Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/2/2021 στις 8:47 ΜΜ, Xristaras12 είπε

οχι, μια οθόνη είναι με HDMI σύνδεση όμως μιας και δεν έχει DP η οθόνη. Ίσως εκεί να είναι το θέμα κάπου.

Τελικά ακολούθησα της συμβουλή του ougxar και γύρισα στους 20.11.1

Κανένα πρόβλημα πλέον. Στα 75Hz το monitor (HDMI σύνδεση) με freesync σε idle, τα ρολόγια της VRAM είναι στα 200MHz.

Εσύ ποια 5600XT έχεις και ποιο monitor ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμένα πάντως δουλεύει μια χαρά.

 Δεν είχα ποτέ πρόβλημα και έχω διαβάσει για τα προβλήματα.

 Προφανώς είμαι τυχερός μέχρι στιγμής.

 Άμα χαλάσει, χάλασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panospeter είπε

Τελικά ακολούθησα της συμβουλή του ougxar και γύρισα στους 20.11.1

Κανένα πρόβλημα πλέον. Στα 75Hz το monitor (HDMI σύνδεση) με freesync σε idle, τα ρολόγια της VRAM είναι στα 200MHz.

Εσύ ποια 5600XT έχεις και ποιο monitor ?

5700 έχω (φαίνεται και στην υπογραφή) και https://www.skroutz.gr/s/9499740/LG-22MP68VQ-P-Gaming-Monitor-21-5-FHD.html

Σε αυτούς δυσκολεύομαι να γυρίσω πλεον λόγω συμβατότητας παιχνιδιών κυρίως (παίζω cyberpunk τώρα και όντως είχε διαφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Makam είπε

Και αλλά τι εννοείτε; Να την πουλούσα ελαττωματική;

5 ώρες πριν, cos_dr2 είπε

Ε ναι , 2 φορες παραπάνω απο το πιστωτικό που θα παρεις ευκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, omitziz είπε

Ε ναι , 2 φορες παραπάνω απο το πιστωτικό που θα παρεις ευκολα. 

Αυτό είναι μάλλον ηθικό ζήτημα (μην κάνεις στους άλλους ότι δεν θέλεις οι άλλοι σε σένα) και νομίζω ξεφεύγει από το θέμα.

Ευχαριστώ πάντως για τον "πειρασμό" :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

5700 έχω (φαίνεται και στην υπογραφή) και https://www.skroutz.gr/s/9499740/LG-22MP68VQ-P-Gaming-Monitor-21-5-FHD.html

Σε αυτούς δυσκολεύομαι να γυρίσω πλεον λόγω συμβατότητας παιχνιδιών κυρίως (παίζω cyberpunk τώρα και όντως είχε διαφορά)

Δεν παίζει καθόλου το cyberpunk (glitches) ή σου δίνει λικότερα fps ?

Πάντως με τους 20.11.1 παρατήρησα και κάτι άλλο.

Με τους 20.11.2 είχα GPU temp σε idle στους 40-42, ενώ τώρα 33-35

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγότερα fps σε συγκεκριμένα σημεία σίγουρα, ακόμα και στην πλοήγηση εντός πόλης το παρατήρησα οτι βγαίνουν πιο ομαλά τα fps, έχει σταθερό frame pacing και δεν κάνει κάτι περίεργα spikes.

Αλλά και πάλι, σίγουρα κάποιος νεότερος τίτλος θα με τραβήξει οπότε στο μέλλον θα πρέπει να γίνει πάλι η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, panospeter είπε

Δεν παίζει καθόλου το cyberpunk (glitches) ή σου δίνει λικότερα fps ?

Πάντως με τους 20.11.1 παρατήρησα και κάτι άλλο.

Με τους 20.11.2 είχα GPU temp σε idle στους 40-42, ενώ τώρα 33-35

Προφανως θα εχεις λιγοτερα temps, λογω του memory clock bug.

