Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μήπως θέλει 8+ πυρήνες το nuboπαιχνιδο?

είναι σκουπιδάτο το game. Δεν βαράει με κανένα cpu 100% η κάρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Μήπως θέλει 8+ πυρήνες το nuboπαιχνιδο?

Οχι ειναι καθαρα θεμα των amd καρτων. Το Origins το τελειωσα με την 1070ti και δεν ειχα πουθενα stutters ουτε καν στην Αλεξανδρεια. Με την 5700XT ιδια αναλυση Αλεξανδρεια η καρτα δουλευε κατω απο 60% με συνεχομενα stutters πρακτικα unplayable. Με DXVK εξαφανιστηκε τελειως το stutter. Τα ιδια και στο odyssey. Ξεκαθαρο θεμα των amd καρτων που δεν προκειται ποτε να διορθωσουν. Και λενε οτι και το Valhalla θα ειναι σε DX11 οποτε παλι θα πιασει δουλεια το DXVK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

report το έκανες;

Πανω απο 4-5 φορες οταν ειχα το παιχνιδι και δοκιμαζα νεους drivers. Κανενας δεν εφτιαξε το θεμα με το native DX11 οποτε εβαζα αμεσα το DXVK. Ειναι σαν το opengl δεν μπορουν να το φτιαξουν το dx11 overhead οταν υπαρχουν πολλα draw calls μεταξυ απο την cpu. Με 1660 φιλος παιζει αψογα σε dx11 με 2600k cpu στα 60fps σε full hd το odyssey. Μονο αυτα τα 2 εχουν το προβλημα οτι αλλο dx11 εχω παιξει ειναι κομπλε το εχουν πολλα παιδια απο εδω μεσα αυτο το θεμα με amd καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Αυτο παντως δεν το πιστευω

Σε DX11 οι Navi ειναι για πεταμα στο Odyssey συγκεκριμενα και στο Origins. Τρελο stuttering στις πολεις δεν μπορει να τον εβγαλε τετοια νουμερα το benchmark οταν υπαρχει stutter. Ναι οταν δεν υπαρχουν NPC η καρτα δουλευει οπως πρεπει αλλα με πολλους NPC γινεται χαμος και η καρτα υπολειτουργει. Και στα 2 παιχνιδια το ιδιο. Τα δοκιμασα και τα 2 αυθεντικα και εχουν ακριβως την ιδια συμπεριφορα με 8700K και 5700XT. Καλα τα νουμερα αλλα σε καποια παιχνιδια η amd ειναι ακομα πισω οσον αφορα το native api. Ευτυχως υπαρχει το DXVK και στρωνει αυτα τα 2 παιχνιδια σε οσους θελουν να τα παιξουν και εχουν navi καρτα. Το ιδιο και το opengl στους emulators που σερνετε. Παλι εδωσε την κατασταση το vulkan που μπηκε και σε cemu και σε yuzu και τα παει περιφημα η 5700xt σε ολα τα παιχνιδια. 

Screenshot_1.png

Τα τεστ είναι με 3950Χ, ίσως έχει αυτό σχέση. Αναφέρει επίσης πως στο προηγούμενο τεστ η 5700XT ήταν πίσω από 2070 Super σε 1440p/2160p και αυτό που άλλαξε αυτή τη φορά, πέρα από το καθιερωμένο update σε windows/drivers κτλ είναι ότι χρησιμοποιεί το Ultra High Quality preset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνιδι το ειχα παιξει πριν κατι μηνες με 5700xt + ryzen  3700 δεν ειχα ποτε shutter  .. Δεν ξερω τι παιζει με ubi + amd  σε μερικες περιπτωσεις αλλα το παιχνιδι σε εμενα  επαιζε χωρις κανενα θεμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Το παιχνιδι το ειχα παιξει πριν κατι μηνες με 5700xt + ryzen  3700 δεν ειχα ποτε shutter  .. Δεν ξερω τι παιζει με ubi + amd  σε μερικες περιπτωσεις αλλα το παιχνιδι σε εμενα  επαιζε χωρις κανενα θεμα...

