Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, whosethere είπε

Να κάνω μια ερώτηση για aliexpress dispute:

ένα τεμάχιο (μικρής αξίας) δεν ήρθε με την υπόλοιπη παραγγελία, έκανα dispute άμεσα, ξέχασα εντελώς την πιθανότητα να επικοινωνήσω με τον πωλητή πρώτα. Το aliexpress προσφέρει να επιστρέψει μόνο την αξία του τεμαχίου -κατά 0,01€ λιγότερο, δεν έχω ιδέα γιατί- όχι όμως και των μεταφορικών, γιατί με την πρόσθεση κάθε τεμαχίου τα μεταφορικά αυξάνονταν (περίπου κατά 0,40€ σε αυτή την περίπτωση με aliexpress saver/standard) και σε αυτή τη  περίπτωση δεν το έστειλαν καν κι έτσι το ζήτησα στα σχόλια. Στο μεταξύ σαν πλακετίτσες ήταν αμφιβάλλω να αύξανε το βάρος της παραγγελίας κατά 10γρ. Υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψουν μέρος μεταφορικών ή να δεχτώ τη λύση να τελειώνω; Θενκ

εάν σου δίνει πίσω το ποσό που πλήρωσες για το τεμάχιο που δεν ήρθε,δεξου το.

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aGka8l είπε

εχει αγοράσει κανείς απο το https://www.sportshop-am-burgstall.de/ ? δεν μπορώ να βρω πολλά πραγματα , έχει paypal πάντως 

Έχει και shop στο Ebay και εχει 100% θετικές αξιολογήσεις έχει πουλήσει 19κ προϊόντα και έχει 649 ακόλουθοιhttps://www.ebay.de/str/computier

Φαίνεται legit από την στιγμή που ειναι από Ευρωπαϊκή χώρα σε Ευρωπαϊκή και πληρωσεις με paypal νομίζω δεν έχεις να φοβηθείς τπτ.

Και εδώ έχει καλές αξιολογήσεις  https://www.provenexpert.com/en-us/sportshop-am-burgstall2/

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραλάβετε τίποτα σπασμένα δέματα από τα ΕΛΤΑ θα ξέρετε τι έχει γίνει

https://www.protothema.gr/greece/article/1286254/thriler-sta-elta-kruoneriou-proin-paihtis-tou-survivor-apeilei-na-autoktonisei/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γνώμη για banggood; κοιτάω για smart watch τελευταία αλλά δεν βλέπω ποικιλια. Παλιά θυμάμαι είχε πολυ πράμα. Να έχει αλλάξει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2022 στις 1:25 ΜΜ, xartemporas είπε

Παιδιά καλησπέρα! Έχω κάνει μια αγορά απο Αμερική (ebay) ενος προϊόντος αξίας 60 ευρω περιπου. Ήδη εκτός απο τα μεταφορικά , εχω προπληρωσει και το 24% φπα επι της συνολικής τιμής(ήταν ετοιμο το ποσό στο καλάθι). Τo δέμα έρχεται με USPS, άρα με ΕΛΤΑ. Τι γινεται όσο αφορά τώρα τα τελωνέια κτλπ? Θα περάσει τελωνείο? Τι εξτρα χρεωσεις θα έχω? Έχω βρει καποιες πληροφορίες αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβως..

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Απο οτι ειδα απο το tracking, παροτι το δεμα ξεκινησε με usps, το εχει παρει η ups στη Γερμανια και πλεον το δεμα περασε και απο Ιταλια.. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια? Ελπιζω να μην ερθει τελικα με Ups και με βαρεσουν στο ψαχνο..

image.png.3c94629695e3d8915b8a7e0d8e778fbd.png

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2022 στις 10:55 ΠΜ, xartemporas είπε

Απο οτι ειδα απο το tracking, παροτι το δεμα ξεκινησε με usps, το εχει παρει η ups στη Γερμανια και πλεον το δεμα περασε και απο Ιταλια.. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια? Ελπιζω να μην ερθει τελικα με Ups και με βαρεσουν στο ψαχνο..

image.png.3c94629695e3d8915b8a7e0d8e778fbd.png

Καλημέρα

Έχεις χρησιμοποιήσει ως μέθοδο αποστολής το GSP (Global Shipping Programme) του eBay, οπότε έχεις ήδη προπληρώσει φόρο και εκτελωνισμό. Συνεπώς δεν θα χρεωθείς τίποτε άλλο, έρχεται με UPS στην πόρτα σου.

Με USPS ξεκίνησε από τον πωλητή στις κεντρικές αποθήκες του eBay στις ΗΠΑ, από κει και πέρα αποστέλλεται με Pintey Bowes στην Ευρώπη (Ολλανδία/Γερμανία) και αναλαμβάνει η UPS την αποστολή του δέματος μέχρι την πόρτα σου.

Στις 5/9/2022 στις 1:25 ΜΜ, xartemporas είπε

Παιδιά καλησπέρα! Έχω κάνει μια αγορά απο Αμερική (ebay) ενος προϊόντος αξίας 60 ευρω περιπου. Ήδη εκτός απο τα μεταφορικά , εχω προπληρωσει και το 24% φπα επι της συνολικής τιμής(ήταν ετοιμο το ποσό στο καλάθι). Τo δέμα έρχεται με USPS, άρα με ΕΛΤΑ. Τι γινεται όσο αφορά τώρα τα τελωνέια κτλπ? Θα περάσει τελωνείο? Τι εξτρα χρεωσεις θα έχω? Έχω βρει καποιες πληροφορίες αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβως..

