπάρχουν 1-2), μάλλον χλωμά κι εκεί ακόμα... αν και αυτό γίνεται συνεχώς optimise και για cuda και για opencl οπότε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα αλλάξει αυτό, αν δεν έχει αλλάξει αυτό στην 16.2. Στα 1α τεστ είχαν βγει προβλήματα, αλλά με παλιότερους drivers και παλιότερη έκδοση Resolve...

Χονδρικά, ακόμα οι Navi δεν πολυκάνουν για production, υπάρχουν ερωτηματικά. Με την έννοια ότι δεν είναι value for money. Έχουν δρόμο ακόμα. Φταίνε οι drivers; Φταίει η μή υποστήριξη από τους developers; Λίγο ενδιαφέρει εκείνον που κάνει τη δουλειά του. Για παιχνίδια οκ.

 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έβγαλα CompuBench σε Windows βέβαια δεν ξέρω αν βγαίνει νόημα απο αυτό. Γενικά νομίζω ότι χρειάζεται να δούμε και κάποιο πιο optimized benchmark για να δουμε τις δυνατοτητες της κάρτας.

edit: το site τους είναι για κλάματα... μάλλον λάθος ανέβασα πριν.

edit2: 20.5.1 drivers - 2004 Windows version

compubench.PNG.e5687d09701907a4396711053f9bd01c.PNGcompubench2.PNG.822a5986dd92371aa54e6136487e3fdc.PNG

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, εδώ δείχνει δύναμη σε κάποια τεστ, που αρμόζουν στα tflops και το memory bandwidth της κάρτας.... πχ optical flow 2πλάσιο από Polaris. Optical flow χρησιμοποιείται ευρύτατα για speed ramp/retime  σε video editing, ειδικά όταν τα πλάνα δεν είναι τραβηγμένα με high speed camera. Kαλό είναι να γράψεις και την έκδοση driver που χρησιμοποίησες.

Το έχω απεγκαταστήσει το compubench, είναι και μεγάλο το άτιμο. Ίσως το ξαναβάλω, αλλά με την 570 δεν έχει τόσο νόημα. Αν έχει κάποιος εδώ Vega 56/64, 2060, 2070 super και μή, ας κάνει τον κόπο.

Yπ όψιν τα failed είναι ανάλογα τον driver πιθανόν, κι εγώ στην polaris ανάλογα τον driver βγάζει failed 2-3 test. Αν θυμάμαι το local tone mapping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nicksoti said:

Το έχω απεγκαταστήσει το compubench, είναι και μεγάλο το άτιμο. Ίσως το ξαναβάλω, αλλά με την 570 δεν έχει τόσο νόημα.

57MB είναι.. το μεγάλο απο ότι είδα έιναι το Resolve Davinci benchmark μήπως λες αυτό? Το Compubench το βλέπω λίγο πεθαμένο γενικότερα... OpenCL 1.1 support μόνο, 1.2 το Blender και 1.2 το Davinci Resolve επίσης.. Θα ήθελα να δω κάτι που να μετράει και OpenCL 2.1 αλλά δεν νομίζω να υπάρχει.

Τα πιο γνωστά μάλλον είναι ότι γράφουν εδώ.

edit: Και όμως το Sisoft Sandra είναι OpenCL 2.1.. τουλάχιστον έτσι λέει

Quote

4 native (GP)GPU/APU platforms support (OpenCL 2.1+, CUDA 10.1+, DirectX Compute Shader 11/10+, OpenGL Compute 4.5+, Vulkan 1.0+).

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα όλο το πακέτο του GPGPU του Sisoft 2020... εδώ μάλιστα φαίνεται ότι χρησιμοποίειται η GPU.. φαίνεται στα max sensors του hwinfo όπου έφτασε μέχρι 233W και το utilization γενικότερα. Ένα απο τα τεστ έκανε "fail" όμως και δεν μου το μετράει στο online. Αν μπορεί να καταλάβει κανείς τι εννοεί, ας μου πεί. Ίσως εννοεί ότι έβγαλα πολλούς πόντους σε σχέση με αυτο που περιμένει?

Spoiler

sisoft1.PNG.5bb7fb5ba85966b292f6514b11f064cc.PNG

Spoiler

sisoft2.PNG.692f3278f5cc18e15415e264af9bd21b.PNG

Spoiler

sisoft3.PNG.b99522a44c66958d6ea983841ec9aec1.PNG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Resolve είναι video editing software. Υπάρχει και δωράν έκδοση που την κατεβάζεις. Δεν ξέρω τι opencl version έχει.

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει άλλος video editor τόσο GPU optimised. Cpu δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου, μόνο κατά το rendering σε κάποιους codecs. Μπορεί να ξεζουμίσει την gpu όσο τίποτε άλλο  και τρώει την Vram για πρωινό. 