Δεν είχες την παρακάτω συμπεριφορά που δείχνω στο βίντεο? Δεν ήταν τόσο χάλια το Odyssey στην Αθήνα αλλά τα FPS πάλι έπεφταν με την κάρτα να μην δουλεύει σωστά και δεν ήταν βούτυρο η κίνηση. Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται εφόσον δεν είχες πουθενά θέμα με ίδια κάρτα και 3700x. Και σίγουρα δεν εφταιξε ο 8700k γιατί με την 1070ti ήταν βούτυρο το Origins. Και δεν άλλαξα και κάτι άλλο στο σύστημα. 

 

Και με dxvk στο ίδιο σημείο στο Origins 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τος κι αυτός με τα lag spikes στο Modern warfare - warzone στη 5700ΧΤ. Τα οποία είχα και γω και τα έφτιαξα με "φιξ" ( το γνωστό για τους μύστες 0.55 ). Του το έγραψα σε μήνυμα να δοκιμάσει το ίδιο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν είχες την παρακάτω συμπεριφορά που δείχνω στο βίντεο? Δεν ήταν τόσο χάλια το Odyssey στην Αθήνα αλλά τα FPS πάλι έπεφταν με την κάρτα να μην δουλεύει σωστά και δεν ήταν βούτυρο η κίνηση. Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται εφόσον δεν είχες πουθενά θέμα με ίδια κάρτα και 3700x. Και σίγουρα δεν εφταιξε ο 8700k γιατί με την 1070ti ήταν βούτυρο το Origins. Και δεν άλλαξα και κάτι άλλο στο σύστημα. 

Και με dxvk στο ίδιο σημείο στο Origins 

 

Οχι δεν ειχα κατι τετοιο  επαιζε κανονικα .. Και θα το ξανακανω install  να το ξαναδω αν ακομα παιζει οπως επαιζε και θα σου πω   ...Με τη ταχυτητα που εχω εδω πλεον δεν με νιαζει να ξανακατεβαζω games που τα χω παιξει ηδη...  ( το 1GB γραμμη  απλα δεν υπαρχει :) )

image.png.17d028e32fb58eb5cbda45b523d009b6.png

 

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Οχι δεν ειχα κατι τετοιο  επαιζε κανονικα .. Και θα το ξανακανω install  να το ξαναδω αν ακομα παιζει οπως επαιζε και θα σου πω   ...Με τη ταχυτητα που εχω εδω πλεον δεν με νιαζει να ξανακατεβαζω games που τα χω παιξει ηδη...  ( το 1GB γραμμη  απλα δεν υπαρχει :) )

image.png.17d028e32fb58eb5cbda45b523d009b6.png

Ωραίος! Πόσο πάει το μαλλί για το 1Gb αν επιτρέπεται;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρατήρησα οτι το Randeon Software : Host Application Χρησιμοποιεί CPU ακόμα και όταν δεν κάνει τίποτα το σύστημα. έχω 25% χρήση μόνο απο αυτό  στον 4790Κ. Διάβασα κάτι για το Instant replay Κλπ αλλά δεν έχω κάτι ενεργοποιημένο.

Γνωρίζει κανείς καμία λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Σήμερα παρατήρησα οτι το Randeon Software : Host Application Χρησιμοποιεί CPU ακόμα και όταν δεν κάνει τίποτα το σύστημα. έχω 25% χρήση μόνο απο αυτό  στον 4790Κ. Διάβασα κάτι για το Instant replay Κλπ αλλά δεν έχω κάτι ενεργοποιημένο.

Γνωρίζει κανείς καμία λύση;

Τίποτα τέτοιο, με τους τελευταίους.

nope.png.30a7c72db9ff3cde086acd13e7255796.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγώ με τους τελευταίους είμαι. 20.8.1

1001290102_.png.8b07cd95d00be9afa47410e461a2c99c.png

ακυρο τελικά, μετά απο restart έφτιαξε, τσάμπα οι ερωτήσεις και το ψάξιμο.

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

και εγώ με τους τελευταίους είμαι. 20.8.1

1001290102_.png.8b07cd95d00be9afa47410e461a2c99c.png

ακυρο τελικά, μετά απο restart έφτιαξε, τσάμπα οι ερωτήσεις και το ψάξιμο.

Για τους τύπους, οι 8.3 είναι οι τελευταίοι, και μάλιστα βγήκαν προχτές και σε 2η, WHQL έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...