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες;

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις εδώ μέσα μερικές σελίδες πριν (ή με απλή αναζήτηση στο search) για πληροφορίες, θα γνώριζες. Όχι γιατί στο insomnia κυκλοφορούν τίποτε γκουρού των ταχυδρομικών αποστολών, αλλά διότι κάποιων μελών η γλώσσα (γραφή) έχει μαλλιάσει να αναπαράγει τα ίδια και τα ίδια σε δεκάδες (αλλού εκατοντάδες) σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά, αλλά το Zavvi σταμάτησε να στέλνει Ελλάδα?
Έχω κάνει άπειρες παραγγελίες από αυτούς, αλλά τώρα που μπήκα να κάνω κάποια, δεν βρίσκω καν την Ελλάδα γι' αποστολή!

Edit, θ' απαντήσω μόνος μου 😛 μιας και μίλησα με το Chat τους!
This is due to the importation laws of Greece and global supply line issues
We are working on opening this up currently and promise to be able to deliver to Greece again as soon as we can !

Επεξ/σία από hasiotis_john
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

 

 

 

Έχω ποσταρει κ στο νήμα του μπλα-μπλα αλλά καλου κακού ποσταρω κ εδώ.

 

Αν κάποιος είναι USA αυτή την στιγμή κ πρόκειται να επιστρέψει στην Ελλάδα έως τέλος Οκτωβρίου κ μπορεί να με εξυπηρετήσει φέρνοντας μου ένα αντικείμενο που υπάρχει μόνο εκεί ας μου στείλει pm. 

 

 

 

Φυσικά θα πληρώσω επιπλέον για τον κόπο του.

 

 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.. Είμαι σε απόγνωση και χρειάζομαι κάποιον έμπειρο να βοηθήσει.. 

Παρήγγειλα από το κινεζομαγαζο gshopper ένα κινητό σε πολύ καλή τιμή και για seller έλεγε xiaomi global store, οπότε είπα ότι δε θα έχω θέμα.. 

Η πληρωμή έγινε χωρίς paypal με χρεωστική... 

Η αποστολή έπρεπε να γίνει από Γερμανία με DLH. Αντιθέτως βλέπω ένα Hong Kong τώρα κι έχω πάθει απανωτά εγκεφαλικά...

Μπορείτε να καταλάβετε από πού το στέλνουν;;; 

 

Screenshot_2022-09-26-20-16-09-48_28c4a6c1f031b067bdfd41426ea141bb.jpg

Screenshot_2022-09-26-20-15-52-17_28c4a6c1f031b067bdfd41426ea141bb.jpg

IMG_20220926_201148.jpg

Επεξ/σία από myrsine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, myrsine είπε

Γεια σας.. Είμαι σε απόγνωση και χρειάζομαι κάποιον έμπειρο να βοηθήσει.. 

Παρήγγειλα από το κινεζομαγαζο ένα κινητό σε πολύ καλή τιμή και για seller έλεγε xiaomi global store, οπότε είπα ότι δε θα έχω θέμα.. 

Η πληρωμή έγινε χωρίς paypal με χρεωστική... 

Η αποστολή έπρεπε να γίνει από Γερμανία με DLH. Αντιθέτως βλέπω ένα Hong Kong τώρα κι έχω πάθει απανωτά εγκεφαλικά...

Μπορείτε να καταλάβετε από πού το στέλνουν;;; 

 

Screenshot_2022-09-26-20-16-09-48_28c4a6c1f031b067bdfd41426ea141bb.jpg

Screenshot_2022-09-26-20-15-52-17_28c4a6c1f031b067bdfd41426ea141bb.jpg

IMG_20220926_201148.jpg

Aπλα το δέμα ξεκίνησε από τις αποθήκες στο Χονγκ Κονγκ.. από εκεί και πέρα θα ακολουθήσει το δρόμο του. Κανένας λόγος να αγχώνεσαι. :)

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, myrsine είπε

Γεια σας.. Είμαι σε απόγνωση και χρειάζομαι κάποιον έμπειρο να βοηθήσει.. 

Παρήγγειλα από το κινεζομαγαζο gshopper ένα κινητό σε πολύ καλή τιμή και για seller έλεγε xiaomi global store, οπότε είπα ότι δε θα έχω θέμα.. 

Η πληρωμή έγινε χωρίς paypal με χρεωστική... 

Η αποστολή έπρεπε να γίνει από Γερμανία με DLH. Αντιθέτως βλέπω ένα Hong Kong τώρα κι έχω πάθει απανωτά εγκεφαλικά...

Μπορείτε να καταλάβετε από πού το στέλνουν;;; 

 

Screenshot_2022-09-26-20-16-09-48_28c4a6c1f031b067bdfd41426ea141bb.jpg

Screenshot_2022-09-26-20-15-52-17_28c4a6c1f031b067bdfd41426ea141bb.jpg

IMG_20220926_201148.jpg

Με αυτό το tracking number το BE στο τέλος ειναι Belgium, με λίγα λόγια το δέμα σου θα πάει Βέλγιο θα εκτελωνιστεί εκεί και μετά θα έρθει Ελλάδα. Είχα πάρει ένα με αυτό το tracking από Aliexpress δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...