Εϊναι συνήθως up to date με τις νέες δυνατότητες των drivers. Δεν μπορείς ας πούμε να δουλέψεις συνήθως τελευταία έκδοση προγράματος με driver 1 χρόνου. Driver και version πάνε σχεδόν χέρι-χέρι. Εδώ χρησιμοποιεί tensor cores για AI σε slow motion σε Nvidia.

Y.Γ. μέχρι την Τρίτη θα ελπίζω να βρω χρόνο να φτιάξω για ένα μικρό project όσο πιο απλά γίνεται, με αναλυτικές οδηγίες, με nodes για να μπορεί όποιος θέλει εδώ να δοκιμάσει διάφορες λειτουργίες, όπως temporal noise reduction, super scale, optical flow, sharpening, πάνω σε 1-2 αρχεία βίντεο. Πρέπει να δω τί από αυτά δουλέυει στην δωρεάν lite έκδοση, έστω και με watermark. Να κατεβάσουμε έτοιμα script από purgesystems ή όπου αλλού να σας πω την αλήθεια το ψιλοφοβάμαι μκαι από άποψη ασφάλειας, άσε που δεν ξέρεις και τι κάνει και με τις database μην πάθουμε καμιά ζημιά....

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια στην 20.5 δεν υπάρχει δυνατότητα εγγραφής στα παιχνίδια?  Πατάω cntl +shift + R που ως τώρα έκανε εγγραφή και δεν κάνει τίποτα. 

Κοιτάω τα shortcuts στο Radeon και δεν βλέπω πουθενά για εγγραφή! 

Τι παίζει,  να κάνω downgrade? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ilos είπε

Χαοτική διαφορά. Τα navi παίζει να είναι χειρότερα και από vega σε openCL.

Μην μπερδεύεις οι διαφορές τους είναι μικρές απλά όταν χρησιμοποιείς το optix της Nvidia τότε ανοίγει πολύ η διαφορά ,δυστηχως η amd δεν έχει αντίστοιχη τεχνολογία ,η οποία από χτες υποστηρίζεται και στις gtx κάρτες στο blender ,η gtx 1080 που έχω κάνει  real time rt  preview στο viewport  αστραπιαία!!! Τόσο γρήγορα που δεν βρίσκω πλέον τον λόγο να χρησιμοποιω την real time μηχανή γραφικών Eevee 😀

Και η amd πρέπει σύντομα να διαθέσει αντίστοιχη τεχνολογία στις κάρτες της γιατι ιδη έχει μείνει πίσω ;)

 

17 ώρες πριν, Luciddream είπε

Λογικό δεν είναι? Αυτός δεν ήταν ο σκοπος της Navi να γίνει καλύτερη σε Gaming? Εν το μεταξύ τα συγκρίνεις με μια κάρτα που έχει σχεδόν την διπλασια τιμή, και που τρέχει σε τελείως διαφορετικό API. Δεν βλέπω το blender να ασχολείται καν με optimizations για AMD.

Kernel

OpenCL

Το blender μια χαρά optimized είναι για τις amd κάρτες και opencl ;) Εδώ και δύο χρόνια η amd έχει διαθέσει developer στην blender foundation  για να βελτιστοποίηση το opencl στις amd κάρτες 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Ρε παλικάρια στην 20.5 δεν υπάρχει δυνατότητα εγγραφής στα παιχνίδια?  Πατάω cntl +shift + R που ως τώρα έκανε εγγραφή και δεν κάνει τίποτα. 

Κοιτάω τα shortcuts στο Radeon και δεν βλέπω πουθενά για εγγραφή! 

Τι παίζει,  να κάνω downgrade? 

ctrl+shift+R ανοίγει το radeon πήγαινε στις ρυθμίσεις και μετά hotkeys και φτιάξε τα κουμπιά που θες να κάνεις record κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nikos5800 said:

Το blender μια χαρά optimized είναι για τις amd κάρτες και opencl ;) Εδώ και δύο χρόνια η amd έχει διαθέσει developer στην blender foundation  για να βελτιστοποίηση το opencl στις amd κάρτες 

Εντάξει αν δεν σας φτάνει ούτε το wiki απο τούς ίδιους τους developers... τα παρατάω 😛 καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, panoskatos είπε

Ρε παλικάρια στην 20.5 δεν υπάρχει δυνατότητα εγγραφής στα παιχνίδια?  Πατάω cntl +shift + R που ως τώρα έκανε εγγραφή και δεν κάνει τίποτα. 

Κοιτάω τα shortcuts στο Radeon και δεν βλέπω πουθενά για εγγραφή! 

Τι παίζει,  να κάνω downgrade? 

άλλαξαν τα default hotkeys στους τελευταίους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2020 στις 2:16 ΜΜ, anonymousss94 είπε

Όπως βλέπω για πρώτη φορά μετά από πολλαααα χρόνια θα έχουμε στο ίδιο χρονικό διάστημα release και από τις δύο εταιριες , θα γίνει πόλεμος 😂 γενικά βλέπω να βρίσκονται neck and neck rdn2 με ampere 😃

Για να δούμε ,όπως φαίνεται όλα θα κριθούν από το marketing! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...