Πραγματικα, απο 40 βαθμους idle στην 5700χτ (λογω 2 οθονων, οποτε το να παω πισω σε drivers δεν θα αλλαζε κατι) πηγα σε 27 με την 3070 που πηρα. Αν δεν διορθωσει η amd το Bug, ουτε και σειρα 7χχχ δεν με βλεπω να παιρνω. Το καλοκαιρι ειχα θεμα με την ambient του δωματιου χωρις λογο

edit: βασικα δεν εχω κατσει να ψαξω αν υπαρχει το bug στις 6χχχ. Αν εχεις καποιος γνωση, ας ενημερωσει

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Προφανως θα εχεις λιγοτερα temps, λογω του memory clock bug.

Πραγματικα, απο 40 βαθμους idle στην 5700χτ (λογω 2 οθονων, οποτε το να παω πισω σε drivers δεν θα αλλαζε κατι) πηγα σε 27 με την 3070 που πηρα. Αν δεν διορθωσει η amd το Bug, ουτε και σειρα 7χχχ δεν με βλεπω να παιρνω. Το καλοκαιρι ειχα θεμα με την ambient του δωματιου χωρις λογο

edit: βασικα δεν εχω κατσει να ψαξω αν υπαρχει το bug στις 6χχχ. Αν εχεις καποιος γνωση, ας ενημερωσει

Η 3070 κλείνει ανεμιστήρια ?

Γιατί αν είναι always on ή το default fan curve τα ξεκινάει απο χαμηλά (π.χ. 25 βαθμούς) τότε είναι λογικό να έχεις 27.

Έτσι είναι και η 1050ti που έχω στο 1 απο το 2 pc (fans always on) και η θερμοκρασία δεν περνά ποτέ τους 30 σε idle.

Παράλληλα μία gigabyte 2060s windforce v2 που είχα στο μεσοδιάστημα, επειδή είχε default silent mode έπιανε 45άρια σε idle.

Προφανώς τώρα με του 20.11.1 επειδή οι μνήμες δεν παίζουν συνεχώς στα 1750Mhz (αλλά σε idle στα 200Mhz) δεν ζορίζεται συνολικά η GPU και έχω πέσει 8 με 10 βαθμούς σε idle.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, panospeter είπε

Η 3070 κλείνει ανεμιστήρια ?

Γιατί αν είναι always on ή το default fan curve τα ξεκινάει απο χαμηλά (π.χ. 25 βαθμούς) τότε είναι λογικό να έχεις 27.

Έτσι είναι και η 1050ti που έχω στο 1 απο το 2 pc (fans always on) και η θερμοκρασία δεν περνά ποτέ τους 30 σε idle.

Παράλληλα μία gigabyte 2060s windforce v2 που είχα στο μεσοδιάστημα, επειδή είχε default silent mode έπιανε 45άρια σε idle.

Όχι, τα δουλεύω min για το ψυχολογικό της υπόθεσης. Με Off παίζει στους 37 βαθμούς. 

Στην 5700xt πάλι always on τα είχα μέσω του curve για να το κρατήσω στα "χαμηλά" 40.

Default rpm mode στις περισσότερες κάρτες είναι για να ανοίξουν 60 και να κλείσουν 50. Καμία κάρτα βασικά δεν ξέρω που να έχει <50 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μη περιμενετε να φτιαχτει αυτη η βλακεια,η επισημη απαντηση ηταν οτι εγινε για να υπαρχει σταθεροτητα και να αποφυγουν black screens κτλ σε καποια συστηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Όχι, τα δουλεύω min για το ψυχολογικό της υπόθεσης. Με Off παίζει στους 37 βαθμούς. 

Στην 5700xt πάλι always on τα είχα μέσω του curve για να το κρατήσω στα "χαμηλά" 40.

Default rpm mode στις περισσότερες κάρτες είναι για να ανοίξουν 60 και να κλείσουν 50. Καμία κάρτα βασικά δεν ξέρω που να έχει <50 

Εμένα η 3070 που ειναι off idle δίνει 33-34 βαθμούς, ενώ η 5700xt που ειχα ειχε min 15% fan και έδινε 42 idle σε κουτι με πολυ καλό airflow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mike0402 είπε

μπορει να μου πει καποιος αν κλεινει το led σε rx 5700xt pulse?

Παιζει να ειχε επιλογη το morepowertool, δεν θυμαμαι.

Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να ασχοληθεις με bios flash που δεν το προτεινω χωρις γνωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...